MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
Link kopeeritud

Luup Dortmundist | Pika puuga EM-i parim mäng! Gruusia suurt südant suutis murda vaid türklaste kuldpoiss

Link kopeeritud
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Dortmund
Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Dortmund

Arda Güleri supervärav vedas türklased keerulisest seisust võidule. Foto: Scanpix / AFP / Alberto Pizzoli

Üks näis avavilest peale selge – sama hästi oleks Gruusia võinud oma EM-debüüdi teha Istanbulis, mitte Dortmundis. Aga selleks, et Türgi saaks lõpuks peo püsti panna, tuli neil senise turniiri vägevaimas mängus kõvasti pingutada.

Westfalenstadion mahutab suurturniiri ajal 62 000 inimest ja neist julgelt 50 000 ringis oli tulnud Türgit toetama. Pole ju ka ime, arvestades, et Saksamaal elab eri hinnangutel kuni seitse miljonit türklast. Isegi Die Mannschaft oleks ilmselt olnud kergem vastane, sest kaasaelamise temperatuuri poolest on türklased ja sakslased nagu saun ja lumehang.

Aga väljakul ei jäänud Gruusia alla – Kaan Ayhani postilöögile, mis piki väravajoont veeredes veel sekundi jagu kõigi närvidega mängis, vastas kohe Anzor Mekvabišvili ja rikošeti tõttu pidi Mert Günok tõrjega hiilgama. Võidukohustust kandis selles mängus siiski Türgi ja see sundis neid järelejätmatult ründama. Gruusia kaitse siiski pidas ja mis õige pea järgnes, oli kaunis pöörane.

25. minut – Mert Müldur lajatab karistusala tagant ja Giorgi Mamardašvilil pole šanssigi. 1:0 Türgile. Kohe järgmisel rünnakul tuleb paremalt äärelt karistusalasse pall, mille Kenan Yildiz võrku lükkab, aga VAR leiab, et 19-aastane Juventuse ründaja oli varba jagu suluseisus! 33. Minut – Georges Mikautadze saab värava ees kätte Giorgi Kotšorašvili madala söödu ning lööb Günoki ja posti vahelt 1:1! Kohe on Gruusial võimalus juhtimagi minna, ent suurepärase kombinatsiooni lõpetuseks põrutab Mikautadze napilt mööda.

Esimene kolmveerandtund lausa lendas ja mida aeg edasi, seda rohkem hakkas staadionil kõlama ka grusiinide laul. Bravuurikalt alustanud türklased ei jõudnud enam iga “Sa-kart-ve-lo” skandeerimise peale vilistada ja äkitselt ei tundunudki asi Gruusia jaoks enam nii hull.

Teise poolaja algul Türgi mõistagi surus, tekitas ka võimalusi, ent Mamadrdašvilit üle mängida ei suudetud ja Mikautadze vedamisel olid nende vasturünnakud ohtlikud. Kuniks 65. minutil astus lavale Real Madridi imelaps, 19-aastane Arda Güler. Võimas löök karistusala tagant ristnurka ei jätnud Mamardašvilile mingit võimalust – 2:1.

Kas Gruusia murdus? Otse vastupidi! Kotšorašvili tabas latti, Kvaratshelia võitles keskjoonel palli endale ja lõpetas ise rünnaku üliambitsioonikat käärlööki üritades. Aga väravat enam ei tulnud hoopis Mamardašvili supertõrje Yusuf Yazici pealöögile hoidis ära türklaste kolmanda tabamuse.

Ja ikka ei olnud see kõik veel läbi! Kolmandal üleminutil lõi Kotšorašvili healt positsioonilt mööda ning kuuendal üleminutil keerutas Kvaratshelia karistusalasse palli, mis oleks äärepealt otse võrku keeranud, kuid kõmatas posti! Tagasipõrkunud palli sai hoo pealt suunata vahetusmees Zuriko Davitašvili, kuid väravaesisel seisnud Samet Akaydin torkas pea vahele.

Et nurgalöögi olukorras tuli vastaste karistusalasse ka Mamardašvili, sai palli vahelt näpanud Kerem Aktürkoglu mängu lõppakordiks vabalt joosta, korraks pilgu enesekindlalt isegi varumeeste pingile heita ja lõpuks palli tühja võrku veeretada. Türgile raske, aga seda magusam 3:1 võit.

Miks Gruusia suudab? Sest Gruusia usub!

"Mul on teile üks ülesanne. Minge ja küsige grusiinilt: kes EM-i võidab?

Teid vaadatakse nagu poolearulist. Muidugi Gruusia!

Aga te olete seal ju esimest korda ...?

Mis siis! Gruusia!

Kus on parim toit? Gruusias!

Parim muusika?

Gruusias!

Minu jaoks on hinkaalid parim toit maailmas. Ja loomulikult võib Gruusia EM-i võita. Miks ei võiks? Nii me kord juba mõtleme."

Sedasi rääkis Hvitša Kvaratshelia enne finaalturniiri algust portaalile Players’ Tribune. Ja täpselt selle mõtteviisiga läksid grusiinid ka väljakule – aga miks me ei võiks? Võisid ja suutsidki. Kui Kvaratshelia küljejoone juures pealtnäha plindrisse jäi, aga kolme mehe vahelt osavalt välja triblas ja omad rünnakule viis, näitas peatreener Willy Sagnol platsi äärest oma kaitsjatele – tõuske, toetage, ärge kartke!

Kuigi turniirile saadi justkui tagaukse kaudu, valikgrupis alles neljandaks jäämise järel Rahvuste liigas kahte sõelmängu võites, tõestas Gruusia avamänguga, et nad ei ole EM-il statistid. Mäng kaotati, aga südameid võideti!

Türklaste igavene tuli võib teha karuteene

Isegi mängupäeval kogu Ruhri piirkonda tabanud paduvihmad, mis sundisid linnadesse rajatud fännitsoone sulgema, ei suutnud kahte kuumaverelist rahvust maha jahutada. Kui linna peal saadi rahulikult läbi, siis staadionil lasti enne avavilet valduste jagamise nimel korraks ka rusikad käiku. Seejärel pandi kogu energia siiski omade toetamisse ning see kandis ka vilja.

Või olgem täpsed – mitte kogu energia. Türklaste kirglikkus sisaldab endas sedagi, et kes pole oma, on vaenlane. Nii vilistati Gruusia hümn mängu algul nahaalselt välja ning kuue lisaminuti jooksul kõlas "lõpuvile" tribüünidelt vähemalt iga kolmekümne sekundi tagant. Kontrollitud kaos, nii võiks seda vist nimetada.

Türklaste õnnetuseks kandub seesama kontrollitud kaos pahatihti üle ka nende mängu. Hetkedel, mil olnuks vaja Gruusia vastupanu nullida, muututi ka ise ajuti liiga emotsionaalseks ja kaotati mängu üle kontroll. Võib-olla just seetõttu pole türklastel õnnestunud hoolimata andekatest mängijatest suurturniiridel kunagi võiduka lõpuni jõuda.

Staar - Arda Güler

Esiteks tuleb ära mainida Hvitša Kvaratshelia, kes pakkus erinevalt mitmest seninähtud superstaarist tõepoolest superstaari väärilise esituse. Kuid see näib olevat noorte meeste turniir, kui meenutada koolipoiss Lamine Yamali kangelastegusid Hispaania särgis. Güleri värav pani peast haarama nii grusiine kui türklasi - ühtesid ahastusest, teisi imetlusest. Olla 19-aastaselt see, kes südilt võitleva vastase vastu oma meeskonda veab, on imekspandav.

Protokoll:

Türgi - Gruusia 3:1 (1:1)
25. Mert Müldür, 65. Arda Güler, 90+7. Kerem Aktürkoglu - 32. Georges Mikautadze

Hoiatused: 35. Abdülkerim Bardakci, 89. Hakan Calhanoglu - 55. Solomon Kverkvelia
Peakohtunik: Facundo Tello (Argentina)

Türgi: Mert Günok, Ferdi Kadioglu, Abdülkerim Bardakci, Samet Akaydin, Mert Müldür (85. Zeki Celik), Hakan Calhanoglu (90+2. Salih Özcan), Kaan Ayhan (79. Merih Demiral), Kenan Yildiz (85. Kerem Aktürkoglu), Orkun Kökcü, Arda Güler (79. Yusuf Yazici), Baris Alper Yilmaz.
Varus: Altay Bayindir, Ugurcan Cakir, Zeki Celik, Merih Demiral, Okay Yokuslu, Kerem Aktürkoglu, Cenk Tosun, Yusuf Yazici, Ahmetcan Kaplan, Salih Özcan, Ismail Yüksek, Semih Kilicsoy, Yunus Akgün, Bertug Yildirim.

Gruusia: Mamardašvili, Tsitaišvili (74. Lotšošvili), Dvali, Kašia, Kverkvelia (85. Zivzivadze), Kakabadze, Mekvabišvili (89. Altunašvili), Tšakvetadze (74. Davitašvili), Kotšorašvili, Kvaratshelia, Mikautadze.
Varus: Gugešašvili, Zivzivadze, Davitašvili, Kvilitaia, Gotšoleišvili, Lotšošvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteišvili, Altunašvili, Šengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

LOE JÄRELE: üleajal skoorinud Portugal ja Türgi võtsid F-grupis kolm punkti
EM2024

LOE JÄRELE: üleajal skoorinud Portugal ja Türgi võtsid F-grupis kolm punkti

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK