Viimane lahing on käes! Kas Hispaania naaseb tippu või lõpetavad Kane ja Inglismaa tiitlipõua?

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Jude Bellinghami ja Lamine Yamali õlgadel lasub suur vastutus. Foto: Scanpix / Fabrice Coffrini / Kirill Kudrjavtsev / AFP

Ja ongi kõik. Hispaania või Inglismaa? Ühest saab Euroopa parim meeskond, teine jääb suurt võimalust taga nutma.

• 22.00 Hispaania - Inglismaa

Seitsmeteistkümnendat korda välja jagatav Euroopa meistritiitel on seni käinud ära 11 riigis. Kas nimekirja lisandub veel üks, mis tähendaks, et kolme aasta eest kõige napimalt Itaaliale alla vandunud Inglismaa teeb 58-aastasele karikapõuale viimaks lõpu? Või saab Hispaaniast esimene meeskond, kes valitsenud Euroopat koguni neljal korral?

Finalistide teekond siiani on olnud erinev. Hispaania pidi esmalt alagrupis 3:0 jagu saama viimase MM-i pronksimeeskonnast Horvaatiast ja seejärel 1:0 viimasest Euroopa meistrist Itaaliast. Seejärel alistati 1:0 ka Albaania ning lõpetati turniiri ainsa meeskonnana alagrupp täiseduga. Kaheksandikfinaalis jäädi küll debütandi Gruusia vastu kaotusseisu, aga pöörati see kindlaks 4:1 võiduks. Veerandfinaalis seljatati 119. minuti väravast 2:1 korraldajariik Saksamaa ning poolfinaalis jällegi kaotusseisust 2:1 eelmise MM-i finalist Prantsusmaa.

Inglased olid esmalt alagrupis 1:0 üle Serbiast, kuid viigistasid siis 1:1 Taaniga ja 0:0 Sloveeniaga. Kaheksandikfinaalis vajati Slovakkia vastu viigi ja lisaaja päästmiseks Jude Bellinghami 90+5. minuti tabamust, lisaajal võeti 2:1 võit. Ka veerandfinaalis jäädi kaotusseisu, kuid jõuti Šveitsi vastu samuti 1:1 viigi ja seejärel penaltiseeriani, kus realiseeriti kindlalt kõik viis lööki. Poolfinaal Hollandiga võideti vahetusmehe Ollie Watkinsi 90+1. minuti tabamusest 2:1.

Ilu või võitlus?

Inglismaa on seega kõigis sõelmängudes olnud mingil hetkel tagaajaja rollis, kuid suutnud lõpuks võidu võtta. Teisalt on ka Hispaanial ette näidata nii kaotusseisust pääsemised kui ka viimase hetke võiduväravad. Sama vastandlik on olnud tagasiside koondiste mängupildile - kui Hispaania on terve turniiri jooksul demonstreerinud voolavat jalgpalli, siis inglaste esitusi on saanud ilusaks nimetada alles alates veerandfinaali teisest poolajast. Ometigi ei tähenda see kõik finaali eel kõige vähematki.

Hispaanlaste peatreener Luis de la Fuente, kes viis hoolealused mullu Rahvuste liiga tiitlini ning on võidutsenud ka 2015. aasta U19 ja 2019. aasta U21 EM-il ning omandanud seeläbi "sarivõitja" tiitli, oli finaali eelsel pressikonverentsil heas tujus. "Mul pole aega, et oma ellu negatiivseid asju korjata. Kogun ainult häid emotsioone. Ja EM-finaali jõudmine on jalgpallis üks vägevamaid võimalikke saavutusi. Finaal tuleb võitluslik ja võrdne, otsustavaks saavad pisiasjad nagu sellistes mängudes alati. Kes vähem vigu teeb, see võidab!"

Inglaste peatreener Gareth Southgate, kes on viinud meeskonna kahel viimasel EM-il finaali ning kahel viimase MM-il poolfinaali ja veerandfinaali, andis mõista, et sarnaselt varasematele mängudele pole inglaste jaoks mingi probleem, kui Hispaania rohkem palli valdab. "Võtmetähtsusega on see, mida suudame palli saades sellega korda saata. Hispaania pressib kindlasti kõrgelt ja kaitseb meeskondlikult, rünnakul on nad väga sirgjoonelised," sõnas Southgate.

Inglismaa näitas poolfinaalis Hollandi vastu siiski ka võimekust mängida ise haaravalt, mitte ainult kaitsele loota. "Plaanis on samamoodi jätkata. Oleme turniiri käigus samm-sammult arenenud ja peame tõestama, et see polnud juhus," lisas Southgate.

Inglaste kapten Harry Kane, kes pole 30 eluaastast hoolimata karjääri jooksul veel ainsatki märkimisväärset karikat võitnud, nentis, et kolme aasta tagust kaotatud finaali ei maksa taga nutta, vaid võtta sealt kaasa vajalikud teadmised. "Muidugi oli see valus kogemus. Aga kõigil selles mängus osalenud meestel on olnud võimalus peas asjad paika sättida. Meelerahu on võtmetähtsusega. Ma ei usu muinasjuttudesse, aga oleme sel turniiril läbi käinud teekonna, mis on kasvatanud meis nii visadust kui ka eneseusku. Ja selliste omaduste najal võidetaksegi suurturniire."

Kellest saab turniiri parim (noor)mängija?

Ehkki kõik räägivad päev enne finaali 17-aastaseks saanud Hispaania imelapsest Lamine Yamalist, on kogu lõppev turniir olnud noormängijate esiletõusmiseks hea lava. 21-aastane Jude Bellingham mõjub kogenuna isegi oma koondises, sest tema kõrval on keskväljal võtmerolli kerkinud 19-aastane Kobbie Mainoo.

Tõenäoliselt sõltub parima noormängija auhinna jagamine sellest, kumb meeskond finaalis võidutseb, ehkki seni neljas väravas osaline olnud Yamal on soosik isegi siis, kui Hispaania peaks kaotama. Sama tõdemus kehtib ilmselt turniiri parima mängija valimise kohta - Inglismaa ridadest oleks võtta näiteks Bellingham, kes pole turniiri käigus küll päris loodetud määral säranud, kuid on siiski mänge otsustanud, Hispaania poolelt aga keskväljamootor Rodri.

Samuti on jätkuvalt lahtine, kellele läheb parima väravaküti auhind. Korraldajad on juba teatanud, et võrdse tabamuste arvu korral saavad auhinna kõik mängijad - väravasööte, mänguminuteid ega midagi muud eraldi arvutama ei hakata. Hetkel on kolme värava peal nii Kane ja Dani Olmo kui ka grusiin Georges Mikautadze, sakslane Jamal Musiala, hollandlane Cody Gako ja slovakk Ivan Schranz.

Lamine Yamal ja kõik tema hullud rekordid: kas finaal toob uue ja kõige kuldsema?
EM2024

Inglaste šokk-kangelane: me oleme nagu Real Madrid ja  Ballon d'Or  tuleks anda Jude'ile
EM2024

Inglaste šokk-kangelane: me oleme nagu Real Madrid ja Ballon d'Or tuleks anda Jude'ile

Kuidas peaks Inglismaa needuse õlult raputama? Tuleb küsida pikalt sama teed käinud Hispaanialt!
EM2024

Hispaania pingilt kerkinud uus liider: finaalis on kaks parimat meeskonda
EM2024 2

LOE JÄRELE: sangariks tõusnud vahetusmees tõi Hispaaniale neljanda Euroopa meistritiitli!
EM2024

Pöörane statistika: Hispaania tiimide osalusel peetud 26 suurt finaali järjest on lõppenud hispaanlaste võiduga