EM2024
5 Link kopeeritud

Luup peale | Saksamaa võitles 120+ minutit ühes Toni Kroosiga, aga keegi lihtsalt pidi murduma ...

Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Toni Kroosi koondisekarjäär lõppes koduse EM-i veerandfinaalis. Foto: Scanpix / Fabrice Coffrini / AFP

Saksamaa ja Hispaania pakkusid EM-i veerandfinaalis etenduse, mis võinuks vabalt olla kullalahinguks. 120 minutit mürtsu ja kärtsu, mis tõi kaks (üli)hilist väravat ning tänu vahetusmees Dani Olmole poolfinalisti nimega Hispaania!

Stuttgartis toimunud matši esimese puute tegi Saksamaa, kes üritas palli kiirelt rünnakule toimetada. Esimese hooga ei jäänud see sinna püsima ning siis tuli hakata oma tagala eest hoolt kandma. Kohe läks palavaks ka. Mänguvahend jõudis Nico Williamsi jalale, kes leidis söödu kasti pikkust hoidnud Alvaro Moratale. Väike drop ning Pedri sundis Manuel Neuerit esimest korda palli püüdma.

Võimuvõitlus võttis alles vormi ning igaüks proovis end oma positsioonil tõestada. See viis mitmete vigade ja mänguseisakuteni, millest üks tõi ka sunnitud vahetuse: 8. minutil asendati Pedri Dani Olmoga.

Kolm minutit hiljem jõudis Saksamaa esimese pealelöögini. Selle mängisid välja target-ründaja Kai Havertz ja rünnakule tõusnud David Raum. Saksamaa vasakkaitsja lõi terava nurga alt, tekitamata Unai Simonile erilisi raskusi. 13. minutil tervitati taas vastastribüüni rahvast, kui Antonio Rüdiger võttis Olmo ülikohmaka võttega maha ning kinkis vastasele ligi 20 meetri pealt karistuslöögi. Löögile läks Lamine Yamal, kes keerutas palli madalalt mööda nii müürist kui väravast.

Seejärel läks initsiatiiv kindlamalt sakslaste kätte. Positsioonirünnaku käigus jõuti paremale äärele, kust Joshua Kimmich tsenderdama pääses. Pall jõudis värava alla mängijasumma, kust kerkis kõige kõrgemale Havertz - pealelöök raami, mis oli Unai Simoni saak. Julian Nagelsmanni hoolealuste perioodi lõikas ajutiselt sisse Aymeric Laporte kauglöök, mille tugevus valmistas Neuerile korraks raskusi.

35. minutil oli valgusvihk taas Havertzi peal. Saksamaa koondise tipuründaja leiti pika sööduga, mis langes ilusti rinnale ning sealt sai pöördelt üle puusa lüüa - üritus jäi liiga lahjaks. Avapoolaja tipphetkedele tõmbasid joone alla omakorda hispaanlased. Yamal sai püstsöödu jalga, raputas Jonathan Tah' maha ning üritas ligi 23 meetri kauguselt kohe. Ka selles episoodis jäi peale väravavaht. Nii mindi pausile 0:0 viigiseisul.

Teist poolaega alustas Hispaania ühe vahetusega ja Saksamaa kahega. Rohkem indu andis paus ja värsked jalad "kodumeeskonnale", kes kruttis tempo üles ning viis palju jõude vastase poole. 47. minutil saadi kätte senise matši parim šanss: Yamal söötis palli värava alla Moratale, kes keeras Tah' pealt oskuslikult maha, kuid lennutas mänguvahendi siis üle värava kosmose poole.

51. minutil proovis 16-aastane FC Barcelona poolkaitsja teist teed, kui liikus palliga vasakule äärele, mängis Raumist mööda ja pani söödu teise lainesse. Saksamaa oli justkui tukkuma jäänud, tsoon oli tühjaks jäetud ning Olmo jooksis ja lõi madalalt Neuerist mööda posti kõrvale - 1:0 Hispaaniale!

Hispaania sangariks kerkis Dani Olmo! Foto: Scanpix / Federico Gambarini / dpa

Hispaania tõmbas seepeale tuure pisut maha ning Saksamaa lükkas uue käigu sisse. Seda aitas kahtlemata teha supervahetusründaja Niklas Füllkrug, kes tõmbas sekkumise järel lootusrikaste Saksamaa koondise fännide pilgud endale. 70.-80. minutitel jõudsid sakslased mitme lubava võimaluseni. Esimesel korral rikkus variandi blokki libistanud Dani Carvajal, siis said saatuslikuks värava mõõdud - Füllkrug lõi palli 7-8 meetrilt posti!

82. minutil oli pulss aga kogu täiega laes, kui viivitamise eest kollase kaardi võtnud Unai Simoni väljalöök ebaõnnestus ning Havertz palli endale võitis. Saksamaa koondise tipuründaja tegi paar kiiremat sammu ning nähes, et hispaanlane astus väravast välja, otsustas üllatada. Suurem osa Stuttgarti publikust ahhetas, sest mänguvahend keeras tühjaks jäänud puurist selgelt üle. Aeg tiksus armutult.

Aga Saksamaa elas! 89. minutil piirati Hispaania karistusala taas ümber, Maximilian Mittelstädt keerutas mänguvahendi tagumisse posti, seal kerkis Kimmich üllatuslikult kõige kõrgemale ning hoidis rünnakut elus. Pall kukkus Wirtzi jalge ette ning 21-aastane Leverkuseni Bayeri mängumees lajatas täiest südamest - maapõrkest posti ja väravasse! 1:1! Lisaajale!

See möödus ühest küljest ettevaatlikult, samas selliselt, et oma võib võtta nii üks kui teine. 104. minutil oli edule lähedal Hispaania, kui Mikel Oyarzabali kauglöök kruttis napilt-napilt tagumisest postist mööda. Minut hiljem mängis Thomas Müller löögile Wirtzi, kes jäi samuti õige pisut ebatäpseks.

Lisaaja teine pool algas vastaka olukorraga, kui Saksamaa toimetas palli kiirelt vastase kasti ning löögile pääsenud Jamal Musiala tabas Marc Cucurella üsna neutraalses asendis rippuvat kätt. Peakohtunik Anthony Taylor ei arvanud, et moment vääriks penaltit, ning sekkuda polnud mahti ka videokohtunikel.

Aeg kulus, nii, et mõne kehakeelest kumas soovi minna penaltitele, mõni tahtnuks mängu ära otsustada niigi pikale läinud jooksvate minutitega. 117. minutil lasi Kimmich vastase kasti oivalise palli, Füllkrug viskus vapralt mänguvahendile, kaitsja jalgupidi seljas, kuid Unai Simon vastas võimsa reaktsioonitõrjega.

119. minutiks oli mäng liikunud teise väljakuotsa. Pall jõudis Hispaania positsioonirünnaku käigus Olmole, kes tegi vasakul tiival puute ning pani palli pehmelt esimesse posti. Rüdigerist priiks jäänud Mikel Merino hüppas ja suunas palli esimesse ristnurka - 2:1!

Kõik või mitte midagi ... Saksamaa surus ja surus, korra sai peaga löögile Füllkrug ning siis olid lähedal teisedki, aga ei tulnud! Ei tulnud ka siis, kui Carvajal sai teise kollase kaardi, mis omakorda tähendas punast. Ja Hispaania jõudis esimese koondisena poolfinaali! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kes haarab initsiatiivi?

Hispaania ja Saksamaa on senisel turniiril mänginud ilusaimat jalgpalli ning võinuksid väheke teistsuguse saatuse korral kohtuda finaalis. Sellise ülimagusa vastasseisu vastu oleksid olnud vaid vast need, kes pooldavad tulihingeliselt kedagi teist. Loos ja muud tegurid viisid hispaanlased ja sakslased vastamisi veerandfinaalis, mis oli kõrgetasemeline, meelelahutuslik ning viimse hetkeni lahtine.

Sellise vastasseisu eel murti enim pead selle osas, kes haarab initsiatiivi, sest mõlemale koondisele meeldib palli vallata ning vastast üle mängida tiheda söödumänguga. Läks nii, nagu tegelikkuses võis arvata. Mängu esimesed 10-15 minutit olid Hispaania omad, siis läks pall ligi 20 minutiks Saksamaa hoole alla ja lõpus oli üritavamaks pooleks taas vastasleer. Teine kolmveerandtund algas jällegi Hispaania üleolekuga ning kui värav saadi kätte, hakkas Saksamaa suruma. Ja sarnaselt kulgesid ka lisaaja mõlemad pooled.

Kokkuvõttes oli tegemist mänguga, milles võinuks pikema kõrs jääda mõlema pihku. UEFA kodulehe andmetel oli nii Hispaanial kui Saksamaal võrdselt 56 rünnakut ning raamiläinud pealelööke samuti pea sama palju - 6:5. Pallivaldamine oli napilt Hispaaniale 52:48.

2. Hispaania keeras ehmatuse õnneks ...

Kui Toni Kroos mängu esimestel minutitel Pedri maha võttis, tegi ta näo, nagu ta poleks suurt midagi teinud. Viga oli, aga pigem selline, et "jääme sõpradeks ja lähme mänguga edasi". Pedri ajas end vaikselt püsti ning oli plaaniga esialgu päri, kuigi mitte pikaks ajaks. Hispaania keskväljamees istus hetked hiljem murule maha ning reetis sellega, et temast rohkem asja ei saa. Füsioterapeutide liigutuste ning korduste põhjal sai pakkuda, et asi on vasakus põlves.

Mis seis on Pedriga? Foto: Scanpix / Friedemann Vogel / EPA

Kaheksandal minutil vahetati Pedri välja ning asemele tuli Dani Olmo. Mängumees, kelle liitumisega Hispaania järeleandmisi tegema ei pidanud. Hoopis vastupidi! Kuigi avapoolajal jäi Olmo pigem tagaplaanile, oli ta tegelikkuses alles soojaks saamas: teise poolaja alguses lõi ta Hispaania ette ning lisaajal andis ta võidu toonud väravasöödu! Kas Pedri oleks samaga maha saanud? Senisest koondisekarjäärist tal igatahes sellist duublit all pole.

3. Kes on sangar ja kes lihtsalt tola?

Hispaania andis pingelises matšis endast kõik ja kuhjaga pealegi. Nad võitlesid lõpuni ning kui vaja, tegid vigu. Hispaanlaste leek oli kord sütitav, aga siis juba hävitav. Veel pole teada, kellega poolfinaalis madistama peab, aga on teada, kes seda teha ei saa.

Alustuseks 32-aastane paremkaitsja Dani Carvajal, kes sai kahest hoiatusest kokku punase kaardi. Siis ka Robin Le Normand. NB! Esialgu märgiti, et hoiatada sai ka varem puhkama saanud Alvaro Morata, kuid tegemist oli hoopis eksitusega. On maitse küsimus, kas Carvajal tegi õige otsuse: kas sakslaste tulek selles olukorras oli ülemäära ohtlik ja nõudis kõrgehinnalist sekkumist?

Kollase reha otsa astusid ka paljud sakslased. Näiteks vahetusmees Nico Schlotterbeck võib-olla nurjas enda võimaluse mängu saada, sest võttis samamoodi ebavajaliku hoiatuse. Kui Saksamaa oleks edasi pääsenud, oleks järgmine matš vahele jäänud ka Antonio Rüdigeril, Robert Andrichil ja Maximilian Mittelstädtil.

4. See polnud Saksamaa jaoks esimene kord ...

2006. aastal võõrustas Saksamaa MM-i, mis tõi neile pronksmedali. Enne seda tuli aga pisaraid pühkida, sest poolfinaalmatš Itaalia vastu lõppes valusa ning skoorile vaatamata ülinapi kaotusega. Siis mindi samuti lisaajale, kuid erinevalt seekordsest matšist, olid tablool nullid. Itaalia lõi 118:21 end 1:0 ette ning kolm minutit hiljem keerati pistoda pisut ringigi. Lõppseisuks sai 2:0.

Nüüd, kui Hispaania lõpetas Saksamaa teekonna, jõudis mängu otsustanud pall võrku ajal, mil tablool oli 118:46. Eks mõne maitse jaoks elas võõrustajamaa niigi laenatud ajast, sest lisaajale viinud viigivärav löödi alles 89. minutil. Täpselt nõnda imeline see jalgpall ongi!

5. Aitäh, Toni Kroos!

Legendaarse Saksamaa koondise poolkaitsja Toni Kroosi karjäär on lõppenud. Nii klubis kui koondises. Seda otsustas 34-aastane poolkaitsja juba enne turniiri, milles osalemine näiteks aasta eest laualgi polnud - Kroosi koondiseputsad rippusid toona varnas. Kuna mees uskus, et tema panust läheb vaja ning seda toonitas ka peatreener Julian Nagelsmann, tuli Kroos kodupublikule veel viimast tantsu tegema.

See kestis veerandfinaalini välja. Kroos pigistas pea igast mängust maksimumi välja (neli täismängu, millest üks läks lisaajale), hoidis keskvälja kontrolli all, jagas hiilgavaid sööte, lõikas vastase plaane läbi, toimetas standardolukordi ning oli meeskonnale asendamatuks toeks ka oma auraga.

Toni Kroos on kindlasti-kindlasti 21. sajandi legend, kelle panust jalgpalli tuleb hinnata kõrgelt. 114 koondisemängu ning 17 väravat. 2014. aasta MM-tiitel, kuus Meistrite liiga karikat, neli Hispaania meistritiitlit ning kolm Bundesliga oma. Neid saavutusi on veel ja veel ja veel ning nende nimetamine ei suuda ealeski edasi anda seda, mida Kroos mängumehena esindas. Aitäh, Toni Kroos! On olnud vägev!

6. Mängu parim - Dani Olmo

Ootamatult pingilt püsti kupatatud RB Leipzigi 26-aastane poolkaitsja Dani Olmo lõi värava ning andis võidutabamusele resultatiivse söödu. Ega siin polnud vist küsimust ka, kes auhinna endale saab.

Hispaania - Saksamaa  2:1 (0:0; 1:1; 1:1)
51. Dani Olmo, 119. Mikel Merino - 89. Florian Wirtz

Hoiatused: 13. Antonio Rüdiger, 28. David Raum, 56. Robert Andrich, 67. Toni Kroos, 74. Maximilian Mittelstädt, 89. Nico Schlotterbeck (pingilt), 94. Florian Wirtz, 113. Deniz Undav (pingilt) - 30. Robin Le Normand, 74. Ferran Torres, 82. Unai Simon, 100., 120+4. Dani Carvajal, 110. Rodri, 120. Fabian Ruiz (pingilt)
Eemaldamine: 120+4. Dani Carvajal
Peakohtunik: Anthony Taylor (Inglismaa)

Hispaania: Unai Simon, Cucurella, Laporte, Le Normand (46. Nacho), Carvajal, Rodri, Fabian Ruiz (102. Joselu), Pedri (8. Olmo), Williams (80. Oyarzabal), Yamal (63. Torres), Morata (80. Merino).
Varus: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez.

Saksamaa: Neuer, Raum (57. Mittelstädt), Tah (80. Müller), Rüdiger, Kimmich, Kroos, Can (46. Andrich), Gündogan (57. Füllkrug), Sane (46. Wirtz), Musiala, Havertz (91. Anton).
Varus: Baumann, Ter Stegen, Gross, Füllkrug, Führich, Müller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstädt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav.