Kaks mängu lahutab Eesti jalgpallikoondist EM-finaalturniirile jõudmisest ja selle kaptenit Konstantin Vassiljevit sinisärkide rekordinternatsionaaliks tõusmisest. Milline on poolkaitsja tervislik seisund ja kui palju ta Thomas Häberlit platsi kõrval aidanud on, koorub välja verivärskest Soccernet.ee-le antud intervjuust.
39-aastasel Vassiljevil on hinge all 156 mängu ja 26 väravat Eesti rahvuskoondises. Sel aastal on ta väljakul käinud aga ühesainsas ametlikus kohtumises: jaanuaris Küprosel peetud Rootsi - Eesti maavõistluses. Oma koduklubi FC Floraga tegi ta küll kaasa kogu ettevalmistuse, ent ei superkarikas ega Premium liigas ta seni väljakule jooksnud pole.
Neljapäeval, 21. märtsil kohtub aga Eesti Varssavis EM-finaalturniiri sõelmängude poolfinaalis tugeva Poolaga. Kui Eesti viimati 2012. aastal Poolaga kohtus, lõi just Vassiljev otse karistuslöögist 1:0 võiduvärava. Hiljem pallis Vassiljev ka Poola kõrgliigas, kus oli Bialystoki Jagiellonia särgis kogu Ekstraklasa üks säravamaid mängumehi. Tema toonane juhendaja Michal Probierz on sügisest alates Poola koondise peatreener.
Sestap teab Vassiljev Poolast päris palju. Soccernet.ee vestles temaga täna Tallinna lennujaamas vahetult enne seda, kui Häberli tüüritav Eesti koondis alustas oma reisi Austriasse Grazi, kus enne olulist sõelmängu laagerdatakse.
Kostja, sa tead, mis saab olema mu esimene küsimus. Kuidas sul tervis on?
(Naerab). Tervis, noh … ega ta läheb paremaks! Selles suhtes mingit kindlust ei ole, aga teen endast kõik, et olla valmis mänguks Poola vastu ja kui treener arvab, et pean väljakule minema, siis pean olema valmis ja loodan, et jõuan.
See mure on sul millega?
Sääremarjaga.
Superkarika ajal rääkis Flora peatreener Norbert Hurt, et võib-olla esimeseks Premium liiga vooruks oled juba tagasi. Kas nüüd see, et sa ei ole tagasi olnud, on seotud ettevaatusega või oled sa saanud mingid tagasilöögid?
Ma ei ütle, et tagasilöögid, aga kindlasti natuke ise alahindasin seda vigastust. Arvasin, et lähebki natuke kiiremas tempos paremaks, aga kahjuks nii ta on praegu. Õnneks eelmisel nädal juba jõudsin trenni teha – päris palju individuaalselt, aga juba mõned asjad grupiga. See annab lootust, et järgmiste päevadega võiks asi veel paremaks minna.
Nii et oled saanud juba mõned korrad palli ka puudutada.
Jaa, seda muidugi! Seda see [vigastus] otseselt ei sega.
Eesti koondisel seisab ees aegade üks suuremaid mänge – miinus play-off, mis oli aastal 2011. Mis tunne su sees praegu on?
Tunne on see, et meile on antud võimalus. Kui seda vaadata, siis võib-olla on see väike ja tundub isegi ebareaalne – aga see võimalus on ikkagi olemas. See tekitab positiivset ärevust. Oled kahe mängu kaugusel millestki suuremast. Nendel hetkedel tahaks seda näha, et me kõik anname endast maksimumi. Kas sellest midagi tuleb või ei tule, seda vaatame pärast.
Selleni me muidugi ei jõudnud, et meil on kõik mängijad mänguks valmis. Kahjuks need vigastused võtsid ühe ja teise välja. Aga neil, kes on siin, seisab suur mäng ees. Siin ei ole midagi: mehed peavad lihtsalt oma hea mängu tegema ja siis vaatame.
Mida on vaja, et Poolat võita?
Kõige pikemal stsenaariumil olla valmis 120-130 minutit mängima ja võidelda iga palli ja sentimeetri eest väljakul ning siis olla edukas oma võimalustega – kui mitte mängus, siis penaltitega. Alguses kestab mäng 90 minutit ja peame uskuma avavilest peale ja hoidma nii kaua kui võimalik mängunärvi, sest kindlasti mingil hetkel Poola mängijad hakkavad ka survet tundma, kui neil ei tule kõik asjad välja sedasi, nagu nad plaanivad. Olen päris kindel, et nad tahavad päris kiiresti seda mängu ära lahendada – see on meie jaoks võib-olla kõige suurem väljakutse.
Kui palju sa viimasel ajal Poolast kõnesid ja sõnumeid saanud oled?
No ikka päris palju. Päris palju sain neid juba pärast loosi, aga põhimõtteliselt ütlesin toona, et räägime siis, kui mäng on lähemal. Ja nüüd täpselt oli see periood, kus paari nädala jooksul iga teine päev oli kellegagi midagi rääkida. Ega siiamaani mõned veel kirjutavad ja küsivad.
Kui palju sa ise seda jälginud oled, mis Poolas toimub? Sa ju valdad poola keelt ja saad aru, mis seal toimub. Oled sa ise ka monitoorinud?
Ikka, jah. Vaatasin üle kõik viimased uudised seoses koosseisuga jne. Paar nädalat tagasi olid juba esimesed kuulujutud, kes võib liituda ja kes on mingid uued mängijad, keda pole ammu olnud jne. Poola eksperdid on selles suhtes väga erinevate arvamustega, mida teeb nende peatreener. Selles kontekstis on surve Poola peal – see on neile must win game (mäng, mis tuleb võita – K. E.) ja isegi see ei anna neile veel mitte midagi, sest tuleb ka teine mäng. Selle kontekstis on neil ärevus suur ja mõned eksperdid räägivad, et ka meid ei tasu alahinnata. Aga noh: me loodame, et nad teevad seda.
Kas või kui palju oled meie treeneritega arutanud või aidanud neid näiteks selle osas, milline on vastaste treener – sa oled tema all mänginud –, mis seal Poolas praegu toimub, mida sa oled kuulnud või mida sa tead?
Paar korda rääkisime sellest jaanuari aknas. Viimasel ajal ei ole rääkinud, aga meil on nüüd kolm-neli päeva kindlasti, mida arutada. Just nendest mängijatest, kes viimasel ajal koondises ei olnud, aga kellest mõnda ma tean päris hästi (näiteks mängis Vassiljev Jagiellonias koos nii poolkaitsjate Taras Romanczuki ja Damian Szymanski, ründaja Karol Swiderski kui ka ääre Przemyslaw Frankowskiga – K. E.).
Eesti koondise ridades, nagu ikka suurte mängude eel kipub olema, on mitu eemalejääjat. Sergei Zenjov jääb juba teist korda play-off'ist kõrvale, Mattias Käit langes ära ja veel teisigi. Samas Ragnar Klavan on tagasi. Kui palju või mida see mõjutab, et selliste kogemustega mees on juures?
Ausalt öeldes ma tahtsin teda juba varasematel aastatel tagasi! (Naerab). Kogu aeg, kui kohtusime, rääkisin sellest, et ta võiks tulla. Arvan, et see on erakordne olukord, kus me kindlasti vajame kõiki, kes mingil määral saavad aidata oma kogemuste ja oskustega. Ta on siiamaani Eestis meie üks parimatest keskkaitsjatest – see on vaieldamatu. Ma usun küll, et ta on tahtmist täis – see ei ole probleem – ja loodan, et tal tervisega on kõik korras ja saab meid aidata. Siin ei ole mingit kahtlust: ta peab siin olema lihtsalt!
Ja sinu puhul ideaalstsenaarium on siis see, et saad terveks, esimeses mängus Poola vastu jõuad Martin Reimiga samale pulgale ja siis teises mängus saad Eesti rekordinternatsionaaliks ja lööd võiduvärava, mis viib Eesti EM-ile?
See oleks küll väga ideaalne plaan. Aga keskendume nüüd sellele esimesele mängule ja need numbrid numbriteks. Mäng iseenesest on kõige tähtsam.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta