Kommentaarid 20
Vaevalt et keegi kuskil ütleks, et Tammeka peab mängima medalitele, kui Tiirik ise seda mõned aastad tagasi välja ei oleks hõiganud. 2020 oli see eesmärk vist? Pigem ongi point selles, et klubi on juhi nägu ning juhina võiks korra või isegi kaks mõelda, mis sihid sead või mis välja ütled.
Ja pole üldse hullu, kui eesmärke ei täideta, aga medalite asemel mängiti lõppenud hooajal püsimajäämise nimel. Oldi järelikult ju liiga optimistlikud... või mis täpsemalt juhtus? Eesmärgi ja reaalsuse vahe on liiga suur.
Sama küsimus on ka naiskonna juures. Kui Tiirik juhib tegelikult väga õigele mõttele tähelepanu, et klubi ei ole ainult esindusmeeskond ning toob välja naiskonna edu, siis tegelikult ju naiskond jookseb praegu mängijatest ja treeneritest tühjaks. Seega tegelikult on seal ka asi perses? Viimane luigelaul, tuli hästi välja, küsiti paremaid tingimusi klubi käest (?) ning kuna vastu ei tuldud, mindi laiali? Või mis täpsemalt juhtus? See tundub olevat ainus küsimus, mis jäi küsimata.
Aga muidu väga hea intervjuu!
Kommentaarid siin all näitavad, et Tiirikul on õigus - ei mõisteta Tartut ja olusid.
Näiteks adek vaatne. Muidu tark inimene, aga sellest aru ei saa, et naiskonna mängijad mängivad seal, kus on töökoht (sest nad ei saa jalka eest palka - Eestis on üks professionaalne naisjalgpallur, Floras). Kui töökoht läheb Tallinnasse, läheb sinna ka mängija (Mehevets). Kui nagu nii lihtsast loogikast aru ei saada, tekib lihtsalt nõutus.
Või mingi teine vend. Just täpselt, miks peaks Tammeka palkama ühe vempsi, keda mitte keegi teine ei taha, kolme oma noore asemel? Mida see pikemas perspektiivis annaks? Tammeka-sugusele kasvataja-klubile?
Janoh, see, kas oma ambitsioon välja öelda või mitte, on maitseasi. Igal juhul on etteheitjaid ja ilkujaid.
Miks ei võiks MTÜ Jalgpallikool Tammeka kutsuda MTÜ liikmeteks nii ettevõtlikke lapsevanemaid, kui endisi mängijaid, noortetreenereid ja fänne, kel on oma eriala ja töö kaudu kompetentse, kogemusi ja kontakte paljudest erinevatest jalgpalliklubile vajalikest valdkondadest. Näiteks avalik haldus, turundus, juura, meditsiin, ehitusvaldkond, müük jne.
Kui MTÜ liikmeskonda niimoodi nutikalt ja järjepidevalt suurendada, saaks ju klubi arendamiseks põhimõtteliselt tasuta väga palju oskusteavet ja kontakte.
Mõistan ja saan aru sellest, aga ära läksid ka treenerid. Naiskonna ette jäi esimesi aastaid treenerina töötav treener.
Tartu olud on ilmselged keerulise(ma)d pealinnaga võrreldes, aga päris nii ka pole, et siin pole varianti klubi üles ehitada. Kuidagi ju suudeti mängida tabeli keskmikuks, aga tollest momendi arengut edasi pole. Pigem vaata ka publiku arvu, mis on väga otseselt seotud kodumängude korraldusega. Kodumängude korraldajat kui sellist eraldi inimest neil enam ju pole. Oli, aga temasse suhtumine oli väga halb ning krõpsupaki eest keegi sul korraldama küll seda asja ei tule. Nüüd on pukis inimene kontori poole pealt, kelle mängude ajal jagatav info ei kõlba ju ausalt öeldes mitte kuhugi.
Kodumängude osas ka asi, mis raha ei vaja - viimastel hooaegadel on täitsa olnud ka momente, kus kodumängu kohta pole isegi Facebooki üritust. Inimesed ei teagi, et mäng toimub. Mismoodi see kõnetamine toimuma peaks?
Ja ilmselgelt jääb ilkujaid igal juhul. Jääb ka siis, kui meistriks tuldaks. Midagi ikka leiaks. Aga hetkel reaalselt ju peeglise vaatamisest puudus. On tõusud ja on mõõnad, aga cmon, mismoodi sa ütled, et mängime medalitele, aga lõpetad hoopis eelviimasega. Kui sa hetkel tõesti ei näe siin viga juhtimises, on Tammekal (või siis Tiirikul) üks üdini kõva poolehoidja vähemalt olemas!
Tammeka (paratamatu) miinus on ebastabiilsus. Sealt tuleb ka see viienda ja eelviimase koha vaheline pendeldamine. Ebastabiilsus tuleb aga otseselt klubi püramiidist ja finantsvõimekusest. Üsna paratamatu on, et jalad alla saanud noored liiguvad edasi (nagu rääkis ka Tiirik) ja vanu proffe on keeruline Tartusse meelitada (kui ei ole võimalik rahapatakaga oimetuks lüüa või pole neil Tartuga oma side). Stabiilsus saab tulla ainult siis, kui suudetakse juurde Tartus laiemaks ajada ja sellega ka tegeletakse.
Mängude publikuarv on otseselt seotud tulemusega. Pole tulemust, pole publikut. Käisin eelmine hooaeg ilmselt pea kõikidel kodumängudel (nagu ka varasematel hooaegadel). Korralduse taha publikunumber ei jää. Muidugi võiks alati parem olla. Kahju, kui kellessegi väga halvasti suhtuti. Sellest ma ei tea midagi. Mänguinfo mulle sobib, vahel naljakas, vahel mitte.
Facebooki teeb Tammekas üldse kolmas inimene. Kuulsin, et ta läheb/läks ära. Näis, mis sellest saab. Millisel mängul FB üritust polnud? Mõni karikamäng?
Tammeka pole kordagi öelnud, et vohh, nüüd järka hooaeg on medalile. On olnud pikaajalisem siht, on tehtud selle sihi jaoks plaan. Kui realistlik või hea see on - ma ei tea, pole kursis. Aga midagi sellel viga küll pole, et oma plaan välja öeldakse. Peeglisse vaatamine - absoluutselt, refleksioon on oluline, juhtidel on tavaliselt raske leida, kellega reflekteerida, aga mina küll mingi Tiiriku fänn pole. (Tammeka oma kindlasti). Ma lihtsalt ise näen, et konkreetselt mina ei oskaks paremini. Ma ei ole näinud ka, et keegi konkreetselt ütleks, mida tuleks teha teisiti (või õigemini, kuidas teha teisiti).
Mortanilt siin olid head mõtted. Foorumis ja siin käivad jutud, justkui Tiirik ei võtaks neid kuulda. Aga need on jäänud juttude tasemele. Kuidas ja mis tegelikult on, ei tea. Juttude põhjal kedagi risti lööma hakata on imelik. Samas, see, mis siit intervjuust lugesin, kõlab kõik loogiliselt ja minu meelest suht nii on kah.
Mis asi on kasvatajaklubi? Oled seda sõna kuulnud muu maailma jalkas? Mingi lasteaiavärk? See on lihtsalt loll vabandus tulemuste puudumisele. Keda need meie kehvad klubid kasvatavad?
Ma ei tea mis asi on vemps, aga kahju on lihtsalt, kui meie vähesedki head mängijad, legendideks ei hakka päris nimetama, peavad järjest lõpetama karjääri varem kui nende vorm lubab, sest neile eelistatakse mingeid kolmanda liiga tüüpe lihtsalt sellepärast, et neile pole vaja sittagi maksta.
Miks peaks vaatama sellist jalgpalli, kus pole karakterit ega staare?
Milleks jalka siis on, kui mitte kaasaelamiseks? Niisama et koogutame kaasa: kõik on targad otsused, ise on Euroopa nõrgimad klubid.
Aga minu arust see oleks päris huvitav tee mida proovida. Tartu omad poisid pluss mõned head välismaalased. Piisab ühest heast edukast hooajast, õnnega pooleks äkki premium liiga top4 (vb ka karikavõiduga) ja Euroopasse. Sponsorrahad ja eelarve koheselt suureneks, inimesed oleks staadionil tagasi. Basheriga pandi ju jumala täppi, ehk tegemist väga hea mängijaga. See võiks ju anda ainest, et on võimalik väljast häid mehi tuua küll. Leiaks temasuguseid pärleid veel kaitsesse ja keskväljale ka, oleks juba täitsa okei. Ega Paide esimesed välismaalased ka kõik ideaalsed valikud kohe polnud ja senini pole aga läks aasta-paar ja nüüd osatakse juba väga ägedaid kujusid siia tuua. Sama Levadiaga. Ma võtaks selle riski ja tooks julgelt välismaalaseid, mitte ainult 1 kuni 3. Mingi 5 vähemalt. Ja tänu headele välismaalastele aitaks Tammeka medalisatsidele lähemale. Ja piisab, et tuleb üks edukas hooaeg, kus tehakse Euroopas ka viisakas tuur ja oleks kohe uued koridorid ja pakkumised välismaale avatud. Tartu noored saaks siis ehk ka otse hakata kodust välismaale suunduma (nagu Paide noored Piht ja Palumets kohe peale seda, kui euromängu kogemuse euroopas alla said), mitte ei peaks enne Tallinna klubidesse minema paariks aastaks mängima, nagu senine praktika näidanud on. Aga vaadates, kuidas Tartu seni toimetanud, siis arvatavasti see suur välismaalaste toomine on viimase asi mida siin plaanitakse. Ju ikka see oma noortetöö ja sealt mammude noppimine see Tammeka põhiline eesmärk ole. Lihtsalt, seni pole see ju tulu toonud, et raske näha kuidas see tulevastel aastatel peaks tooma. Ma ei ütle, et noortega ei tehtaks head tööd aga neid häid noori on lihtsalt võimatu siin hoida, kui ülejäänud pool satsi ei vea taset välja ja tänu sellele ollakse keskmikud. Toodavad iga aasta paar huvitavat noort, kelle esinduses platsile panevad ja kes end tõestavad, ning kellest siis kohe järgmisel hooajal Tallinna satside tõttu ilma jäädakse... Lõputu domino ju.
Tammeka tglt tegi küll hunniku välismaalastega mingit trianglit enne kui pankrotti läks. Päris ausalt, minu jaoks oli see kõige mõttetum aeg üldse, absoluutselt vaatamas ei käinud, täiesti suva.
Oma noortega mäng (kus mängivad ka mõned mu enda õpilased), on minu jaoks lihtsalt nii palju atraktiivsem. Tammeka peab leidma viisi, kuidas selliselt tippu jõuda. Sealt ka visioon ja arengukava. Seni pole õnnestunud, aga igal juhul tegutsetakse jätkusuutlikumalt ja mõtestatumalt kui varem. Samas, midagi jääb puudu. Kui ma teaks, mis, ma läheks ja aitaks. Aga ma ei tea.
Aga tegelikult võivad kõik kenasti ise Tartus oma klubi teha, kui see sponsorite leidmine ja visioon ja proffide vanameistrite siia meelitamine nii lihtne on. Ikkagi suuruselt teine linn eestis, alecoqi tehas siin ja kultuuripealinn ja... Jääb arusaamatuks kui Tiirik nii ebakompetentne on ja raha ning mängijad lihtsalt maas vedelevad, et keegi ei tule ja ära ei tee seda siis lihtsalt.
Kui ära teete, tulen kaasa elama!
Kurb, aga kui armsas sünnilinnas treenerid juba ennast välja ostavad ja kaovad juhid suurte tähtedega, siis aeg reality check teha.
Milles probleem, miks ei ole oma noori ? Probleem on noortesüsteemis. Tammeka on noormängijate arvult üks Eesti suurimaid klubisid (top 3 vähemalt minu teada). Mainiti ära, et on juba noortesüsteemis olemas nn esindusvõistkonnad. Millegi pärast enamus vanustes saavad need samad esindusmeeskonnad isegi kodulinna väikeklubide võistkondade käest pika puuga kotti. Kuidas see saab nii olla, Tammekas on mängijaid ja valikuid vähemalt 2-3 korda rohkem ? Vastus on selles, et kogu rõhk ongi ainult kvantideedil ja treeningutel puudub igasugune kvaliteet. Toon näitena sünniaastaga 2011 esindusvõistkonna. Trennid toimuvad 4 korda nädalas, millest vaid 2 on sisehallis, 1 trenn on asendatud kolmveerandtunnise "Gym'ga" mille sisu ja kvaliteet on kaheldav ja 1 trenn on Sepa staadionil lume, lörtsi ja jääga. Sisehalli trennidest 1 on nii varajasel ajal, et paljud sinna kooli tõttu ei jõua. Trennid on E,T,K ja R. Samas kui teised klubid suudavad pakkuda 4 trenni nädalas sisehallis ja normaalsetel aegadel nii päeva kui nädala lõikes. Seal juures on Tammekal selle jama eest peaaegu 1,5 korda kõrgem kuutasu. Aastaplaan tehakse algselt valmis, treener oma suva järgi muudab seda, tõmbab lambist võistlusi maha (antud grupp ei ole augusti algusest saadik ühelgi võistlusel osalenud). Lastevanematele ei mingit infot selle kohta, ega pärast mingit kokkuvõtet aasta ja aastaplaanide täitmise õnnestumise kohta. Need poisid on 12, 13 aastased hetkel ja on ainult 1 korra käinud võistlemas väljaspool Eestit. Kui võtta siin kõrvale näite, siis mõni Eesti klubi käib samas vanuses iga kuu korra välismaal võistlemas.
Sisuliselt ongi Tammeka noortesüsteem (kui seda saab üldse selleks nimetada) rajatud kvantideedile, koguda enda alla võimalikult palju lapsi, et saaks liikmemaksude pealt palgata nt Ghanast esinudmeeskonda mängijaid. Suheldes noortetööjuhtidega siis hilineärkamine on see mille peale loodetakse. Selle massi pealt võib mäni üksik hilineärkaja ka tulla, aga pigem on rong juba läinud kui sellessüsteemis olla.
Hea näide on ka see mille Tiirik ise välja tõi, Mait Vaino, kes on Tartu FC Heliose kasvandik ja mängib noortekoondises ja loodavad juba esinduses tema peale. Kus on Tammeka enda noored? Kui noortetöö oleks vähegigi mõistlik, siis peaks noortekoondistesse jõudma päris mitmed mängijad sellise kvantideedi pealt.
Kui härra Tiirik tahab tõestust oma tehtud tööle, kas ja mis valesti on tehtud, siis siin on mõned punktid mille alusel võiks klubi juhti hinnata (ai poolt genereeritud):
1. Sportlik Edu: Hindamine võib hõlmata klubi saavutusi liigas, karikavõistlustel ja rahvusvahelistel võistlustel. Samuti võiks arvesse võtta mängijate arengut ja klubi noortesüsteemi efektiivsust.
2. Rahaline Juhtimine: Klubi juhti võiks hinnata tema võimekuse järgi säilitada stabiilne finantsolukord, hallata eelarvet ning tagada, et klubi tegevus oleks säästlik ja jätkusuutlik.
3. Sponsorlussuhted: Edukad sponsorlussuhted on olulised klubi finantsilisele heaolule. Juhti võiks hinnata tema võimekuse järgi meelitada sponsoreid, säilitada olemasolevaid suhteid ja luua uusi ärisidemeid.
4. Fännide Kaasatus: Klubi juhi panust võiks hinnata fännide kaasamise ja rahulolu alusel. See hõlmab kommunikatsiooni, ürituste korraldamise, fännide kaasamise kampaaniate ja üldise fännide kogemuse parandamist.
5. Klubi Mainekujundus: Juhti võiks hinnata tema võimekuse alusel tõsta klubi mainet, nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. See hõlmab turundustegevusi, meedia suhtlemist ja positiivset avalikkuse tagasisidet.
6. Meeskonna Kliima ja Juhtimine: Klubi juht peaks tagama, et meeskond ja personal toimiksid tõhusalt ning et valitseks positiivne töökeskkond. See hõlmab personalijuhtimist, treenerite valikut ja mängijatega suhtlemist.
Ma ütleks, et nendest punktidest 1, 5 ja 6 jäävad kindlasti alla rahuldava.
Punkt 2 - olenemata sellest, et iga aasta tõstetakse liikmemaksu on raha asjad ikkagi halvasti.
Punkt 3 - sponsorsuhted minimaalsed, pigem vähenevad järjest
Punkt 4 - staadion tühi enamasti
Punkt 5 - see punkt on lausa miinustes. Selles suur panus Tiirikul endal oma sobimatu käitumisega, võrrelda annab vaid Türgi klubi juhtidega 😃. Lisaks mõne treeneri nii füüsilise kui vaimse vägivalla toetamine. Fännide ja lastevanemate käitumine lisaks.
6. See ilmselt ka miinustes, arvestades tööjõu voolavust ja töötajate rahulolematust.
Kui klubijuhti tõesti huvitaks oma töö tulemused, siis selleks on erasektoris perioodiliselt läbiviidavad anonüümsed küsitlused
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
Imelik mõelda,et Tartu pole uue Eesti ajastul sekkunud medali mängudesse esindusvõistkonnaga.
Pisut pani Tartu jalka pekki see,et et lammutati ja ühineti Merkuur omal ajal.