Memo | Araabial on positiivne mõju! Egotsemise minevikku jätnud Ronaldo sai omale uue rekordi
Kaheksa aastat tagasi Euroopa parimaks kroonitud Portugal on tänavusel turniiril võitnud kaks mängu. Teises voorus pisteti 3:0 kotti türklased, mis tähendab, et Roberto Martinezi hoolealuseid ootavad ees järjekordsed sõelmängud.
Türgi ja Portugal läksid omavahelisele mängule vastu kolme punktiga, mis teeniti vastavalt Gruusia ja Tšehhi vastu. Matši algus Dortmundi Borussia koduareenil Signal Iduna Parkil oli väga kaasahaarav - teisel minutil püüdis Altay Bayindir Cristiano Ronaldo ürituse, neli minutit hiljem ei suutnud Kerem Aktürkoglu Mehmet Zeki Celiki tsenderdust mõnelt meetrilt võrku saata, sest Ruben Dias segas Türgi ründajat piisavas koguses.
Pärast energilist algust võttis Portugal ohjad enda kätte. 21. minutil asusid 2016. aasta Euroopa meistrid kohtumist juhtima. Positsioonirünnaku käigus jõudis pall vasakusse äärde, kust Nelson Semedo viis madala tsenderduse Orkun Kökcü rikošeti abiga Bernardo Silvale, kes sahistas võrku - 0:1.
Seitse minutit hiljem suurenes portugallaste eduseis. Bruno Fernandes otsis läbisööduga Ronaldot, aga kommunikatsioonivea tõttu ei läinud pall sinna, kuhu tipuründaja soovis. Siiski olid türklasid sedavõrd lahked, et Samet Akaydini tagasisööt Bayandirile veeres hoopis väravasse - 0:2. Mõne sekundi tülitsenud Fernandes ja Ronaldo olid teist tabamust tähistades uuesti sõbrad.
Koomiline omavärav mõjus türklastele äratuskellana ja avapoolaja lõpp oli võrdne, kuid riietusruumi suunduti Portugali 2:0 juhtimisel.
Teisel kolmveerandtunnil jätkus portugallaste ülevõim. 55. minutil sai Ronaldo läbisöödu kaitseliini taha ning karistusalasse jõudes andis ta palli lahkesti Fernandesile, kes lõi selle vähese vaevaga sisse - 0:3. Kui esialgu võis söödu andmise hetkel tunda suluseisu hõngu, siis kordused näitasid, et Celik langes ansamblist välja.
Pärast Portugali kolmandat väravat nõustusid mõlemad tiimid, et mäng on sellega tehtud. Lõppfaasis oli vutimadinast kadunud tempo ja nälg. Tundus, et see kõik mõjutas ka turvamehi, kel kippus tähelepanu ära haihtuma, sest murule pääses mitu pealtvaatajat, kelle maha murdmisega läks omajagu aega.
Saksamaa kohtuniku Felix Zwayeri lõpuvile kinnitas Portugali võitu ja alagrupist edasipääsu. F-nelikus on viimase vooru eel Portugal kuue punktiga liidrikohal, Türgil on kolm silma ning omavahel viigi teinud Tšehhi ja Gruusia on kaks viimast. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Üllatus | Ronaldo jättis ego minevikku. 39-aastasel Ronaldol on käsil üheteistkümnes suurturniir. Kuigi üks Euroopa karikas on portugallasel juba auhinnakapis olemas, tahab ta Saksamaalt ühe trofee veel koju viia.
Viimastel hooaegadel on viiekordne maailma parim jalgpallur olnud suurematest pilkudest eemal, teenides leiba Saudi Araabias, mille kõrgliiga on tavalisele vutisõbrale mittemidagiütlev. Kas teda armastada või vihata, see on igaühe enda teha, aga paljude arvates oli Ronaldo parim enne selleks turniiriks möödas.
Siiski näitas mäng Türgi (ja mingil määral ka Tšehhi) vastu, et Ronaldo on muutunud mees. Nimelt tajub vanameister, et tema jalad ei liigu enam nii kiiresti, mistõttu on vastaste ülemängimine selle nurga alt raske.
Aga kuidas on ta siis Portugali jaoks kasulik? Vastus: positsioonivalikutega ning sellega, et ta on oma ego minevikku jätnud. Võitjameeskonna kolmas värav Türgi võrku oli ehe näide, kuidas Ronaldo tahab, et tema kaaslased säraksid. Noorem Ronaldo oleks antud võimalust ise kasutanud, mitte Fernandesile söötnud.
Kui Ronaldo nimel on EM-ajaloo enim väravaid (14), on nüüd tal ka enim resultatiivseid sööte - kaheksa. Kes oleks arvanud, et Saudi Araabia võib inimesele avaldada positiivset mõju.
Most goals in the history of the Euros: 14
Most assists in the history of the Euros: 8
Cristiano Ronaldo 🫡 pic.twitter.com/HNOMvsFL4x — B/R Football (@brfootball) June 22, 2024
Äpardus | Akaydini omavärav. Tänavune EM kuulub karistusala tagant virutatud kollidele ja omaväravale. Mängitud on 23 kohtumist ja nende jooksul on sündinud kuus väga õnnetut tabamust oma võrku. Kuuest omaväravast kõige halenaljakam löödi Türgi puuri. Ühtlasi on Akaydin on ajaloo teine mängija, kes löönud EM-il omavärava väljaspoolt kasti. Esimene oli kolm aastat tagasi Hispaania poolkaitsja Pedri.
ONE OF THE MOST OUTRAGEOUS OWN GOALS YOU'LL EVER SEE 🤯
A mistake that Samet Akaydin will want to forget puts Portugal 2-0 up. pic.twitter.com/lbtVhi5ecl — Football on TNT Sports (@footballontnt) June 22, 2024
Ilus hetk | Kollane sein värvus punaseks. Dortmundi Borussia fännid ja nende kodustaadion on maailmatuntud. Signal Iduna Parkil on kodufännide sektor justkui kollane sein, ent sel korral kuulus antud paik Türgi poolehoidjatele, kelle sein oli punast värvi.
The Yellow Wall has turned red for the day 🇹🇷#Euro2024 #TURPOR pic.twitter.com/jUAGNCqCNQ — BBC Sport (@BBCSport) June 22, 2024
Staar | Silva. Manchester City universaal Silva pole kunagi suutnud klubiesitusi edasi kanda koondisesse. Samas paistab, et tänavusel turniiril see kõik muutub. Saksamaal on Silval sarnaselt Cityle vabad käed - antud roll sobib mehele kõige paremini. Ta on justkui nähtamatu vedurijuht, kes teeb kaitses palju musta tööd ning seejärel toidab kaaslasi oivaliste söötudega rünnakul. Tulemuseks üks värav ja magus võit.
Tsitaat | "Oleme kaheksandikfinaaliks valmis, kuigi üks grupimäng on veel minna. Meie võistkond on hetkel ühtehoidev ja selles seisnebki selle koondise tugevus. Teadsime, et Saksamaal on suur türklaste kogukond ja nad tulevad oma lemmikutele kaasa elama, aga meie fännid elasid veel vägevamalt kaasa ning me ei tundnud kordagi, et vastaseid oleks väljakul 12," lausus mängujärgselt avavärava löönud Silva.
Tulemus:
Türgi - Portugal 0:3 (0:2)
21. Bernardo Silva, 28. ov. Samet Akaydin, 56. Bruno Fernandes
Hoiatused: 25. Abdulkerim Bardakci, 42. Zeki Celik, 42. Samet Akaydin - 39. Rafael Leao, 45. Joao Palhinha
Peakohtunik: Felix Zwayer (Saksamaa)
Türgi: Bayindir, Celik, Akaydin (75. Demiral), Bardakci, Kadioglu, Calhanoglu, Ayhan (58. Yüksek), Köckü (46. Yazici), Akgün (70. Güler), Aktürkoglu (58. Yildiz), Yilmaz.
Varus: Cakir, Kaplan, Demiral, Müldür, Yüksek, Yokuslu, Özcan, Güler, Yildirim, Tosun, Yildiz, Kilicsoy, Yazici.
Portugal: Costa, Cancelo (68. Semedo), Dias, Pepe (83. A. Silva), Mendes, Vitinha (88. J. Neves), Palhinha (46. Neves), Fernandes, B. Silva, Ronaldo, Leao (46. Neto).
Varus: Sa, Patricio, A. Silva, Pereira, Dalot, Inacio, Semedo, J. Neves, Nunes, R. Neves, Conceicao, Jota, Ramos, Felix, Neto.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta