Mullu esmalt FCI Levadia duubel- ja seejärel ka esindusmeeskonda juhendanud Ivan Stojkovic (33) on tagasi Eestis, et panna sedapuhku taas võitma liigatabelis alles seitsmendal real olev Paide Linnameeskond. Mullu sügisel Eestist lahkunud Stojkovic on vahepealset aega kasutanud enesetäiendamiseks ja valmis nüüd jälle treeneritöösse sukelduma.
Soccernet.ee vestles Stojkoviciga mõni tund pärast seda, kui serblane oli jälginud uute hoolealustega esimest treeningut. Juttu tuli muuhulgas vaimsest tugevusest, Levadia ja Paide erinevustest, Leedus PRO-litsentsi omandamisest ning Inglismaa kõrgliigas Brightoniga kõrgel kuuendal kohal lõpetanud Roberto De Zerbist.
Jõudsid sa tagasi Eestisse kiiremini kui arvasid või lootsidki peagi naasta?
Tahtsin väga tagasi tulla. Ütlesin kõikidele sõpradele, et millalgi olen jälle siin - ei tea, kas töö tõttu või lausa selleks, et siin elada. Aga igal juhul on rõõm naasta!
Kui kaua Paide pakkumisele vastamine aega võttis?
Vähe. Kõik käis kiirelt. Aga samas alates esimesest kontaktist ja kohtumisest ka väga professionaalselt. Mulle esitleti esimesel kokkusaamisel klubi põhimõtteid ja ootusi, mina rääkisin oma mängustiilist ja filosoofiast. Need klappisid Paide omadega. Lepinguni jõudsime väga ruttu. Mina nägin, et see on mulle hea töökoht, ja nemad jätsid esimesest hetkest alates mulle mulje, et nad tõesti väga tahavad mind. See on minu jaoks kõige olulisem.
Kas küsisid siiski Paide kohta arvamust ka neilt, keda Levadia päevilt tunned?
Jah, ikka. Kõik ütlesid ainult positiivseid asju. Öeldi, et see on noorele treenerile suurepärane klubi. Eks kõik soovisid mõistagi viisakusest edu, aga rõhutasid ka, et teen hea valiku.
Su eelmine tööandja Levadia on väga-väga keskendunud tulemustele, nagu sa ilmselt tead ...
Tean, tean! (Muigab.)
... aga Paide, kes küll soovib muidugi ka häid tulemusi, rõhub pigem protsessile, nende lähenemine on rahulikum. Tunnetad sa juba seda vahet?
Jah, vägagi. Sain sellest aru juba enne lepingu sõlmimist, kui nad oma nägemust tutvustasid. Mulle kui noorele treenerile - ja tegelikult ju igale treenerile - on vaja aega, et oma ideed mängijateni viia ja protsessid käima panna. Ka [Pep] Guardiola ei saa tulemusi, kui talle aega ei anta. Esimesel hooajal ei võitnud ta Manchester Cityga ju midagi. Need asjad ei käi nii kiiresti. Aga mulle lubatakse aega anda ja just seetõttu arvan, et tegin hea valiku.
Kuidas sa pärast Levadiast lahkumist aega veetsid? Kuuldavasti on sul Leedus omandamisel treeneri PRO-kategooria litsents?
Just, mul oli aega, et ennast harida. Treenerikursuse esimesed moodulid nõudsid päris palju tööd. Püüdsin mõelda, mis Levadias juhtus ja kus ma ise võib-olla vigu tegin. Üritasin aega targalt kasutada, et järgmiseks tööotsaks valmistuda, midagi uut õppida. PRO-kursusega läheb veel kõige rohkem neli-viis kuud aega, aga tegelikult ei ole tööd enam kuigi palju jäänud, põhiosa on juba läbitud.
Miks just Leedu?
Nägin lihtsalt, et seal on välismaalastel võimalus osaleda, nad vaatasid CV-d ja kutsusid mind intervjuule. Selleks tuli mõned treeningud ette valmistada ja jalgpallist vestelda. Ju neile meeldis see, mida nad nägid, ja mulle öeldi, et võin osaleda. Muud polegi.
Nii et sa olid jalgpallist justkui eemal, aga tegelikult mitte? On see olnud nauditav aeg?
Vägagi. Sain veeta pisut aega perega ja oma koeraga, keda ma ei olnud kaua näinud! Aga täpselt nii ongi, et kõige paremini saab treener end arendada siis, kui ta parajasti ametis pole. Treenerina töötades on su fookus käesolevatel tegemistel ja neid on palju. Samas olen nüüd jälle valmis ka sellist töist perioodi nautima.
Kui palju sa enne naasmist Eesti jalgpalli vaatasid?
Väga palju. Väga-väga palju. Eelmisel aastal jälgisin hooaja viimast ringi, veidi ka hooajaeelseid mänge ja seejärel ka käimasolevat hooaega. Nägin, millised suured probleemid teil siin ilmaga olid, ja kõike muud. Väga ootamatu hooaeg, aga see on jalgpall!
Hooaeg on seni olnud eeskätt väga tasavägine. Kas Premium liiga tase on tõesti tõusnud või suured klubid nõrgemaks jäänud, kui vaatame kas või Paide tabelikohta?
Ma ei tahaks kõigi põhjuste üle spekuleerida, sest ma ju ei tea, mis ühes või teises klubis täpselt toimub. Aga paistab silma, et nii-öelda väiksemad klubid on vahet vähendanud, kuna kõigil treeneritel on selge mänguplaan ja käekiri. Nad on kindlasti võrreldes varasemaga juurde pannud ja seetõttu tippklubidele lähemale jõudnud.
Millised ootused on Paide sinu jaoks sõnastanud? Levadias töötasid esialgu duubelmeeskonnaga, kas ka Paide ootab sinult, et tooksid rohkem noormängijaid esindusmeeskonda?
Paide on alati tahtnud noori arendada, aga muidugi on tähtis ka tabelikoha parandamine. Nagu ütlesin, on kõige olulisem see, et mulle antakse ülesannete täitmiseks aega. Loodame väga, et sellest tuleb pikaajalisem projekt. Noored on selle osa.
Kuidas panna Paide jälle punkte võtma?
Mul on omad plaanid, millest kavatsen kinni pidada. Ei maksa unustada, et eelmine treener võitis selle meeskonnaga kaks karikat. Seetõttu ei ole õige rääkida, et midagi on meeskonnaga kapitaalselt valesti. Jah, tulemused ei ole lootustele vastanud, aga Paidel on hea vundament olemas. Selle peale pean nüüd suutma midagi ehitada. Kindlasti on asju, mida saab teha teistmoodi - rõhutan siinkohal, et mitte paremini, vaid teistmoodi, need on kaks täiesti eri asja. Igatahes usun, et meil on kõik võimalused hakata jälle hästi mängima.
Kas Paide languse taga on peamiselt vaimne pool?
Kui võiduta seeria pikaks venib, süvenevad igaühes kõhklused. Täna ma veel kõigest jälgisin treeningut ega viinud seda läbi, nii et pean riietusruumi natuke paremini tundma õppima, enne kui saan sellele küsimusele lõplikult vastata. Kuid nägin positiivset hoiakut, vähemalt treeningul. Muidugi on vaimne pool oluline, kolme-nelja kehva mänguga võib enesekindlus langeda ja tuju kaduda. See on normaalne. Taktikaliselt plaanin pigem praegusele üht-teist lisada, mis võiks meeskonda aidata.
Mainisid juba Guardiolat, aga kui vestlesime mullu suvel pärast su asumist Levadia peatreeneriks, nimetasid oma eeskujuna lisaks talle veel ...
De Zerbit!
Just, Roberto De Zerbit. Tollal oli ta veel Donetski Šahtaris, nüüd tegi Brightoniga suurepärase hooaja.
Ma ju ütlesin, et pange De Zerbit tähele! (Naerab.) Minu meelest peaks igal treeneril olema ... noh, mitte eeskuju, aga keegi, kelle käekiri sind kõnetab. Minu jaoks on need Guardiola ja De Zerbi, sest minu meelest on jalgpall vaatemäng. Sa võlgned midagi inimestele, kes on tulnud sind vaatama, sest nad on otsustanud 90 minutit oma elust sinu meeskonnale pühendada. Seega on mul ja minu meeskonnal kohustus neile midagi vastu pakkuda. Seetõttu tuleks jalgpalli mängida ilusal ja silmapaistval moel. Aga muidugi ei tohi selle käigus naiivseks muutuda ja peab saavutama ka tulemusi.
***
Stojkovici kõrval jätkab Paides kogu senine treeneritetiim ehk pärast Karel Voolaidi lahkumist viimases liigamängus Narva Transi vastu meeskonda juhendanud Ats Sillaste, väravavahtide treener Jüris Sahkur, fitness-treener Andrei Veis, videoanalüütik Egon-Eret Rinaldo ning füsioterapeudid Raiko Karpov ja Uku Pärn. Lisaks Sillastele soovib Stojkovic enda kõrvale teistki, eelistatavalt kaasmaalasest abitreenerit, kuid tema isik ja Eestisse saabumise aeg on praegu veel lahtised.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta