Henri Anieril on selja taga individuaalses plaanis väga edukas hooaeg, kus ta lõi palju väravaid nii Paide Linnameeskonna kui ka Eesti koondise kasuks. Jalgpallis on nii, et eduga kaasnevad valikuvariandid. 30-aastane ründaja asub nüüd puhkust nautima, aga peab siis otsustama, kus edasi.
2011 aitas Anier FC Flora Premium liigas löödud 21 värava Eesti meistritiitlini ning siirdus siis välismaale. Norras, Šotimaal, Saksamaal, uuesti Šotimaal, Rootsis, jälle Šotimaal, Soomes, Lõuna-Koreas ja Hollandis mängimise järel naasis ta eelmise aasta augustis kodumaale, kui liitus Paide Linnameeskonnaga.
Anier jõudis sügisel Paide eest pidada 11 mängu, kus lõi 10 väravat. Just tema panus oli otsustav, mis aitas Paide klubi ajaloo parima saavutuseni – Eesti meistrivõistluste hõbemedalini, millega tagati endale ka koht eurosarjas. Tänavu Anieri tempo ei raugenud. 30 meistrisarja mänguga lõi ta 26 väravat, millega võitis parima väravaküti tiitli.
"Väravate löömine on minu töö. Hea meel, et õnnestus meeskonda aidata ja et kogu hooaja terve püsisin. Aga et lõin Premium liigas kõige rohkem väravaid ja olin koondise resultatiivseim, siis see ei ole ainult minu saavutus, sest ründaja ei löö kunagi üksi väravaid, vaid mu selja taga on meeskond, mis võimalusi tekitab ja tööd rügab. Meeskonna edu on tähtsam. Aga kui väravaid on palju, siis peab ründajal hea meel olema. Ja eks mul on ka!" räägib Anier.
Tee Premium liiga väravakuningaks kulges läbi Haanja suusaradade
Hooaja viimase mängu pidas Paide ründaja laupäeval, kui kostitas Nõmme Kaljut 5:3 võidumängus kahe tabamusega. Järgnes Paide meeskonna lõpupidu ning nüüd sõidab Anier kaheks nädalaks Eestist ära puhkama ja lülitab end rutiinist välja. Seda puhkust on väga vaja, sest selja taha jäänud hooaeg ei kätkenud endas üksnes suurt koormust, vaid ka tavatuid keerdkäike.
"Selja taga on 11 kuud ränka tööd. Hooaja ettevalmistus toimus ju eelmisel talvel, kui koroonaolukord oli päris keeruline. Meeskonna ettevalmistusse tulid pausid sisse, sest keegi oli haigestunud või lähikontaktne. Ma ise näiteks viibisin vahepeal nädal aega järjest Haanjas ja suusatasin kõvasti, sest jalgpallitrenni teha ei saanud," meenutab Anier.
Paide alustas hooaega võimsalt, noppides järjest võite ja purustades esimeses ringis ka hilisema meistri Levadia 4:0. "Eesmärgid ja ambitsioonid olid nii kõrged kui võimalik. Tahtsime tiitli peale mängida. Et suutsime Florale ja Levadiale, kellel süsteem paigas ja ajalugu pikem, kandadele astuda, on positiivne tervele Eesti jalgpallile. Loodetavasti tekib praegustele tippudele ka tulevikus rivaale."
Anier pidas hooaja jooksul erinevates sarjades kokku 46 võistlusmängu, mille käigus lõi 38 väravat. Kui välja jätta karikamatš Flora duubliga, mille Paide võitis 14:0 ja kus Anier lõi kaheksa kolli, oleksid näitajad 45 ja 30. Mitte nii võimsad kui 46 ja 38, aga ikkagi väga vägevad.
30-aastase ründaja CV-d sirvides ilmneb, et viimati oli ta koduklubis läbi terve hooaja põhimeheks Motherwellis 2013-14, mil ta lõi Šotimaa kõrgliigas üheksa väravat ja meeskond võitis Glasgow Celticu järel hõbemedali. Järgnesid hüplikumad hooajad, kuniks nüüd õnnestusid asjad väga hästi nii Paides kui ka Eesti koondises.
"Olen saanud vanemaks, küpsemaks ja kogenumaks. Jalgpall on ikka peaga mäng. Proovisin läbi terve hooaja kogu aeg väga selgelt oma mõtetega hetkes püsida ja positiivne olla. Ilmselgelt oli ka raskeid hetki, aga sisemist rahu olen suutnud hoida, endasse uskuda ja iga mängu platsile nautima läinud. See ongi olnud edu võti. Just sisemine rahu," lausub Anier.
Flora ja Levadia lõid palju rohkem, aga parim väravakütt tuleb Paidest
Muidu rängale vaimsele koormusele vastu ei peaks. Kui füüsiliselt on võimalik trennidest ja mängudest taastuda kindlate võtetega, siis vaimse värskuse hoidmine läbi 11 kuud kestva hooaja on hoopis suurem väljakutse.
"See 11 kuud on minu jaoks ju töö. Mulle tõesti meeldib käia Eestimaa loodust nautimas, aga ega ma seda 2021 eriti teha saanud, sest pidin silmas pidama põhitööd. Tõsi, sõbrad ja lähedased on praegu siinsamas, ei pea videokõnede abil sidet hoidma. Olen mõelnud, kui palju kodumaal mängimine on mind aidanud?
Ütlen ausalt – südames tahaks ikka veel kuhugi välismaale minna ja seal mingi väljakutsega silmitsi seista. Eestisse naasmine polnud lihtne samm, aga ei oodanud, et nii hästi läheb. Olen Paides ja Premium liigas mängimist väga nautinud ning suutnud kõigile väravaid lüüa. Flora ja Levadia lõid mõlemad 20 väravat rohkem kui Paide, aga liiga parim väravakütt olen mina Paidest. Haipida ma end ei taha, aga hea meel on küll, et Paide eest nii palju väravaid suutsin lüüa," räägib Anier.
Arusaadav, et meeskonna edu on jalgpalluri jaoks alati tähtsam kui isiklik. See kõlab diplomaatilise korrektsusena, aga jalgpallur mõtlebki nii. Mitte keegi ei ole nõus vahetama meistritiitlit parima väravaküti auhinna vastu. Vastupidise vahetusega oleksid aga nõus kõik. Kuna nende kahe auhinna kaalukategooriad asetsevad teineteisest tohutult kauged, suudavad mängijad neid ka lahus vaadata.
Anier möönab varmalt, et parima väravaküti tiitel tal hooaja lõpusirgel ikkagi mõtetes oli. "Seda auhinda ma polnud ju varem saavutanud. Viimased kaks kuud on see ikka natuke mõtetes olnud. Meeskonna edu kõigepealt, aga parim väravakütt on ka ajalukku jääv saavutus. Väravad on ründajatele tähtsad. Just enesekindluse pärast. Ning need väravad ja enesekindlus kanduvad ju edasi meeskonna edusse."
Enne viimast vooru oli väravaküttide tabeli tipp selline: Henri Anier 24, Zakaria Beglarišvili 24, Rauno Sappinen 23. Esimesena tegi oma viimase etteaste Anier, kes lõi laupäeval Nõmme Kaljule duubli ja tõusis 26 tabamuse peale. "Uskusin, et Kalju vastu ühe värava ikka lüüa suudan ja sellest vast piisab. Arvasin, et pühapäevane Flora – Levadia tuleb suhteliselt kinnine. Läks küll vastupidi, aga Beglarišvili väravat ei löönud. Kahjuks sai Sapi üldse trennis vigastada ega saanud mängida," sõnab Anier.
Kui minna välismaale, siis ainult kohta, mis on põnev ja atraktiivne
30-aastase ründaja hing on hetkel põhjusega rahul, sest kõva ja kannatlik töö on kandnud vilja. Premium liiga parima väravaküti auhind ilutseb kapi peal. Eesti koondises mängis ta end uue peatreeneri käe all põhikoosseisu ja lõi väravaid rohkem kui kolme eelmise aastaga kokku. Füüsiline toonus on super, tervis korras ja mängutarkust üha koguneb. Anier on oma parimas eas jalgpallur, kes mängib parajasti oma parimat jalgpalli.
Iga lollgi saab aru, et selline ründaja on jalgpalliturul (väga) nõutud kaup. Eriti keskkonnas, kus ta on end tõestanud. Antud juhul Premium liigas. Paide sooviks muidugi, et Anier jätkaks neil. FC Flora vajab aga Sappineni peatse lahkumise järel uut esiründajat. Levadia proovis Anieri enda ridadesse meelitada juba mullu talvel ja vaevalt värske meister nüüdki tema allkirjast ära ütleks.
Anieri leping Paidega lõpeb 31. detsembril ja ta kinnitab, et kosilasi on tõesti rohkesti. "Mul on väga palju mõtte- ja valikukohti. Nüüd lähen puhkama ja laen akusid. Siis pean rahulikult mõtlema, et kuidas edasi. Sisimas olen valmis välismaale minema, aga igale poole ei taha. Variant peab olema atraktiivne ja põnev ja sportlikult heal tasemel. Ausalt – praegu on mu tuleviku osas kõik lahtine."
Pärast hooaega, kus ta igal nädalal kord või kaks põhikoosseisus platsile sai, on ründaja üheks valikukriteeriumiks kindlasti eeldatav mänguaeg. Varumehe varumeheks Anier kuhugi minna ei taha. "Iganädalane mängimine on nauding. Iga jalgpallur tahab platsile, just mäng hoiab vormis. Kirge ja isu on mul kõvasti. Kui midagi konkreetset laual, siis tuleb asjaolusid kaaluda."
* * *
Anier: Häberli tõi koondisesse väga hea harmoonia
Esmaspäeval väisas Henri Anier A. Le Coq Arenat, et võtta hooaeg kokku Eesti koondise peatreener Thomas Häberliga. Kui šveitslane nimetas jaanuaris oma esimese rivistuse, kellega sõideti Hispaaniasse treeninglaagrisse, siis Anieri seal polnud. Märtsikuu MM-valikmängudeks aga olukord muutus ning Anier kerkis koondise põhimeheks.
"Vestlesime pikalt. Käisime hooaja läbi ja sain temalt väga positiivset tagasisidet. Eks kaks viimast akent olid juba raskemad, mingit väsimuse fooni võis näha. Aga võitlust oli palju ja intensiivsust suutsime näidata läbi terve hooaja. 2021 oli Eesti koondisele hea kasvuaasta!
Ootan väga suure huviga edasist. Meil on meeskonnas hea energia. Thomase tulekuga on eneseusk ja tiimis valitsev harmoonia muutunud väga heaks. Kõik mehed tunnevad seda, mis on väga tähtis. Kui meenutame Islandi lugu, siis nad jõudsid kaugele just tänu tiimivaimule. Meil on vundament, mille peale saab midagi ilusat ehitada," ütleb Eesti koondise 2021. aasta resultatiivseim mängija.
* * *
Henri Anier
Sündinud: 17. detsember 1990
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: FC Flora (2008-2011), Stavangeri Viking (2012-2013), Fredtikstad (2013), Motherwell (2013-2014), Aue Erzgebirge (2014-15), Dundee United (2015-2016), Hibernian (2015), Kalmar FF (2016), Inverness CT (2017), FC Lahti (2017-18), FC Suwon (2019), Deventeri Go Ahead Eagles (2020), Paide Linnameeskond (2020-2021).
Koondisekarjäär: 77 A-maavõistlust, 17 väravat, debüüt 2011. aasta 19. juunil võõrsil Tšiili vastu (0:4).
Saavutused: Eesti meister 2010, 2011, Eesti karikavõitja 2008, 2009, 2011, Šotimaa MV hõbe 2014, Balti turniiri võitja 2021, Premium liiga parim väravakütt 2021.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta