Memo | Luninil ja teistel staaridel oli kohutav päev ehk Rumeenia lustis Ukraina kulul

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves pilt Kris Ilves

Ukraina väravavaht Andrii Lunin korjas võrgust kolm palli välja. Foto: Scanpix / Antonio Calanni / AP Photo

Paljude lemmik Ukraina alustas EM-finaalturniiri suure kaotusega, jäädes Münchenis Allianz Arenal peetud E-alagrupi avamängus Rumeeniale alla 0:3.

Mängu avavärav sündis 29. minutil, kui Ukraina tegi Rumeeniale suure kingituse. Ukraina kaitsja Mõkola Matvijenko söötis oma karistusalas palli väravavaht Andrii Luninile, kes jäi surve alla ja eksis pika sööduga, misjärel Rumeenia paremäär Dennis Man leidis karistusala tagant kapten Nicolae Stanciu, kes keerutas palli latipõrkest ristnurka.

Ukraina surus kohe teise poolaja alguses Rumeenia madalale kaitsesse, aga kui rumeenlased 52. minutil kontrarünnakusse jooksid, siis Lunini seljatagune jälle sahises. Razvan Marin lõi 22 meetrilt peale ja pall lendas Lunini käte alt alla nurka. Neli minutit hiljem mängisid rumeenlased nurgalöögi lühikese sööduga lahti, Man konksutas ennast karistusalas Mõkola Šaparenkost mööda ja söötis palli värava ette, kus Denis Dragus lõi selle valveta jäänud väravasse.

Ukraina küll seejärel ründas ja otsis oma esimest väravat, kuid lõpuks Rumeenia väravavahti Florin Nitat korralikult proovile ei pandudki. Rumeeniale väga kindel 3:0 võit. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Nelja minutiga kaks väravat. Ukraina kaotas avapoolaja 0:1 ehk midagi ei olnud veel katki. Teine poolaeg kestab samuti 45 minutit ja selle aja jooksul on võimalik üheväravaline kaotusseis ka suureks võiduks pöörata, aga seda ei juhtunud. Saab julgelt öelda, et Ukraina ei olnud sellele isegi lähedal, vaid hoopis Rumeenia lõi mõne minutiga kaks väravat ja suurendas eduseisu kolmeväravaliseks. Sellega oli mäng tehtud.

Üllatus | Ukraina lagunes täielikult. Kas senise turniiri suurim üllatus? Ilmselt küll, sest kohtusid enam-vähem kaks võrdset meeskonda. Ukraina jäi Rumeenia kaitsebloki murdmisega hätta ja enda kaitsetöö oli alla igasugust arvestust. Tõsi, Luninil oliväravas väga halb päev ja rumeenlastel õnnestusid rünnakul väga paljud asjad. Ukraina esimene löök raamidesse sündis alles 77. minutil.

Ilus hetk | Ukraina mehed Ukraina lippudega. Kogu maailm teab, et Ukraina rahvas on pikalt kannatanud Venemaa agressiooni tõttu. Kui paljud asjad riigis on pausile pandud, siis sporti tehakse ja jalgpalli mängitakse. Ukraina koondis jõudis EM-finaalturniirile ja algkoosseisu mängijad kõndisid enne avamängu staadionile Ukraina lipud õlgadel. Nii lauldi koos ka rahvushümni.

Staar | Nicolae Stanciu. Rumeenia kapten lõi suurepärase avavärava ja oli kümme minutit hiljem väga lähedal otse nurgalöögist löödud tabamusele. Stanciu nägi, et Ukraina väravavaht Lunin oli natuke väravasuult väljas ja ootas tsenderdust, aga Stanciu otsustas löögi kasuks. Olümpiavärav jäi aga sündimata, sest Stanciu sihik oli natuke paigast ära ja pall lendas latti.

Tsitaat | "Tahaksin tänada kõiki rumeenlasi kõikjal maailmas. Tean, et nad olid täna meiega. See oli meeskonnalt fantastiline pingutus. Kui kellelgi oli kahtlusi, siis nüüd võite mind uskuda, et see on suurepärane meeskond. Õnnitlused mängijatele. See on lihtsalt uskumatu," rääkis Rumeenia peatreener Edward Iordanescu.

Rumeenia - Ukraina 3:0 (1:0)