Luup peale | Sloveenia pani Ronaldo pisaraid valama, kuid Diogo Costa kuivatas need võimsa etendusega

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Diogo Costa võttis seekord Cristiano Ronaldolt kangelase rolli üle. Foto: Scanpix / JAVIER SORIANO / AFP

Portugal sattus Sloveenia vastupanu murdmisega püstihätta, Cristiano Ronaldo eksis lisaajal penaltil ning 1/8-finaal läks penaltiseeriani välja, kuid seal kerkis Diogo Costa kangelaslikuks kivimüüriks, kes soosikud ikkagi kaheksa parima sekka tassis.

Portugal valdas palli kaks kolmandikku mänguajast, aga turmtulest oli asi kaugel. Jagus poolvõimalusi, näiteks Ruben Diase 5. minuti jalalöök nurgalöögi järel viiekastinurga juurest, ja peaaegu-võimalusi, näiteks  Ronaldo ja Bruno Fernandese eest napilt läbi lennanud Bernardo Silva tsenderdus 13. minutil. Ronaldo pommitas 34. minutil ka hea karistuslöögi üle lati ja avapoolaja lisaminutitel lendas Palhinha kauglöök ülinapilt postist mööda.

Teise poolaja alustuseks lajatas  Silva palli tosinalt meetrilt üle värava, kuid Portugali näljasema alguse järel vajus mäng jälle endistesse rööbastesse. 61. minutil pääses hoopis Sloveenia ründaja Benjamin Šeško jooksu ja jõudis viimasest kaitsjast Pepest möödagi, kuid Portugali igiliikur vehkis käega täpselt nii palju, et ründaja lööki segada, ja täpselt nii vähe, et kohtuniku vile vaikiks. 89. minutil langes kauaoodatud šanss Ronaldole, kes leidis trahvikasti vasakust küljest pilgu väravale, kuid ei saanud palli Jan Oblakist mööda.

Nii läks mäng lisaajale, mis kujunes ootamatult võrdseks ning kus Portugali kogenud liidrid näitasid end lihtsurelikena, kes võivad samuti eksida. 103. minutil teenis Diogo Jota penalti, purjetades trahvikastis kaitsjate vahelt läbi, kuni ta lõpuks Vanja Drkušici jalgade otsa koperdas. Oblak tõrjus aga Ronaldo löögi võimsa hüppega posti kõrvalt!

Lisaaja teisel poolel pidanuks hoopis Šeško mängu ära otsustama, kui Pepe must puude 115. minutil palli talle ulatas, end Sloveenia ründetäht ei suutnud üks-üks-olukorda realiseerida - Diogo Costa vastas jalatõrjega. Mäng läks penaltiseeria peale, mille eel näis kõik rääkivat Sloveenia kasuks, aga juhtus ristivastupidiselt. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Penaltiseeria

Sloveenia pidi autsaiderina olema penaltiseeriani jõudmise üle õnnelikum kui Portugal. Samuti võisid nad kartmatult kindlad olla, et isegi nüüd kaotades tervitataks neid kodumaal kangelastena, samal ajal kui Portugali ässad pidid tundma end kui läbikukkumise ääre peal. Tagatipuks oli Oblak juba ühe penaltitõrje teinud, Portugali suurim täht aga eksinud. Ning nagu sellest kõigeks olnuks veel vähe, alustas loosi tahtel löömist Sloveenia ja statistiliselt omab alustaja penaltiseerias kerget eelist.

See kõik ei maksnud aga mitte kui midagi!

Löömist alustas Sloveenia:

• Josip Ilicic lõi parema posti kõrvale, kuid Diogo Costa tõrjus samast kohast, kust Oblak oli enne ära võtnud Ronaldo penalti - 0:0!
  • Cristiano Ronaldo lõi seekord vasakule, Oblak arvas ka seekord suuna ära, aga ei ulatunud - 1:0!
  • Jure Balkovec vasakule - Diogo Costa tõrjus taas suurepärase hüppega - 0:0!
  • Bruno Fernandes istutas Oblaki paigale ja veeretas palli vasakule - 2:0!
  • Benjamin Verbic lõi vasakule ja seinaks kehastunud Diogo Costa tõrjus taas ideaalse sirutuse ja ajastusega - 0:0!
  • Bernardo Silva paremale, Oblak teisele poole - 3:0! Portugal veerandfinaalis!

2. Ronaldo endiselt nulli peal

Ühe selle turniiri iseärasusena ei ole löödud veel ainsatki väravat otse karistuslöökidest (penaltid välja arvatud). Üheks võimalikuks põhjenduseks sellele võib olla lihtne tõdemus, et karistuslöökidest pealelöömine ei ole kõige kasulikum lahendus. Kui otse karistuslöökidest skooritakse väga harva, siis pole imestada, kui standardolukordades üha rohkem hoopis tsenderduste või erilahenduste peale minnakse.

Ent kui sinu meeskonnas on Cristiano Ronaldo ja tema soovib peale lüüa, siis nii ka on. Ronaldo sai selles mängus koguni neli korda kasti tagant proovida ja kui esimene karistuslöök andis talle hea maitse suhu, vihisedes napilt üle lati, siis ülejäänud kolmest kaks lendasid lootusetult üle värava ja üks otse Oblaki suunas.

EM- ja MM-finaalturniiridel kokku on Ronaldo arvel ESPN-i lugemise järgi nüüd koguni 60 karistuslööki, millest ainult 13 on lennanud raamide vahele ja nendest omakorda ainult 1 väravasse.

Käesoleval turniiril on ta aga üleüldse nulli peal, olgugi et löögiüritusi on nelja mänguga kogunenud juba 20, neist valusaim eksimus langes penaltipunktilt Oblaki saagiks.

Lisaaja vaheajal sai näha, kuidas Ronaldo valas väljaku ääres kibedaid pisaraid, meenutades selle emotsionaalsusega noorusaja Cristianot, kes 20 aastat varem EM-finaalis Kreeka paremust pidi tunnistama. Need pisarad väljendasid tohutut tõestamisvajadust ja sisemist põlemist, mis seda supertähte siiamaani saadab, olgugi et tal on ette näidata pea kõik, mida üks jalgpallur oma karjääris saavutada võib.

Ta ei lasknud sel tagasilöögil end murda, võttis penaltiseerias Portugali esimese lööja kohustuse enda peale ja saatis palli võrku. Ametlikku statistikasse väravat ta küll kirja ei saanud, aga enesekindlust ammutas ta sellest kindlasti. Veel on võimalik lüüa värav 11. suurturniiri järjest ning järgmine võimalus selleks avaneb reedel Prantsusmaa vastu mängus, mis on 2016. aasta finaali kordusetenduseks.

3. Sloveenid hoiavad vana head 4-4-2 au sees

Janne Anderssoni juhendatav Rootsi koondis seekord EM-ile ei kvalifitseerunud, kuid traditsioonilise 4-4-2 asetuse fännide jaoks hoidis Sloveenia seda ise au sees. 62-aastane Matjaž Kek on olnud Sloveenia juhendajana väga edukas ja teab, et võlu võib peituda just lihtsuses.

Kolm grupimängu järjest pani Kek väljakule täpselt samad üksteist meest, täpselt samadele positsioonidele, täpselt samas 4-4-2 asetuses. 1/8-finaaliks tuli mängukeelu tõttu üks lüli välja vahetada, kuid plaan jäi samaks ja töötas sama hästi nagu alati. Paraku ei suudetud seekord "Portugali teha" - 2016. aastal tuli ka Portugal alagrupist kolme viigiga läbi ja liikus siis tiitli suunas edasi, võites enamasti lisaaegade järel.

Muidugi, taktikalised algasetused on vähetähtsad selle kõrval, kuidas mängijad situatsioone loevad ja nendes toimida mõistavad, kuid põhistruktuurina pakub see siiski aluse, millele muu üles ehitada. Ning kui sinu meeskonna üheks tugevuseks on kaks ründajat, kelle trumbid tulevad kõige paremini välja tsentraalselt mängides, siis võibki 4-4-2 olla parim valik. Benjamin Šeško ja Andraž Šporari poolt üleval hoitud oht säästis ühtlasi kaitsemängijaid liigse surve alla sattumisest.

Kihlveokontorite hinnangul oli Sloveenia Portugali vastu peaaegu sama suur autsaider kui Gruusia eelmisel päeval Hispaania vastu. Sloveenid ei langenud aga sugugi niisuguse turmtule alla kui grusiinid ega pidanud vasturünnakuid nii sügavalt alustades end tühjaks jooksma.

4.  Mängu parim - Diogo Costa

Enamus mänguajast niisama seisnud 24-aastane Porto esikinnas hiilgas otsustavatel hetkedel, võttes lisaaja lõpus ära üks-üks-olukorra ja seejärel tõrjudes kolm penaltit, mis kõik olid üsna korralikult löödud.