Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt Kristjan Jaak Kangur

Jude Bellingham kirjutas efektse käärlöögiga Inglismaa jalgpalliajalukku meeldejääva hetke. Foto: Scanpix / Reuters / John Sibley

Taani fännide laul "Eng-land, Eng-land, it’s never coming home!" oli kohe-kohe tõeks saamas. Ent siis tõestas Jude Bellingham, et suuri mänge otsustavad suured mängijad. Inglismaa viis südi Slovakkia vastu EM-i kaheksandikfinaali lisaajale, pani seal paremuse maksma ja jõudis järgmisesse ringi. Kas 2:1 oli veenev võit? Kindlasti mitte.

Slovakkia alustas söakalt ja sundis inglased kohe eksima. Juba 3. minutil teenis keskkaitsja Marc Guehi keskjoonel David Streleci peatamisel kollase kaardi, järgnenud karistuslöögiga jäädi samuti hätta, aga slovakid segasid teineteist ja korralikku pealelööki ei tulnud. Kohe kombineerisid hästi Lukaš Haraslin ja David Hancko, viimase löök lendas värava eest läbi ja tagumisest postist napilt mööda.

Inglismaa enda esimesed rünnakud olid rabedad. Bukayo Saka ilusa soolo järel jäi Jude Bellingham liiga kauaks palli jalale sättima ja kaotas selle; mõni minut hiljem leiti hästi üles Kieran Trippier, kuid äärekaitsja löök lendas orbiidile.12. minutil pääses kaitseliini taha jooksu Harašlin, kuid Guehi meeleheitlik viskumine hoidis avavärava ära.

Alagrupimängudega võrreldes olid inglased kohati isegi natuke elavamad, aga esimesena nõelas ikkagi Slovakkia. 25. minutil leidis Strelec läbisööduga Ivan Schranzi ning sel finaalturniiril ootamatult särama löönud Praha Slavia ründaja lükkas palli Jordan Pickfordist mööda – 1:0!

Mingil määral mõjus kaotuseisu jäämine inglastele äratuskellana, aga voodisse vedelema jäädi sellegipoolest. Palli vallati, aga seda liigutati aeglaselt ja ideetult, slovakkide väravavaht Martin Dubravka pidi sekkuma vaid mõnel üksikul korral. Kaitses kohad sisse võtnud Slovakkia demonstreeris seevastu meeskondlikku distsiplineeritust ja inglased jäidki avapoolajal raamidesse läinud pealelöögita.

Vaheaja põhiküsimus oli: kas Gareth Southgate teeb vahetusi? Vastus oli etteaimatav: ei tee. Inglased said küll 49. minutil palli ilusa kombinatsiooni järel võrku, ent see tühistati kiirelt – üllatus oli pigem see, et abikohtunik kohe Phil Fodenile suluseisu ei fikseerinud, mitte asjaolu, et VAR kiire ülevaatuse järel tabamuse nullis. Indu Inglismaa sellest aga sai ja vaid minut hiljem võinuks Harry Kane’i pealelöök rikošetist vabalt ka võrku, mitte raamidest napilt mööda lennata.

55. minutil korraldas Inglismaa midagi arusaamatut. Keskjoonel mängiti lahti karistuslöök, mis jõudis otse Streleci jalale ja slovakk proovis keskjoonelt õnne. Väravast kaugel olnud Pickfordist sai ta palli üle ja mööda, ent Slovakkia õnnetuseks läks löök mööda ka väravaraamidest.

Ehmatusega pääsenud inglased liigutasid palli seejärel märksa kiiremini ning edust hammastega kinni hoidnud slovakid hakkasid tasapisi väsima. Kasvav surve tõigi 78. minutil loodetud võimaluse, kuid Kane suunas ideaalse tsenderduse peaga väravast mööda. Kolm minutit hiljem proovis Declan Rice õnne kauglöögiga – posti!

Ehkki mängule anti veel omajagu lisaminuteid, näis, et see jääbki inglaste viimaseks võimaluseks. Kuid siis astus lavale nende uus kuldpoiss. Guehi suunas pika audiviske peaga selja taha ning penaltipunkti juures vabanenud Jude Bellingham leidis sellisel otsustaval hetkel julgust efektseks käärlöögiks. Pall võrgus, 1:1!

Slovakkia ei taastunud šokist ka põgusa puhkepausi abiga. Lisaaega oli mängitud vaevalt 50 sekundit, kui Ivan Toney suunas palli edasi väravaesisele ja Kane oli ühtäkki täiesti üksi. Kojusõidust 90 sekundi kaugusel seisnud inglased juhtisid äkitselt 2:1.

Omal moel vabastas see värav slovakid kammitsaist ja nendegi rünnakud olid ohtlikud. 105. minutil suunas Petr Pekarik palli mõnelt meetrilt taevasse, lisaaja teine poolaeg kuuluski pigem Slovakkiale, aga viigini enam ei jõutud. Soccernet.ee tegi Inglismaa lisaajavõidust järgmised tähelepanekud:

1. Peaaegu nagu Islandiga

Inglaste avapoolaeg oli nii nüri, et võrdlusmaterjal leiti kaheksa aasta tagusest ajast. 2016. aasta EM-i kaheksandikfinaali avapoolaeg Islandi vastu – üheväravaline kaotusseis, vastastel neli pealelööki ja nende xG 0,9. Avapoolaeg Slovakkia vastu – üheväravaline kaotusseis, vastastel neli pealelööki ja nende xG 0,9.

Lõpp hea, kõik hea, võiks Gareth Southgate ju tõdeda. Ent miks hakati mängima alles siis, kui vesi juba ahjus oli? Seejuures oli Bellinghami viigivärav inglaste esimene raamidesse läinud pealelöök ehk suures plaanis tuli teisel poolajal energiat küll juurde, aga ei saa ka öelda, et inglastele toonuks võidu geniaalne mänguplaan.

Pigem sai otsustavaks ühe mängija geniaalsus, mis on iga treeneri jaoks kindlasti tervitatav. Aga kas sellele saab ka loota juhul, kui on soov turniiril võiduka lõpuni minna? Millised järeldused Southgate sellest teeb, et Palmeri lisandumine inglaste mängu ilmselgelt elavdas? Või sellest, et slovakid suutsid lisaajal initsiatiivi taas üsna hõlpsalt enda kätte haarata? Veerandfinaalis ootab inglasi Šveits, kes sai küllap sellest mängust omajagu usku saada, et inglased on endiselt enam kui haavatavad.

2. Miks Southgate ometi ei vaheta?

Inglismaa on senise nelja kohtumise peale teinud algkoosseisudes muutusi vaid ühel positsioonil. Serbia ja Taani vastu alustas keskväljal Trent Alexander-Arnold, Sloveenia vastu asendas teda avapoolajal Conor Gallagher ning teiseks poolajaks sekkunud Kobbie Mainoo teenis algrivistuse koha välja mänguks Slovakkiaga. Kõik.

Lõppenud hooajal Premier League'is 22 väravat löönud ja 11 väravasöötu andnud Cole Palmer teenis alagrupis mänguaega ühes kohtumises ja 21 minuti jagu. Newcastle'i eest 11 värava ja 10 sööduga säranud Anthony Gordoni statistika oli veel nukram - 89. minuti sekkumine Sloveenia vastu. Jarrod Bowen pääses vahetusest platsile kahes, Eberechi Eze ja Ollie Watkins ühes alagrupimängus. Kõik.

Seejuures ei saanud alagrupimängude järel öelda, et algkoosseisumehed Bukayo Saka ja Phil Foden oleksid väljakul midagi säravat korda saatnud. Eriti Fodeni äärel kasutamist on küsimärgi alla seatud turniiri algusest peale, sest koduklubis tegutseb ta ründaja all ning kipub sinna liikuma ka koondise eest, mis tähendab, et talle ja Jude Bellinghamile ei jagu selles tsoonis piisavalt tegutsemisruumi.

Nüüd tuli Palmer esimese vahetusmehena pingilt 66. minutil ja sedagi poolsunnitult ehk Trippieri vigastuse tõttu. Eberechi Eze järgnes talle alles 84. minutil. Lisaajal käis Southgate juba varumeestega vabamalt ümber ning Kane ja Bellingham said 15 minuti jagu hinge tõmmata, ent miks ei usalda Inglismaa peatreener kogu oma koosseisu? Kõik inglaste varumehed hoidsid latti kõrgel, Palmeri tuleku järel mängiti veidi ümber ka asetust ning see tõi kohe tulu.

3. Inglismaa võitis mängu, Slovakkia südamed

Islandi ime ei kordunud. Ent Slovakkia võib Gelsenkirchenist püstipäi koju sõita. Viis, kuidas füüsilised ja vaimsed tagasilöögid vastu võeti ning neist kosuti, oli mehine. Turniiri kõrgeima keskmise vanusega meeskond tõestas, et lõpptulemus võib olla liidetavate summast väga palju kõrgem, kui neid seob ühine võitlusvaim.

4. Mängu parim – Declan Rice

Slovakkia poolt võiks esile tõsta igaühte, kuid eeskätt toetuti meeskondlikkusele. Inglased päästis Bellinghami sähvatus. Uut energiat andis vahetusest sekkunud Cole Palmer. Algkoosseisu edutatud 19-aastane Kobbie Mainoo hoidis palli liikumas, kui inglaste rünnakud kippusid sumbuma. Ent meeletult musta tööd teinud Rice kehastas parimal võimalikul moel inglaste võitlusvaimu ja allaandmatust.

Inglismaa - Slovakkia 2:1 (0:1; 1:1; 2:1)
90+5. Jude Bellingham, 91. Harry Kane - 25. Ivan Schranz

Hoiatused: 3. Marc Guehi, 7. Kobbie Mainoo, 17. Jude Bellingham - 13. Juraj Kucka, 45+1. Milan Škriniar, 77. Peter Pekarik, 108. Denis Vavro, 114. Norbert Gyömber
Peakohtunik: Halil Umut Meler (Türgi)

Inglismaa: Pickford, Walker, Stones, Guehi, Trippier (66. Palmer), Mainoo (84. Eze), Rice, Bellingham (106. Gallagher), Saka, Kane (106. Konsa), Foden (90+4. Toney).
Varus: Ramsdale, Henderson, Konsa, Gomez, Dunk, Shaw, Alexander-Arnold, Wharton, Gallagher, Eze, Gordon, Palmer, Toney, Bowen, Watkins.

Slovakkia: Dubravka, Pekarik (109. Tupta), Vavro, Škriniar, Hancko, Kucka (82. Bero), Lobotka, Duda (82. Beres), Schranz (90+3. Gyömber), Strelec (61. Boženik), Haraslin (61. Suslov).
Varus: Ravas, Rodak, Obert, Gyömber, Koša, De Marco, Benes, Bero, Hrošovsky, Rigo, Suslov, Duriš, Sauer, Tupta, Boženik.

LOE JÄRELE: Slovakkia ja Gruusia skoorisid esimesena, aga edasi läksid Inglismaa ja Hispaania
EM2024

Õelutsejatele ninanipsu andnud Bellingham: karjääri tähtsaim värav? Vaatame kahe nädala pärast