Memo | Gündogan tegi 1+1 ja Neuer tõrjus Saksamaa kaheksandikfinaali

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves

Ungaril avanes esimene võimalus juba 13. sekundil. Foto: Scanpix / IMAGO / Jan Huebner

Saksamaa sai kodusel EM-finaalturniiril teise võidu, alistades Stuttgartis peetud A-alagrupi mängus Ungari 2:0 ja kindlustades edasipääsu kaheksandikfinaali ehk 16 parema hulka.

Saksamaa asus mängu 22. minutil juhtima, kui Jamal Musiala söötis palli karistusalasse, kus Ungari kaitsja Attila Fiola kukkus pärast kerget kontakti Ilkay Gündoganiga, kes korjas lahtise palli endale ja leidis kuuelt meetrilt Musiala, kes lõi selle kindlalt väravasse - 1:0 Saksamaale!

Saksamaa teine tabamuse sündis 67. minutil, kui Saksamaa vasakkaitsja Maximilian Mittelstädt leidis kauni söödumängu järel karistusalas valveta olnud Gündogani, kes lõi umbes kümnelt meetrilt palli alla nurka - 2:0 Saksamaale!

Pärast seda kadus mängust pinge ja Saksamaa kontrollis lõpuni välja. Ungaril küll avanes üks väga hea võimalus, kui Manuel Neuer puterdas tsenderduse püüdmisel palli käest lahti ja Willi Orban pääses ohtlikult löögile, aga Joshua Kimmich klaaris väravajoonelt. Ungaril jääb rohkem kripeldama esimene poolaeg, kui jäeti realiseerimata vähemalt kolm head võimalust.

Saksamaa sai 2:0 võidu ja kindlustas kuue punktiga koha kaheksandikfinaalis. Ungari olukord on keeruline, sest kahe mänguga ei ole suudetud punktiarvet avada. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Gündogan tegi Ungarile sama, mida Eestile. Mängu otsustasid väravad ja mõlemas oli osaline Ilkay Gündogan, kes andis esimesele tabamusele resultatiivse söödu ja lõi teise ise. Tundub kuidagi tuttav? Eesti koondis on seda omal nahal tundnud. Viis aastat tagasi A. Le Coq Arenal peetud mängus tegi Gündogan isegi 2+1 ehk lõi Eestile kaks väravat ja andis ühe resultatiivse söödu.

Üllatus | Saksamaa magas esimesel minutil. Saksamaa mängis palli pärast avavilet keskringist lahti, Gündogan andis kohe valesöödu ja Ungari tormas paremalt äärelt rünnakule. Seejärel tsenderdus karistusala suunas, Roland Sallai jooksis Joshua Kimmichi selja tagant välja, röövis palli endale, aga kuna puude oli natuke liiga tugev, siis Manuel Neuer jõudis vastu ja tegi suurepärase jalatõrje. Kujutage ette, kui Ungari oleks 13. sekundil juhtima asunud ...

Ilus hetk | Neueri pantrihüpe. Milos Kerkez teenis esimese poolaja keskel - mõned minutid pärast Saksamaa juhtväravat - Ungarile suurepärasest kohast karistuslöögi. Dominik Szoboszlai keerutas palli üle müüri ja Neuer tõrjus lati alt. Kuigi tänavusel suurturniiril on juba palju iluväravaid löödud, siis see olnuks ilmselt kõige ilusam, kui Neuer poleks supertõrjet teinud.

Staar | Manuel Neuer. Saksamaa koondise 38-aastane esiväravavaht, kes mängis oma karjääri 17. mängu EM-il, millega kerkis samale pulgale legendaarse Itaalia kindamehe Gianluigi Buffoniga, tegi esimesel poolajal kolm maailmaklassi tõrjet, neist ühe 0:0 ja kaks 1:0 seisul. Teisel poolajal Neueril eriti tööd ei olnud.

Tsitaat | "Tahame alagruppi võita, see on meie esimene eesmärk. Tahame rohkem rütmi sisse saada. Seitset vahetust ei tule, seda saan öelda," sõnas edasipääsu kindlustanud Saksamaa peatreener Julian Nagelsmann, kui temalt küsiti, kui palju ta viimases voorus koosseisuga roteerida kavatseb.

Saksamaa - Ungari 2:0 (1:0)
22. Jamal Musiala, 67. Ilkay Gündogan

Hoiatused: 27. Antonio Rüdiger, 89. Maximilian Mittelstädt - 23. Barnabas Varga, 90+3. Dominik Szoboszlai, 90+3. Marco Rossi (peatreener)
Peakohtunik: Danny Makkelie (Holland)

Saksamaa: Neuer, Mittelstädt, Tah, Rüdiger, Kimmich, Kroos, Andrich (72. Can), Wirtz (58. Sane), Gündogan (84. Undav), Musiala (72. Führich), Havertz (58. Füllkrug).
Varus: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Füllkrug, Führich, Müller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Sane, Henrichs, Koch, Can, Undav.

Ungari: Gulacsi, Dardai, Orban, Fiola, Kerkez (75. Z. Nagy), Schäfer, A. Nagy (64. Kleinheisler), Bolla (75. Adam), Szoboszlai, Sallai (87. Csoboth), Varga (87. Gazdag).
Varus: Dibusz, Szappanos, Lang, Balogh, Szalai, Nego, Adam, Kleinheisler, Gazdag, Styles, Z. Nagy, Botka, Csoboth, Horvath, Kata.

Philipp Lahm: mu 11-aastane poeg pole edukat Saksamaad elus näinudki, aga Musiala ja Wirtz annavad lootust