MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

SAKSAMAA
3 Link kopeeritud

RB Leipzigi talendijuhi soovitus Eestile: käige oma rada, aga noortele mängijatele peab vabadust andma!

3 Link kopeeritud
Jonas Grauberg pilt
Jonas Grauberg
Jonas Grauberg pilt
Jonas Grauberg

Dominik Kaiser mängis jalgpallurina suurt rolli RB Leipzigi tõusus Bundesligasse. Foto: RB Leipzig

Cottawegi tänav, taamal paistab RB Leipzigi koduareen ning lisaks linnulaulule on kuulda hõikeid, vilet ning jalgpalli löömisel tekkivat iseloomulikku heli. Nii võiks kirjeldada seda keskkonda, kus paikneb Saksamaa klubijalgpallis kiiret tõusu näidanud RB Leipzigi akadeemia.

2009. aastal asutatud klubi on tekitanud vastakaid emotsioone. On neid, kes ei pea õigeks, et viiendas liigas mänginud SSV Markranstädt osteti lihtsalt ära ning paberil loodi sellest justkui uus klubi, aga ka neid, kelle jaoks tehti suure rahaga kohaliku piirkonna jalgpallile suur teene. Antud loo eesmärk pole selles osas pooli valida. Soccernet.ee-l avanes hoopis võimalus põgusalt uurida, mida tehakse selle klubi akadeemias, millele ei saa esmapilgul midagi ette heita. Eelmisel hooajal Bundesligas neljanda koha saanud klubi noortetööst rääkis meile RB Leipzigi talendijuht Dominik Kaiser.

Akadeemia roll Euroopa tippklubis

Kahekordse Saksamaa karikavõitja akadeemias näeb treenimas võistkondi alates U8-st kuni U19 vanuseklassini. Täna treenib kompleksis 18 erinevat võistkonda, millest viis on mõeldud tüdrukutele. Kui küsida, millist rolli akadeemia klubi jaoks mängib, on vastus üheselt mõistetav – väga olulist.

"Meie eesmärk on arendada mängijaid high performance ehk tipptulemusele orienteeritud keskkonnas, et nad mängiksid tulevikus RB Leipzigi eest Bundesligas," rõhutab akadeemia otsest vajadust endine RB Leipzigi ning Hannover 96 mängija Dominik Kaiser, kes kannab nüüd Leipzigi klubis hoolt talendijuhtimise eest. "Akadeemia on see koht, kus me püüame oma noormängijad tuua professionaalse jalgpalli juurde. Mõistagi on tasemevahe esinduse ning U19 vahel päris suur ning Bundesligas 18- ja 19- aastaselt mängimine väga keeruline, aga meie eesmärk on ikkagi sellised mängijad üles leida ja nad sellele tasemele viia," lisab Kaiser.

Tasub välja tuua, et Punastel Pullidel pole U23 võistkonda, sest klubi sõnul peavad sellises eas mängijad juba tipptasemel meeste jalgpalli mängima. See, kes sellises vanuses ei suuda Leipzigi esindusse murda, mängib tõenäoliselt profijalgpalli mujal. "On ka tõesti teine viis noorte arendamisel, milles me oleme ka päris edukad olnud. Meil on mängijaid, kes lähevad meie akadeemiast edasi teistesse Bundesliga klubidesse või hoopis Premier League'i. Üheks heaks näiteks on Vitaly Janelt," toob talendijuht välja ka teise viisi, kuidas akadeemia võib edukas olla. Tõepoolest - eri allikaid uurides võib nentida, et selles vallas ongi RB Leipzig seni isegi edukam olnud.

Kindlad omadused või suur pilt?

Akadeemiatuuril rõhutatakse, et RB Leipzigis pannakse erilist rõhku mängijate kiirusele – see on nende mängufilosoofia A ja O. Väidetavalt otsitigi kunagi kiireid mängijaid ning leiti, et tehnilist pagasit on võimalik arendada. Nüüdseks on asjad teisiti. Tehnilised oskused, mängulugemine ja teised mängulised elemendid on väga olulised ning kiirus on miski, mida saab arendada. Ehk siis kiiruse roll on endiselt väga oluline, aga tänu suurepärastele tingimustele on see arendatav.

RB Leipzig rõhub noorte mängijate arengule. Foto: Thilo Schmülger / Reuters / Scanpix

"Meie jaoks on oluline suur pilt. Nii professionaalsete pallurite kui ka noorte puhul. RB Leipzigis mängimise jaoks on vaja head tehnilist pagasit ning füüsiline tase peab olema kõrge,  avab Kaiser tausta. "Noorte puhul on oluline, et näeksime mängija potentsiaali ja tema arenemisvõimet. Kui me ta leiame, siis on meil oma võimalused, sealhulgas infrastruktuur, kuidas ja kus teda arendada. Suurt rolli mängib meie jaoks ka mängija iseloom ja lõpuks peab suur pilt klappima. Loodame, et me suudame oma skautide abiga selliseid mängijaid ka leida."

Mida oleks Eestil õppida?

Väikesest riigist tulnuna tekib alati sellistel puhkudel soov teada, millest meie võiksime õppida ja mida järgi teha. "Teistele klubidele või riikidele on väga keeruline nõu anda. Ka väikse riigina peate te oma rada käima," ei hakka Kaiser pikka juttu tegema. Ta ei pea jalgpalli arendamisel õigeks kellegi kopeerimist.

Selle asemel toob ta välja, et noorte mängijate arendamisel on kõige olulisem, et neil oleks armastus selle spordiala vastu. "See on ka see, mida meie oluliseks peame ja ka skautides vaatame. Me tahame, et neil oleks nägu naerul, nad oleksid valmis ja põleksid soovist panustada ka treeningutel. Niisama oluline on see väikestes riikides, kus noortel jalgpalluritel peab olema võimalus areneda erinevates keskkondades – tänaval, murul, koos sõpradega," rõhutab ta hoovispordi ja sõpradega aktiivse ajaveetmise võimaluse olulisust.

Noortele tulevikulootustele soovitab Leipzigi ajaloo esimese Bundesliga värava löönud Kaiser olla enesekindel oma kvaliteedi osas ning jääda truuks endale püstitatud eesmärkidele.

Akadeemia on muutustes

Endine Saksamaa noortekoondiste ning ka Ragnar Klavani endise koduklubi Augsburgi treener Manuel Baum liitus eelmisel aastal RB Leipzigi akadeemiaga ning tema juhtimisel on süsteemis muutunud päris palju. Tänaseks on suurimad muutused toimunud mängufilosoofias ning taktikas.

Nüüd võetakse ette treeningute filosoofia ja metoodika, mis peaks noorte arendamise veel kõrgemale tasemele viima, kuid üks põhitõde on RB Leipzigi jaoks muutumatu. "Lõpuks on oluline, et treenerid looksid mängijatele platvormi arenemiseks. Treenerid peavad andma mängijatele vabadust, et nad saaksid näidata oma loovust ja enda nägemust jalgpallist. Meil on klubina väga selgelt teada, kuidas me tahame mängida, aga noortele jalgpalluritele tuleb vahel anda võimalus n-ö ise mängida ja ennast väljendada. Me püüame leida nende kahe vahel head tasakaalu," toob Kaiser välja ühe olulise põhimõtte.

Eks aeg näitab, kui paljud tänased noored suudavad akadeemiast esindusmeeskonda murda. Klubi U19 võistkonnas mängivad Nuha Jatta ja Robert Ramsak on ennast juba Saksamaa U19 koondisesse mänginud ning noorematest võistkondadest tuleb samuti lootusandvaid talente peale. Eestlasena ja natuke lähemalt RB Leipzigi võimalusi näinuna tahaks väga loota, et tulevikus leiab akadeemiasse tee ka mõni noor eestlane. Neid Eesti omadest meeletult erinevaid tingimusi ja võimalusi karjääri arendamiseks iseloomustas Eesti U21-koondise äsjane 1:10 kaotus Saksamaa eakaaslastele paraku liigagi hästi.

Vaata ka pilte tuurist ning loe põnevaid fakte RB Leipzigi kohta!

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK