Slovacko Konverentsiliiga alagruppi aidanud Sinjavski: väravaid lüüa on väga hea tunne. Ja kui lööd Euroopas, siis on veel parem tunne!
Eesti koondise ääremängija Vlasi Sinjavski (25) on karjääris astunud sammu edasi ja mängib tänavu esmakordselt eurosarja alagrupiturniiril. Ta naudib väravate löömist, aga märgib, et peamine eesmärk on võimalikult palju mänguminuteid saada ja võistkonda aidata.
Intervjuu Vlasi Sinjavskiga toimus eelmisel esmaspäeval, 19. septembril Eesti koondise kogunemisel, kui rahvusmeeskonda ootasid ees mängud Malta ja San Marinoga.
Kui Sinjavski kevadel Karvinas karjääri esimese välishooaja lõpetas, ütles ta Soccernet.ee-le, et kuigi on võimalus Tšehhi esiliigasse langenud klubiga lepingut pikendada, siis seda ta ilmselt ei tee. Mõned päevad hiljem kirjutas Sinjavski alla kolmeaastasele lepingule Tšehhi kõrgliigaklubi Slovackoga, kes saavutas koduliigas neljanda koha ja krooniti karikavõitjaks.
Soccernet.ee-ga suheldes ei olnud Sinjavskil veel Slovackoga leping sõlmitud. "Huvi oli olemas, aga midagi alla kirjutatud ei olnud. Kui ei ole alla kirjutatud, siis see ei ole sada protsenti ja sellepärast ma ei tahtnud, et keegi sellest varem midagi teaks. Huvi oli, aga kui leping oleks tehtud, siis ma oleks seda öelnud," kommenteeris Sinjavski.
Ta rääkis, et asjad Slovackoga kulgesid kiiresti. "Alguses oli nende huvi, siis nad ütlesid, millised on tingimused ja tegime lepingu ühe päevaga. Slovacko sekretär tuli minu linna, viis mind Uherske Hradištesse, kirjutasin alla, mind viidi tagasi ja oligi kõik," meenutas Sinjavski.
Kui viimati rääkisime, siis olid üpris kindel, et Karvinas sa ei jätka?
Jah. Kui oli viimane mäng Karvinas, siis spordidirektor küsis minu käest, et mul on +1 võimalus ja kas ma tahan jääda või mitte. Ma ütlesin kohe, et ma ei taha esiliigas mängida. Ja oligi kõik. Harri [Ojamaa] hakkas töötama ja kõik käis kiiresti. Seal oli veel Poola esiliigaklubi, nad tulid veel varem kui Slovacko, aga neile ütlesime kohe, et ootame veel. Aga kui tuli Slovacko, siis käis kõik kiiresti.
Ehk sinu eesmärk oli ikkagi kuskil kõrgliigas jätkata? Poola esiliiga jäi varuvariandiks?
Muidugi, aga seal ei olnud lihtsalt see, et Poola oli varuvariant. Kui oleks kohe Slovacko tulnud, siis ei oleks küsimust olnud. Hooaeg ei olnud veel lõppenud, kui tuli Poola pakkumine. Otsustasime, et see ei ole pakkumine, millele kohe alla kirjutada.
Slovackoga sõlmisid kolmeaastase lepingu. See on ju päris kõva sõna.
Jaa, ma arvan, et see näitab, et klubi arvestab minuga. Aga jalgpallis juhtub erinevaid asju ja kolmeaastane leping ei tähenda seda, et olen seal kolm aastat. Kui mängin hästi, siis leian uue klubi. Kui mängin halvasti, siis nad ootavad minult rohkem. Kolmeaastane leping tähendab, et klubi usaldab mind ja arvestab minuga.
Sa ütlesid intervjuus ERR-ile, et ka Kalju ja Levadia uurisid sinu kohta. Kas nendega oli selline vestlus, et juhul kui peaksid Eestisse naasma, siis nad tahaksid sind enda ridadesse?
Kaljuga oli nii, et mulle kirjutati ja küsiti, kas mul on uus klubi olemas või mitte. Vastasin kohe, et mul on olemas, sest see oli pärast seda, kui leidsin endale klubi. Levadiaga oli teistmoodi. Rääkisin [Marko] Saviciga. Ütlesin talle, et tulen Eestisse siis, kui ei leia midagi välismaalt. Ja ma ei öelnud talle, et tulen Levadiasse, vaid ütlesin, et kui ma ei leia midagi välismaalt ja kui tuleksin Eestisse, siis räägiksin ka teiste klubidega, ka Floraga. Ma ei mõelnud selle peale. Lihtsalt ütlesin, et Eesti oleks minu jaoks viimane variant.
Lõpuks ikkagi peaaegu ideaalne lahendus sinu jaoks. Tuttav liiga ja tegid klubi mõttes suure sammu edasi. Milline on esmamulje Slovackost ja kuidas meeskonda sulandumine läks?
Esmamulje on hea. Karvinas oli meil palju välismaalasi, aga Slovackos on koos minuga kolm välismaalast, kes on registreeritud esindusse. On veel mõned välismaalased, aga nad ei ole esinduses, vaid pigem duublis. Ehk koos minuga on esinduses kolm välismaalast.
Kuna olin enne Tšehhis mänginud, siis selle tõttu oli Slovackosse sulandumine lihtsam. Ma ei mõelnud, et jätkan Tšehhis, aga kui mängid kuskil liigas, siis on suurem võimalus, et leiad sealt endale uue võistkonna.
Kas Slovacko huvi oli sulle endale üllatus?
Ootasin, et mingi klubi kõrgliigast pakub mulle lepingut. Ei olnud kindel, aga ootasin seda. Aga ma ei oodanud seda võistkonnalt, kes mängib esiviisikus. Kui vaadata, kuidas mängisin Karvinas Slovacko vastu, siis need mängud õnnestusid, lõin värava ja just nende vastu mängisin hästi.
Slovacko on Karvinaga võrreldes ikkagi Tšehhi tippklubi. Kui suur on erinevus? Staadion, treeningtingimused, fännid?
Karvina ja Slovacko - mõlemad on professionaalsed klubid. Kõik asjad staadionil, taastumisasjad, kõik on professionaalsed. Ei ole midagi öelda. See on Tšehhi kõrgliiga tase. Mis puudutab fänne, siis raske võrrelda, sest Karvinas inimesed toetasid meid, aga inimesi oli vähe, sest tulemused ei olnud head. Slovacko on väike linn, samasugune nagu Karvina, aga igal mängul on meil 3000-4000 fänni.
Sa juba mainisid, et Slovackos on kolm välismaalast, ülejäänud on kohalikud mängijad ja peatreener on ka tšehh. Kuidas suhtlus toimub? Kas sul on tšehhi keel juba selge?
Mis puudutab jalka terminoloogiat, siis see on lihtsam. Kui ma kuulen seda, siis saan 80 protsenti aru, aga kui pean ise rääkima, siis on mõned asjad, mida saan rääkida, näiteks mis puudutab toitu või jalgpalli, siis sellega on lihtsam. Kui vaja midagi muud rääkida, siis mul ei ole veel nii hea tšehhi keel. Proovisin linnas leida kohta, kus õpetatakse inglise keeles tšehhi keelt, aga ei leidnud. Arvan, et kui elan veel ühe aasta Tšehhis, siis hakkan rääkima. Sõltub, mis tasemel tahan seda keelt rääkida. Võib-olla lähen õppima, võib-olla mitte, aga praegu ei ole seda kohta leidnud.
Praegu toimuvad trennid tšehhi keeles ja 80 protsenti saad aru?
Nojah. Kui ma midagi ei saa aru, siis treener räägib ka vene keeles. Aga tavaliselt räägib ta mulle tšehhi keeles ja saan sellest aru.
Kuidas sa mänguajaga rahul oled? Sa ei ole ju tegelikult väga palju algkoosseisu kuulunud, vaid peamiselt ikkagi vahetusest sekkunud.
Praegu on liigas üheksa mängu mängitud, kolmes olen alustanud, teistes tulin vahetusest sisse, vaid ühes ei tulnud. Ka Euroopas olen kõikides mängudes saanud mänguaega. Arvan, et see on okei. Treener näitab, et tal on mind vaja ja mina saan mängida. Vahepeal mängin rohkem, vahepeal vähem. See kõik sõltub minust ja minu mängust. Kui mängin hästi, siis saan rohkem mänguaega. Kui ei tule midagi välja, siis pean midagi paremini tegema. Olen rahul sellega, mis toimub. Vaatame, kuidas edasi.
Sa oled nüüd nii liigas kui ka Euroopas väravaid löönud. Konverentsiliigas lõid kaks väravat ja aitasid Slovacko alagruppi. Räägi nendest otsustavatest mängudest.
Olen varem Flora eest ka kvalifikatsioonis löönud. Kui Floraga mängisime, siis meil jäi natuke puudu, et alagruppi pääseda. Need olid väga olulised mängud meie jaoks. See oli väga hea tunne ja üldse väravaid lüüa on väga hea tunne. Ja kui lööd Euroopas, siis on veel parem tunne!
Ja need väravad annavad ründavale mängijale ka enesekindlust juurde.
Muidugi. Iga sinu värav ja sööt, isegi mitte ainult statistika, vaid hea mäng - see kõik annab juurde ja tunnedki ennast paremini. Väikestest asjadest tuleb suur asi. Kui mingid asjad ei õnnestu, siis on vaja õnnestumisi, et näidata oma parimat mängu.
Mis formatsiooni Slovacko mängib ja kus sina peamiselt tegutsed?
Mängime 4-3-3 ja 5-3-2. Noh, sõltub vastasest ja sellest, kuidas tahame mängida. Meil on palju erinevaid formatsioone, ei ole kindlat formatsiooni. Näiteks koondis mängib tavaliselt sama formatsiooniga, aga Slovackos formatsioon muutub ja sellega muutub ka see, milliseid mängijad treener vajab. Konkurents on suur ja mängijad on head. Praegu on mängitud umbes 15 mängu koos Euroopaga. Olen mänginud vasakul ääreründes, paremal ääreründes ja paremkaitses.
Konverentsiliiga alagrupis oled juba kaks mängu mänginud, mõlemad vahetusest. Floraga sul ei õnnestunud alagruppi jõuda. Räägi, mida see sinu jaoks tähendab, et mängid eurosarja alagrupis.
Oleme [Vladislav] Kreidaga selle üle naernud, et läksime valel ajal Florast minema. Aga see on naljaga. Kui on võimalus minna välismaale, siis sa ei mõtle. Vähemalt mul oli niimoodi. Mul oli võimalus minna ja ma ei mõelnud. Kui mängisime Floraga 2020. aastal, siis olime Euroopa liiga kvalifikatsioonis, aga siis polnud Konverentsiliigat. Oleksime sinna jõudnud.
Mis puudutab alagrupis mängimist, siis need on väikesed sammud edasi. Alagrupp on samm edasi. See on hea tunne. Head vastased. Kõik tahavad mängida [Cristiano] Ronaldo ja [Lionel] Messi vastu. Ma arvan, et need ongi need sammud, mis aitavad sinna jõuda. Mõned jõuavad sinna ja mõned ei jõua. See on väike samm edasi.
Mis on sinu eesmärgid sel hooajal Slovackos? Kindlasti palju väravaid lüüa?
Ei, ma ei pane endale statistilisi eesmärke. Kui see tuleb, on hea. Tahan mänguminuteid saada ja võistkonda aidata, et lõpetaksime liigas top viies. Ja kui saame alagrupist edasi, siis suurepärane, aga see on raske. Me andsime Partizani vastu 2:0 eduseisu käest, need olid väga olulised punktid. Jalgpallis juhtub selliseid asju. Vahepeal õnnestub ja lööd ise viimasel minutil võiduvärava. Peamine eesmärk on hästi mängida ja ma usun, et siis tulevad ka kõik teised asjad juurde.
Slovacko sai eelmisel hooajal Tšehhi kõrgliigas neljanda koha ja krooniti ka karikavõitjaks. Praegu on meeskond liigas alles 12. kohal. Miks pole asjad sujunud?
Ma arvan, et koormus on väga suur. Mängijad ei ole harjunud sellega, et mängime rohkem kui kuu aega igal nädalal kaks mängu. See ei ole lihtne. Meil ei ole 30 mängijat. Meil on vahetusmängijad, aga mitte nii palju, et vahetada 11 mängijat. Sellepärast on ka tulemused sellised. Joonas Tamme võistkond mängib Euroopas hästi, aga liigas ei lähe nii hästi. Karol Metsal ja Zürichil on sama. Ma arvan, et see näitab, et on mingi väsimus ja pole lihtne mängida nii liigas kui ka Euroopas hästi.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta