MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

EM-i lävel | B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita

Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt Marko Susi

Kas Hispaania võidab kapten Rodri vedamisel ajaloo neljanda EM-tiitli? Foto: Scanpix / Pedro Paulo Diaz / Imago

Kas nurjunud MM-i järel vankri veerema saanud Hispaania lisab neljanda? Mida suudab valitsev Euroopa meister Itaalia, kes globaaltuurniirile ei pääsenudki? Mis võimalused on tavapärasel mustal hobusel ehk rahvaarvult väikesel, aga sisult suurel Horvaatial ning kuidas saab hakkama riigi ajaloo teisele EM-ile pääsenud Albaania?  

Soccernet.ee tutvustab käesoleva rubriigiga EM-finaalturniiri osalejaid. Liigume iga päevaga edasi ühe alagrupi kaupa.

Hispaania

FIFA edetabelis: 8. koht
Valikturniiril: alagrupis 1. koht (7 võitu, 1 kaotus)
Saavutused: üks MM-tiitel (2010), 3 EM-tiitlit (1964, 2008, 2012), üks Rahvuste liiga tiitel (2022-23)

Staar: Rodri

Hispaania koondise suurim täht on Manchester City 27-aastane poolkaitsja Rodri. 2022. aasta MM-il eelmise peatreeneri Luis Enrique poolt keskkaitses mängitatud dirigent on praeguse juhendaja Luis de la Fuente käe all pääsenud tagasi oma meelispositsioonile, kus tema ülesandeks on siduda Hispaania mängu. Eelmisel aastal valiti Rodri nii Meistrite liiga kui Rahvuste liiga finaali parimaks mängijaks - see on märk klassist!

Eemalejääja: Gavi

Hispaania koondisel on suvise suurturniiri eel mõned vigastuseprobleemid. Nimekaid eemalejääjaid on mitu - Aston Villa keskkaitsja Pau Torres, Barcelona äärekaitsja Alejandro Balde ning viimase tiimikaaslane, loetelu suurim täht Gavi. 19-aastane poolkaitsja on Kataloonia suurklubis kandnud olulist rolli juba ajast, mil oli veel alaealine. lisaks valiti ta 2022. aastal maailma parimaks noormängijaks. Ta lõhkus mullu novembris valikmängus Gruusia vastu põlve ristatisidemed ning pole sellest siiani taastunud.

Treener: Luis de la Fuente

Eelmise aasta alguses ehk MM-i järel koondise peatreeneriks saanud de la Fuente CV on üsna tagasihoidlik - 62-aastase hispaanlase märkimisväärseimad töökohad olid Athletic Bilbaos ja Alavesis. Enne A-koondist juhendas ta Hispaania U18, U19 ja U21 rahvusmeeskondi. Periood La Roja tüüri juures on seni olnud edukas - 2023. aastal võideti Rahvuste liiga.

Pilk peale: Lamine Yamal

Yamal võib olla turniiri alguses vaid 16-aastane (tal on sünnipäev päev enne finaali), aga kvaliteedist tal puudu ei tule. Lõppenud hooajal Barcelona eest debüüdi teinud ääreründaja lõi debüüthooajal 50 mänguga 7 väravat ja andis 10 resultatiivset söötu, lisaks on temast saanud koondise üks võtmemängijaid - rahvusmeeskonna särgis on ta arvel 6 kohtumist, 2 tabamust ja sama palju tulemuslikke passe.

Potentsiaal?

2022. aasta MM-il 1/8-finaalis Marokole penaltiseerias kaotanud punasärgid tulevad EM-ile kõvasti paremas seisus, kui oleks poolteist aastat tagasi oodanud. Valiksari läbiti vaid ühe kaotusega, kui jäädi võõrsil 0:2 alla Šotimaale. Ülejäänud mängud võideti. Kui globaalturniiril nappis teravust, siis nüüdseks on selles osas lood paremad - suuresti tänu Yamali lisandumisele. Sestap ei tasuks imestada, kui Hispaania tõstab 14. juulil pea kohale ajaloolise neljanda EM-tiitli, mis teeks neist kõigi aegade edukaima riigi EM-il, aga reaalseim tundub koht poolfinaalis, sest hispaanlastel võib puudu tulla mängijatest, kes suudavad olulistel hetkedel mänge otsustada.

Koosseis: 

Väravavahid: Alex Remiro (Real Sociedad), David Raya (Arsenal), Unai Simon (Athletic Bilbao)
Kaitsjad: Aymeric Laporte (Al Nassr), Robin Le Normand (Real Sociedad), Alex Grimaldo (Bayer Leverkusen), Dani Carvajal (Real Madrid), Dani Vivian (Athletic Bilbao), Jesus Navas (Sevilla), Nacho Fernandez (Real Madrid), Marc Cucarella (Chelsea)
Poolkaitsjad: Mikel Merino (Real Sociedad), Fabian Ruiz (PSG), Alex Baena (Villarreal), Martin Zubimendi (Real Sociedad), Rodri (Manchester City), Pedri (Barcelona), Fermin Lopez (Barcelona)
Ründajad: Alvaro Morata (Atletico Madrid), Dani Olmo (RB Leipzig), Joselu (Real Madrid), Lamine Yamal (Barcelona), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Ayoze Perez (Real Betis), Ferran Torres (Barcelona), Nico Williams (Athletic Bilbao)

Itaalia

FIFA edetabelis: 9. koht
Valikturniiril: alagrupis Inglismaa järel 2. koht (4 võitu, 2 viiki, 2 kaotust)
Saavutused: 4 MM-tiitlit (1934, 1938, 1982, 2006), 2 EM-tiitlit (1968, 2021)


Staar: 
Gianluigi Donnarumma

Kolm aastat tagasi EM-finaalis Bukayo Saka otsustava penalti tõrjunud ja seejärel mõneti ülbe irvega seisma jäänud Pariisi Saint-Germaini väravavaht Donnarumma on kahtlemata Itaalia koondise suurim täht. 25-aastane kindamees debüteeris rahvusmeeskonna eest juba 2016. aastal, mil oli 17-aastane imelaps. Praeguseks võib öelda, et mees on talle seatud ootused täitnud. Kuna kolme aasta tagused liidrid eesotsas keskkaitsjate Leonardo Bonucci ja Giorgio Chiellini ning poolkaitsja Marco Verrattiga pole enam koondises, peab liidrirolli endale võtma Donnarumma.

Marco Verratti (ees) oli kolm aastat tagasi selge põhimees. Nüüd ta ei mahu enam koondise koosseisu. Foto: Scanpix / Luca Bruno / AP Photo

Eemalejääja: Marco Verratti

2021. aasta tiitlivõidu üks tähtsamaid lülisid Verratti esindas viimati rahvusmeeskonda mullu suvel, mil Itaalia alistas Rahvuste liiga pronksimängus Hollandi. 31-aastane poolkaitsja siirdus seejärel PSG-st Katari klubisse Al-Arabi, kus mängis vaid 18 kohtumises. Viimase aasta jooksul on asendamatust lülist saanud mees, kes fitnessprobleemide ja madala tasemega liigas mängimise tõttu ei mahugi enam koondisesse.

Treener: Luciano Spalletti

Kui Hispaania koondise peatreeneri CV on pigem nõrk, siis Spalletti oma on üsna kõva - mees on treenerikarjääri jooksul võitnud kaks meistritiitlit Venemaal ja ühe Itaalias. Viimase võitis ta hooajal 2022-23, kui tema juhitud Napoli teenis 90 punkti ning edestas lähimat jälitajat 16 punktiga. Seejärel jättis ta klubiga hüvasti ning astus Itaalia tüüri juurde, kus on üheksast mängust võitnud kaheksa.

Pilk peale: Nicolo Fagioli

Mullu hasartmängude mängimise eest karistada saanud ning äsja seitsmekuulise võistluskeelu ära kandnud 23-aastane Juventuse poolkaitsja on mees, keda saab olema huvitav jälgida. Kuigi ta osales klubihooaja lõpus vaid kahes mängus, pidas Spalletti teda piisavalt oluliseks, et rahvusmeeskonda kaasata. A-koondist on ta esindanud vaid kaks korda (viimati 4. juunil).

Potentsiaal?

Nagu eelpool mainitud, siis Itaalia koondis on kolme aasta taguse meeskonnaga võrreldes nõrgem, aga maha ei tohi neid ikkagi kanda. Tundub tõenäoline, et Itaalia võiks jõuda veerandfinaali või äärmisel juhul poolfinaali, aga finaali pääsemisest jääb arvatavasti puudu. Kivisse raiutud pole ka see, et nad kahe esimese seas alagrupist edasi pääsevad, sest lisaks Hispaaniale on kohal ka viimaste suurturniiride must hobune.

Koosseis: 

Väravavahid: Gianluigi Donnarumma (PSG), Alex Meret (Napoli), Guglielmo Vicario (Tottenham Hotspur)
Kaitsjad: Alessandro Bastoni (Inter), Raoul Bellanova (Torino), Alessandro Buongiorno (Torino), Riccardo Calafiori (Bologna), Andrea Cambiaso (Juventus), Matteo Darmian (Inter), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Dimarco (Inter), Federico Gatti (Juventus), Gianluca Mancini (Roma)
Poolkaitsjad: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Nicolo Fagioli (Juventus), Michael Folorunsho (Hellas Verona), Davide Frattesi (Inter), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (Roma)
Ründajad: Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (Roma), Giacomo Raspadori (Napoli), Mateo Retegui (Genoa), Gianluca Scamacca (Atalanta), Mattia Zaccagni (Lazio)

Horvaatia

Sügisel 39-aastaseks saav Luka Modric. Foto: Scanpix / Raffaele Conti / IPA via ZUMA Press

FIFA edetabelis: 10. koht
Valikturniiril: alagrupis Türgi järel 2. koht (5 võitu, 1 viik, 2 kaotust)
Saavutused: üks MM-hõbe (2018), kaks MM-pronksi (1998, 2022)

Staar: Luka Modric

Pole küsimuskti, et Horvaatia liider, hing ja vedur on väsimatu Modric. Juba 2006. aastal rahvusmeeskonna eest debüteerinud 38-aastane poolkaitsja on koondise võtmemängijana võitnud ühe MM-hõbeda ja MM-pronksi. 2018. aasta maailma parima mängija hoog on küll viimasel kahel hooajal Real Madridis raugenud - pole midagi teha, vanus jõuab järele -, aga nagu ta näitas poolteist aastat tagasi Kataris, siis ühe suurturniiri jagu jaksu võiks tal ikkagi olla. Kindlasti annab jõudu juurde fakt, et alles mõne nädala eest võitis horvaat oma karjääri kuuenda Meistrite liiga tiitli.

Eemalejääja: Dejan Lovren

Vaadates Horvaatia koosseisu, siis suuri puudujaid õieti polegi - staarid on kõik kohal. Ainult kaks meest, kes mängisid 2022. aasta MM-il olulist rolli, on puudu - globaalturniiril 6 mänguga 2 väravat löönud ääreründaja Mislav Oršic ja 34-aastane keskkaitsja Lovren. Mäletatavasti küttis Lovreni osalemine MM-il kirgi, sest mees teenis tol ajal igapäevaleiba Venemaa kõrgliigas. Enam seda probleemi ei teki, sest Liverpooli särgis Meistrite liiga ja Inglismaa meistritiitlit võitnud kogenud keskkaitsja riputas 2023. aasta alguses koondiseputsad varna.

Et Lovrenit pole, pole hullu, sest kvaliteetsetest keskkaitsjatest puudust ei tule - olemas on Leverkuseni Bayeri mees Josip Stanišic, Amsterdami Ajaxi Josip Sutalo ja Ateena AEK-s palliv Domagoj Vida. Lisaks saab vajadusel kasutada ka ühte Manchester City vasakkaitsjat ...

Pilk peale: Joško Gvardiol

Gvardiolist sai mullu suvel kõigi aegade kallima hinnalipikuga kaitsja, kui City ostis ta Leipzigilt 90 miljoni euro eest ära. Algus helesinises särgis pole olnud kuigi edukas - näiteks Inglismaa karikafinaalis jäi City tema eksimuse tõttu kaotusseisu ja hiljem kaotas -, aga ta on jätkuvalt üks potentsiaalikamaid kaitsjaid maailmas. MM-il osales nüüdseks 22-aastane kaitsja seitsmes mängus ja lõi ühe värava, seda kolmanda koha kohtumises Marokole. 

Treener: Zlatko Dalic

"Tahame, et Horvaatia oleks taas õnnelik, hea ja uhke," ütles 57-aastane peatreener pärast EM-koosseisu avaldamist. "Oleme seadnud lati väga kõrgele. Viie aasta jooksul kolm medalit pole pikas perspektiivis eriti realistlik." Ja need medalid - 2018. aasta MM-hõbe, 2022. aasta pronks ja 2023. aasta Rahvuste liiga hõbe - on tulnud Dalici käe all. Horvaatiaga suuri tegusid teinud mehe leping kestab kuni 2026. aasta MM-i lõpuni. Miks mitte võtta Saksamaalt horvaatide ajaloo esimene EM-medal? Ja noh, kui ei õnnestu, siis 2026. aastal saab juba mugavamal turniiril proovida.

Potentsiaal?

Loogiliselt võttes ei tohiks Horvaatial olla asja medaliheitlusesse, sest koosseis pole enam see, millega medaleid võeti - Modric ja Ivan Perišic on veel vanemad ning Marcelo Brozovic mängib nüüd Saudi Araabias, lisaks nooremad mehed pole veel nii head. Pigem eeldaks, et põhipingutus on alagrupist edasipääsemine, sest selleks tuleb kas Hispaaniat ja/või Itaaliat edestada või lõpetada nelja parima kolmanda koha meeskonna seas. Aga olgem ausad - kes oleks viimase kuue aasta jooksul oodanud, et Horvaatia võtab kaks MM-medalit? Siinkirjutaja vähemalt mitte ... Kõike võib juhtuda. 

Koosseis*: 

Väravavahid: Dominik Livakovic (Fenerbahce), Ivica Ivušic (Pafos), Nediljko Labrovic (Rijeka).
Kaitsjad: Domagoj Vida (Ateena AEK), Josip Juranovic (Berliini Union), Joško Gvardiol (Manchester City), Borna Sosa (Amsterdami Ajax), Josip Stanišic (Leverkuseni Bayer), Josip Sutalo (Amsterdami Ajax), Martin Erlic (Sassuolo), Marin Pongracic (Lecce)
Poolkaitsjad: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Manchester City), Marcelo Brozovic (Al Nassr), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlašic (Torino), Lovro Majer (Wolfsburg), Luka Ivanušec (Feyenoord), Luka Sucic (RB Salzburg), Martin Baturina (Dinamo Zagreb)
Ründajad: Ivan Perišic (Spliti Hajduk), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Bruno Petkovic (Zagrebi Dinamo), Marko Pjaca (Rijeka), Ante Budimir (Osasuna), Marco Pašalic (Rijeka)

* lõpptähtajaks kärbitakse nimekirjast veel üks mängija

Albaania

Kristjan Asllani (vasakul) mängimas Rootsi vastu. Foto: Scanpix / Jessica Gow / TT

FIFA edetabelis: 66. koht
Valikturniiril: alagrupis 1. koht (4 võitu, 3 viiki, 1 kaotus)
Saavutused: EM-il teist korda alagrupis


Staar: 
Kristjan Asllani

Eelmise peatreeneri Edoardo Reja ajal enamasti pingil istunud 22-aastane Asllani on viimased poolteist aastat olnud Albaania koondise A ja O. Milano Interi veduri Hakan Calhanoglu otsene vahetusmees tegi lõppenud hooajal suure sammu edasi, seda tunnustas ka äsja Itaalia meistriks tulnud klubi peatreener Simone Inzaghi. "Ta on suureks kasvanud. Ta on tihti osutunud otsustavates matšides väga tähtsaks," sõnas peatreener, kelle käe all on Asllani löönud õide.

Eemalejääja: Mürto Uzuni

Lõppenud hooajal Hispaania kõrgliigas Granada eest 34 mänguga löödud 11 väravat polnud piisav, et pääseda Albaania EM-koosseisu. Just, selline saatus tabas 29-aastast Uzunit. Koondise peatreeneri otsus üllatas ka Uzuni koduklubi, kes avaldas suurturniiri koosseisu avaldumise järel mängijale toetust. "Oleme alati sinuga, Mürto," kirjutas esiliigasse kukkunud klubi.

Treener: Sylvinho

Albaania koondise võib-olla et nimekaim mees on nende juhendaja Sylvinho. Mängijakarjääris Barcelonaga kaks Meistrite liigat ja kolm Hispaania meistritiitlit võitnud endine äärekaitsja alustas peatreenerina 2016. aastal Lyonis, tüüris seejärel kodumaaklubi Corinthiansi ning asus Albaaniat vedama eelmise aasta alguses. Balkani riik on sel ajal pidanud 13 matši (7 võitu, 3 viiki ja 3 kaotust) ning pääses ajaloos teist korda EM-ile.

Pilk peale: Mario Mitaj

20-aastane Moskva Lokomotivi äärekaitsja, keda on klubis mängitatud ka alumise poolkaitsja koha peal, on üpris kiiresti tõusnud Albaania koondises kandvasse rolli. Lisaks on ta mitme suurklubi huviorbiidis. Õnnestunud EM-i korral ei tasuks imestada, kui Mitaj mängib uuel hooajal mõnes Euroopa tippliigas.

Potentsiaal?

On selge, et Albaanial saab B-grupis olema väga raske. Et vastas on võimsad Hispaania, Itaalia ja pisut vähem võimsam Horvaatia, siis Albaania vajab viimase koha vältimiseks imet. Tõenäoliselt seda ei tule, seega küllap peavad albaanlased pärast 24. juuni hilisõhtut kohvrid pakkima ja koju lendama. Aga pall on ümmargune!

Koosseis*: 

Väravavahid: Etrit Berisha (Empoli), Elhan Kastrati (Cittadella), Thomas Strakosha (Brentford), Simon Simoni (Frankfurdi Eintracht)

Kaitsjad: Ivan Balliu (Rayo Vallecano), Mario Mitaj (Moskva Lokomotiv), Elseid Hüsaj (Lazio), Arlind Ajeeti (CFR Cluj), Berat Djimsiti (Atalanta), Enea Mihaj (Famalicao), Ardian Ismajli (Empoli), Marash Kumbulla (Sassuolo), Naser Aliji (Voluntari)

Poolkaitsjad: Kristjan Asllani (Inter), Klaus Gjasula (Darmstadt), Nedim Bajrami (Sassuolo), Qazim Laci (Praha Sparta), Medon Berisha (Lecce), Ernest Muci (Besiktas), Ülber Ramadani (Lecce), Amir Abrashi (Grasshoppers)

Ründajad: Rey Manaj (Sivasspor), Jasir Asani (Gwangju), Armando Broja (Fulham), Taulant Seferi (Baniyas), Mirlind Daku (Kazani Rubin), Arber Hoxha (Zagrebi Dinamo)

* lõpptähtajaks kärbitakse nimekirjast veel üks mängija

***

Alagrupi mängugraafik (kõik kellaajad Eesti aja järgi):

  • 15. juuni, 19.00 - Hispaania-Horvaatia (Berliin)
  • 15. juuni, 22.00 - Itaalia-Albaania (Dortmund)
  • 19. juuni, 16.00 - Horvaatia-Albaania (Hamburg)
  • 20. juuni, 22.00 - Hispaania-Itaalia (Gelsenkirchen)
  • 24. juuni, 22.00 - Albaania-Hispaania (Düsseldorf)
  • 24. juuni, 22.00 - Horvaatia-Itaalia (Leipzig)

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

EM-i lävel | E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
EM2024 1

EM-i lävel | E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel

EM-i lävel | F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
EM2024 2

EM-i lävel | F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast

Uus mängupäev!
Elagu vutifännid!
Lugemist ja vaatamist
Põnev värk!
MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

Mõtteainet
Tasub vaadata
object(Poll)#282 (6) { ["poll_id"]=> string(3) "470" ["question"]=> string(17) "Kes võidab EM-i?" ["order_nr"]=> string(0) "" ["date_added"]=> string(10) "1718305646" ["vote_count"]=> string(4) "1324" ["variant"]=> array(9) { [0]=> object(PollVariant)#285 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2323" ["answer"]=> string(8) "Saksamaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "1" ["vote_count"]=> string(3) "309" } [1]=> object(PollVariant)#286 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2324" ["answer"]=> string(11) "Prantsusmaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "2" ["vote_count"]=> string(3) "239" } [2]=> object(PollVariant)#287 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2325" ["answer"]=> string(9) "Inglismaa" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "3" ["vote_count"]=> string(3) "213" } [3]=> object(PollVariant)#288 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2326" ["answer"]=> string(9) "Hispaania" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "4" ["vote_count"]=> string(3) "214" } [4]=> object(PollVariant)#289 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2327" ["answer"]=> string(8) "Portugal" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "5" ["vote_count"]=> string(3) "109" } [5]=> object(PollVariant)#290 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2328" ["answer"]=> string(7) "Itaalia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "6" ["vote_count"]=> string(2) "76" } [6]=> object(PollVariant)#291 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2329" ["answer"]=> string(7) "Holland" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "7" ["vote_count"]=> string(2) "54" } [7]=> object(PollVariant)#292 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2330" ["answer"]=> string(6) "Belgia" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "8" ["vote_count"]=> string(2) "27" } [8]=> object(PollVariant)#293 (5) { ["variant_id"]=> string(4) "2331" ["answer"]=> string(11) "Keegi teine" ["url"]=> NULL ["order_nr"]=> string(1) "9" ["vote_count"]=> string(2) "83" } } }
HÄÄLETUS
Kes võidab EM-i?
Saksamaa
23%
Prantsusmaa
18%
Inglismaa
16%
Hispaania
16%
Portugal
8%
Itaalia
6%
Holland
4%
Belgia
2%
Keegi teine
6%
Mängi kaasa!
RISTNURK
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.