"Kui adrenaliin maha käib, siis pole ühislaul enam nii vägev ja mõnus," põhjendas peatreener Karel Voolaid, miks ta enne intervjuudega jätkamist tahtis kindlasti korraks läbi hüpata riietusruumist, kus Paide Linnameeskond teda ootas, et üheskoos Paide vägevat võidulaulu laulda.
"Ai-tših-ai-tšah, ai velled, me võidumehed o-lem-e! Ai-tših-ai-tšah, ai velled, me Paide Linnameeskond!" kõlas Pärnu Rannastaadioni koridoris mitmekümne maruõnneliku inimese kõrist. Võidulaulust said osa ka mängijate ja klubi töötajate pereliikmed, sest nagu asjaosalised rõhutavad, ilma nendeta poleks võimalik väljakul suuri tegusid korda saata.
Ning Paide saavutus on väga suur. Jerevani Ararat-Armenia üle 0:0 kordusmängu (ka avamäng lõppes sama tulemusega) järel penaltiseerias saavutatud võit viis nad Konvrentsiliiga kolmandasse eelringi, kus ootab ees duell Brüsseli Anderlechtiga. Tegu on alles viienda korraga, kui mõni Eesti jalgpalliklubi alistab ühe eurosarjahooaja käigus eelringides kaks vastast.
Paide võit, mille lahutamatuks ja väga kauniks osaks oli Rannastaadionil valitsenud lahe atmosfäär, on saavutus, mis tuleb asetada Eesti klubijalgpalli kaminasimsile, et seda oleks võimalik ka pikkade aastate möödudes helgelt meenutada. Tippjalgpalli mängitakse ja vaadatakse ainulaadsete elamuste nimel, nagu Paide tänavune võrratu eurohooaeg. Kraaps ja kummardus!
Kohtumise esimene poolaeg oli sündmustevaene. Ararat-Armenia teenis kolm nurgalööki ja kolm karistuslööki Paide trahvikasti lähedusest, aga ainult üks neist – 14. minuti karistuslöök vasakult tiivalt – kujutas Mihkel Aksalu valvatavale väravale kerget ohtu. Paidel oli kasutada ainult üks standardolukord, mis lahendati hästi, aga Kaimar Saagil jäi värava ees napilt puudu, et ulatada Ragnar Klavani poolt peaga suunatud pallini.
Teine poolaeg juhtus asju palju rohkem ning kui esimesel oli initsiatiiv külaliste käes, siis vaheaja järel enam mitte. 49. minutil pidi küll Aksalu tõrjuma näoga temaga silmitsi pääsenud Hugo Filipe Pinto Servulo Firmino – jah, on tõesti pikk ja ilus nimi! – lähilöögi, ent seejärel kandus tulipunkt mõneks ajaks Ararat-Armenia väljakupoolele.
52. minutil mängis Deabeas end trahvikastis löögile, ent nurk oli terav ja palli raami sättida ei õnnestunud. Seejärel teeniti kaks nurgalööki, 60. minutil leidis Hindrek Ojamaa tsenderdus üles Deabease ja Kaimar Saagi, kes aga pealelöögini ei jõudnud. 64. minutil lõi Dominique Simon kaugelt, aga selgelt üle. Pärast seda saatis Karel Voolaid lahingusse värskust, kui järgemööda sekkusid Robi Saarma, Sergei Mošnikov ja Ebrima Singhateh.
Tulemus vastas loodetule, sest nende eestvedamisel jõudis Paide päris mitme soodsa pealelöögini. 81. minutil lõi Singhateh terava nurga alt üle värava, 86. minutil äsas Simon palli maapõrke kaudu üle värava, 87. ja 89. minutil proovis Deabeas kaugemalt. Ainuke löök, mille puhul oli vaja Ararat-Armenia puurivahi Vsevolod Ermakovi sekkumist, oli viimane. Vahepeal, 84. minutil, oli aga Mihkel Aksalu end hiilgavalt välja sirutanud, et blokeerida pika nimega brasiillase lähilöök.
Poolakast kohtuniku Damian Sylwestrzaki vile, mis saatis kohtumise lisaajale, tekitas teise poolaja põhjal Paides pigem pettumust, ent samas on aus märkida, et kuigi Paidel oli rohkesti pealelööke, siis teise poolaja kõige selgemad väravavõimalused olid ikkagi avanenud Hugo Filipe Pinto Servulo Firminol.
Lisaaeg meenutas jällegi esimest poolaega ehk võimalusi oli vähe. 98. ja 102. minutil oli Ararat-Armenial kasutada nurgalöögid, millest midagi ohtlikku ei sündinud. 117. minutil paistis, et Singhateh pääseb paremalt äärelt Ermakoviga üks-üks, aga viimase kaitsja pealt mahakeeramine võttis hoogu nii palju maha, et kõrvalt jõudis teine kaitsja appi ja olukord sumbus. Kuna 210 minutiga Paide ja Ararat-Armenia väravaid ei löönud, vajati võitja selgitamiseks penaltiseeriat.
- Sergei Mošnikov vasakule, Ermakov teisele poole – 1:0
- Alemao vasakule, Aksalu teisele poole – 1:1
- Kevor Palumets jõuga alla paremale, Ermakov teises suunas – 2:1
- Mailson Lima alla vasakule, Aksalu õiges suunas, aga ei ulata – 2:2
- Ebrima Singhateh alla paremale, Ermakov langeb põlvili – 3:2
- Wbeymar alla paremale, Aksalu teises suunas – 3:3
- Robi Saarma alla vasakule, Ermakov teisele poole – 4:3
- Jonathan Alexander Duarte Duran veidi vasakule, aga keskele, Aksalu TÕRJUB – 4:3
- Bubacarr Tambedou alla paremale, Ermakov mujale – 5:3 ja kõik!
1. Pe-pe-pe-penaltikuningad!
Paide on sel hooajal osalenud kolmes penaltiseerias, mis kõik marutähtsad ja mis kõik on lõppenud nende võiduga. Esmalt Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis FC Floraga. Paide tabas kuuest viis (ainsana eksis Andre Frolov) ja võitis seeria 5:4. Siis kahe nädala eest Thbilisi Dinamo vastu, kui Paide tabas kuuest kuus ja võitis 6:5. Ning nüüd Ararat-Armenia vastu, kui tabati viiest viis ja võideti 5:3.
Kolme seeria jooksul löödud 17-st penaltist on Paide tabanud 16, mis on hiilgav protsent, sest mängujärgsete penaltiseeriates tabatakse 11 meetri karistuslööke reeglina kehvemini kui mängu sees. Miks? Pinge ja vastutus on suuremad, kuna mäng on jõudnud kulminatsioonini ning kõik osalejad teavad seda.
Penaltiseeria ei ole mitte mingist otsast õnnemäng, vaid kindlate tingimustega võistlus, mis paneb proovile teatud kindla oskuste komplekti, kus vaimsel võimekusel ja kindlusel eriti tähtis roll. Paidel olid need paigas ja tugevad nii maikuus Flora kui ka nüüd juulis Dinamo ja Ararat-Armenia vastu.
Eks tehniline oskus tuleb ka muidugi kasuks, näiteks Sergei Mošnikovi ja Ebrima Singhatehi penaltid olid nii Dinamo kui ka täna Ararat-Armenia vastu oivalised. Nad panid oma kehakeelega Armeenia klubi väravavahi Vsevolod Ermakovi varakult liikvele, fikseerisid selle liikumise suuna ja veeretasid siis palli teisele poole võrku.
Aga ka selle kauni tehnika teostamine oleks oluliselt keerulisem, kui mängijates ja terves meeskonnas ei valitseks mõnusat enesekindlust, mille tekitamise eest vastutab peatreener Karel Voolaid ning laiemas plaanis ka klubi juhtkond. Paide esindusmeeskonna sundimatu olek on terve klubi ühistöö tulemus. Preemiaks kolm võidetud penaltiseeriat.
2. Bü-bü-bü-Brüsseli Anderlecht!
34-kordne Belgia meister ja 9-kordne karikavõitja Brüsseli Anderlecht on tituleeritud klubi ka Euroopas. 1976. ja 1978. aastal võitsid nad Euroopa karikavõitjate karikasarja ning 1983. aastal UEFA karikasarja. 1976 ja 1978 saadi enda valdusse ka Euroopa superkarikas. Hõbedat jagub Belgia klubil seega väga pika pidulaua katmiseks.
Esmase euroülesande täitis Paide esimeses eelringis Thbilisi Dinamo alistamisega, mis võimaldas Ararat-Armeniaga peetud duellile minna vastu suurema meelerahuga. Anderlecht on hoopis teisest puust vastane ning mäng tuleb igas mõttes teistsugune. Kasvõi juba toimumiskoha osas, sest Paidele õnnelikuks osutunud Rannastaadion enam Konverentsiliiga kolmanda eelringi nõuetele ei vasta.
Seega nädala pärast võõrustab Paide kuulsat Anderlechti A. le Coq Arenal, kuhu külalised Belgiast sattusid eelmisel aastal kahel puhul. Belgia koondis jäi Eesti vastu kaotusseisu, aga võitis lõpuks 5:2. Konverentsiliiga alagrupiturniiril FC Floraga kohtunud lahkus Gent Tallinnast 1:0 võiduga. Kaotused polnud ootamatud, aga mõlemal puhul esines Eesti jalgpall väärikalt.
Põnev on näha, mida suudab Paide duellis vastasega, kes neist paberi peal palju-palju tugevam. Eurohooaeg on juba praegu väga suur õnnestumine, aga äkki suudetakse sinna komplekti lisada veel mõned ilusad hetked. Süües ju isu kasvab.
3. Mä-mä-mä-mängu parim – Dominique Simon
Paide keskväljal 120 minutit rüganud keskpoolkaitsja tõusis eriti esile teisel poolajal, kui võitis keskväljal ridamisi väikesi duelle. Homme oma 22. sünnipäeva tähistav prantslane oli võtmeisik, kelle kaudu sai Paide keskvälja kontrolli alla. Esimesel poolajal mitu standardolukorda teeninud ja rohkem palli vallanud Ararat-Armenia pääses seejärel rünnakule harva.
Samas, nagu Paidele on kombeks saanud, ei langenud ansamblist välja mitte keegi. Hindrek Ojamaal oli küll kohtumise alguses paremkaitses raskusi, aga see olukord lahendati ringmänguga, kus Andre Frolov nihkus keskelt paremasse äärde, Kaimar Saag ründaja kohalt ülemiseks poolkaitsjaks ja Deabeas paremalt äärelt tipuründesse.
Kui Deabeas polnud suutnud Ojamaad toetada, siis Frolovi saabumine äärele pani Ararat-Armeniat esmalt hästi toitnud ründekoridori kinni. Säärane ümberkorraldus, millega Paide meeskond kiiresti kohanes, näitab võistkondlikku kvaliteeti ja sitkust. Seega Paide parim oli tegelikult terve meeskond. Kõlab klišeena, aga see on tõde.
Protokoll:
28. juulil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil
Paide Linnameeskond - Ararat-Armenia 0:0, kahe mängu kokkuvõttes 0:0, penaltitega võitis Paide 5:3
Penaltiseeriat alustas Paide.
Hoiatused: 33. Ragnar Klavan, 83. Abdul Razak Yusif, 120+1. Dominique Simon - 39. Alwyn Luheni Tera, 46. Agdon, 90+4. Jonathan Duarte, 113. Solomon Udo, 120. Hugo Firmino
Mänguolud: +18, pilvine ilm, muruväljak suurepärases seisukorras
Peakohtunik: Damian Sylwestrzak
Abikohtunikud: Marek Arys, Adam Karasewicz
Neljas kohtunik: Pawel Malec (kõik Poola)
Paide: Mihkel Aksalu, Joseph Saliste, Ragnar Klavan, Abdul Razak Yusif, Hindrek Ojamaa (88. Kevor Palumets), Dominique Simon, Karl Mööl, Andre Frolov (74. Sergei Mošnikov), Deabeas (103. Bubacarr Tambedou), Siim Luts (74. Ebrima Singhateh), Kaimar Saag (66. Robi Saarma).
Varus: Ebrima Jarju, Kristjan Pelt, Herol Riiberg, Kristofer Piht, Robi Saarma, Sergei Mošnikov, Bubacarr Tambedou, Ebrima Singhateh, Rasmus Kallas, Marten Henrik Kelement, Kevor Palumets.
Ararat-Armenia: Vsevolod Ermakov, Hakob Hakobjan (72. Solomon Udo), Romercio, Junior Bueno, Alemao, Karen Muradjan, Alwyn Luheni Tera (77. Wbeymar), Hugo Firmino, Mailson Lima, Agdon (91. Artem Avanesjan), Tenton Yenne (72. Jonathan Duarte).
Varus: Dmitri Abakumov, Wbeymar, Armen Ambartsumjan, Jonathan Duarte, Artem Avanesjan, Solomon Udo, Miloš Stamenkovic, Stjopa Mkrtšjan, Kwassi Wilfired Eza.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta