EM2024

Memo | Ungarile meenutati, et on tähtsamaid asju kui jalgpall, aga 90+10. minuti võiduvärav on siiski ka päris suur asi

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Ungari kapten Dominik Szoboszlai lõpuvile järel Barnabas Varga särgiga. Foto: Scanpix / LLUIS GENE / AFP

Ungari ja Šotimaa vaheline kohtumine osutus emotsioonide virvarriks, kus kaevikulahingu järel raputas meeskondi Ungari ründaja karm vigastus ning lõpu eel vallandus mõlemapoolne tulevärk, mis lõppes ungarlaste võiduväravaga kümnendal lisaminutil.

Mõlemad tiimid teadsid avavile eel, et edasipääsulootuste säilitamiseks piisab vaid võidust, kuid see ei toonud kaasa mitte ründavat jalgpalli, vaid taktikalise luuramise. Poolaja esimesel poolel seisis Ungari väga madalal, aga seejärel haarasid nad initsiatiivi pigem enda kätte. Esimese kolmveerandtunni jooksul avanes üksainus hea väravavõimalus ja sedagi suluseisuhõngulisest olukorrast, kui Willi Orban pääses 41. minutil Dominik Szoboszlai karistuslöögi järel kolmelt meetrilt löögile ja saatis palli latipõrkest üle värava.

Teine poolaeg näitas vargsi elavnemise märke, kuid 69. minutil saabus hoopis šokk, kui Barnabas Varga väljakule lamama jäi. Viis minutit kestnud mängupausi järel veeti ta väljakult minema ja tiimid üritasid uuesti mängule keskenduda, elavdades vahetuste toel rünnakut.

Tõsiseks tulevärgiks läks lisaminutitel, mida jagus hulgaliselt. Ungari oli rünnakute lõpetamisel teravam, kuid nii Andras Schäferi kui ka Szoboszlai head variandid langesid Angus Gunni saagiks ning Kevin Csobothi üritus raksatas vastu posti. Teises väljakuotsas tõrjus omakorda Peter Gulacsi otsustavalt Grant Hanley hea šansi. Murrang saabus viimasel lisaminutil, kui Šotimaa ohtlik nurgalöök jäi tulemuseta, Ungari jooksis välkkiirelt vastu ja Csoboth pani palli võrku - 0:1Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Võidukohustus. A-grupi tabeliseis ja EM-i gupiturniiri formaat tingisid olukorra, kus Šotimaa ja Ungari teadsid mõlemad: võit või mitte midagi! Seejuures teadsid nad ka, et võit ei garanteeri neile edasipääsu, kuid viigi korral kaotanuks mõlemad realistliku edasipääsulootuse.

Selline omapärane olukord mõjutas väga tugevalt kohtumise dünaamikat, kuid ehk mõneti üllatuslikult tõi see pikaks ajaks kaasa igava kaevikulahingu, kus mängijate kaotusehirm ületas võidujanu. Ent lõpuminutid pakkusid siiski seda, mida mängu eel oodata ja loota võis, vallandades viigiseisul äärmiselt lahtise ja tormilise heitluse, mis pidi varem või hiljem lõppema emma-kumma võiduväravaga.

Pikema kõrre tõmbas Ungari, kes peab nüüd lootma sobivatele tulemustele teistest gruppidest, et kolmandate kohtade võrdluses nelja parima sekka mahtuda. Kolme punktiga on ennegi edasi pääsetud, kuid ungarlaste väravate vahe (-3) ei paku põhjust optimismiks.

Eelmisel finaalturniiril pääses viimase õnnelikuna edasi Ukraina, kellele piisas selleks 3 punktist väravate vahega -1. 2016. aastal said Portugal ja Põhja-Iirimaa samuti 3 punktiga edasi, nende väravate vahe oli nullis.

Valusad minutid | On tähtsamaid asju kui jalgpall. Barnabas Varga 69. minuti vigastus tõi tahes-tahtmata mälusopist esile kolme aasta taguse šoki, kui Christian Eriksen väljakul kokku varises.  29-aastane Ferencvarose ründaja ei langenud siiski maha tühja koha pealt, vaid karistuslöögi olukorras vastasmängijatega kokku põrgates. Kohtunik kutsus juba paari sekundi möödudes meedikud väljakule ning mees sai kiirelt abi. Peagi saabusid ka tekid, millega meeskonnakaaslased tema ümber seisid, ning Ungari mängijaid kihutasid ka kanderaamipoisse tagant. Viieminutilise mänguseisaku järel veeti Varga väljakult minema, kõrvaliste pilkude eest jätkuvalt tekkidega varjatult.

Õnneks oli kontakti järel näha, et mängija säilitas teadvuse ja liigutas end. Mängu järel kinnitas Ungari jalgpalliliit, et mängija viibib stabiilses seisukorras haiglaravil.

Ilus hetk | Kapteni eeskuju. Dominik Szoboszlai õhtu ei olnud mänguliselt kõige säravam, kuid Varga vigastusele reageeris ta kiiresti ja mobiliseeris oma eeskujuga kogu meeskonna, et olukorraga võimalikult hästi ja ühtselt toime tulla. Mõistagi ei unustatud õnnetut kaaslast ka võiduväravat tähistades.

Staar | Kevin Csoboth. Kolm päeva enne mängu 24-aastaseks saanud Ujpesti ründaja Kevin Csoboth sekkus vahetusest alles 86. minutil, kuid osutus lisaminutite möllus keskseks tegelaseks. Ta lõi pidevalt teravusi, tabas posti ning sepistas lõpuks ka võiduvärava.

Tsitaat | "See on julm mäng. Olen olnud selles kaua ja mõistan, et see on julm. Tuleb kannatada ja me kannatame koos Tartan Army'ga, koos inimestega Šotimaal. Kannatame, kuid siis tuleb haavu lakkuda, ennast värskendada ja uuesti pihta hakata." - Šotimaa peatreener Steve Clarke pärast 12. korda järjest alagrupiturniirile pidama jäämist.