Luup peale | Jude laulis viimasena, aga suured küsimärgid jäid õhku
Taani fännide laul "Eng-land, Eng-land, it’s never coming home!" oli kohe-kohe tõeks saamas. Ent siis tõestas Jude Bellingham, et suuri mänge otsustavad suured mängijad. Inglismaa viis südi Slovakkia vastu EM-i kaheksandikfinaali lisaajale, pani seal paremuse maksma ja jõudis järgmisesse ringi. Kas 2:1 oli veenev võit? Kindlasti mitte.
Slovakkia alustas söakalt ja sundis inglased kohe eksima. Juba 3. minutil teenis keskkaitsja Marc Guehi keskjoonel David Streleci peatamisel kollase kaardi, järgnenud karistuslöögiga jäädi samuti hätta, aga slovakid segasid teineteist ja korralikku pealelööki ei tulnud. Kohe kombineerisid hästi Lukaš Haraslin ja David Hancko, viimase löök lendas värava eest läbi ja tagumisest postist napilt mööda.
Inglismaa enda esimesed rünnakud olid rabedad. Bukayo Saka ilusa soolo järel jäi Jude Bellingham liiga kauaks palli jalale sättima ja kaotas selle; mõni minut hiljem leiti hästi üles Kieran Trippier, kuid äärekaitsja löök lendas orbiidile.12. minutil pääses kaitseliini taha jooksu Harašlin, kuid Guehi meeleheitlik viskumine hoidis avavärava ära.
Alagrupimängudega võrreldes olid inglased kohati isegi natuke elavamad, aga esimesena nõelas ikkagi Slovakkia. 25. minutil leidis Strelec läbisööduga Ivan Schranzi ning sel finaalturniiril ootamatult särama löönud Praha Slavia ründaja lükkas palli Jordan Pickfordist mööda – 1:0!
🇸🇰 3 goals at Euro 2024 for Ivan Schranz as he’s doing excellent job for Slovakia under head coach Calzona.
Same amount of goals as Musiala and Mikautadze. pic.twitter.com/bLQRbZW9wQ — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 30, 2024
Mingil määral mõjus kaotuseisu jäämine inglastele äratuskellana, aga voodisse vedelema jäädi sellegipoolest. Palli vallati, aga seda liigutati aeglaselt ja ideetult, slovakkide väravavaht Martin Dubravka pidi sekkuma vaid mõnel üksikul korral. Kaitses kohad sisse võtnud Slovakkia demonstreeris seevastu meeskondlikku distsiplineeritust ja inglased jäidki avapoolajal raamidesse läinud pealelöögita.
Vaheaja põhiküsimus oli: kas Gareth Southgate teeb vahetusi? Vastus oli etteaimatav: ei tee. Inglased said küll 49. minutil palli ilusa kombinatsiooni järel võrku, ent see tühistati kiirelt – üllatus oli pigem see, et abikohtunik kohe Phil Fodenile suluseisu ei fikseerinud, mitte asjaolu, et VAR kiire ülevaatuse järel tabamuse nullis. Indu Inglismaa sellest aga sai ja vaid minut hiljem võinuks Harry Kane’i pealelöök rikošetist vabalt ka võrku, mitte raamidest napilt mööda lennata.
55. minutil korraldas Inglismaa midagi arusaamatut. Keskjoonel mängiti lahti karistuslöök, mis jõudis otse Streleci jalale ja slovakk proovis keskjoonelt õnne. Väravast kaugel olnud Pickfordist sai ta palli üle ja mööda, ent Slovakkia õnnetuseks läks löök mööda ka väravaraamidest.
Cole Palmer watching on as England go 1-0 down to Slovakia 😑 pic.twitter.com/S0B2VillH9 — ESPN UK (@ESPNUK) June 30, 2024
Ehmatusega pääsenud inglased liigutasid palli seejärel märksa kiiremini ning edust hammastega kinni hoidnud slovakid hakkasid tasapisi väsima. Kasvav surve tõigi 78. minutil loodetud võimaluse, kuid Kane suunas ideaalse tsenderduse peaga väravast mööda. Kolm minutit hiljem proovis Declan Rice õnne kauglöögiga – posti!
Ehkki mängule anti veel omajagu lisaminuteid, näis, et see jääbki inglaste viimaseks võimaluseks. Kuid siis astus lavale nende uus kuldpoiss. Guehi suunas pika audiviske peaga selja taha ning penaltipunkti juures vabanenud Jude Bellingham leidis sellisel otsustaval hetkel julgust efektseks käärlöögiks. Pall võrgus, 1:1!
Slovakkia ei taastunud šokist ka põgusa puhkepausi abiga. Lisaaega oli mängitud vaevalt 50 sekundit, kui Ivan Toney suunas palli edasi väravaesisele ja Kane oli ühtäkki täiesti üksi. Kojusõidust 90 sekundi kaugusel seisnud inglased juhtisid äkitselt 2:1.
Omal moel vabastas see värav slovakid kammitsaist ja nendegi rünnakud olid ohtlikud. 105. minutil suunas Petr Pekarik palli mõnelt meetrilt taevasse, lisaaja teine poolaeg kuuluski pigem Slovakkiale, aga viigini enam ei jõutud. Soccernet.ee tegi Inglismaa lisaajavõidust järgmised tähelepanekud:
Inglaste avapoolaeg oli nii nüri, et võrdlusmaterjal leiti kaheksa aasta tagusest ajast. 2016. aasta EM-i kaheksandikfinaali avapoolaeg Islandi vastu – üheväravaline kaotusseis, vastastel neli pealelööki ja nende xG 0,9. Avapoolaeg Slovakkia vastu – üheväravaline kaotusseis, vastastel neli pealelööki ja nende xG 0,9.
Lõpp hea, kõik hea, võiks Gareth Southgate ju tõdeda. Ent miks hakati mängima alles siis, kui vesi juba ahjus oli? Seejuures oli Bellinghami viigivärav inglaste esimene raamidesse läinud pealelöök ehk suures plaanis tuli teisel poolajal energiat küll juurde, aga ei saa ka öelda, et inglastele toonuks võidu geniaalne mänguplaan.
95 - Jude Bellingham's equaliser was England's latest ever goal in normal time at the UEFA European Championship (94:34), and was netted with his side's first shot on target in the match. Cometh. #EURO2024 pic.twitter.com/J1kEOC84X6 — OptaJoe (@OptaJoe) June 30, 2024
Pigem sai otsustavaks ühe mängija geniaalsus, mis on iga treeneri jaoks kindlasti tervitatav. Aga kas sellele saab ka loota juhul, kui on soov turniiril võiduka lõpuni minna? Millised järeldused Southgate sellest teeb, et Palmeri lisandumine inglaste mängu ilmselgelt elavdas? Või sellest, et slovakid suutsid lisaajal initsiatiivi taas üsna hõlpsalt enda kätte haarata? Veerandfinaalis ootab inglasi Šveits, kes sai küllap sellest mängust omajagu usku saada, et inglased on endiselt enam kui haavatavad.
2. Miks Southgate ometi ei vaheta?
Inglismaa on senise nelja kohtumise peale teinud algkoosseisudes muutusi vaid ühel positsioonil. Serbia ja Taani vastu alustas keskväljal Trent Alexander-Arnold, Sloveenia vastu asendas teda avapoolajal Conor Gallagher ning teiseks poolajaks sekkunud Kobbie Mainoo teenis algrivistuse koha välja mänguks Slovakkiaga. Kõik.
Lõppenud hooajal Premier League'is 22 väravat löönud ja 11 väravasöötu andnud Cole Palmer teenis alagrupis mänguaega ühes kohtumises ja 21 minuti jagu. Newcastle'i eest 11 värava ja 10 sööduga säranud Anthony Gordoni statistika oli veel nukram - 89. minuti sekkumine Sloveenia vastu. Jarrod Bowen pääses vahetusest platsile kahes, Eberechi Eze ja Ollie Watkins ühes alagrupimängus. Kõik.
Kobbie Mainoo's game by numbers vs. Slovakia:
100% dribbles completed
96% pass accuracy
65/68 passes completed
4/6 duels won
2 tackles
2 shots
1 interception
1 key pass
England's MOTM. 🏆🏴 pic.twitter.com/5gpZjiMnJL — Statman Dave (@StatmanDave) June 30, 2024
Seejuures ei saanud alagrupimängude järel öelda, et algkoosseisumehed Bukayo Saka ja Phil Foden oleksid väljakul midagi säravat korda saatnud. Eriti Fodeni äärel kasutamist on küsimärgi alla seatud turniiri algusest peale, sest koduklubis tegutseb ta ründaja all ning kipub sinna liikuma ka koondise eest, mis tähendab, et talle ja Jude Bellinghamile ei jagu selles tsoonis piisavalt tegutsemisruumi.
Nüüd tuli Palmer esimese vahetusmehena pingilt 66. minutil ja sedagi poolsunnitult ehk Trippieri vigastuse tõttu. Eberechi Eze järgnes talle alles 84. minutil. Lisaajal käis Southgate juba varumeestega vabamalt ümber ning Kane ja Bellingham said 15 minuti jagu hinge tõmmata, ent miks ei usalda Inglismaa peatreener kogu oma koosseisu? Kõik inglaste varumehed hoidsid latti kõrgel, Palmeri tuleku järel mängiti veidi ümber ka asetust ning see tõi kohe tulu.
Islandi ime ei kordunud. Ent Slovakkia võib Gelsenkirchenist püstipäi koju sõita. Viis, kuidas füüsilised ja vaimsed tagasilöögid vastu võeti ning neist kosuti, oli mehine. Turniiri kõrgeima keskmise vanusega meeskond tõestas, et lõpptulemus võib olla liidetavate summast väga palju kõrgem, kui neid seob ühine võitlusvaim.
Slovakkia poolt võiks esile tõsta igaühte, kuid eeskätt toetuti meeskondlikkusele. Inglased päästis Bellinghami sähvatus. Uut energiat andis vahetusest sekkunud Cole Palmer. Algkoosseisu edutatud 19-aastane Kobbie Mainoo hoidis palli liikumas, kui inglaste rünnakud kippusid sumbuma. Ent meeletult musta tööd teinud Rice kehastas parimal võimalikul moel inglaste võitlusvaimu ja allaandmatust.
Inglismaa - Slovakkia 2:1 (0:1; 1:1; 2:1)
90+5. Jude Bellingham, 91. Harry Kane - 25. Ivan Schranz
Hoiatused: 3. Marc Guehi, 7. Kobbie Mainoo, 17. Jude Bellingham - 13. Juraj Kucka, 45+1. Milan Škriniar, 77. Peter Pekarik, 108. Denis Vavro, 114. Norbert Gyömber
Peakohtunik: Halil Umut Meler (Türgi)
Inglismaa: Pickford, Walker, Stones, Guehi, Trippier (66. Palmer), Mainoo (84. Eze), Rice, Bellingham (106. Gallagher), Saka, Kane (106. Konsa), Foden (90+4. Toney).
Varus: Ramsdale, Henderson, Konsa, Gomez, Dunk, Shaw, Alexander-Arnold, Wharton, Gallagher, Eze, Gordon, Palmer, Toney, Bowen, Watkins.
Slovakkia: Dubravka, Pekarik (109. Tupta), Vavro, Škriniar, Hancko, Kucka (82. Bero), Lobotka, Duda (82. Beres), Schranz (90+3. Gyömber), Strelec (61. Boženik), Haraslin (61. Suslov).
Varus: Ravas, Rodak, Obert, Gyömber, Koša, De Marco, Benes, Bero, Hrošovsky, Rigo, Suslov, Duriš, Sauer, Tupta, Boženik.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta