Mida päev toob? | Kas Belgia EM saab otsa juba teises mängus?

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Romelu Lukaku lõi avamängus kaks väravat, aga kumbki neist ei lugenud. Nüüd on vaja skoorida legaalselt, sest muidu on seis hapu. Foto: Scanpix / Kirill Kudrjavtsev / AFP

EM-finaalturniiri algfaasi teise vooru viimane mängupäev on Belgia jaoks väga suure kaaluga - kui nüüd kaotada E-alagrupi mängus Rumeeniale, on väga võimalik, et tšempionaat saab nende jaoks läbi juba kolme matšiga.

• 16.00 Gruusia - Tšehhi (F-alagrupp)
  • 19.00 Türgi - Portugal (F-alagrupp)
  • 22.00 Belgia - Rumeenia (E-alagrupp)

Viimasel kahel EM-il veerandfinaaliga piirdunud Belgial on tänavu teise vooru eel selg vastu seina, sest pealtnäha lihtsas alagrupis on nad nulli punktiga viimased. Punased Kuradid alustasid esimest matši Slovakkia vastu teravalt, tekitasid häid võimalusi, aga lõpuvile kõlades oli seis nende poolt vaadatuna 0:1.

Tulemus oli halb, aga mängupildiga võib vähemalt enam-vähem rahule jääda. Seda suuresti tänu sellele, et esiründaja Romelu Lukaku sahistas võrku kaks korda, ent korra oli suluseis, siis mängis väravasöödu andnud Lois Openda käega.

Belgial midagi kergemaks ei lähe, sest Rumeenial on sees hea hoog - nad sõitsid avamängus 3:0 üle Ukrainast, kes oli omakorda 2:1 üle Slovakkiast. Kui Belgia kaotab ka nüüd, siis nende lohutuseks pääseb alagruppide neli parimat kolmandat kohta edasi - sel juhul tuleb lihtsalt viimases mängus võita Ukrainat ja loota, et teistes alagruppides tulevad soodsad seisud.

F-alagrupis ristavad piigid avavooru võidumehed ehk Türgi ja Portugal. Türgi oli põnevuskohtumises 3:1 üle Gruusiast, Portugal jäi 62. minutil Tšehhi vastu kaotusseisu, aga ronis august välja ja võitis 2.1. Türgi ja Portugal on EM-i ajaloos kohtunud kolm korda, Portugal võitis kõik korrad nii, et Türgi skoori ei teinud - 1996. aastal alagrupis 1:0, 2000. aastal veerandfinaalis 2:0, 2008. aastal alagrupis 2:0.

Türgi peatreener Vincenzo Montella ütles, et tema unistus on olla Portugalist üle ja kindlustada edasipääs. "See on esimene kord, kui suutsime võita avamängu. Me pole viimasel kolmel EM-il pääsenud alagrupist edasi ja viimane kord me ei saanud isegi ühte punkti," rääkis Montella. "Esimene eesmärk oli võita Gruusiat. Nüüd, kui see on tehtud, unistame edasipääsust."

Alagrupi teises mängus madistavad Gruusia ja Tšehhi, kes pole veel punktiarvet avanud. Tõotab tulla põnev matš, sest mõlemad näitasid avamängus selgelt tugevama vastase vastu hambaid.