MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

EM-i lävel | C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taani muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid

Link kopeeritud
Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt
Siim Pulst

Jude Bellingham lohutamas Harry Kane'i pärast MM-i veerandfinaalis eksitud penaltit. Foto: Scanpix / GABRIEL BOUYS / AFP

Eelmise EM-finaalturniiri üks enim poleemikat tekitanud vastasseis saab nüüd C-alagrupis järje. Inglaste ja taanlaste arveteõiendamise kõrval segavad vett alati üllatusvõimelised Balkani meeskonnad.

Soccernet.ee tutvustab käesoleva rubriigiga EM-finaalturniiri osalejaid. Liigume iga päevaga edasi ühe alagrupi kaupa.

Inglismaa

 FIFA edetabelis: 4. koht
 Valikturniiril: alagrupis Itaalia ees 1. koht (6 võitu, 2 viiki, 0 kaotust)
 Saavutused: maailmameister 1966, EM-i hõbe 2020 ja kaks poolfinaalkohta (1968, 1996), Rahvuste liiga pronks 2019

Staar: Jude Bellingham

Kuigi Inglismaa koondise jõudu seostatakse Premier League'i domineerimisega klubijalgpallis, tulevad nende kaks suurimat tähte hoopis võõrliigadest. Koondise ajaloo suurim väravakütt Harry Kane (30) jätkab väravavahtide terroriseerimist Saksamaal, kus ta võib end EM-i ajaks juba päris koduselt tunda. Kane'ist kümme aastat noorem Jude Bellingham tegi aga Real Madridiga midagi sellist, mida Kane pole terve karjääri jooksul suutnud, võidutsedes nii Hispaania liigas kui ka Meistrite liigas. Inglismaa fännid loodavad, et uue põlvkonna supertähe võitjamentaliteet aitab ka koondise viimasest joonest üle, et karikas pea kohale tõsta.

Eemalejääja: Jack Grealish

Vahest suurima üllatusena ei sõida koondisega Saksamaale Jack Grealish, kes on koduklubis Manchester Citys langenud varumeheks. Kui Grealishi puudumine on aga seotud metsiku konkurentsiga, mis Inglismaa koondise ründavatel positsioonidel valitseb, siis Harry Maguire'i (koosseisust väljas) ja Luke Shaw (koosseisus) vigastused võivad tagaliinis tõsiselt tunda anda.

Treener: Gareth Southgate

2018 MM-poolfinaal, 2020 EM-finaal, 2022 MM-veerandfinaal - Southgate'i käe all on inglased ikka ja jälle jõudnud lähedale, aga täistabamus laseb end siiani oodata. Southgate ohjab koondist juba aastast 2016 ning viimati püsis nii kaua sel kohal Bobby Robson aastatel 1982-90. Kas tema valitsusaeg ka jätkub, sõltub nähtavasti just Saksamaal saavutatavast.

Pilk peale: Cole Palmer

22-aastane Palmer on üks nendest, kel eelmistelt suurturniiridelt kogemus puudub, kuid võimas hooaeg Chelsea's (33 liigamänguga 22 väravat ja 11 väravasöötu) on tõstnud ta valikus teiste tähtede (näiteks Phil Foden, Bakayo Saka) kõrvale. Hiljutises kontrollmängus Bosnia ja Hertsegoviina vastu sai ta ka koondisesärgis isikliku väravaarve avatud. 

Potentsiaal?

Inglismaa on kerkinud kihlveokontorite hinnangul soosikuks number üks, olgugi et koondise viimane triumf jääb jätkuvalt aastasse 1966. Viimastel suurturniiridel on Southgate'i hoolealused aga muljet avaldanud ja kolm aastat tagasi langeti alles finaali penaltiseerias. Küllap seletab Inglismaa soosikurolli ka see, et ükski teine Euroopa suurjõud ei paista praeguse seisuga hirmkõva välja. Inglastel jagub aga nii noori kui ka kogenud tähti ning Premier League'i näol omatakse võimsat keskkonda, kust koondise rollimängijadki terasena karastuvad.

Koosseis:

Väravavahid: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal).
Kaitsjad: Lewis Dunk (Brighton & Hove Albion), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guehi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle United), Kyle Walker (Manchester City).
Poolkaitsjad: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Jude Bellingham (Real Madrid), Conor Gallagher (Chelsea), Kobbie Mainoo (Manchester United), Declan Rice (Arsenal), Adam Wharton (Crystal Palace).
Ründajad: Jarrod Bowen (West Ham United), Eberechi Eze (Crystal Palace), Phil Foden (Manchester City), Anthony Gordon (Newcastle United), Harry Kane (Müncheni Bayern), Cole Palmer (Chelsea), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa).

Taani

Kolm aastat tagasi: Raheem Sterling viskus Mathias Jenseni kergest müksust pikali ning Inglismaa marssis penalti abil finaali. Foto: Scanpix / Laurence Griffiths / Pool Photo via AP

 FIFA edetabelis: 21. koht
 Valikturniiril: alagrupis Sloveenia ees 1. koht (7 võitu, 1 viik, 2 kaotust)
 Saavutused: Euroopa meister 1992 ja kahekordne poolfinalist (1984, 2020), olümpiamängudel kolm hõbedat (1908, 1912, 1960) ja pronks (1948)

Staar: Christian Eriksen

Olgugi, et 32-aastase poolkaitsja klubihooaeg Manchester Unitedis kulges üle kivide ja kändude, on ta endiselt Taani üks kandvaid jõude, turjal aastakümne jagu tippklassi kogemust. Kolmapäevases maavõistluses lõi ta Rootsi vastu võiduvärava samal staadionil, kus kolm aastat varem tema südameseiskumine kogu jalgpallimaailma šokeeris. 

Eemalejääja: Matt O'Riley

Inglismaal sündinud 23-aastane mängujuht tegi Glasgow Celticus superhooaja, olles Šotimaa meisterklubis nii parim väravakütt (18 väravat) kui ka edukaim väravasöötude jagaja (13 väravasöötu). Taani U21 koondises palju mänginud O'Riley sai end paaril korral näidata ka põhikoondises, kuid finaalturniiriks siiski koosseisu ei mahtunud.

Treener: Kasper Hjulmand

2020. aastal Taani tüüri üle võtnud Hjulmandi periood on olnud võrdlemisi edukas, kuid süües kasvab isu ja jõuline panustamine vanale kaardiväele tekitab tema valikute juures küsimärke. Suur osa meeskonna tuumikust on sama, mis eelmisel EM-finaalturniiril, olgugi et vahele jäi ebaõnnestunud MM ning mitmed vanad tähed teenivad koduklubides napilt mänguaega. 

Pilk peale: Rasmus Höjlund

Taani koondises pole just väga palju värsket verd, aga Höjlundi tähelend on küll muljetavaldav. 21-aastane ründaja ei ole koondisega suurturniiril varem mänginud, lüües särama alles tunamullusel hooajal Atalantas. Sealt siirdus ta Manchester Unitedisse ja hakkas ka seal lõpuks väravaid paugutama. Valiksarjas jäi tema arvele koguni seitse väravat ning nüüd oodatakse talt tegusid juba suurel koondiseareenil.

Potentsiaal?

Üks eelmise EM-finaalturniiri meeldejäävamaid muinaslugusid leidis lõpu poolfinaali lisaajal, kui Raheem Sterlingu pehme kukkumine tõi Inglismaale penalti, mille Kasper Schmeichel küll tõrjus, aga Harry Kane parandas kohe oma eksimuse. Taani saab nüüd võimaluse revanšiks, kuid peaküsimus ei ole inglastele tasumises, vaid toonase muinasloo jätkamises tervikuna. Christian Erikseni kokkukukkumise järel saavutati toona ju vaimustav hoog, millest aga 2022. aasta MM-il enam midagi alles ei paistnud olevat, olgugi et tervenenud oli juba ka Eriksen. Taani peategelased on siiani rivis ja loodavad sellele muinasjutule nüüd väärilise lõpu kirjutada.

Koosseis:

Väravavahid: Mads Hermansen (Leicester City), Frederik Rönnow (Berliini Union), Kasper Schmeichel (Anderlecht).
Kaitsjad: Joachim Andersen (Crystal Palace), Alexander Bah (Benfica), Andreas Christensen (Barcelona), Mathias Zanka Jörgensen (Brentford), Simon Kjaer (AC Milan), Rasmus Kristensen (AS Roma), Victor Kristiansen (Bologna), Joakim Maehle (Wolfsburg), Jannik Vestergaard (Leicester City).
Poolkaitsjad: Mikkel Damsgaard (Brentford), Thomas Delaney (Anderlecht), Christian Eriksen (Manchester United), Morten Hjulmand (Lissaboni Sporting), Pierre-Emile Höjbjerg (Tottenham Hotspur), Mathias Jensen (Brentford), Christian Nörgaard (Brentford), Andreas Skov Olsen (Club Brugge).
Ründajad: Kasper Dolberg (Anderlecht), Anders Dreyer (Anderlecht), Rasmus Höjlund (Manchester United), Jacob Bruun Larsen (Burnley), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Jonas Wind (Wolfsburg).

Serbia

Dušan Vlahovicilt oodatakse väravaid. Foto: Scanpix / Eva MANHART / APA / AFP

 FIFA edetabelis: 33. koht
 Valikturniiril: alagrupis Ungari järel 2. koht (4 võitu, 2 viiki, 2 kaotust)
 Saavutused: Serbia nime all (pärast 2006. aasta MM-i) kolm alagrupiturniiri MM-idel (2010, 2018, 2022)

Staar: Dušan Vlahovic

24-aastane Juventuse väravakütt tegi klubimeeskonna kaitsvast mänguplaanist hoolimata isiklikus plaanis tugeva hooaja. 16 liigaväravat 33 mänguga ei näita siiski kaugeltki tema täit potentsiaali. Vlahovic näitas end küpse meeskonnamängijana ja lihvis koostööd klubikaaslasest vasakääre Filip Kosticiga.

Eemalejääja: Jan-Carlo Simic

Saksamaal sündinud ja jalgpalluriks sirgunud 19-aastane keskkaitsja tegi lõppenud hooajal AC Milani särgis oma esimesed mängud Serie A-s. Suur üllatus tema puudumine EM-ilt siiski ei ole, sest A-koondise debüüt on tal tänaseni tegemata. Serbia koosseis ongi suuresti üllatustevaba, olgugi et sinna kuuluvad ka Saudi Araabiasse raha teenima suundunud mehed ja kahetsusväärselt Venemaal jalgpalli mängiv Srdjan Babic. 

Treener: Dragan Stojkovic

Omaaegne Jugoslaavia kapten on populaarsust kaotanud, sest kuigi ta viis Serbia teisele järjestikusele finaalturniirile, jäid nad Katari MM-il ainsagi võiduta ning alistusid EM-valiksarjas kahel korral Ungarile. Kõikuvaid tulemusi on näidatud ka maavõistlustel, kus pakkus lisaks kõigele kõneainet jalgpalliliidu otsus mängida Moskvas Venemaaga, kellele jäädi märtsis alla 0:4.

Pilk peale: Lazar Samardžic

22-aastases ründavas poolkaitsjas nähakse kapten Dušan Tadici mantlipärijat, kuid et 35-aastane Fenerbahce mees ei näita siiani väsimuse märke, siis ei pruugi me noorema mehe teravat vasakut jalga sel turniiril veel kuigi palju näha. Saksamaal sündinud ja sealseid noortekoondiseid esindanud Samardžicil on tänaseks kirjas 8 koondisemängu Serbia särgis.

Potentsiaal?

Serbiast on alati sirgunud kõrge potentsiaaliga talente ja individuaalsete oskuste poolest võiks neid ka seekord turniiri mustaks hobuseks lugeda, olgugi et see ratsu on eelnevatel kordadel ikka ja jälle tõketesse sisse jooksnud. Serbial jagub füüsiliselt võimsaid mängijaid ja ka tundliku jalaga tsenderdajaid, nii et standardolukordades on nad alati ohtlikud. Küsimärgiks on aga ikka see, kuidas nad kaitses toime tulevad ja distsipliini säilitada suudavad.

Koosseis:

Väravavahid: Vanja Milinkovic-Savic (Torino), Djordje Petrovic (Chelsea), Predrag Rajkovic (Mallorca).
Kaitsjad: Srdjan Babic (Moskva Spartak), Nemanja Gudelj (Sevilla), Nikola Milenkovic (Fiorentina), Filip Mladenovic (Panathinaikos), Strahinja Pavlovic (Salzburg), Uroš Spajic (Belgradi Crvena zvezda), Nemanja Stojic (TSC), Miloš Veljkovic (Bremeni Werder).
Poolkaitsjad: Veljko Birmancevic (Praha Sparta), Mijat Gacinovic (Ateena AEK), Ivan Ilic (Torino), Filip Kostic (Juventus), Saša Lukic (Fulham), Nemanja Maksimovic (Getafe), Srdjan Mijailovic (Belgradi Crvena zvezda), Sergej Milinkovic-Savic (Al Hilal), Lazar Samardžic (Udinese), Andrija Živkovic (PAOK), Dušan Tadic (Fenerbahce).
Ründajad: Luka Jovic (AC Milan), Aleksandar Mitrovic (Al Hilal), Petar Ratkov (Salzburg), Dušan Vlahovic (Juventus).

Sloveenia

Matjaž Kekil on pusletükid suurüllatuse jaoks. Foto: Scanpix / Natasa Kupljenik / Sport Press Photo via ZUMA Press

 FIFA edetabelis: 57. koht
 Valikturniiril: alagrupis Taani järel 2. koht (7 võitu, 1 viik, 2 kaotust)
 Saavutused: alagrupiturniirid MM-idel (2002, 2010) ja EM-idel (2000) 

Staar: Jan Oblak

Atletico Madridi kindamees ei vaja jalgpallisõbrale tutvustamist, ta on Sloveenia koondise konkurentsitult säravaim täht ja peamine lootuste allikas. 31-aastasel Oblakil jäi seljataha üheksas järjestikune hooaeg Atletico esiväravavahina. Valiksarjas lubas ta kaheksa mänguga endale lüüa vaid kuus väravat.

̶E̶e̶m̶a̶l̶e̶j̶ä̶ä̶j̶a̶: Josip Ilicic

36-aastane veteran naaseb finaalturniiriks Sloveenia koondisse pärast rohkem kui kahe ja poole aasta pikkust pausi. Endine Atalanta täht sattus vaimse tervise probleemide küüsi, naasis kodumaale ja leidis lõppenud hooajal mängulusti üles, lüües Maribori eest 31 liigamänguga 9 väravat. Ning tagasitulekumängus virutas ta võiduvärava Armeenia võrku.

Koosseisust rääkides tuleb aga ka mainida, et paraku on Sloveenia Serbia ja Albaania kõrval üheks kolmest koondisest, kes on otsustanud finaalturniirile kaasata Venemaal mängivaid jalgpallureid - kaitsja Vanja Drkušic tuleb Sotšist.

Treener: Matjaž Kek

Nagu kõigil C-grupi koondistel, nii on ka Sloveenia tüürimees püsinud ametis juba pikki aastaid. Seejuures oli Kek oma eelmisel ametiajal (2007-11) viimaseks meheks, kes Sloveenia suurturniirile juhtis. 62-aastase treeneri praegune ajastu algas aastal 2018 ning päädis muljetavaldava EM-valikturniiriga, kus jäädi lõpuks Taanile alla vaid omavaheliste mängude saldo tõttu.

Pilk peale: Benjamin Šeško

195 sentimeetri pikkune koondise pesamuna sai alles mai lõpus 21-aastaseks, aga on löönud Sloveenia kasuks juba 28 mänguga 11 väravat. Leipzigi eest skooris ta lõppenud Bundesliga hooajal 14 korda, olgugi et põhikoosseisu mahtus ta vaid 17 korda. Muljetavaldav statistika on talle Premier League'i kosilased ukse taha meelitanud ja finaalturniir on heaks kohaks, kus oma väärtust veelgi tõestada.

Potentsiaal?

Sloveenia kuulub turniiri suurimate autsaiderite hulka ja alagrupist edasipääs tähistaks nende jaoks juba ajaloolist saavutust. Seniselt kolmelt finaalturniirilt on neil üheksa mänguga kirjas üksainus võit. Maailma üks parimaid väravavahte ja ülitalendikas skoorimasin ei ole aga kehvad pusletükid, millest vana rebane treeneripingil suurüllatuse kokku võiks panna. 

Koosseis:

Väravavahid: Vid Belec (APOEL), Jan Oblak (Atletico Madrid), Igor Vekic (Vejle).
Kaitsjad: Jure Balkovec (Alanyaspor), Jaka Bijol (Udinese), Miha Blažic (Poznani Lech), David Brekalo (Orlando City), Vanja Drkušic (Sotši), Erik Janža (Zabrze Gornik), Žan Karnicnik (Celje), Petar Stojanovic (Sampdoria).
Poolkaitsjad: Adam Gnezda Cerin (Panathinaikos), Timi Max Elšnik (Ljubljana Olimpija), Tomi Horvat (Grazi Sturm), Jasmin Kurtic (Südtirol), Sandi Lovric (Udinese), Jon Gorenc Stankovic (Grazi Sturm), Adrian Zeljkovic (Trnava Spartak), Nino Žugelj (Bodö/Glimt), Benjamin Verbic (Panathinaikos).
Ründajad: Žan Celar (Lugano), Josip Ilicic (Maribor), Jan Mlakar (Pisa), Benjamin Šeško (RB Leipzig), Andraž Šporar (Panathinaikos), Žan Vipotnik (Bordeaux).

***

Alagrupi mängugraafik (kõik kellaajad Eesti aja järgi):

  • 16. juuni, 19.00 - Sloveenia-Taani (Stuttgart)
  • 16. juuni, 22.00 - Serbia-Inglismaa (Gelsenkirchen)
  • 20. juuni, 16.00 - Sloveenia-Serbia (München)
  • 20. juuni, 19.00 - Taani-Inglismaa (Frankfurt)
  • 25. juuni, 22.00 - Inglismaa-Sloveenia (Köln)
  • 25. juuni, 22.00 - Taani-Serbia (München)

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

EM-i lävel | Staadionite välimääraja: Colosseumist kollase seinani, üllatuspommist jäähokini, värvide mängust Eurovisionini
EM2024

EM-i lävel | Staadionite välimääraja: Colosseumist kollase seinani, üllatuspommist jäähokini, värvide mängust Eurovisionini

EM-i lävel | A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
EM2024 3

EM-i lävel | A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules

Eile staar, täna kodus: Grealish jäeti inglaste EM-lennukilt maha, vigastatud Maguire samuti
EM2024

Eile staar, täna kodus: Grealish jäeti inglaste EM-lennukilt maha, vigastatud Maguire samuti

EM-i lävel | D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
EM2024

EM-i lävel | D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?

EM-i lävel | E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
EM2024 1

EM-i lävel | E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel

EM-i lävel | F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
EM2024 2

EM-i lävel | F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK