EM2024

Luup peale | Kui sajab, siis kallab! Taani dünamiit kustus paari sentimeetri ja minutiga

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur
Kristjan Jaak Kangur pilt Kristjan Jaak Kangur

Rahu, ainult rahu: Antonio Rüdigeril ja teistel sakslastel on kõik kontrolli all. Vähemalt praeguseks. Foto: Scanpix / AP Photo / Frank Augstein

Korraldaja elab edasi. Saksamaa koondis sai koduse EM-i kaheksandikfinaalis Taanist 2:0 jagu ning jätkab teekonda. Aga vähe jäi puudu, et kõik võinuks minna ka hoopis teisiti.

Saksamaa alustas maruliselt ning kolm minutit ja mõnikümmend sekundit pärast avavilet saadigi pall nurgalöögi järel võrku. Superstart? Ei. Nico Schlotterbecki rõõm jäi napiks, sest peakohtunik Michael Oliveri hinnangul rikkusid sakslased enne määrusi.

Mis halvasti, see uuesti, arvas Saksamaa. Joshua Kimmichi ristnurka sätitud kauglöögi pidi Kasper Schmeichel üle lati lükkama, nurgalöögist sai taas peaga löögile Schlotterbeck ja Schmeichelil tuli veel kord sekkuda. Peagi leidis Antonio Rüdigeri kaarpall kaitseliini tagant Kai Havertzi, kes proovis otse õhust – Schmeichel ikka ees! Nurgalöök, seekord kerkis kõige kõrgemale Robert Andrich, aga see pall lendas Schmeichelile sülle. Kümne minutiga oli Saksamaa pannud Taani väravavahi proovile juba viiel korral!

Taanlastel kulus kakskümmend minutit, enne kui Christian Eriksen teenis nurgalöögi, millest siiski midagi ei sündinud. Tasapisi hakati end leidma, kuid 35. minutil katkes kohtumine ootamatult. Paduvihm ja äike olid muutunud nii intensiivseteks, et peakohtunik Oliver juhatas meeskonnad esmalt väljaku kõrvale ja pisut hiljem riietusruumidesse.

Kui sealt 25 minutit hiljem naasti ja pall uuesti mängu pandi, pidi Schmeichel kohe jälle omasid päästma, sättides end ette Havertzi viielt meetrilt tehtud pealöögile. 45. minutil avanes superšanss aga hoopis Taanil – oma väljakupoolelt tuldi kiirelt rünnakule, Eriksen leidis suurepärase sööduga Thomas Delaney ja too viis omakorda Rasmus Höjlundi silmitsi Manuel Neueriga. Sakslaste talisman pani siiski suurepärase tõrjega kogemused maksma ning pausile mindi ikka 0:0 seisult.

Naastes tegi Taani seda, mida avapoolajal oli teinud Saksamaa. Mõni minut oli mängitud, kui karistusalas toimunud segaduse järel jõudis pall Joachim Anderseni jalale ning kaitsja lajatas selle võrku. Aga lõpptulemus oli sama nagu sakslaste "värava" puhul – VAR-i abiga fikseeriti mõnesentimeetrine suluseis ning tabamus tühistati.

Et Taani ja Anderseni pettumus oleks topeltsuur, tulid sakslased kohe vastu, David Raumi tsenderdus tabas Anderseni kätt ja ekraani juurde kutsutud Oliver ei kõhelnud – penalti sakslastele! Havertz lõi 11 meetrilt alla paremale, Schmeichel pidas närvide mängu vastu ja hüppas õiges suunas, kuid löök oli ülitäpne ning pall lipsas väravavahi näppude ja posti vahelt võrku. Saksamaa 1:0 ees!

Paar minutit hiljem oli Havertzil võimalus sakslased ühe jalaga juba veerandfinaali viia, ent ta ei suutnud soololäbimurde lõpetuseks Schmeichelit üle mängida, saates palli väravast mööda. 65. minutil tabas heale positsioonile jõudnud Höjlund teistkordselt Neuerit ning 68. minutil karistas Saksamaa taanlasi otsustavalt – Jamal Musiala pääses pika söödu järel jooksu ning jättis seekord pealtvaataja rolli ka Schmeicheli. 2:0!

Taani ei andnud alla ning Schmeichel tegi kõik endast oleneva, et nende šansse elus hoida, kuid rünnakute lõpetamine jättis soovida ja pall enam määrustepäraselt Saksamaa võrku ei jõudnudki. Oliveri lõpuvile kuulutas võõrustajate unistuse jätkumist. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. "Kui ise ei löö" ja kõik need teised klišeed

Mõni sentimeeter teisele poole – ning Joachim Andersen olnuks Taani kangelane. Kes teab, kuidas mäng kulgenuks, kui tema värav oleks teise poolaja algul määrustepäraselt sündinud. Aga mõnesentimeetrine suluseis viis selleni, et paar minutit hiljem tabas pall teises väljaku otsas Anderseni kätt, kohtunik määras penalti ja hoopis Saksamaa pääses ette.

Kas nii nappe suluseise on vaja tehnoloogia abil fikseerida? Kas nii kerge käepuude on ikka penalti? Miks me juuksekarva lõhki ajame?

Selle üle võib filosofeerima jäädagi, aga kõik arutluskäigud, mis lähtuvad mõttest "äkki ikka pigistame silma natuke kinni", on eos läbikukkumisele määratud. Jalgpall sisaldab niigi märkimisväärsel määral subjektiivsust, kas nüüd peaks selle taandama veel subjektiivsemale õigusemõistmisele ka neis olukordades, kus selleks vajadus puudub? Suluseis kas on või pole, käepuude kas on või pole.

Taani suhtes ebaõiglane? Emotsionaalses plaanis kahtlemata. Aga kui sporti tehtaks selle põhimõtte järgi, et valitsema peab absoluutne emotsionaalne õiglus, jõuaksime väga kiirelt absurditeatri valdkonda.

2. Saksamaa usub jälle endasse

Turniiri eel oldi Saksamaal oma koondise võimaluste osas skeptilised ja seda põhjusega, kuid kaks esimest alagrupimängu tekitasid tunde, et ehk on mingi ümbersünd siiski toimunud. Kolmandat kohtumist Šveitsiga peeti ilmselt hilise päästva viigivärava tõttu sammuks tagasi, ehkki numbriliselt oldi sealgi vastastest paremad – ja nagu näitas kaheksandikfinaalide avamäng, polegi šveitslased mingid papist poisid, kellest peaks igal juhul üle sõitma.

Taani vastu olid sakslased silmatorkavalt julged ja innukad. See pole enam kaugeltki see koondis, kes kolmel eelmisel suuturniiril põrus, võitis vahepeal kahe aasta jooksul 22 mängust vaid kuus ning pidi vähem kui aasta enne kodust EM-i peatreenerit vahetama, et mitte päris häbisse jääda.

Tõsi, omajagu oli näha ka rabedust, seda nii meeskondlikul kui ka individuaalsel tasandil. Mängukeeldu kandnud Jonathan Tah’ asendaja Nico Schlotterbeck tegi kohati oma karistusalas arusaamatuid trikke ning meeskonna kohta, kes ei suutnud kolmest alagrupimängust võita ainsatki, lüües neis vaid kaks väravat, avanes Taanile omajagu võimalusi. Samuti on parandamisruumi sakslaste enda realiseerimise osas, kuigi märkimisväärne osa sellest tuleb kanda ka Kasper Schmeicheli oskuste arvele. Ent võimalusi mängu saatuse otsustamiseks ja veelgi suurema enesekindluse ammutamiseks oli Saksamaal mõlemal poolajal omajagu.

Kui Gruusia ei valmista pühapäeval Kölnis EM-ide ajaloo ühte suuremat šokki, tuleb Saksamaal veerandfinaalis vastamisi minna seni märkimisväärset kindlust ilmutanud Hispaaniaga. See on Taaniga võrreldes ilmselt hoopis teisest puust vastane, kelle alistamine nõuaks palju stabiilsemat tegutsemist. Kuid eneseusku peaks kaheksandikfinaalis näidatu sakslastele kõvasti lisama.

3. Taani jooksis samade rehade otsa

Esimese kümne minuti jooksul olid taanlased kaotanud Saksamaale oma värava all kõik olulised õhuvõitlused. Et sellest väravat ei sündinud, tuli neil tänada nii kohtunikku kui ka väravas seisnud Schmeichelit. Seejärel pilt küll paranes, ent mäng hakkas kärisema mujalt – näiteks sealt, et ligi pooletunniselt sajupausilt naastes alustati jälle sama loiult nagu kohtumise alguses.

Teisel poolajal võttis Taani rünnakul rohkem riske, aga selle võrra hakati hätta jääma Saksamaa kiirrünnakutega. Vähegi parema realiseerimise korral võinuks mängust põnevus juba ammu enne lõppu kaduda. Kui lisada siis veel taanlaste saamatus enda võimaluste realiseerimisel, tulebki juba kokku rida probleeme, millest enamikku mängu käigus parandada ei suudetudki.

4. Dortmundi vihmaneedus jätkus

Dortmundi ei ole sel EM-il ilmaga kuidagi õnnistatud. Alagrupiturniiril pakkus omajagu kõneainet Türgi ja Gruusia mängu eel toimunu, sest staadion lasi mitu tundi kestnud paduvihma ajal lahinal vett läbi. Mäng saadi toona ikkagi korralikult ära pidada, sest selleks ajaks sadu vaibus.

Nüüd nii hästi ei läinud. Kui Michael Oliver mehed 35. minutil platsi kõrvale juhatas, viitas ta eeskätt äikesele, mis muutis edasimängimise ohtlikuks. Peagi lahmas aga staadioni kahest erinevast nurgast taas laias kaares vett otse tribüünidele. Publik ei lasknud end toimuvast siiski suuremat segada ning paar Taani fänni kasutasid valingut hoopis värskendava dušina!

Viimati jäeti EM-il ilmastiku tõttu mäng pooleli 2016. aastal. Siis hakkas Lyonis ootamatult sadama rahet ning Ukraina ja Põhja-Iirimaa meeskonnad tulid väljakult tunnelisse varju. Too paus kestis siiski vaid paar minutit, siis mäng jätkus.

Dortmundis toimunuga võrreldav seisak leidis aset neli aastat varem ehk 2012. aasta turniiril. Tollal said Ukraina ja Prantsusmaa Donetskis platsil olla alla viie minuti ning järgnenud äikesepaus venis ligi tunni aja pikkuseks. Tegu on siiski haruldase asjade käiguga. Näiteks 2008. aastal ristiti Šveitsi ja Türgi alagrupimäng "Baseli vanniskäiguks", sest mängijad pidid läbimärjal väljakul tegelema rohkem püsti püsimise kui palli taga ajamisega. Ent mäng mängiti toona siiski katkestusteta ära.

5. Mängu parimad – Kasper Schmeichel ja Antonio Rüdiger

Kaptenita olnuks taanlaste mäng palju varem mängitud. Rüdiger kehastas aga suurepäraselt sakslaste võitlusvaimu, mida kroonis emotsionaalne tähistamine, kui tal oli lõpuminutitel õnnestunud vastaste järjekordne rünnak nurja ajada.

Saksamaa - Taani 2:0 (0:0)
53. pen. Kai Havertz, 68. Jamal Musiala

Hoiatused: 59. Julian Nagelsmann (peatreener) - 41. Kasper Hjulmand (peatreener), 57. Alexander Bah, 60. Joakim Maehle, 73. Joachim Andersen
Peakohtunik: Michael Oliver (Inglismaa)

Saksamaa: Neuer, Raum (80. Henrichs), Schlotterbeck, Rüdiger, Kimmich, Kroos, Andrich (64. Can), Gündogan (64. Füllkrug), Musiala (80. Wirtz), Sane (88. Anton), Havertz.
Varus: Baumann, Ter Stegen, Gross, Füllkrug, Führich, Müller, Beier, Anton, Wirtz, Mittelstädt, Henrichs, Koch, Can, Undav.

Taani: Schmeichel, Christensen (81. Bruun Larsen), Vestergaard, Andersen, Maehle, Höjbjerg, Delaney (69. Nörgaard), Bah (81. Kristiansen), Eriksen, Skov Olsen (69. Poulsen), Höjlund (81. Wind).
Varus: Hermansen, Rönnow, Kjaer, Jensen, Dolberg, Jörgensen, Damsgaard, Nörgaard, Kristiansen, Wind, Poulsen, Dreyer, Kristensen, Bruun Larsen.

LOE JÄRELE: Saksamaa murdis Taani teisel poolajal, Šveits saatis tiitlikaitsja Itaalia koju
EM2024

Rüdiger: olen emotsionaalne inimene, tegin mängu lõpus hea bloki ja tähistasin seda!