Alates 2018. aastast Tallinna FC Flora esindusmeeskonda tüürinud Jürgen Henn on Eesti meistriks tulnud kolmel korral ja aasta treeneriks valitud neljal korral. Hooajaeelsel kiirel ettevalmistusperioodil võtab ta hetkeks aja maha, et vastata Jalka lugejate küsimustele.
- Lugu ilmus esialgselt märtsikuu Jalkas.
Milline näeb välja peatreeneri tööpäev? (Mattias, Tartu)
Ärkan tavaliselt umbes kell 6.30, esimese asjana joon alati ühe kohvi! Staadionile jõuan tavaliselt 7.30–7.45. Seal ootab alati kaks koosolekut: esimene neist meditsiinipersonaliga, kes annab ülevaate mängijate tervislikust seisundist, ja teine treeneritega, kellega paneme täpsemalt paika treeningu sisu ja detailid. Kui on planeeritud koosolek meeskonnaga, siis see toimub enne treeningut. Sellele järgneb siis juba töö väljakul. Peale lõunat tegelen järgmise päeva treeningu(te) planeerimisega, valmistun järgmiseks mänguks, analüüsin viimast treeningut. Kuna see töö eeldab palju planeerimist ja suhtlemist, siis päeva sisse mahub palju koosolekuid ja arutelusid ning nende ettevalmistamist.
Milline on olnud kõige suurem väljakutse, mille peatreeneritöö on esitanud? (Tom, Jõgevamaa)
Flora-suguses klubis ilmselt pidev võitmise kohustus.
Mida ütleksid/soovitaksid endast kümme aastat nooremale iseendale? (Karmen, Tallinn)
Põhimõtteliselt ütleks, et võta rahulikult. Kui midagi ei lähe nii, nagu soovid, siis tõenäoliselt nii pidigi minema. Tuleb usaldada elu. Usun, et kui olla piisavalt avatud, siis õiged asjad tulevad ise sinuni.
Kas sobiva variandi korral võib FC Flora tuua tiimi välismaalasi? (@jandattigas)
Pigem proovime praegusel hetkel toetuda eestlastele ja viimastel aastatel on õnnestunud selliselt ka edukas olla, nii et klubi juhtkond on valinud selle suuna. Kuna Floras on varasemalt mänginud palju välismaalasi, siis ei saa välistada, et ühel hetkel otsustatakse sellele teele naasta.
Mis juhtus Kalevi–Flora mängus, miks said punase kaardi? (@aron_kirt)
Sellest on juba päris palju kirjutatud, aga põhimõtteliselt ütlesin, et kohtunik ühe olukorra videost üle vaataks. Selline teguviis on aga reeglite järgi keelatud.
Kuidas suudad säilitada meeskonna moraali ja motivatsiooni? (Johannes, Pärnu)
Sellele on päris raske üheselt vastata, sest see sõltub konkreetsemalt mängijatüüpidest ja võistkonnast. Aga suures pildis tuleb pidevalt leida suuremaid ja väiksemaid eesmärke, mille poole püüelda nii mängija kui ka meeskonna tasandil. Tuleb anda mängijatele vastutus teatud asjades ja tunnetada, kas meeskond vajab antud hetkel natukene karmimat kätt või rohkem positiivset innustamist. Ja kindlasti tuleb aeg-ajalt osata rutiinist välja tulla.
Millist nõu annad neile, kes pürgivad treeneriks? (Karl, Tallinn)
Tuleb ennast harida, läbida koolitusi, olla avatud uutele ideedele ja pidevalt ennast täiendada. Kohe kui treener arvab, et on kuskile jõudnud ja teab midagi, jääb ta teistest maha.
Milline on meeldejäävaim hetk karjäärist? (Maris, Paide)
Esimeseks tuleb ilmselt panna Konverentsiliiga alagruppi jõudmine. Teiseks minu esimene meistritiitel treenerina ja kolmandaks ilmselt 2015. aastal võidetud tiitel abitreenerina. Millegipärast on selle tiitlivõiduga kaasnenud emotsioonid siiani eredalt meeles. Kuigi ka mõned kaotused on väga hästi meeles, siis lõpuks jäävad ikkagi positiivsed emotsioonid domineerima.
Kuidas lood positiivset meeskonnakultuuri? (Marcus, Haapsalu)
See on ilmselt üks suurimaid väljakutseid selles töös, sest see piir, kus olla toetav, ja vastupidi, kus tuleb olla mängijatega väga nõudlik ja otsekohene, on väga õhuke. Minu jaoks on väga oluline tunnustada hästi tehtud tööd, olla nõudlik, aga selle juures jääda positiivseks, sest nõudlikkus ei tohi olla liigselt lämmatav ja rusuv. Arvan, et keskkonnas, mis on väga orienteeritud tulemustele, on vaja jääda ka inimlikuks ja vajadusel anda mängijatele isiklikku ruumi. Hea keskkonna aluseks on usaldus ja selle loomine võtab aega. Kõik see on muidugi teoorias väga lihtne, aga tegelikkuses alati ei õnnestu.
Milline on tehnoloogia roll nüüdisaegses treeneritöös? (Sergei, Tallinn)
Nagu igas valdkonnas, nii on ka jalgpallis tehnoloogia oskuslik kasutamine järjest olulisem. Kasutatakse erinevaid GPS-seadmeid, et mõõta mängijate iga liigutust väljakul, ja selle põhjal on võimalik korrigeerida koormuseid ja hinnata taastumist. Tippklubides mõõdetakse erinevate seadmetega (nutisõrmused ja näiteks andureid täis madratsid) mängijate und. Samuti muutub järjest suuremaks analüütikute roll, kes suudavad erinevate arvutisimulatsioonide abil mõõta, kui edukas on üks või teine mängumudel. Mõningates klubides kasutatakse virtuaalreaalsust, et arendada jalgpallurite kognitiivseid võimeid. Maailmas on palju tehnoloogiat, mis hetkel jääb kahjuks Eesti klubidele kättesaamatuks.
Kui sa ei oleks jalgpallitreener, siis milline oleks sinu unistuste töö? (Rasmus, Väätsa)
Ma olen alati mõelnud, et mulle meeldiks töötada loomadega, ehk siis võib-olla leiduks mulle mõni töö loomaaias.
Mis on kõige naljakam asi, mida üks fänn sulle kunagi öelnud on? (Andres, Põlva)
"Selle meeskonnaga oleks ma ise ka meistriks tulnud!" (Naerab – toim.).
Milline on sinu arvates FC Flora parim alg-11 läbi aegade? (@karlvarva)
Mart Poom, Joel Lindpere (ma kahtlustan, et talle see ilmselt ei meeldi, aga ta peab olude sunnil mängima äärekaitses. Kui ta ei nõustu, siis sekkub vahetusest Teet Allas), Raio Piiroja, Karol Mets, Gert Kams, Martin Reim, Konstantin Vassiljev, Rauno Alliku, Andres Oper, Rauno Sappinen (Operiga peavad ära jagama, kes mängib vasakul äärel), Sander Post.
Miks FC Flora ei muuda oma vaatepilti (kasutada ainult eestlasi), et Euroopas läbi lüüa? (@kaspar_kassu)
Seda peab küsima klubi juhtkonna käest, aga arvan, et üks põhjus on selles, et viimastel aastatel, kui oleme toetunud eestlastele, oleme olnud edukamad kui ajal, mil meeskonnast käis läbi palju välismaalasi.
Kas välismaale peatreeneriks minek on lähemal kui kunagi varem? (@kaspar_kassu)
Ma arvan küll, et ta on iga aastaga lähemal kui kunagi varem, aga siiski võib ta veel päris kaugel olla! (Muigab – toim.).
Kus näed ennast viie aasta pärast? (@kaspar_kassu)
Loodan, et ühel hetkel avaneb võimalus töötada mõnes tugevamas liigas, kas siis peatreeneri või abitreenerina. Samas mõistan, et jalgpallis on vaja ka õnne, ja seepärast tuleb olla kannatlik ja oodata oma võimalust.
Nimeta kolm võtmesõna, et jõuda jalgpallis edasi? (@martinsiitam_)
Töökus, õppimisvõime/-soov, südikus.
Kas näed end tulevikus Eesti koondise peatreenerina või kas oled sellele mõelnud? (@silvertilk, @karlanderssaul)
Kindlasti olen selle peale mõelnud, aga võin ka ausalt tunnistada, et mitte väga pikalt, sest tunnen, et hetkel pole selleks veel õige aeg. Tulevikus oleks see väga suur au, kui mind peetaks sellele kohale sobivaks kandidaadiks.
Miks Flora ostab teistest klubidest noori mängijaid üle ja jätab nad enamasti pingile, miks teil oma reservist neid peale ei tule? (Kaido Veebel)
Hetkel on esindusmeeskonnas Flora kasvandikest neli mängijat. Arvan, et see number on suurem kui meie lähimatel konkurentidel või vähemalt võrreldav nendega. Sellegipoolest soovime ka ise, et Flora kasvandike hulk, kes suudaks esindusmeeskonnas läbi lüüa, oleks suurem. Selle nimel teevad klubi treenerid ja noortetöö osakond igapäevaselt tööd, aga kahjuks on selle tulemust võimalik hinnata alles aastate pärast.
Kas eelistad alustamiseks veterane või nooremaid mängijaid? Miks? (@kuraksin_football)
Eelistan mängijaid, kes on antud hetkel meeskonnale kõige kasulikumad. Vanemate mängijate kasuks räägib kogemus, mis on tihtipeale otsustavates mängudes määravaks. Tänapäeval suudavad mängijad püsida järjest kauem heas vormis ja terved ja seepärast on vanemate mängijate roll suurenenud ka tippjalgpallis. Samas on meil igal aastal paljud noored mängijad kandnud põhiraskust, mis näitab, et lõpuks siiski saab määravaks mängija klass.
Mis on olnud sinu karjääri põnevamaid hetki? (@rait_oper)
Arvan, et euromängud Frankfurdi Eintrachtiga, need andsid aimu, milline tippjalgpall välja näeb. Kuna ka mänguliselt tegime korralikud partiid, siis lisas see veel positiivset emotsiooni.
Kui sinust tehakse film, siis kes mängiks peaosa, miks tema ja mis oleks filmi žanr? (Jaagup, Võhma)
Ilmselt kui film oleks minust, siis peaks see olema dokumentaal. Kui film oleks tõsielul põhinev, siis võib-olla Jaak Prints võiks proovida mind mängida. Ta tunneb mind piisavalt kaua, et tal võiks see hästi välja tulla.
Mis on su guilty pleasure’i laul? (Jander, Tartu)
Hmm... ma arvan, et Smilersi "Tee mis sa tahad".
Soovita head raamatut. (Maile, Tallinn)
Viimati lugesin Rain Lõhmuse ja Kaur Kenderi raamatut "Raha", mis mulle meeldis. Kui tahta midagi kergemat ja lõbusat, siis Peter Crouchi "How to Be a Footballer".
Jürgen Henn
Sünniaeg: 2.06.1987
Mängijana: Premium liigas 60 mängu ja 4 väravat
Abitreenerina (2013–2017): Eesti meister 2015, 2017
Peatreenerina (2018–): Eesti meister 2019, 2020, 2022
Jalka kõiki varasemaid numbreid saab lugeda siit.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta