Ott Järvela | Inglastel tuleb ninatargutamine asendada meelitusrünnakuga, muidu läheb jälle nii nagu alati
Kaasaegne jalgpall sündis ning vormiti mänguliselt ja organisatoorselt tervikuks Inglismaal. Seejärel levitasid inglased mängu üle maailma. Selle kõige eest on jalgpallil jätkuvalt põhjust inglastele ja Inglismaale tänulik olla. Aga Inglismaa ei suuda oma õnnetuseks aru saada, et aeg, kui nemad teadsid kõike kõige paremini, on ammu möödas.
Inglismaa suhted ülejäänud jalgpallimaailmaga pole kunagi olnud teab mis lillelised. Eelmise sajandi alguses veeti FIFA-ga vägikaigast ja MM-turniiridega liituti alles pärast teist maailmasõda. Ning kui inglased FIFA-s juhtrolli haarasid, vihastasid nad oma kõrkusega muu maailma välja, mistõttu kaotas inglane Stanley Rous 1974. aastal presidendivalimistel ametikoha brasiillasele Joao Havelange'ile (Rous on siiani ainuke FIFA president, kes küll taotles uut mandaati, aga jäi sellest ilma).
Ei saa öelda, et suhted oleksid lõplikult soojenenud. FIFA-ga on inglastel endiselt kitkuda mitu kana. Muuhulgas põhjusel, et nad pole pärast 1966. aastat saanud korraldada MM-i, kuigi püütud on nii 1990., 1998., 2006. kui ka 2018. aasta finaalturniire. Eriti tigedad ollakse just Venemaale korraldada antud eelmise MM-i osas. Hiljem on ju ilmnenud, et otsuse teinud FIFA juhatuses oli altkäemaksuiharaid korruptante kõvasti rohkem kui ausaid mehi.
Praeguse FIFA presidendi Gianni Infantino ametiajal on suhted mõnevõrra paranenud, sest Inglismaa (sh riigijuhid) ihkavad 2030. aasta MM-finaalturniiri korraldusõigust. 2018. aasta MM-ist ilmajäämise järel vandusid inglased tuld ja tõrva ning olid mürgised kui mustad mambad.
Kuna Infantino viis läbi muudatuse, mille kohaselt ei otsustata finaalturniiride korraldajat enam juhatuse koosolekul, vaid avalikul hääletusel, kus igal FIFA liikmesriigil üks hääl, on korruptsioonirisk seoses avaliku vastutusega väiksem ja see on veennud inglasi plaaniga liituma. Aga et neid ka edu saadaks, peavad nad vähem ninatargutama.
"Nelja kolmanda koha omaniku edenemine maandab alagrupiturniiri panuseid ja põnevust. UEFA peab selle üle tõsiselt järele mõtlema," säutsus 1986. aasta MM-i parim väravakütt, praegune BBC stuudiojuht Gary Lineker eile oma 7,9 miljonile jälgijale Twitteris.
This 4 3rd placed teams idea just takes all jeopardy and excitement out of the group stage. Really needs a rethink from @UEFA. — Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) June 21, 2021
Selle säutsuga vähendas Lineker koheselt Inglismaa šansse 2030. aasta MM-i korraldusõiguse pälvimiseks, sest kuigi ta pole Inglismaa jalgpalliliiduga otseselt seotud, on ta globaalne prominent ja Inglismaa jalgpallifiguur. Ning see säuts saatis Inglismaa jalgpalli poolt välja signaali, et keskmikud ja pisikesed on prügikala, kelle jalgpallifestivalil osalemine on tüütu.
Kuigi erinevalt Aafrika ja Aasia meistrivõistlustest oli EM-finaalturniiri laiendamine 24 koondiseni sportlikult põhjendatud, sest tasemel jalgpallimeeskond leidub mandril üle kolmekümne, siis väga oluline oli ka otsuse teine aspekt, mis andis palju rohkematele Euroopa riikidele võimaluse kogeda finaalturniiriga kaasnevat festivaliatmosfääri.
Ilma EM-i 24 koondiseni laiendamiseta poleks 2016. aasta finaalturniiri kaunistanud fantastiliste fännidega Iirimaa ja Põhja-Iirimaa, EM-i debüüt võinuks ära jääda nii Albaanial kui ka Walesil, kes mõlemad viie aasta tagust vutipidu rikastasid. Samuti ei oleks tänavu debüteerinud Põhja-Makedoonia ja Soome ning Ungari šansid teist EM-i järjest edasipääsu püüda olnuks olematud, sest pigem poleks nad ei 2016 ega tänavu üldse finaalturniirile jõudnudki.
Inglismaa pole ainuke Euroopa riik, kes 2030. aasta MM-i püüab (ning olgu lisatud, et praeguse plaani kohaselt tehakse seda koos Šotimaa ja Iirimaaga, võib-olla võetakse punti ka Wales ja Põhja-Iirimaa). EM-finaalturniiri eel peetud maavõistlusel teatasid Hispaania ja Portugal, et see on ka nende siht.
Jalgpalli geopoliitika toimib nii, et kui ühest maailmajaost lähevad võitlustulle kaks kandidaati, lahkuvad mõlemad ülimalt tõenäoliselt areenilt kaotajatena. Seega enne lahingut globaalsel areenil peab Inglismaa võitma Euroopas. Linekeri avaldus sellele kaasa ei aidanud.
Jah, tegu on väikese killuga, aga säärast arrogantsi pudeneb Inglismaa jalgpalliprominentide suust ja klaviatuuridest piisavalt tiheda regulaarsusega, et ärritusnivood on kõrgel. Ainuke viis, kuidas Inglismaal on võimalik täita oma eesmärk ja unistus, ning pälvida 2030. aasta MM-finaalturniiri korraldusõigus, on aupaklikkus, mis neil aga üldse välja ei tule.
Jalgpalliliit võib ju anda oma parima, aga mõjukas inglisekeelne ja -maine jalgpalliajakirjandus oma ülimalt FIFA-kriitilise hoiakuga on Inglismaa püüdlusi silmas pidades suur probleem. Pole mingit kahtlust, et infrastruktuuri ja kommertslahenduse osas on Inglismaa pakkumine parim, aga MM-finaalturniiri korraldusõigust ei pälvi parim, vaid hääletajate jaoks kõige meeldivam pakkumine.
Ning meeldida oskamine ei tule inglastel endiselt välja. Ja kui nad isegi Euroopa kandidaadiks saavad, siis tuleb neil globaalsel tasandil vastu astuda Uruguai, Argentina, Tšiili ja Paraguai ühispakkumisele, mille peamine argument on, et 100. sünnipäeval peaks MM-finaalturniir naasma sinna, kus ta 1930. aastal algas ehk Uruguai pealinna Montevideosse.
Selle pakkumise romantilisusest pole võimalik mööda vaadata. Samuti mitte asjaolust, et viimasest Lõuna-Ameerikast toimunud MM-ist (2014 Brasiilia) on möödas rohkem aega kui eelmisest Euroopa võõrustatud MM-ist (2018 Venemaa).
Lisame siia juurde inglaste arrogantsi ning paljude maailma pisemate jalgpalliliitude pahameele nende kodused meistrivõistlused tähelepanust ilma jätnud Inglismaa Premier League'i suhtes, ning ongi olemas kokteil, mille toksilisus võib vabalt Inglismaa unistuse (jälle) surmata.
Et oma šansse suurendada, tuleb inglastel juba praegu igal rindel sisse lülitada, nagu nad ise ütlevad, charm offensive ehk meelitusrünnak. Nõudmistega sihile ei jõuta, tuleb efektselt flirtida. Inglased oskavad seda küll. Küsimus on, et kuivõrd väga nad – ja mitte ainult sealne jalgpalliliit, vaid terve jalgpalliavalikkus – seda 2030. aasta MM-i soovivad.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta