EM2024

Memo | Hiilgavale loole uue peatüki kirjutanud Eriksen viis omad juhtima, aga sellest ei piisanud

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Christian Eriksen viis Taani juhtima. Foto: Scanpix / Damien Meyer / AFP

2024. aasta EM-valikturniiri C-alagrupi avamängus läksid vastamisi Taani ja Sloveenia. Soosikuna peale tulnud taanlased võtsid algul kontrolli enda kätte ja läksid juhtima, aga lõpuvile kõlades sillerdas tablool 1:1 viik.

Taani alustas kohtumist nii, nagu koosseise vaadates oodanuks - nad haarasid kontrolli. Domineerimine tõi oodatud tulu 17. minutil, mil Taani mängis küljeaudi paremalt äärelt kiirelt lahti karistusalasse Jonas Windile, kes jätkas kannaga osavalt Christian Eriksenile. Manchester Unitedi poolkaitsja võttis palli rinnaga maha ja saatis selle vasakusse alanurka - 0:1! Kuigi Skandinaavia meeskonnal oli avapoolajal veel mõni üksik šanss, siis rohkem väravaid ei sündinud.

Teise poolaja esimeses pooles tekkis kogu matši võib-olla et parim võimalus, kui Taani tipuründaja Rasmus Höjlund pääses 65. minutil paarilt meetrilt löögile, ent Atletico Madridi kindamees Jan Oblak hiilgas supertõrjega.

Mida mäng edasi, seda rohkem hakkas Sloveenia suruma. Viigivärav saabus 77. minutil. Taani poolkaitsja Pierre-Emile Höjbjerg klaaris sloveenide nurgalöögi kasti otsa, kust Erik Janza lõi kaitsja rikošetist ära - 1:1! Sloveenia surus enne lõppu veel, aga võiduväravat ei sündinud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Taani hilinenud vahetused. Kohtumise kontroll oli taanlaste käes, kuniks Sloveenia tegi 67. ja 75. minutil vahetused, Taani ei teinud. Sellega võtsid sloveenid initsiatiivi endale. Esimest korda jõudsid nad viigiväravale lähedale 75. minutil, mil Andraz Šporar suunas nurgalöögist tulnud palli väravast pisut mööda. Minut hiljem jätkas Šporar kaaslase püstsöödu peaga Benjamin Šeškole, kes virutas 25 meetrilt hirmtugeva pommi vastu paremat posti.

Šeško üritusest pisut hiljem ehk 77. minutil saabus viigivärav, aga sellega sloveenid ei piirdunud. 79. minutil sai värava eest taas proovida Šporar, aga vajutas üle. Temast omakorda kaks minutit hiljem pääses sama mees Vestergaardi vastu jooksma ning lõi, aga küljevõrku.

Seejärel tegi Taani peatreener Kasper Hjulmand vahetused, aga siis oli juba liiga hilja - initsiatiiv oli Sloveenia käes ning mäng oli läinud. Taanil vedas, et nad väljusid avamängust viigipunktiga.

Üllatus | Sloveenia raiskas lõpus ropult. Sloveenial oli kokkuvõttes väga palju võimalusi, et mäng enda kasuks pöörata. Esimene neist saabus 16. minutil, mil Šeško lajatas 25 meetrilt napilt vasakust ristnurgast mööda. Järgnes pikk võimalustepõud, mis lõppes teisel poolajal. Aga ka siis suudeti skoorida vaid korra. Aga nagu eelmisest punktist saab lugeda, siis võimalusi oli väga palju.

Ilus hetk | Erikseni värav. 2021. aasta 12. juuni, Taani kohtub Kopenhaagenis EM-avamängus Soomega. Käib 43. minutil, mil järsku langeb Taani keskväljamaestro Eriksen murule ... See on hetk, mis on meeles pea igal vutifännil.

Selle loo lõpp polnud kurb, sest kuigi vaatepilt oli ütlemata hirmus, jäi Eriksen ellu ning hakkas uuesti tipptasemel jalgpalli mängima. Järgmise aasta alguses liitus ta Inglismaa kõrgliigaklubi Brentfordiga ning kuigi ta pole tänaseni naasnud oma kunagisse tippvormi, mis oli Tottenham Hotspuri ja Milano Interi aegadel, mängib ta jätkuvalt kõrgel tasemel - praegu kuulub 32-aastane poolkaitsja Manchester Unitedi hingekirja.

Too saatuslik matš Soomega oli viimane kord, kui Eriksen EM-il väljakul käis. Seda muidugi kuni Euro 2024 avamänguni Sloveenia vastu, kus mees skooris 17. minutil. Tere tulemast tagasi EM-ile, Eriksen!

Staar | Christian Eriksen. Olgugi, et neid mehi oli mitu, kes tegid laias laastus sama särava esituse, nagu avavärava löönud Eriksen, siis tihtipeale on mängu parima auhinnaga seotud narratiivid. Nagu eelmise vahepealkirja alt saab lugeda, siis taanlase taga olev lugu on liiga võimas. Sestap on loogiline, et mängu parima tiitli saab tema.

Tsitaat | "Kaks täiesti erinevat poolaega, tulemus on aus. Arvan, et austasime neid avapoolajal liiga palju, aga teisel poolajal suutsime seda muuta." Ütles Sloveenia koondise peatreener Matjaž Kek.

Sloveenia - Taani 1:1 (0:1)