25-aastane Henrik Ojamaa, kes on jõudnud klubijalgpalli mängida juba kaheksas erinevas välisriigis, peab oma senist kolimisterohket karjääri positiivseks.
"Mul on jah juba päris kirju CV, aga olen selle üle väga õnnelik. Olen eelkõige rahul sellega, et olen saanud kogu aeg mängida. On olnud küll palju liikumisi, aga sellist faasi pole olnud, kus oleksin terve aasta kuskil pingil istunud. Näiteks oleksin ma võinud veel aasta aega [Varssavi] Legias edasi istuda, see on paberi peal ju väga vinge klubi, aga see ei oleks olnud ideaalne olukord. See, et olen kogu aeg mängida saanud, aitas mul nüüd sammu edasi, Hollandi kõrgliigasse astuda. See on minu silmis juba hea progress," rääkis Ojamaa.
Tänavu suvel õnnestus Ojamaal siirduda Hollandi kõrgliigasse, kui ta liitus Go Ahead Eaglesiga, otse Austria esiliigast.
"See oli paberi peal väga vinge ja suur hüpe, aga see ei tulnud puhtalt Austrias mängitud poole aasta põhjal mingi hetkevormi pealt. Nad olid minust kuulnud juba paar akent varem," kommenteeris Ojamaa.
Eaglesi ääreründaja avaldas, et tema jaoks üleminek välguna selgest taevast ei tulnud, kuna ta oleks juba aasta varem peaaegu Eredivisiesse suundunud, kuid konkreetse klubi nime eelistas ta enda teada jätta. "Ma olin just aasta tagasi lähedal ühe teise Hollandi kõrgliigaklubiga liitumisele. See oli paari tunni küsimus, aga jäi mingitel põhjustel ära. Seega teadsin, et see on liiga, kus mind tuntakse, ja üleminek võib mingil hetkel realiseeruda."
Ründajalik tackle ja isa silme all löödud värav
Ojamaa debüüt Hollandi kõrgliigas oli kurb, sest eestlane tegi oma trahvikastis vea ning vastasmeeskond Den Haagi ADO avas seepeale penaltist skoori. Vaheajal vahetati Ojamaa välja ja mäng kaotati lõpuks 0:3.
Ojamaa ütles, et penaltiviga kripeldama ei jäänud. "See oli eht-ründemängijalik tackle, see ei olnud kõige parem. Aga meeskonnakaaslased ja treener olid väga toetavad. Kordagi ei tekkinud sellist momenti, et keegi pahandaks või teeks sellest numbrit. Me meeskonnaga ei mänginud tolles mängus kõige paremini ja sellel ei olnud tagasi vaadates nii suur mõju. Ma olen ka selline tüüp, et need eksimused ei jää väga pikalt kirpeldama, keskendun järgmisele päevale ja järgmisele mängule."
Järgmises mängus lõi Ojamaa NEC-i vastu iluvärava, viies Eaglesi 2:1 juhtima. Kohtumine lõppes 2:2 viigiga.
"Treener usaldas mind mängu, lõin värava ja tuli pigem positiivne tulemus, kuigi oleksime võinud ka võita," kommenteeris Ojamaa. "Kindlasti oli väga hea tunne, et sain treeneri ja teiste mängijate usku minusse natuke taastada. Ka ajastus oli hea, sest mul oli isa külas seda mängu vaatamas. Ta käib minu mänge vaatamas võib-olla korra või kaks aastas."
Fännid mäletavad Sander Posti hästi
Eredivisie on kõige kõrgetasemelisem liiga, kus Ojamaa seni mänginud on. Eestlane tunnetab suurt konkurentsi nii liiga tasandil kui ka meeskonnasiseselt.
"Neid meeskondi, kes on meiega sarnasel tasemel, on väga palju. Klubid, kes mängivad 6.-18. koha peale, on kõik suhteliselt võrdsed. Ka trennis on konkurents väga kõva, meil on 26-27 mängijat, kes kõik konkureerivad kohtadele väljakul. Tase on seetõttu väga hea, mängijad on tehniliselt muljetavaldavad."
Hetkel on suur konkurents viinud selleni, et viimase viie liigamänguga on Ojamaa teeninud kokku vaid 19 mänguminutit ja viimase kolmega lausa null. Eaglesiga 2+1 aasta pikkust lepingut omav eestlane aga sellest probleemi ei tee ja kinnitab, et suhted on tal klubis head.
"Treeneriga on mul väga hea kontakt, vahel ikka räägime. Ta on öelnud, et tal ei ole mingisuguseid etteheiteid ning et ma teeksin samamoodi trenni edasi, nagu ma olen teinud. Ta on minu trenniesitustega rahul. See, et ma paar nädalat mänginud ei ole, pole mingisugune ennekuulmatu asi. Alles kahe nädala eest olin karikamängus põhikoosseisus. Tuleb natuke oodata ja küll tekib järjekordne võimalus ka liigas põhikoosseisus alustada."
"Mõni päev tagasi rääkis minuga ka spordidirektor. Klubi kindlasti usaldab mind, meil on klubis head suhted. Mul on klubiga mängijatest üks pikemaid lepinguid ning mind nähakse nii praegu kui ka tulevikus sellisena, et saan klubi edasi aidata."
Ojamaa pole Eaglesis esimene Eesti ründaja. Aastatel 2008-2010 mängis seal Sander Post, kes lõi Hollandi esiliigas 41 kohtumisega 10 väravat. Kas ja mida on Ojamaa oma koduklubi juures kuulnud Posti kohta?
"Teda mäletatakse väga positiivselt, ta on veel väga erksalt inimestel meeles. Meil oli enne hooaja algust nii-öelda avatud päev, kus meiega käisid kohtumas tuhanded fännid ja kus olid erinevad üritused. Seal küsisid paljud, et kuidas Postil läheb, ja palusid tervitada. Ma kirjutasin Postile sõnumi, et kõik tervitavad ja mäletavad sind siin veel väga hästi," vastas Ojamaa.
Konflikt Piirojaga oli trenni järel unustatud
Eesti koondises viimati 2015. aasta märtsis mänginud Ojamaal enda sõnul hiljuti ametist lahkunud peatreener Magnus Pehrssoniga mingeid probleeme polnud.
"Nagu olen ka öelnud, ei ole mul Magnusele mitte mingisuguseid etteheiteid. Ta tegi oma tööd väga professionaalselt ja hingega. Ma arvan, et tema mängujoonises ei olnudki mulle lihtsalt mingit kohta, ja sain tema otsusest täiesti aru. Siis, kui tema töökoht oli juba Martinile (Reimile - toim.) antud, rääkis ta midagi minu vanema vennaga ning palus ka mind tervitada ja soovis mulle edu. Meie vahel ei ole kindlasti mingit halba läbisaamist."
Mis tundeid tekitas see, kui noorem vend Hindrek Ojamaa talvel koondisesse kutsuti, aga Henrik endiselt kutseta jäi? "Ma olin väga õnnelik Hindreku üle, et ta on väga hästi arenenud ja kõvasti töötanud. Ma olin lihtsalt tema üle väga uhke, mingeid muid tundeid ei olnud."
Nagu Pehrssoniga, nii polnud Ojamaal enda sõnul mingit suuremat tüli ka Raio Piirojaga, kuigi Eesti Ekspress on väitnud, et Ojamaal ja Piirojal tekkis üks tõsisemat sorti konflikt, kui kogenud kaitsjal üle viskas, et noorem tiimikaaslane treeneri soovitustele ei allunud.
"Meil oli Raioga ühes trennis konflikt, mida on ilmselt iga jalgpalliga tegelenud inimene kogenud - emotsioonid on trennis kõrged ja tuleb omavaheline vaidlemine või rüselemine. Pärast trenni oli see unustatud. Kui ma ei eksi, siis juhtus see enne Türgi mängu aastal 2013," selgitas Ojamaa, kes oli Ekspressi artikliga rahulolematu.
Hiljuti käis Eesti koondise uus peatreener Reim Hollandis Eaglesi mängu vaatamas ja Ojamaaga rääkimas. Pärast seda avaldas Reim, et sai kinnituse, et tulihingeline soov koondist esindada on mängijal olemas.
"Meil oli Martiniga väga hea jutuajamine. Ma ütlesin ka, et kui mind on vaja, siis olen alati hea meelega valmis koondist aitama selles positsioonis ja selles rollis, mida ta ette näeb. Ütlesin ka, et ma ei ole teinud sellest mingit probleemi, et mind ei olnud vahepeal nimekirjas," rääkis Ojamaa.
Hea meelega tuleb ta Eestisse ka muul ajal kui koondisemängude perioodiks. "Ma tulen alati, kui mul on vaba aeg või puhkus, Eestisse. Külastan siin oma vanemaid, peret ja sõpru, siin ma tunnen ennast kindlasti kõige kodusemalt. Praeguse seisuga on plaan pärast karjääri lõppu tagasi Eestisse elama tulla."
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta