MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

ETV ja TV3 järgivad viimases voorus sportlikku prioriteeti 50% ulatuses

Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

Hollandi koondise fännid EM-finaalturniiril. Foto: Oliver Hardt - UEFA / UEFA via Getty Images

EM-finaalturniiri intensiivseim faas on lõppenud, sest kolme avavileajaga päevad lõppesid laupäevaga. Kell 16 algavaid kohtumisi enam kavas pole. Allesjäänud 27 mängust enamik ehk 17 algavad kell 22 ja 10 kell 19.

Alagrupiturniiri viimase vooru samaaegsete mängude eel on asjakohane paika panna, kumb mängudest on sportlikust seisukohast prioriteetne? Justnimelt sportlikust ehk et kummas mängus on suuremad panused (mitte segamini ajada üldise huviga, mida sportlik pinge alati ei dikteeri). 2024 EM-il on olukord alljärgnev.

A-alagrupi prioriteetne mäng on Šotimaa - Ungari | Mõlemad vajavad võitu, et turniiril ellu jääda, sest viik kukutaks mõlemad, kuna 2 punktiga 3. koha omaniku (väravate vahe -4) edasipääsuvõimalused on marginaalsed. Šveits – Saksamaa pinge on selgelt kasinam, sest edasipääs kaalul ei ole. ETV põhikanal näitab (reitingule mõeldes) Šveits - Saksamaa mängu.

B-alagrupi prioriteetne mäng on Horvaatia - Itaalia | Kahel eelmisel MM-il hõbeda ja pronksi võitnud Horvaatia meeskond vajab võitu, et pääseda 1/8-finaali. Viik jätaks ainult õrna šansi. Albaania – Hispaania mängus on pinge ainult ühe võistkonna jaoks, sest hispaanlastel on alagrupi esikoht juba tagatud. ETV põhikanal näitab Horvaatia – Itaalia mängu.

C-alagrupi prioriteetne mäng on Taani - Serbia | Põhjusel, et mõlemad meeskonnad paiknevad ohutsoonis. Inglismaa – Sloveenia mängus on selles olukorras ainult tagumine tiim, sest kuigi Inglismaal on praegu põhjust kahelda väga paljus, siis edasipääsemises mitte. ETV põhikanal näitab (reitingule mõeldes) Inglismaa - Sloveenia mängu.

D-alagrupi prioriteetne mäng on Holland - Austria | Hollandi edasipääs ohus ei ole, sest neil on neli punkti olemas, aga Austria vajab ilmselt ühte punkti lisaks (kuigi üheväravaline kaotus tähendaks 3 punkti ja väravate vahet 0, mis võib samuti edasi viia) ning on senises kahes mängus näidanud ägedat ja südikat jalgpalli.

Prantsusmaa – Poola mängus on pinget vähe, sest Poola on ainuke meeskond, kes kahe vooruga konkurentsist langenud. TV3 näitab Prantsusmaa – Poola mängu (aga kui Mbappe ei mängi, siis kas see aitab reitingule kaasa?).

E-alagrupi prioriteetne mäng on Ukraina – Belgia | Olukord, kus viimasele voorule minnakse vastu olukorras, kus kõigil neljal koondisel on kirjas kolm punkti, on finaalturniiride kontekstis haruldane. Aga muidugi seda ägedam! Andmise mõttes tulevad mõlemad kohtumised väga ägedad, sest kõigi jaoks on kaalul edasipääs.

Väravate vahe kaudu võivad mängud ka teineteist mõjutama hakata, lisaks on neljas alagrupi kolmanda koha omanike täpne seis selleks ajaks teada. Säärases olukorras kuulub prioriteet mängule, kus konkurentsist võib langeda alagrupi ilmne favoriit ja nende vastaseks on turniiri kõige armastatum koondis. Seega Ukraina - Belgia. Aga nagu öeldud, siis sportlik pinge on Slovakkia - Rumeenia matšis sisuliselt sama kõrge. TV3 näitab Ukraina - Belgia mängu.

F-alagrupi prioriteetne mäng Tšehhi – Türgi | Kuna Portugalil on alagrupi esikoht tagatud, siis nende duellis Gruusiaga on pinget vähem. Olukord on täpselt analoogne alagrupiga B, kus alagrupi autsaider (siin Gruusia, seal Albaania) peab edasipääsu saavutamiseks alistama esikoha taganud alagrupi favoriidi (siin Portugal, seal Hispaania). Aga teises mängus on pinge maksimaalne.

Tõsi, teatud tulemuste puhul võib juhtuda, et Türgil on mängu algusajaks juba edasipääs tagatud (kui vähemalt kaks kolmanda koha omanikku on lõpetanud kahe või vähema punktiga). Aga kuna see alagrupp mängib viimase vooru viimasena, võib Tšehhi – Türgi mäng kätkeda endas ka vastase valimise võimalust. ETV põhikanal näitab Tšehhi – Türgi mängu.

* * *

Õnneks oleme aastal 2024 olukorras, kus EM-finaalturniiri teleõiguste omaniku otsus mängu osas ei mõjuta jalgpallihuvilise valikuvabadust, vaid üksnes reitingut, sest põhikanalis mittenäidatavad kohtumised on vaadatavad vastavalt ETV+ ja TV6 vahendusel.

Saksamaa, Inglismaa ja Prantsusmaa kohtumiste eelistamine on ETV ja TV3 poolt loogiline, sest nende külgetõmbefaktor on suurem. Mõnevõrra üllatav, et samasugust kohtlemist ei pälvi Portugal, mis on Horvaatia kõrval teine koondis, kelle ridadesse kuulub Ballon d'Or'i võitja (Cristiano Ronaldo).

Telekava-andmed vastavalt sport.err.ee ja tv3.ee toodule.

* * *

Eeldus, et neli punkti on edasipääsuks igal juhul piisav, põhineb antud formaadi alusel peetud 1986., 1990., 1994. aasta MM- ning 2016. ja 2021. aasta EM-finaalturniiridel juhtunule, kus alagrupis võidu ja viigi saavutanud kolmanda koha omanik pole kordagi 16 parema seast välja jäänud. Matemaatiliselt see välistatud pole, aga ebatõenäoline küll.

Poolfinaalid
Võimsad Inglismaa ja Hispaania
Juttu jagub
Soeng olgu paigas!
EM-päevik
Erinevaid mõtteid
Vaatamist ja mõtlemist
MEELELAHUTUSLIK VIKTORIIN

Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?

Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK