Värskelt ekvaatori ületanud Meistriliiga hooajal valitseb segaduste aeg - palju kohtumisi on kas ette peetud või edasi lükatud, tähelepanu röövisid MM ja euromängud ning tagatipuks kestab suvine üleminekuperiood.
Tallinna Levadia hoiab tabeli tipus kuuepunktilist edumaad, potentsiaalselt võiks aga juhtida hoopis kolm mängu vähem pidanud Tallinna Flora. Levadiat ja Sillamäed segavad veel eurosarjad, teised saavad täielikult koduliigale keskenduda.
Üleminekuturul on pea kõik meeskonnad juba mõned liigutused teinud, aga nii mõnigi jokker võib veel kaardipakist välja tõmbamata olla. Kelle käes on trumbid tiitli-, medali- ja püsimajäämisheitluses?
Välku lööb, aga harvem
Teine mängudering tõi proffide ja amatööride vahe paremini esile - luuavarred paugutavad harvemini ning skoorid muutuvad üha suuremaks. Aegajalt lööb siiski ka välku - näiteks Flora kaotas punkte Tulevikule ning Levadia taas Tammekale.
Kuigi Levadia ja Flora kipuvad teistelt eest ära rebima, on endiselt põhjust rääkida ühest tasavägiseimast hooajast. Levadial kulus 47 punktini jõudmiseks kolm mängu rohkem kui eelmisel aastal ning kui mullu suutis vaid Sillamäe Kalev nendega suveks enampeetud kohtumiste toel sammu pidada, siis nüüd ei ole vahed nii suureks kärisenud.
Kui mullu üritas Viljandi Tulevik esiviisikuga sammu pidada, siis tänavu näib tabeli keskele üksikule saarele jäävat Tartu Tammeka. Taas on välja kujunenud ka selge tagumine nelik, kellest vaid Paide linnameeskond veidi maha on jäänud. Aga nagu igas muus osas, nii võivad ka võitluses püsimajäämise eest palju otsustada just juuli viimased nädalad.
Levadia & Flora: Klassikaline tiitliheitlus
Tiitlivõidujooks tõotab kujuneda Eesti kahe edukaima klubi duelliks ning iga nende omavaheline kohtumine on potentsiaalselt tõeline klassika. Kui aprillis tuli Levadia kaotusseisust välja ja võttis võidu, siis mai lõpus vastas Flora omakorda Lillekülas viimaste minutite võiduväravaga.
Kolmas vaatus ootab ees juba 25. juulil Levadia traditsioonilise heategevusürituse "Lastele Tervis - EI Narkootikumidele!" raames. Tegu on tavapäratult pühapäevaga, kuna Levadia mängib kõigest neli päeva varem Ungaris otsustavat euromängu. Kuivõrd väsitav võistlusreis neid koduseks suurmänguks kurnab ning mis saab veel siis, kui nad peaksid edasi pääsema?
Florat vaevavad samal ajal klubisisesed probleemid ja kuulujutud räägivad mängijate streigist, mille asjaosalised ise on küll ümber lükanud. Sisepingetele lisandub kolme senise põhitegija - Sergei Mošnikovi, Nikolai Mašitševi ja Stanislav Pedõki duublisse saatmine distsipliinirikkumiste tõttu. Kui palju need asjaolud meeskonna sportlikku esitust mõjutavad, saab mingil määral näha sel laupäeval FC Kuressaare vastu, kuid suurem küsimärk seisneb selles, kas järelmõjud ulatuvad ka Tallinna derbini.
Kes tulevad, kes lähevad?
Üks mäng ja hetkeseis ei otsusta siiski veel tiitli saatust. Siinkohal on ehk isegi olulisem küsida - mis saab toimuma üleminekuturul? Hooaeg on näidanud, et Levadia koosseis jääb mitmes kohas liiga õhukeseks, samas kui Floral on tõsine puudus korralikust väravamasinast.
Felipe Nunese näol on Levadial juures mees, kes võib ründefaasis mängude saatuseid otsustada. Florasse saabusid laenult tagasi koguni kolm ründajat - Sander Post, Henri Anier ja Joonas Tamm -, kuid vaid aeg peab näitama, kes neist siia ka pidama jäävad. Korraliku ründemängu leidmine võibki saada tiitliheitluse kaalukeeleks.
Ent vähemalt sama tähtis on see, kes Maarjamaalt lahkumas on, sest eelnevalt nimetatud mängijate kõrval ei ole praeguses majanduslikus olukorras suuri tugevdusi ilmselt niikuinii oodata. Kuulduseid välismaal testimas käinud mängijatest aegajalt ikka liigub ning vaevalt keelduks mõni Eesti klubi praegu korraliku pakkumise korral mängijate müümisest. Mõnest põhimehest ilma jäämine võib aga jätta sügava jälje ning seda eriti Levadia puhul.
Trans & Kalju: Vähem mehi, rohkem punkte
Jälitajate punt ei ole veel oma võimalusi Tallinna hiidudele järele jõudmiseks minetanud, kuid Narva Transi, Nõmme Kalju või Sillamäe Kalevi tiitlišansid kuuluvad siiski pigem ulmevaldkonda. Trans näitas pärast kevadist kihlveoskandaali küll suurepärast keskendumist ning noppis napile koosseisule vaatamata ühe võidu teise järel, aga pika peale on ka nende jõud raugemas.
Narvalaste tänavused leegionärid on end kõrgel tasemel tõestanud - Marius Bezykornovas on keskväljal üks Meistriliiga parimaid mehi, ukrainlane Sergii Mitin on stabiilselt hästi esinenud ning brasiillane Felipe Lemos on samuti end leidmas, olgugi tema panus kaitsetegevusse nullilähedane. Koos varasematest aastatest tuttava tuumiku ja hea treeneriga moodustub meeskond, kes vähemalt kodukamaral alati konkurentsis püsib.
Kummalisel kombel on ka Kalju vormikõver tõusnud just pärast koosseisuprobleemide saabumist. Karel Voolaid suutis välismaalaste lahkumise järel Eesti poisid ühtseks meeskonnaks vormida ning suurepärase ründepaari Jüri Jevdokimov - Ingemar Teever toel saavutatakse mõneti üllatuslikult resultaate, mis hooaja alguses suurtele ootustele vaatamata tulemata jäid.
Koosseis on niivõrd õhuke, et keskväljalt on läbi käinud pea kõik mängijad ning ka kaitseliin on võtnud väga omapäraseid kujundeid, ent erinevalt eelmistest hooaegadest on meeskond ikkagi leidnud stabiilsuse.
Kalev: Hoop hoobi järel. Kaua veel?
Kalevi mängule on omakorda selge pitseri jätnud vigastustelaine, mis praeguseks küll veidi taandumas. Tagaliin on aga selgelt probleemides, sest kuigi resultatiivsuse osas konkureerivad nad Levadiaga, on samas lastud ka endale lüüa rohkem väravaid kui kellelegi teisele esiviisikust.
Hooaja eel meistritiitli sihikule võtnud klubi tabab üks hoop teise järel - üheksast mängust otseste konkurentidega on nad teeninud vaid kolm punkti, varakult langeti välja karikavõistlustelt ning nüüd alustati ka euromänge hävitava kaotusega. Nimekale Vladimir Kazatšjonokile on andestatud palju rohkemat kui eelmistele peatreeneritele - kui kauaks jagub klubijuhtidel veel kannatust?
Ning sillamäelaste probleemide loetelu ei piirdu vaid kaotustega väljakul. Pooleteise kuu eest tabas neid loetud päevade jooksul järjest kaks skandaali, kui esmalt jäädi rumalalt valemängija kasutamise tõttu ilma 6:0 võidust FC Kuressaare üle ja seejärel tuvastati, et nende kaotus Levadiale oli eelnevalt fikseeritud.
Üleminekuakna avanedes eeldati, et Trans ja Kalev hakkavad hoolsasti oma ridu puhastama, aga seni ei ole vähemalt ametlikes nimekirjades erilist verevahetust toimunud. Mis puutub täiendustesse, siis aktiivseimalt on seni tegutsenud Sillamäe klubi, kes toonud oma ridadesse mitu noort talenti Venemaalt. Narvalaste sekka on lisandunud noor ründaja Viktor Plotnikov, kes tuli üle Kohtla-Järve Lootusest, ning Kalju hoiab oma kaarte seni varrukas.
Tammeka & Tulevik: Saarele tuleb seltsi?
Avaringi järel küsisime "Kui ahneks muutub Tammeka?" Vastus on paratamatult: "Rahaline seis ei võimalda kuigi ahneks minna." Esiviisikule antakse küll tuliseid lahinguid ning püütakse neist küünte ja hammastega kinni hoida, aga üha selgemalt on nad taandumas tabeli keskmesse üksikule saarekesele.
Terve Tartu meeskond on täis lubavaid tulevikumehi, kelle tähetund võiks saabuda järgmisel aastal koos veel mõningate korralike täiendustega. Reaalselt on aga küsimus kahjuks pigem selles, kui suur osa neist noortest ka uuel hooajal ülikoolilinnas pallib.
Tagumisest nelikust on parimad võimalused tartlaste püüdmiseks ilmselt Viljandi Tulevikul, kelle noor koosseis on hooaja jooksul sammu edasi astunud ning võib paremal juhul ka Flora-süsteemi esiklubist täiendusi saada. Mitmed Tulevikust Florasse liikunud mängumehed peavad praegu leppima mänguajaga Esiliigas, samas kui võiksid ka Meistriliigas põhiraskust kanda.
Seni on ainsateks täiendusteks hoopis hooaja lõpuni Levadiast laenule tulnud noortekoondislane Andreas Raudsepp ning mõneks kuuks Eestisse saabunud endine noortekoondislane Henri Erti.
Lootus, Kure & Paide: Rooba veab august välja?
Kohtla-Järve Lootuse seis näib samuti helgem olevat. Hooaja käigus jäädi ilma senisest mängivast peatreenerist Aleksei Žukovist ja veel mõnest olulisest mehest ning see jättis esialgu valusa jälje, kuid suur sõber Sillamäe Kalev aitas neid kogenud treeneri Vadim Dobiža ja mitmete oluliste mängijatega nagu Irfan Ametov ja Aleksandr Mutik. Tulevikku vaadates võib muret valmistada vaid liigne sõltuvus Sillamäest.
FC Kuressaare koosseis muutub hooaja keskel traditsiooniliselt õige vähe, aga tänavu on neil olemas korralik tagala Rakvere Flora näol. Üha tihedamaks muutunud suured kaotused on küll selge ohumärk, kuid hea esinemine tagumise otsa tiimide (välja arvatud Lootus) vastu ning Sillamäelt saadud kingitus hoiavad neid hetkel veel võrdlemisi heas seisus.
Kõige raskemast olukorrast leiab end Paide linnameeskond, mis on järjekordne näide sellest, kuidas Meistriliigasse tõustes võib teine aasta kujuneda palju keerulisemaks kui debüüthooaeg. Üha tõsisemaks muutunud koosseisuprobleemid viisid selleni, et võistkonnal oli mängudele kaasa võtta vaid mõni üksik varumees ning tagatipuks lahkus ka senine peatreener Erki Kesküla.
Treeneripingil debüteerival Meelis Roobal seisab ees raske ülesanne Eesti südalinna esindusmeeskond taas ühtselt ja tulemuslikult mängima panna. Meeskond on saanud ka mõned väärt täiendused, kuigi Kaido Koppel ja Ats Sillaste jätsid hooaja esimese poole vahele. Kolmandaks liitujaks on seni Valga Warrioris pallinud Eerik Reinsoo.
Kuumad ja külmad
- Kuum on juulikuu. Sel aastal juulis peetud Meistriliiga kohtumiste ajal on valitsenud keskmiselt 26-kraadine kuumus.
- Kuum on Kalju ründepaar Jevdokimov-Teever, kes on viimase 2 mänguga löönud kokku 5 väravat. Ühtekokku on neil kirjas 21 tabamust, mis moodustab Kalju väravate koguhulgast 58%.
- Külmad on samal ajal Flora ründajad, sest mitte ükski florakas pole suutnud sel hooajal üle 4 värava lüüa.
- Kuum on Levadia kaitse, mis pole lasknud vastastel skoorida juba 4 kohtumises järjest. 20 kohtumisega on tiitlikaitsjale löödud vaid 8 väravat.
- Kuumad on Flora esiväravavahiks tõusnud Marko Meeritsa väljalöögid, mis lendavad täpselt ja vajadusel vastaste trahvikastini välja.
- Kuumast külmaks läks Flora poolkaitsjal Sergei Mošnikovil, kes sai Balti turniiril kirja esimesed mängud A-koondises, kuid saadeti mõned nädalad hiljem koos Stanislav Pedõki ja Nikolai Mašitševiga distsipliini rikkumise tõttu Esiliigasse.
- Külm on publikuhuvi ja seda veel eriti Viljandis, kus on kohtumisi vaadanud keskmiselt vaid 72 inimest mängu kohta.
- Külmaks osutusid Kalju poolt hooaja eel hangitud leegionärid. Vähe sellest, et nendega ei saavutatud tulemusi, tuli paljukiidetud välismaalastel ka kiiresti kodutee jalge alla võtta.
- Külmad on taaskord Eesti klubid eurosarjades, kui kuum lipulaev Levadia välja arvata.
Pluss - pinge püsib
Tahaks näha inimest, kes julgeb meistermeeskonna ennustamise peale mürki võtta. Või pronksmedali omaniku või liigast väljalangeja(te) ennustamise peale. Põnevust jagub endiselt igasse tabeliossa, olgugi gruppide vahemaad tasapisi kärisema hakanud.
Miinus - leige publikuhuvi
Sedavõrd tasavägine ja üllatusterohke hooaeg vääriks tunduvalt rohkem avalikkuse huvi. Pikale veninud talv ja MM-finaalturniir on numbrite languse osas küll objektiivsed põhjused, aga kui need näitajad on niigi imepisikesed, siis peaks hetkeoludest olenemata olema ainult üks eesmärk - üles!
Ainult Eestis - Sillamäe 6:0 kaotus
Eesti jalgpallis juhtub nii palju uskumatuid juhtumisi, et selline kategooria peab samuti kajastatud saama. Teise ringi parimaks näiteks oli Sillamäe Kalevi 6:0 kaotus FC Kuressaarele.
Kaotuse tingis 17 minutit enne lõppu sisse vahetatud mängija, kes oli liiga hilja duubli koosseisu registreeritud ega oleks tohtinud väljakule joosta. Erinevalt eelmise aasta -:- mängust Kalju vastu oli Kure seekord piisavalt viisakas, et kingitus vastu võtta ja ametliku tulemusega -:0 kolm punkti tabelisse kirjutada.
Numbrid
4 omaväravat ehk 44% kõigist sel hooajal sündinud omaväravatest on löönud Lootuse mängijad.
60 protsenti oma punktidest ja 53 protsenti väravatest on kogunud Lootus mängudest Kuressaare vastu.
100 väravani Meistriliigas jõudis Kalju ründaja Ingemar Teever, kelle karjääri jätkumine oli hooaja eel veel küsimärgi all.
115 inimest külastas MM-i ajal peetud Meistriliiga mänge keskmiselt. Kogu hooaja, sealhulgas ka varakevadised voorud, keskmine publikuarv on 152.
1800 minutit ehk kõik 20 kohtumist algusest lõpuni on sel hooajal kaasa teinud Levadia keskkaitsja Andre Kalimullin ja Tammeka keskkaitsja Siim Roops. Kalimullini seeria lõppeb, sest homme kannab ta mängukeeldu.
Küsimused kolmandale ringile
Kas tiitliheitlus jääb kahe hobuse võidujooksuks? Kuigi enamuse huulil on pigem küsimus "kumb?", jätaksime selle parem viimase ringi otsustada. Esialgu on võimalusepojad elus ka jälitajatel ning kuni üleminekuaken veel lahti püsib, ei saa milleski kindel olla.
Kes tulevad, kes lähevad ja kes sellest kasu lõikavad? Praeguse hetke kuumim küsimus. Mäletame veel hästi eelmise juuli viimast päeva, mil Levadia üllatas kõiki teatega Tarmo Neemelo naasmisest kodumaale. Milliseid üllatusi on järgmisel kahel nädalal varuks? Kas Flora ründekolmik leiab omale uued välisklubid või aitab meeskonda võitluses kauaoodatud tiitli nimel?
Kas selleks aastaks on kokkuleppemängud peetud? Mine tea, kaheksal klubil on veel viimane hoiatus kasutamata. Nali naljaks, loodetavasti on selle jamaga nüüd kõik.
Kas Paide suudab elujoonest kinni hoida? Raske tabeliseis, kokku kuivanud koosseis, kogenematu treener... Lood paistavad sandid, kuid samas on endised tippmängijad treeneritena varemgi kohe hästi hakkama saanud.
Kas publik leiab tee staadionile? Päike paistab, MM on läbi, põnevus püsib - enam ei tohiks ühtegi vabandust olla.
Tabel ja statistika
#
Võistkond
M
Võ
Vi
K
Lö
-
La
P
1.
Tallinna FC Levadia
20
14
5
1
49
-
8
47
2.
Tallinna FC Flora
17
13
2
2
31
-
13
41
3.
Narva JK Trans
20
12
5
3
36
-
16
41
4.
Nõmme JK Kalju
19
10
5
4
36
-
19
35
5.
JK Sillamäe Kalev
19
10
3
6
43
-
22
33
6.
Tartu JK Tammeka
20
7
6
7
25
-
25
27
7.
Kohtla-Järve FC Lootus
20
5
0
15
15
-
46
15
8.
Viljandi JK Tulevik
20
4
2
14
13
-
31
14
9.
FC Kuressaare
20
4
2
14
16
-
46
14
10.
Paide linnameeskond
19
2
2
15
10
-
48
8
Võistkond
Võ
Vi
K
Lö
La
VV
H
E
P
Tallinna FC Levadia
70.00
25.00
5.00
2.45
0.40
+41
1.05
0.00
124.60
Tallinna FC Flora
76.47
11.76
11.76
1.82
0.76
+18
1.18
0.00
195.25
Narva JK Trans
60.00
25.00
15.00
1.80
0.80
+20
1.80
0.05
141.00
Nõmme JK Kalju
52.63
26.32
21.05
1.89
1.00
+17
1.79
0.26
228.78
JK Sillamäe Kalev
52.63
15.79
31.58
2.26
1.16
+21
1.74
0.16
209.00
Tartu JK Tammeka
35.00
30.00
35.00
1.25
1.25
0
1.80
0.15
149.20
Kohtla-Järve FC Lootus
25.00
0.00
75.00
0.75
2.30
-31
1.65
0.25
160.50
Viljandi JK Tulevik
20.00
10.00
70.00
0.65
1.55
-18
1.50
0.00
72.00
FC Kuressaare
20.00
10.00
70.00
0.80
2.30
-30
1.80
0.10
128.80
Paide linnameeskond
10.53
10.53
78.95
0.53
2.53
-38
1.37
0.11
116.70
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta