Luup peale | B-liiga püsib sihikul! Kubassova lisakäik aitas Astanas teha seda, mida kodus ei suudetud (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Mis septembris Tartus tegemata jäi, tehti nüüd Astanas seitsme minutiga ära. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis naaseb Kasahstani pealinnast Astanast 1:0 paremusega, kirjutades UEFA Rahvuste liigas tabelisse kolmanda järjestikuse võidu ning jätkates jahti B-liiga pääsmele.

Mäng algas aktiivse võitlusega initsiatiivi pärast, mis kaldus pigem kodunaiskonna kasuks, kuid Eesti esimene tõsiseltvõetav rünnak pani 7. minutil kohe ka võrgu sahisema. Vlada Kubassova pööras end audisisseviske järel kaitsja pealt maha ja murdis kasti, tema löök/sööt suundus kaitsjate ja väravavahi vahele ning Kristina Bannikova oskas seda lahendust oodata, jõudes esimesena pallini ja susates selle võrku - 0:1!

Pärast väravat oli see juba loomulik, et pall püsis suurema osa mänguajast Eesti väljakupoolel. Sellest ei lastud end aga sugugi häirida, sest esimese kolmveerandtunni jooksul ei lubatud Kasahstanile mitte ainsatki tõsiselt ohtlikku olukorda. Kõige pingelisem hetk möödus 21. minutil, kui Aida Gaistenova oli läbi pääsemas, aga Annegret Kala kergelt penaltihõnguline sekkumine pani tee kinni.

Eestil avanes avapoolajal standardolukordade järel veel kaks head võimalust. 23. minutil murdis Kubassova uuesti audiviske järel trahvikasti, seekord suundus tema löök etteposti ja väravavaht sai selle kätte. 34. minutil pääses Kairi Himanen Bannikova nurgalöögi järel viiekastijoonelt peaga löögile, väravavaht püüdis.

Teise poolaja alguses pani Kasahstan külalised üha tugevama surve alla. Võimalusi nappis aga jätkuvalt ning kui miskit oligi tekkimas, siis algkoosseisudebüüti teinud Kala jõudis ikka ja jälle otsustavalt jaole. 57. minutil läks Aida Gaistenova 14 meetrilt löögile, aga Kala segas piisavalt, et ebamugavast positsioonist üritus maandus värava katusel. 65. minutil näppas Asselhan Turlõbekova Himaneni ohtliku tagasisöödu vahelt ja pääses läbijooksule, aga Kala jõudis pikkade sammudega lappima ja blokeeris löögiürituse üle otsajoone.

Poolaja teises pooles õnnestus Eestil mäng võrdsustada ja kasahhid enda väravast kaugemal hoida. Mõlemad tiimid suutsid tekitada üksikuid ohualgeid, kuid väravahõngulisteks olukordadeks need välja ei kasvanud. Sinisärgid hoidsid edust eriliste probleemideta kinni ning kindlustasid alagrupis vähemalt teise koha. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 17-aastase kaitsja algkoosseisudebüüt

Eesti koondise algkoosseisus oli kaks üllatusnime. Annegret Kala ja Renate-Ly Mehevets (mõlemad Tartu Tammeka) alustasid vastavalt paremkaitses Maarja Saulepi ja keskväljal Jaanika Volkovi (mõlemad FC Flora) asemel.

Vaid 17-aastase Kala jaoks oli seejuures tegemist alles neljanda kohtumisega A-koondises ning esimesega põhikoosseisus. Tööpäev osutus raskeks, aga igati õnnestunuks, sest kasahhid ründasid peaasjalikult just tema äärelt, kuid valdav osa kahevõitlustest langes eestlanna kasuks. Sealhulgas kolm otsustavat sekkumist, mis rikkusid kodunaiskonna ühed parimad väravavõimalused.

Keskväljal põhikoosseisu usaldatud Mehevets rügas samuti kõvasti tööd teha, paistes eelkõige silma kaitsepanuse ja agressiivse pressinguga. Eeldatav alustaja Jaanika Volkov sekkus tema asemele 69. minutil ja lisas kvaliteeti palliga mängus.

2. Vlada Kubassova lisakäik

2022. aasta Eesti parim naisjalgpallur jättis Rahvuste liiga neli esimest kohtumist vigastuse tõttu vahele. Eriti teravalt tunti temast puudust just avamängus, kui Tartus Kasahstani võõrustades toimus samasugune võrdsete naiskondade võimalustevaene kohtumine. Tartus omasid Sinisärklased rohkem initsiatiivi, aga otsustav ründekäik jäi puudu, kahevõitlustes ei suudetud füüsiliselt võimsaid kaitsjaid ületada ning ka standardolukordades mitte.

Nüüd oli Kubassova olemas ning kuigi ta sai mängida vaid ühe poolaja ning oli vastaste kasti lähedal aktsioonis vaid paar korda, piisas sellestki. Kaks korda pööras ta samalaadselt kaitsja pealt maha ning murdis kasti, esimene olukord lõppes võiduvärava ja teine ohtliku pealelöögiga.

3. Eesmärk püsib sihikul

Eesti kerkis C-liiga 4. alagrupis Iisraeli kõrvale ning lõpetab grupimängud teisipäeval, mängides Ungaris Telki linnas just Iisraeliga. Alagrupi võitmise võimalused on siiski õhkõrnad. Selleks tuleb kas: 1) loota, et Iisrael ei saa laupäeval jagu alagrupi punasest laternast Armeeniast ning võita siis omavaheline mäng, või 2) võita omavaheline mäng vähemalt kuueväravalise eduga.

Rahvuste liiga eel Eesti treenerite poolt väljahõigatud eesmärk ehk B-liigasse tõusmine on aga võimalik ka teisel tabelireal lõpetades. Viiest teise koha omanikust kolm parimat saavad nimelt pääsme üleminekumängudele, kus tuleb alistada üks B-liigas oma grupis kolmandaks jäänud tiim.

Et üks C-liiga gruppidest on kolmeliikmeline, siis lähevad teiste kohtade võrdluses arvesse vaid esikolmiku vahelised kohtumised. See tähendab, et Eesti võidud Armeenia üle arvesse ei lähe, mistõttu oli eriti oluline Kasahstanist just võiduga tagasi tulla, sest see tõstab oluliselt meie võimalusi kuuluda grupiturniiri lõpuks sõelmängule pääsejate hulka.

4.  Mängu parim - Kristina Bannikova

Kui kaitses säras otsustavate sekkumistega debütant Kala, siis ründepoolel oli kõige säravam mängija Bannikova. Eesti paremäär liikus lennukal sammul ning hindas targalt, millal suunduda appi rünnakule, millal keskväljale, millal äärekaitsjale. Bannikova oli osaline enamikes Eesti ohtlikes olukordades.