Southgate tulevikust: praegu pole hea aeg otsustamiseks

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt Marko Susi

Nii lähedal, aga samas nii kaugel - Inglismaa jäi teist EM-finaali järjest kaotajaks. Foto: Scanpix / Frank Augstein / AP Photo

Inglismaa koondise peatreenerilt Gareth Southgate'ilt küsiti pärast EM-finaali 1:2 kaotust Hispaaniale, kas mees jätkab koondises või mitte. 53-aastane loots ei öelnud ei ega jaa.

Southgate asus Inglismaa tüüri juurde pärast 2016. aasta EM-i, mil Kolm Lõvi kaotas kaheksandikfinaalis Islandile. Inglismaa koondisel on tema ajal olnud ajaloo parim periood, sest nad jõudsid 2018. aasta MM-il poolfinaali, 2021. aasta EM-il finaali, 2022. aasta MM-il veerandfinaali ja nüüd taas finaali.

Kuigi tulemused on olnud päris head, siis talle on ette heidetud, et koondis mängib tema käe all liiga kaitsvalt. Sestap on kogu turniiri vältel olnud õhus küsimus: kas see on Southgate'i viimane. "Arvan, et praegu pole hea aeg sellist otsust langetada," ütles treener pärast mängu ITV Sportsile. "Pean rääkima õigete inimestega ja mõtlema. Praegu ma ei tee mingit otsust."

Inglismaa jäi finaalis teise poolaja alguses Nico Williamsi väravast kaotusseisu, ent viigistas tänu vahetusmehe Cole Palmeri väravale. Siiski jäi lõppsõna hispaanlastele, kui 86. minutil lõi võiduvärava Mikel Oyarzabal.

Southgate'i sõnul tegi inglastele karuteene see, et nende poolfinaal toimus päev hiljem kui hispaanlaste oma. "Lihtne on seda öelda, aga see tõesti tuleb kahjuks, kui sul on üks päev vähem finaaliks valmistuda," sõnas treener BBC-le. "Olime ikkagi 80. minutini mängus sees, aga võin sel teemal kurta kaua."

Southgate tegi veidi pärast tunni aja möödumist endale mittekohase vahetuse, kui võttis välja kapteni Harry Kane'i ning tõi tema asemele poolfinaali sangari Ollie Watkinsi. "Kane oli füüsiliselt läbi. Ta tuli turniirile vähese mängupraktika pealt ning ta ei saanud päris sellesse vormi, mida me oleks tahtnud. Mängud võtavad kõvasti energiat ning mõtlesime, et Ollie värskus aitab meil paremini pressida. Arvan, et vahetusmängijad said hästi oma ülesannetega hakkama," lausus juhendaja.

Inglismaa valdas palli 37 protsenti ajast. Southgate'ile ei meeldinud, kuidas tema meeskond palliga mängis. Ta oli rahul kaitsetööga, ent lisas, et kui inglased võitsid palli, siis nad ei suutnud surve alt välja tulla. "Seetõttu oli kontroll vastase käes ning see väsitab," selgitas ta. "Aga pärast viigiväravat oli kõik lahtine. Lõpus oli meil suurepärane võimalus, aga siis polnud õnn meie poolel. Kokkuvõttes arvan, et Hispaania oli turniiri parim meeskond."

Inglismaa oli tõepoolest 90. minutil lähedal teisele viigiväravale, kui Hispaania kindamees Unai Simon tõrjus Declan Rice'i pealöögi. Jätkupalli proovis väravasse suunata Marc Guehi, aga siis klaaris väravajoonelt Dani Olmo. Kolmandal katsel lendas Rice'i pealöök üle.

Tulevikku silmas pidades on Southgate optimistlik. "Inglismaa seis on praegu väga hea, sest koondisel on piisavalt kogemust. Lõviosa meeskonnast mängib ka järgmisel MM-il ja EM-il. On, mida oodata, aga täna see ei lohuta," rääkis treener.

Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!