EM2024

Kuidas peaks Inglismaa needuse õlult raputama? Tuleb küsida pikalt sama teed käinud Hispaanialt!

Katari MM, 2022. aasta. Harry Kane on eksinud veerandfinaalis Prantsusmaa vastu penaltil ja Inglismaa sõidab jälle koju. Foto: Scanpix / Paul Ellis / AFP

Inglismaa koondise loodetava ja reaalse edu vahel on alates 1966. aastast olnud kord suuremad, kord veidi väiksemad käärid. Aga toonasest MM-tiitlist enamat pole neil tänaseni ette näidata. Seda valusamad on olnud läbikukkumised, millele BBC pühapäevaõhtuse EM-finaali eel kiire pilgu heitis.

Enne Inglismaa ebaõnnestumiste jada juurde asumist tasub märkida, et tegelikult oli aastakümneid samasuguses saripõruja rollis ka Hispaania. 1950. aasta MM-il jõuti finaalringi, aga saadi seal kolmest mängust vaid üks punkt ja lõpetati neljandana. Kui 1964. aastal ajaloo teisel EM-finaalturniiril löömatuks jäädi ja karikas peakohale tõsteti, tundus, et edutee on kindlalt sillutatud, aga läks hoopis vastupidi.

MM-idel kujunes Hispaania saatuseks järjepidevalt varakult välja kukkuda. Ajavahemikul 1958-74 toimunud kuuest finaalturniirist neljale ei jõutudki, kodusel 1982. aasta kodusel MM-il jäädi pidama vahegruppi, järgmisel kuuel finaalturniiril osutus laeks veerandfinaal. 1990. aastal kaotati kaheksandikfinaalis Jugoslaaviale lisaajal, neli aastat hiljem keeras Itaalia poolfinaaliukse lukku Robert Baggio 88. minuti väravaga.

1998. aastal kaotas Hispaania kogenud väravavahi Andoni Zubizarreta jämedast prohmakast Nigeeriale, viigistas siis Paraguayga ja pidi kindlasti viimases alagrupimängus ise Bulgaariat võitma, aga lootma ühtlasi, et edasipääsu juba pingutanud Nigeeria viitsib Paraguay vastu piisavalt pingutada. Ei viitsinud, Paraguay võitis ning pisarsilmil Bulgaaria võrku palle tagunud hispaanlastel ei jäänud üle muud kui ennast süüdistada.

2002. aastal sõideti Aasiasse tähtedest kubiseva meeskonnaga, ent veerandfinaalis Lõuna-Koreaga jäi kohtunike kaheldavate otsuste tõttu lugemata kaks Hispaania väravat ning kui toona veel verinoor Joaquin penaltiseerias vääratas, oligi kõik taas läbi. 2006. aastal jäädi 16 parema seas alla hilisemale finalistile Prantsusmaale ning alles 2010. aastal jõuti lõpuks täistabamuse ehk esimese MM-tiitlini. Maailma mastaabis see saavutus Hispaaniat siiski tippu püsima pole jätnud, sest 2018. aastal pudeneti pärast 1:5 šokk-kaotust Hollandile juba alagrupist ning kahel viimasel MM-il on komistatud kaheksandikfinaalis vastavalt Venemaa ja Maroko otsa.

Ka EM-idel ei läinud Hispaanial pikalt paremini. 1984. aasta finaalikohale järgnes ridamisi pettumusi ning veel 2004. aastal ei pääsetud isegi alagrupist edasi. Kuid siis leiti kullasoon - 2008. aastal kerkiti finaalis Saksamaad alistades teistkordselt Euroopa meistriks, mahutati kahe turniiri vahele veel esmakordne MM-tiitel ning kaitsti Euroopa kuninga trooni edukalt ka 2012. aastal.

Kahel viimasel EM-il on Hispaania pidanud tunnistama itaallaste paremust, esmalt kaheksandikfinaalis ja viimati poolfinaalis, kus jäädi hätta penaltite löömisega. Ent kahel korral teisele Euroopa suurele jalgpalliriigile kaotamises pole kindlasti midagi häbiväärset, nii et Hispaania võib suures plaanis tõdeda - kui needusest lõpuks lahti saadi, siis väiksemaid vääratusi tuli küll ette, aga järjepidevaid põrumisi enam mitte.

Inglaste kümme koledat mälestust

Inglismaa miinusmärgiga ajalugu on Hispaania omast märksa pikem. 58 aastat kestnud ootuse käigus on suudetud end mitmel korral ka finaalturniiridelt üldse eemale jätta, kuid ka sinna jõudmise korral on äpardusi kogunenud niivõrd palju, et BBC suutis neist suurema vaevata koostada esikümne. See näeb kronoloogiliselt värskemast vanema suunas liikudes välja selline:

• EM 2020. Lõpuks ometi oli Inglismaa finaali jõudnud ning kui Luke Shaw juba 2. minutil Wembleyl skoori avas, näis, et pidu võibki alata. Ent teise poolaja keskel Itaalia viigistas ja viis mängu lisaajale. Penaltiseerias said inglased hetkeks kätte 2:1 edu, aga nende kolm järgmist lööjat Marcus Rashford, Jadon Sancho ja Bukayo Saka eksisid kõik ning Itaalia võis juubeldada.
  • MM 2018. Kaheksandikfinaalis oli Kolumbia vastu tehtud lõpp viiemänguliseks veninud penaltineedusele, aga poolfinaalis etendus peaaegu sama stsenaarium mis kaks aastat hiljem finaalis. Kieran Trippieri karistuslöögist mindi Horvaatia vastu 5. minutil ette, aga Ivan Perišic viigistas teisel poolajal ja lisaajal lõi otsustava värava Mario Mandžukic. Seejärel kaotati Belgiale ka pronksimäng, ehkki see ei omanud enam erilist tähtsust.
  • EM 2016. Kaheksandikfinaalis eeldatavale autsaiderile ja turniiri debütandile Islandile alla jäämine on vähemalt inglaste endi silmis üks piinlikumaid põrumisi. Asjade käik oli seejuures justkui tulevikku ette ennustav - Wayne Rooney avas 4. minutil skoori, aga juba 18. minutiks oldi 1:2 taga ja nii jäigi.
  • MM 2010. Seekord oli võimalik Saksamaale allajäämine ajada pimedate Uruguay kohtunike kraesse, kes ei näinud, et 0:1 seisult põrkas Frank Lampardi pealelöök põiklatist selgelt üle väravajoone. Tabamus jäi lugemata, sakslased ladusid lõpuks inglaste võrku neli palli ja läksid teenitult veerandfinaali, aga küsimärgid jäid.
  • MM 2006. Kesise mänguga pressiti end veerandfinaali, kus ootas Portugal. Cristiano Ronaldo pilgutas silma, Rooney sai punase kaardi ja Inglismaa pidas küll vastu penaltiseeriani, aga seal ei suutnud kolm lööjat neljast palli võrku saata. Kõik tundus kole tuttav, sest ...

• EM 2004. Portugaliga kohtuti juba kaks aastat varem ja ikka veerandfinaalis. Mäng oli vägev, aga kui lõpuks penaltiteni jõuti, libises mätas kohe esimese lööja David Beckhami jala alt minema. Kindad käest visanud Ricardo tõrjus seejärel ka Darius Vasselli löögi ja Portugal läks poolfinaali, inglased seevastu koju.
  • MM 1998. Beckhami jaoks ei olnud eelmainitud penaltiprohmakas kaugeltki esimene ega kõige hullem suurturniiriga seotud eksimus. Kurikuulus obadus Diego Simeone jalgadesse ja sellele järgnenud punane kaart tegid temast mitmeks aastaks Inglismaa kõige vihatuma mehe. Ühtlasi jäi selle varju Michael Oweni imevärav, kaheksandikfinaal kaotati Argentinale mõistagi penaltitega. Patuoinad olid seekord Paul Ince ja David Batty, aga mõlemad võisid mõttes Beckhamit "tänada", sest neist ei rääkinud keegi.
  • EM 1996. Kodus võiks ju ikka penaltid väravasse lüüa? Veerandfinaalis Hispaania vastu löödigi, poolfinaalis Saksamaaga kõmmutas nüüdne peatreener Gareth Southgate Andreas Köpkele sülle ja sinna see kõik jälle lõppes.
  • MM 1990. Kas keegi ütles "penaltid"? Belgiat ja Kameruni suudeti lisaajal võita, siis oli käes poolfinaal ja ees vana vaenlane Saksamaa. Inglaste kolm esimest lööjat said hakkama, Stuart Pearce ja Chris Waddle enam mitte.
  • MM 1986. Kõige kaunim ja kõige kohutavam hetk Mehhikos. Diego Maradona patenteeris veerandfinaalis väljendi "jumala käsi", lõi neli minutit hiljem sinna otsa päriselt jumaliku värava ja inglased ei suutnud vastata enama kui ühe tabamusega. Kas võis keegi sel hetkel aimata, et nii sillutatakse tee järjepidevale rahuvslikule ahastusele?

Viimane lahing on käes! Kas Hispaania naaseb tippu või lõpetavad Kane ja Inglismaa tiitlipõua?
EM2024

Lamine Yamal ja kõik tema hullud rekordid: kas finaal toob uue ja kõige kuldsema?
EM2024

Inglaste šokk-kangelane: me oleme nagu Real Madrid ja  Ballon d'Or  tuleks anda Jude'ile
EM2024

Inglaste šokk-kangelane: me oleme nagu Real Madrid ja Ballon d'Or tuleks anda Jude'ile

Hispaania pingilt kerkinud uus liider: finaalis on kaks parimat meeskonda
EM2024 2

LOE JÄRELE: sangariks tõusnud vahetusmees tõi Hispaaniale neljanda Euroopa meistritiitli!