Cottawegi tänav, taamal paistab RB Leipzigi koduareen ning lisaks linnulaulule on kuulda hõikeid, vilet ning jalgpalli löömisel tekkivat iseloomulikku heli. Nii võiks kirjeldada seda keskkonda, kus paikneb Saksamaa klubijalgpallis kiiret tõusu näidanud RB Leipzigi akadeemia.
2009. aastal asutatud klubi on tekitanud vastakaid emotsioone. On neid, kes ei pea õigeks, et viiendas liigas mänginud SSV Markranstädt osteti lihtsalt ära ning paberil loodi sellest justkui uus klubi, aga ka neid, kelle jaoks tehti suure rahaga kohaliku piirkonna jalgpallile suur teene. Antud loo eesmärk pole selles osas pooli valida. Soccernet.ee-l avanes hoopis võimalus põgusalt uurida, mida tehakse selle klubi akadeemias, millele ei saa esmapilgul midagi ette heita. Eelmisel hooajal Bundesligas neljanda koha saanud klubi noortetööst rääkis meile RB Leipzigi talendijuht Dominik Kaiser.
Akadeemia roll Euroopa tippklubis
Kahekordse Saksamaa karikavõitja akadeemias näeb treenimas võistkondi alates U8-st kuni U19 vanuseklassini. Täna treenib kompleksis 18 erinevat võistkonda, millest viis on mõeldud tüdrukutele. Kui küsida, millist rolli akadeemia klubi jaoks mängib, on vastus üheselt mõistetav – väga olulist.
"Meie eesmärk on arendada mängijaid high performance ehk tipptulemusele orienteeritud keskkonnas, et nad mängiksid tulevikus RB Leipzigi eest Bundesligas," rõhutab akadeemia otsest vajadust endine RB Leipzigi ning Hannover 96 mängija Dominik Kaiser, kes kannab nüüd Leipzigi klubis hoolt talendijuhtimise eest. "Akadeemia on see koht, kus me püüame oma noormängijad tuua professionaalse jalgpalli juurde. Mõistagi on tasemevahe esinduse ning U19 vahel päris suur ning Bundesligas 18- ja 19- aastaselt mängimine väga keeruline, aga meie eesmärk on ikkagi sellised mängijad üles leida ja nad sellele tasemele viia," lisab Kaiser.
Tasub välja tuua, et Punastel Pullidel pole U23 võistkonda, sest klubi sõnul peavad sellises eas mängijad juba tipptasemel meeste jalgpalli mängima. See, kes sellises vanuses ei suuda Leipzigi esindusse murda, mängib tõenäoliselt profijalgpalli mujal. "On ka tõesti teine viis noorte arendamisel, milles me oleme ka päris edukad olnud. Meil on mängijaid, kes lähevad meie akadeemiast edasi teistesse Bundesliga klubidesse või hoopis Premier League'i. Üheks heaks näiteks on Vitaly Janelt," toob talendijuht välja ka teise viisi, kuidas akadeemia võib edukas olla. Tõepoolest - eri allikaid uurides võib nentida, et selles vallas ongi RB Leipzig seni isegi edukam olnud.
Kindlad omadused või suur pilt?
Akadeemiatuuril rõhutatakse, et RB Leipzigis pannakse erilist rõhku mängijate kiirusele – see on nende mängufilosoofia A ja O. Väidetavalt otsitigi kunagi kiireid mängijaid ning leiti, et tehnilist pagasit on võimalik arendada. Nüüdseks on asjad teisiti. Tehnilised oskused, mängulugemine ja teised mängulised elemendid on väga olulised ning kiirus on miski, mida saab arendada. Ehk siis kiiruse roll on endiselt väga oluline, aga tänu suurepärastele tingimustele on see arendatav.
"Meie jaoks on oluline suur pilt. Nii professionaalsete pallurite kui ka noorte puhul. RB Leipzigis mängimise jaoks on vaja head tehnilist pagasit ning füüsiline tase peab olema kõrge, avab Kaiser tausta. "Noorte puhul on oluline, et näeksime mängija potentsiaali ja tema arenemisvõimet. Kui me ta leiame, siis on meil oma võimalused, sealhulgas infrastruktuur, kuidas ja kus teda arendada. Suurt rolli mängib meie jaoks ka mängija iseloom ja lõpuks peab suur pilt klappima. Loodame, et me suudame oma skautide abiga selliseid mängijaid ka leida."
Mida oleks Eestil õppida?
Väikesest riigist tulnuna tekib alati sellistel puhkudel soov teada, millest meie võiksime õppida ja mida järgi teha. "Teistele klubidele või riikidele on väga keeruline nõu anda. Ka väikse riigina peate te oma rada käima," ei hakka Kaiser pikka juttu tegema. Ta ei pea jalgpalli arendamisel õigeks kellegi kopeerimist.
Selle asemel toob ta välja, et noorte mängijate arendamisel on kõige olulisem, et neil oleks armastus selle spordiala vastu. "See on ka see, mida meie oluliseks peame ja ka skautides vaatame. Me tahame, et neil oleks nägu naerul, nad oleksid valmis ja põleksid soovist panustada ka treeningutel. Niisama oluline on see väikestes riikides, kus noortel jalgpalluritel peab olema võimalus areneda erinevates keskkondades – tänaval, murul, koos sõpradega," rõhutab ta hoovispordi ja sõpradega aktiivse ajaveetmise võimaluse olulisust.
Noortele tulevikulootustele soovitab Leipzigi ajaloo esimese Bundesliga värava löönud Kaiser olla enesekindel oma kvaliteedi osas ning jääda truuks endale püstitatud eesmärkidele.
Akadeemia on muutustes
Endine Saksamaa noortekoondiste ning ka Ragnar Klavani endise koduklubi Augsburgi treener Manuel Baum liitus eelmisel aastal RB Leipzigi akadeemiaga ning tema juhtimisel on süsteemis muutunud päris palju. Tänaseks on suurimad muutused toimunud mängufilosoofias ning taktikas.
Nüüd võetakse ette treeningute filosoofia ja metoodika, mis peaks noorte arendamise veel kõrgemale tasemele viima, kuid üks põhitõde on RB Leipzigi jaoks muutumatu. "Lõpuks on oluline, et treenerid looksid mängijatele platvormi arenemiseks. Treenerid peavad andma mängijatele vabadust, et nad saaksid näidata oma loovust ja enda nägemust jalgpallist. Meil on klubina väga selgelt teada, kuidas me tahame mängida, aga noortele jalgpalluritele tuleb vahel anda võimalus n-ö ise mängida ja ennast väljendada. Me püüame leida nende kahe vahel head tasakaalu," toob Kaiser välja ühe olulise põhimõtte.
Eks aeg näitab, kui paljud tänased noored suudavad akadeemiast esindusmeeskonda murda. Klubi U19 võistkonnas mängivad Nuha Jatta ja Robert Ramsak on ennast juba Saksamaa U19 koondisesse mänginud ning noorematest võistkondadest tuleb samuti lootusandvaid talente peale. Eestlasena ja natuke lähemalt RB Leipzigi võimalusi näinuna tahaks väga loota, et tulevikus leiab akadeemiasse tee ka mõni noor eestlane. Neid Eesti omadest meeletult erinevaid tingimusi ja võimalusi karjääri arendamiseks iseloomustas Eesti U21-koondise äsjane 1:10 kaotus Saksamaa eakaaslastele paraku liigagi hästi.
Vaata ka pilte tuurist ning loe põnevaid fakte RB Leipzigi kohta!
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta