Kolm aastat tagasi Tallinna Kalevist Itaaliasse AS Roma akadeemiasse siirdunud 19-aastane poolkaitsja Martin Vetkal on oma karjääris heas kohas. Noormees aga teab: edasine sõltub kõik temast endast.
Oktoobris tegi Vetkal Thomas Häberli käe all Eesti A-koondise debüüdi, kui sekkus EM-valikmängus vahetusest Aserbaidžaani vastu. Mõni päev hiljem kuulus ta maavõistluses Taiga juba rahvusesinduse põhikoosseisu. Asjad on hästi ka koduklubis. Alates oktoobrist on ta Roma U19 võistkonna eest Itaalia noorte kõrgliigas Primaveras mänginud kõikides kohtumistes täisminutid.
Seekordsele A-koondise kogunemisele jõudis Vetkal kohale pärast esimest trenni, sest veel pühapäeval mängis ta Sardiinias, kus alistati 2:0 Cagliari noored ning lennud, mis pidid ta esmaspäeva hommikuks Tallinnasse läkitama, hilinesid. Teisipäeva õhtul koondise hotellis Soccernet.ee-ga kohtudes on ta aga endale omaselt heatujuline ja konkreetne. Vestleme nii klubist, koondisest kui ka tulevikust.
Kuidas läheb?
Ma ütleks, et praegu läheb suhteliselt hästi. Klubis mängin regulaarselt. Viimased kaks koondisemängu, kui ennast pärast analüüsisin, tegin päris hästi. Nüüd mõtlengi järgmise mängu peale.
Klubis oled sa tõesti viimasel ajal 90 minuti kaupa mänginud ja teil on Romaga üsna korralikult läinud. Kuidas sa ise end praegu klubi juures tunned?
Tunnen end seal väga hästi. Mul on seal veidi suurem roll ka, kuna ma olen nüüd meeskonnas üks vanematest – mul on rohkem vastutust. Juhendan ja aitan trennis nooremaid ja treener soovib ka mult, et võtaksin natuke enam vastutust.
Viimase mängu järel mainis treener intervjuus ka sind nimeliselt ära ja toonitas su panust. Tundub, et ka tema hindab sind?
Kindlasti. Ma olen treeneriga, eriti viimasel ajal, ka vestelnud. Ta on tulnud rääkima, mida ta mult ootab ja soovib. Olen alati kuulanud, mis on tema mõtted ja avaldanud talle enda omi ning oleme alati suht ilusa kesktee leidnud.
Milline on hetkel sinu mänguline roll seal Romas? Kuidas sa seda ise kirjeldaksid?
Ütleks, et ma olen meeskonna dirigent. Ma panen asjad liikuma. Enamasti number kuus ongi see meeskonna süda, kes peab palli käima panema ja väljakul rütmi tajuma. Arvan, et see ongi minu peamine roll.
Kuidas sa eelmine kord koondisest klubi juurde tagasi läksid? Kuidas sind seal vastu võeti? Sa olid saanud ikkagi kaks mängu omale hinge alla.
Mind võeti vastu väga soojalt, aplausiga. Pärast nädal aega hiljem veel treener kutsus mind trennis väikse naljaga kogu aeg MVP-ks (kõige väärtuslikumaks mängijaks – K. E.). Nii et natuke nalja sai ka!
Kuidas meeskonnakaaslased, kelle seas on ju noori Itaalia poisse, sellele vaatavad, et on üks tüüp Eestist, kes mängib koondisega rahvusvahelisel tasemel valikmänge?
Nad teevad alati nalja meie riigi kohta. Ütlevad, et sa oled Eestist, seal võib igaüks mängida. Ma vastan, et no tulge mängige siis! Kusjuures kui me mängisime U19 koondisega ja võitsime neid itaallasi (2:0 eelmisel sügisel – K. E.), siis ma tegin nalja nende üle, et te räägite ja räägite, aga minge vaadake, mis skoor jäi! Siis ma ei pidanud nendega rohkem suhtlema.
Eelmine kord tulid sa koondisesse potentsiaalse debütandina. Sa said võimaluse. Kuidas ise sellele tagasi vaatad, kuidas sul läks? Väljast vaadati, et sul läks päris hästi.
Muidugi sellest oli kahju, mis Iisraelis juhtus ja me ei saanud [U21 koondisega] mängule minna. Aga et mind kaasati kohe A-koondisesse, tegi head meelt. Panin ise endale kohe eesmärgiks debüüt saada. Ma ei läinud suurte ootustega, vaid trenn-trennilt. Kui tuleb võimalus, siis teadsin, et kuna tundsin end trennides hästi, siis olen mänguks vormis. Arvan, et kasutasin suhteliselt hästi oma võimaluse ära.
Kas sa rääkisid nende mängude järel Thomas Häberliga ka, kuidas sul läks?
Jaa. Kusjuures mitte kohe pärast, aga siin koondiseakna jooksul olen rääkinud. Treener on praegusega rahul.
Millise tundega sa nüüd koondise juurde tulid? Eelmine kord tulid debütandina, seekord olukorras, kus sul on mängud all.
Ma tulen koondisesse alati sama mõtteviisiga. Koondis on alati au ja uhkuse asi. Tulen siia, et võimalikult hästi aidata Eesti koondist. Kuna on näha, et meil on tulemustega natuke kehvasti, siis arvan, et noored poisid, kes tulevad, peaksid andma ka kõva panust, et leida hea segu ja lõpuks ka tulemust teha. Sest tulemus on ikkagi põhiasi, mis pärast kirja läheb.
Tunned sa ise ka, et sinu staatus on kuu ajaga päris palju muutunud? Sedapuhku on ju neid keskpoolkaitsjaid, kes eemale jäävad.
Seda ma ise ei jälgi. Lõpliku otsuse teeb ikkagi treener. Kõik keskpoolkaitsjad, keda seekord ei valitud, teevad samamoodi kõvasti trenni klubides ja lõpuks koondisesse tulevad kokku parimad mängijad, kes treeneri nägemuses on just selleks momendiks väga vajalikud. See on kõik treeneri otsustada.
Samas eelmine kord sa lootsid, et saad oma debüüdi, nüüd Austria mängus Vassiljev on vigastusega puudu, Käit mängukeelu all. Juba kaks meest on keskväljalt ära. Kas su sisemine ootus on nüüd juba selline, et tahaks ka selles mängus mängida?
Kindlasti. Muidugi ma tahaksin igast mängust osa võtta. Eks ole näha nüüd, mis trennides saab, mida treener minus näeb. Mina sean end iga kord valmis selleks ja kui on vaja mind kasutada, olen alati valmis väljakule astuma.
Kaks väga tugevat vastast on ees ootamas. Austria ja Rootsi. Milliste mõtetega sina nendele mängudele otsa vaatad?
Vaatan neid kui järgmist võimalust, väljakutset. Väga-väga tugevad vastased. Saab end väga kõrgel tasemel proovile panna ja lõpuks sa näed reaalselt ära, kus tasemel oled sina ja kus on vastased. Mulle endale väga meeldivad sellised hästi rasked mängud, sest tunnen, et annan endast midagi rohkem. Ma ootan väga neid!
Sa pole nende vastaste vastu mänginud. Märtsis oli Eestil Austriaga võõrsil korralik mäng, aga 1:2 kaotus. Septembris tuli Rootsilt kodus suur kaotus. Kui kursis sa nende toimunud mängudega oled? Vaatasid sa neid? Olete te juba praegu teinud mingeid järeldusi, mis toona toimus?
Kindlasti oleme paari klippi Austria mängust vaadanud. Kusjuures Austria mängu vaatasin ise ka kodus otseülekandest. Seal oli suhteliselt kõva andmine meie poiste poolt. Rootsi vastu oli selline natuke pudenemine. Seal olin U21 koondisega ise staadionil vaatamas. See pani mul endal ka peas mõtlema, et seekord peame midagi nüüd väga teisiti tegema, et rohkem sellist asja ei juhtuks.
Mis see vajalik lüli peaks olema, et sedapuhku vältida teatavat lagunemist? Kas see on mingi vaimne teema?
Ma arvan, et tuleb keskenduda ja minna igale mängule nii, nagu tegelikult alati minnaksegi: täieliku keskendumisega. Arvan, et põhiasi ongi vaimne pool. Kui sa vaimselt oled valmis, siis kõik need füüsilised, tehnilised sooritused tulevad sul nagunii. Põhiasi on lihtsalt olla 90 minutit keskendunud, 99 minutit – kui pikk see mäng on – kogu aeg olla keskendunud ja arvan, et siis tulevad ka kõik teised õnnestumised.
Kuidas sa enda jalgpalliaastale tagasi vaatad? Me oleme novembrikuus juba omadega. Aasta algas sul Romas võib-olla natuke teistsuguse staatusega. Minuteid on juurde tulnud. Nüüd aasta lõpus oled juba koondises ja eeldatakse, et neljapäeval ka algkoosseisus.
Ma ütleks, et hooaja ettevalmistusel tegime suhteliselt kõva tööd kogu klubiga. Romas oli meil väga raske hooaja ettevalmistus. Seal saime paar hästi kõrgel tasemel mängu Serie B meeskonnaga, Serie A klubi Cagliariga, kelle vastu ise tegin skoori ka. Ütleks, et kuidas ise olen tagasi vaadanud, siis liigun praegu sellises tõusvas graafikus. Tunnen, et olen väljakult väljas inimesena arenenud ja väljakul mängijana samamoodi. Praegu on mu ainus eesmärk mõelda koondisele ja oma tööd jätkata, et igapäevaselt areneda ja muutuda järjest paremaks jalgpalluriks.
Kuidas siit edasi?
Edasi kõva töö ja siis tulevad ka tulemused!
Praegu mõned Roma poisid on saanud juba Jose Mourinholt ka kutseid esindusse. Kui lähedal sina sellele oled?
Ma ütleks, et need kutsed tulevad ka just niimoodi. Nagu meil Itaalias treener ütleb: lõpuks on ikkagi väljak see, mis räägib sinu kohta. Kui sa väljakul asju hästi teed, jääd ju lõpuks nii või naa varem või hiljem ka peatreener Mourinhole silma. Siis tekibki võimalus. Arvan, et kui sellises tempos jätkan, siis on kõik võimalik ja uksed lahti.
Tunned sa ka, et see hooaeg peabki mingis mõttes läbimurde hooaeg olema, sest järgmisel aastal tuleb ka vanus peale ja Primavera jääb väikseks?
Jaa. Ma ütleks, et see on viimane hooaeg noorte jalgpallis. Siin ma loongi selle, kui suure astme ma saan endale teha: kas Serie A, Serie B, Serie C. See on kõik minu teha. Kõik, mis teen väljakul, näitab lõpuks, kui palju uksi mulle avaneb.
Kindlasti see, et sa praegu siin Eesti teiste parimate jalgpalluritega koos koondises oled, aitab ka sellele kaasa.
Kindlasti! Kuna mängud toimuvad hästi kõrgel tasemel – Austrial mängivad ju enamus mängijad maailma top 5 liigades, siis see jääb kindlasti ka skautidele silma, et kui sa siin hästi teed, siis see on suur pluss.
***
Eesti koondis võõrustab täna õhtul kell 19 Tallinnas A. Le Coq Arenal Austriat. Pühapäeval lõpetatakse EM-valiksari võõrsil Rootsi vastu.
***
Martin Vetkal
Sündinud: 21. veebruaril 2004
Positsioon: keskpoolkaitsja
Koduklubi: AS Roma (Itaalia)
Eelnev klubikarjäär: Tallinna Kalev, Kohila Püsivus
Koondisekarjäär: A 2/0, U21 5/0, U19 13/1, U17 11/1, U16 1/0
Saavutused: Itaalia U19 karikavõitja, Itaalia U17 meister, Premium liiga aegade noorim väravalööja 15-aastasena
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta