EM2024

Memo | Lunini pingile jätnud Ukraina näitas, et kaotus Rumeeniale oli tööõnnetus

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt Marko Susi

Ukraina avas EM-il võiduarve. Foto: Scanpix / Rolf Vennenbernd / dpa

E-alagrupi avavoorus suurelt Rumeeniale kaotanud Ukraina jäi Slovakkia vastu varakult tagaajajaks, ent võttis siis jalad kõhu alt välja ja võttis 2:1 võidu.

Esimeses mängus Belgiale ninanipsu andnud Slovakkia tuli mängule vastu seisus, kus võit kindlustab edasipääsu. Pilet tõotatud maale kippus avapoolajal kõvasti nende manu, sest võimalusi tekitati palju. Esimesel veerandtunnil jõudsid väravale lähedale nii Lukaš Haraslin kui Ivan Schranz, aga väravavaht tõrjus.

17. minutil sai Ukraina kindamehel jõud otsa ja Slovakkia läks juhtima. Slovakid avasid küljeaudist Haraslinile. Praha Sparta mees riputas värava ette palli, milleni Arsenali vasakkaitsja Oleksandr Zintšenko ei ulatanud ja Schranz skooris peaga - 1:0!

Ukraina oli teisel poolajal parem ning vähem kui kümne minutiga jõudsid nad viigini. Kollasärgid võitsid oma väljakupoolel palli, Chelsea ääreründaja Mõhhailo Mudrõk vedas seda pikalt ning söötis Artem Dovbõkile, kes kohe löögile ei saanud. Lõpuks jõudis mänguvahend Žintsenkoni, kes leidis penaltipunkti lähistelt Mõkola Šaparenko, ukrainlane oli täpne - 1:1!

Ukraina võiduvärav saabus 80. minutil. Šaparenko andis hea kõrge söödu Slovakkia kaitseliini taha, kus Roman Jaremtšuk võttis palli esimese puutega omaks ja veeretas selle teisega Martin Dubravkast mööda. Slovakkia kapten Milan Škriniar proovis libistades väravajoonelt klaarida, aga ei õnnestunud - 1:2!

Ukrainal ja Slovakkial on kahe vooru järel kirjas kolm punkti. Sama palju on silmasid peas ka Rumeenial, kes võitis esimeses mängus 3:0. Rumeenia kohtub oma teises mängus seni veel nulli peal oleva Belgiaga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Vaheaeg. Slovakkia alustas mängu paremini. Esimesel poolajal oli neil mitu väga head võimalust, aga pall maandus väravas vaid korra. Ka Ukraina proovis, aga teravust oli neil selgelt vähem. Kõik muutus pärast vaheaega, sest siis võtsid ukrainlased initsiatiivi. See tõi neile tulu, sest nagu protokollist näha, lõid nad teisel poolajal kaks väravat ja teenisid turniiri esimese võidu.

Üllatus | Sergii Rebrov vahetas väravavahte. Avamängus Ukraina postide vahel seisnud Real Madridi kindamees Andrii Lunin tegi 0:3 kaotusmängus kohutava partii - tema pealt tulid Rumeenia tabamused. Siiski oleks oodanud, et Rebrov annab mehele uue võimaluse, sest see oleks ta enesekindlusele tulnud kasuks. Nii aga ei läinud ...

Teises mängus kaitses ukrainlaste puuri Benfica hingekirja kuuluv Anatolii Trubin. Rebrovi vangerdus oli väga hea, sest esimesel poolajal võinuks Slovakkia parema õnne korral lüüa kolm või rohkem väravat, aga 22-aastane mees oli kindel. Siiski polnud ka tema ideaalne, sest avavärava puhul oleks saanud paremini tegutseda.

Ebaõnn | Ukraina tabas kaks korda posti. Kui Slovakkia võinuks avapoolajal lüüa mitu väravat rohkem, siis mängu kokkuvõttes saab sama öelda Ukraina kohta. Esimest korda olid nad tabamusele lähedal 34. minutil, mil Dubravka tõrjus Oleksandr Tõmtšõki löögi posti. Teist korda raksatasid väravaraamid 74. minutil, mil Mudrõk murdis vasakult äärelt keskele ja saatis palli vastu esimest posti.

Staar | Mõkola Šaparenko. Trubin tegi hea mängu, aga Šaparenko tegi parema. 54. minutil viigistanud poolkaitsja andis hilisemale võiduväravale otsustava söödu - rohkem polegi vaja, et olla parim.

Tsitaat | "Me ei järginud teisel poolajal peatreeneri juhiseid ja lasime vastase tagasi mängu - oleme pettunud, aga edasipääsu osas on kõik veel lahtine." Nii ütles Slovakkia kapten Škriniar pärast mängu.

Slovakkia - Ukraina 1:2 (1:0)