EM2024

Luup peale | Juhtima läinud grusiinid võitsid rahva südamed, Hispaania aga koha veerandfinaalis

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt Marko Susi

Gruusia koondis andis kõva lahingu, aga Hispaania pääses ikkagi Nico Williamsi eestvedamisel veerandfinaali. Foto: Scanpix / Marius Becker / dpa / Frank Augstein / AP Photo

Gruusia teenis juunikuuga koha neutraalsete ja mitte-neutraalsete vutifännide südametes - nad andsid EM-il kõva lahingu. Aga imeline teekond sai otsa kaheksandikfinaalis, kui turniiri suursoosik Hispaania võttis üliveenva ja -võimsa 4:1 võidu.

Tänu Rahvuste liiga play-off -võidule riigi ajaloo esimesele suurturniirile pääsenud Gruusia jaoks oli juba Saksamaale jõudmine suur saavutus. Aga nagu sai näha, siis ainult sellega nad ei piirdunud. Esmalt kaotati alagrupis Türgile, seejärel viigistati Tšehhiga. Viimases mängus oli vaja teha midagi uskumatut - Gruusia pidi võitma Portugali. Nad said sellega hakkama, tänu millele teeniti oma debüütturniiril koht kaheksandikfinaalis.

Play-off 'i avaringis tuli rinda pista vutimaailma absoluutse hiiuga, 2008. ja 2012. aasta Euroopa ning 2010. aasta maailmameistriga ehk Hispaaniaga. Juba eos oli teada, et Gruusial saab olema väga raske, sest Hispaania võitis alagrupis kõik mängud (Itaalia, Horvaatia ja Albaania vastu) ega lasknud endale lüüa ühtegi väravat. Aga kohtumise alguses tundus, et Gruusia teeb teise ime järjest ja lülitab punasärgid konkurentsist välja. Tundeks see siiski jäigi. Järgnevalt ülevaade sellest, kuidas hispaanlased võitsid:

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• Carvajal leidis viiendal minutil värava eest terava sööduga Pedri, kes suunas palli värava peale, aga Giorgi Mamardašvili tõrjus.
  • Nico Williams lennutas 10. minutil vasakult poolt nurgalöögi viiekasti, kust Dani Carvajal lõi peaga, aga Mamardašvili tegi suurepärase tõrje. Pall oli värava ees lahti, kuniks grusiinid klaarisid selle üle otsajoone.
  • Hispaania kaotas 18. minutil Gruusia poolel palli, pärast mida tõusid autsaiderid rünnakule. Otar Kakabadze otsis tsenderdusega värava eest Hvitša Kvaratsheliat, aga pall põrkas punasärgi Robin Le Normandi puusast väravasse.
  • Fabian Ruiz lõi 21. minutil paremasse alanurka, Mamardašvili püüdis.
  • Marc Cucurella tulistas 35. minutil kasti tagant, Mamardašvili võttis paremast alanurgast ära.
  • Hispaania tuli 38. minutil kontrasse, Alvaro Morata leidis viiekasti vasakust nurgast Williamsi. 21-aastane ääreründaja lõi, aga Mamardašvili tegi taas supertõrje.
  • Hispaania viigivärav saabus 39. minutil, mil Williams söötis kasti otsa Rodrile, kes kõmmutas paremasse alanurka.

Nagu eeldada võis, võttis Hispaania ohjad koheselt endale. Luis de la Fuente mehed surusid ja domineerisid kogu avapoolaja, aga ikka ja jälle jäid nad jänni Gruusia kindamehe Mamardašviliga. Kuigi punasärgid surusid, läks Gruusia 18. minutil juhtima. Grusiinid võitsid enda väljakupoolel palli, tõusid kiiresti üles ning Kakabadze tsenderdas värava alla, kust Le Normand lõi omavärava - 0:1! Selleks hetkeks oli Hispaania teinud seitse pealelööki, Gruusia null.

Üllatuslikult kaotusseisu jäänud Hispaania surus ja punnis edasi, ent jätkuvalt oli neil üks probleem - Mamardašvili eksistents. 39. minutil sai ka Valencia puuriluku jõud otsa, kui Rodri virutas trahvikasti otsast paremasse alanurka - 1:1! Samal seisul mindi ka vaheajale.

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• Gruusia võitis enda kasti ääres palli. Hetk hiljem virutas Kvaratshelia keskjoonelt peale, aga meetri jagu vasaku posti kõrvalt mööda.
  • Yamal lõi kasti joone tagant karistuslöögist peale, Mamardašvili tegi megatõrje. Veidi hiljem, täpsemalt 51. minutil jõudis pall paremale äärele, kust Yamal tsenderdas tagumisse tsooni liikunud Ruizile, kes pani õnnestunult pea vastu ning skooris.
  • Gruusia eksis enda kasti ääres sööduga ning hetke pärast proovis 17 meetrilt Yamal, aga siseküljelöök läks mööda.
  • Giorgi Kotšorashvili andis 63. minutil valesöödu kasti joonel olnud Yamalile, 16-aastane noorhärra lõi meetri jagu mööda.
  • Georgii Tsitaishvili pääses 68. minutil Hispaania kastis võrdlemisi terava nurga alt löögile, aga üritus vuhises küljevõrku.
  • Hispaania pööras Gruusia kontrarünnaku grusiinide vastu, kui Fabian Ruiz võitis palli ja leidis eest diagonaaliga Nico Williamsi, kes liikus kasti ja saatis palli Mamardašvilile kõrvade vahele.
  • Williams söötis 78. minutil ette Dani Olmole, kelle nõrk löök oli Mamardašvili jaoks kerge saak.
  • Yamal mängis 80. minutil Olmoga seina ning lõi viiekastis peale, aga Mamardašvili tõrjus jälle.
  • Yamal pääses 82. minutil heast kohast löögile, ent tema siseküljelöök läks taas väga mööda. Minut hiljem sai Olmo kasti otsas palli, võttis selle vasakule jalale ja lõi kindlalt vasakusse alanurka.
  • Yamal tegi 90. minutil vägeva soolo ja söötis seejärel kasti otsa Olmole, kes lõi Mamardašvilile sülle.

Vaheaja järel oli mängupilt sama, mis avapoolajal - Hispaania oli mänguliselt totaalselt üle. Aga enne veel kui soosikud oma teed läksid, oli Gruusia lähedal oma teisele tabamusele, kui Kvaratshelia keskjooneüritus põrkas napilt mööda.

Hispaania pööras 0:1 kaotusseisu 2:1 eduseisuks 51. minutil, mil Ruiz suunas Yamali tsenderduse võrku. 75. minutil duubeldas eduseisu Williams, kui lõi kiirrünnakust värava lakke - 3:1. Lõppseisu vormistas 83. minutil Olmo, kes lükkas palli trahvikasti otsast murusse naelutatud Mamardašvili selja taha - 4:1.

Hispaaniale võimas ja veenev võit, mis viis nad veerandfinaali, kus neile astub vastu teine võimas koondis - Saksamaa. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Hispaania on super!

Veidi üle kümne aasta tagasi oli Hispaania jalgpallimaailma valitseja, kui võitis kolm järjestikust suurturniiri. Pärast seda on neid iga turniir nimetatud soosikute ringi, aga tulemusi pole tulnud - korra piirduti alagrupiga, kolm korda kaheksandikfinaaliga ning eelmisel EM-il poolfinaaliga. Tänavu tundub, et Hispaania on igati õigustatult saanud suursoosiku tiitli. Võib-olla peaks neid pidama lausa kõige suuremaks soosikuks.

Senisel turniiril igas mängus parem meeskond olnud Hispaania näitas Gruusia vastu, et ... nad on lihtsalt uskumatult võimsad. Seda näitas nii mängupilt kui statistika. Hispaania hoidis palli 73 protsenti ajast, sooritas 36 pealelööki (neist 13 raamidesse) ning mängis väga mitmekülgset jalgpalli - kord mängiti positsioonirünnakut, siis tormati kiirrünnakusse, vahel löödi kaugelt, vahel üritati palliga vastase värava alla pugeda, siis kasutati tsenderdusi.

Kui varasematel aastatel on Hispaaniale ette heidetud seda, et neil pole teravust loovaid mängijaid, siis nüüd sellest puudust ei tule - vasakul äärel terroriseerib kaitsjaid Williams, paremal tekitab peavalu Yamal. Pole vahet, kes tuleb hispaanlastele vastu - kaitses saab olema väga-väga raske. Ja nagu varem mainitud, siis ka rünnakul ei saa kerge olema - Hispaaniale on seni löödud kõigest üks (!) värav.

2. Yamal peab oma esimest veel ootama

Päev enne finaali ehk 13. juulil 17-aastaseks saav Barcelona ääreründaja Yamal on sel turniiril andnud kaks väravasöötu, mis paigutab ta koos mitme teise palluriga selle arvestuse tippu. Võistluse ajaloo noorim mängija on iga EM-mäng olnud tasemel, aga väravat pole ta jätkuvalt kirja saanud. Gruusia vastu oli võimalusi ohtralt, kuid ta ei realiseerinud neist ühtegi.

Tegelikult pole hullu, sest Yamali aeg veel tuleb. Teisest küljest on ikkagi tuli takus, sest kui ta lööb sel turniiril värava, saab temast läbi aegade noorim EM-il skoorinud mees. Praegu kuulub see auväärne rekord šveitslasele Johan Vonlanthenile. Samas mis oleks parem, kui võtta rekord enda nimele näiteks veerandfinaalis, poolfinaalis või finaalis? Kahtlemata on Yamalil selleks võimed olemas.

3. Ei imestaks, kui grusiinid maanduvad turniiri järel tippliigades

Praegu on 26-st Gruusia koondislasest Euroopa tippliigades (Itaalia, Hispaania, Inglismaa, Prantsusmaa, Saksamaa) kaks meest - Kvaratshelia mängib Napolis, Mamardašvili Valencias. Pärast neid esitusi, mida grusiinid pakkusid, ei imestaks, kui veel mõned mehed nendes liigades maanduvad.

Üks mängija, kelle vastu tuntakse huvi nii Prantsusmaalt kui Inglismaalt on EM-il kolm väravat löönud ründaja Georges Mikautadze, kes kuulub lõppenud hooajal Prantsusmaa esiliigasse kukkunud Metzi ridadesse. Heast küljest näitas end ka 24-aastane Levante (Hispaania esiliiga) poolkaitsja Giorgi Kotšorashvili, kellele võiksid samuti avaneda tippliigade uksed. Selliseid mehi on veel.

Muidugi poleks ka see üllatus, kui Mamardašvili tõmbaks uue hooaja eel selga mõne Euroopa tippklubi särgi, sest ta on olnud imeline. Ta on nelja mänguga teinud 29 tõrjet, mis on ülekaalukalt turniiri parim näitaja. Väravaid on ta lasknud kaheksa - see on samuti oma arvestuse suurim näitaja -, aga ainuüksi see, mis lööke ta on ära võtnud, muudab selle kaheksa pigem ebatähtsaks. Lisaks on Mamardašvili hea ka jalaga ning teadupärast on see tänapäeva jalgpallis väga tähtis.

4. Kui suur mõju võis olla puhkepäevadel?

Hispaania viimane alagrupimäng oli 24. juunil, Gruusia mängis kaks päeva hiljem. Lisaks tegi peatreener de La Fuente võrreldes eelmise matšiga algkoosseisus 10 muudatust. Samad hispaanlased, kes rabelesid nüüd, mängisid viimati 20. juunil Itaalia vastu - mehed puhkasid poolteist nädalat. Gruusia pani nii Portugali kui Hispaania vastu täpselt sama põhiriviga.

Kuna mängu viimasel veerandtunnil olid grusiinid täiesti kustunud, siis tekkis küsimus, kui suur roll oli meeste värskusel. Täpset vastust on kõrvaltvaatajana raske öelda, aga võib üpris kindel olla, et see mõjutas tugevalt. Üleüldse on suurturniirivutis puhkepäevad olulisel kohal. Sellest saab lugeda lähemalt Soccernet.ee-st.

5. Mängu parim - Nico Williams

21-aastane Athletic Bilbao ääreründaja Williams lõi Gruusia vastu värava, andis väravasöödu ning oli pidevalt oma teravusega pildis. Märkimisväärne on see, et tema väljaostuklausel on kõigest 58 miljonit eurot - olgem ausad, selline mees on tänapäeva turul väärt kõvasti rohkem. Sestap ei tasuks imestada, kui ta liigub suvel mõnda tippklubisse.

Hispaania - Gruusia 4:1 (1:1)
39. Rodri, 51. Fabian Ruiz, 75. Nico Williams, 83. Dani Olmo - 18. ov. Le Normand

Hoiatused: 44. Alvaro Morata - 71. Zuriko Davitašvili
Peakohtunik: Francois Letexier (Prantsusmaa)

Hispaania: Simon, Carvajal (82. Navas), Le Normand, Laporte, Cucurella (66. Grimaldo), Rodri, Pedri (53. Olmo), Ruiz (82. Merino), Yamal, Morata (66. Oyarzabal), Williams.
Varus: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Fernandez, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal.

Gruusia: Mamardašvili, Kakabadze, Gvelesiani (79. Zivzivadze), Kašia, Dvali, Lotšošvili (63. Davitašvili), Tšakvetadze (63. Tsitaišvili), Kiteišvili (41. Altunašvili), Kotšorašvili, Mikautadze (79. Kvekveskiri), Kvaratshelia.
Varus: Loria, Gugešašvili, Gotšoleišvili, Tabidze, Kverkvelija, Kvekveskiri, Altunašvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tsitaišvili, Šengelia, Lobzhanidze, Davitašvili.

Grusiinid on tuleviku suhtes optimistlikud: tuleme tugevamana tagasi ja toome oma riigile veel rohkem edu