MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?

Link kopeeritud
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen
Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Manuel Neuer ja Peter Gulacsi kannavad isegi samasuguseid kindaid. Fotod: Scanpix / dpa / Tom Weller / IMAGO / Eibner

Siilike turjal sosistamas, kuhu panna pass, ning siksakid esindamas rukkilillede nurgelisust. Eesti koondisel identiteedikriisi selle pilgu poolest pole. Euroopas aga ... tundus, et viimati lõi Saksamaa koondis omaenda Manuel Neuerile kaks ära.

Jalgpall ja mood on loodud käima ühte jalga. Enamasti ärilistel põhjustel, sest mida ilusam on särk, seda suurema tõenäosusega soetab selle endale ka tagasihoidlikum fänn. Või siis kuna särke toodetakse igale pallurile enamasti paarikaupa - juhuks, kui ühega mängu jooksul midagi juhtub (rebeneb või määrdub verega) või on soov lihtsalt kuivem riie selga tõmmata - pöördub küsimus jätkusuutlikkuse poole. Tahaks loota, et tänasel päeval toodetakse suurem ports vorme taaskasutatud materjalidest - nii vähemalt suured tegijad Nike ja Adidas on väitnud.

Viimase neist kavatsengi ette võtta. Sakslaste oma au ja uhkuse - Adidase - kellega kusjuures rahvuskoondis 2026. aastaga enam kui 70 aastat kestnud koostöö lõpetab. Juttude järgi raha tõttu: BBC teatel maksab ameeriklaste Nike diili eest aastas 100 miljonit eurot, samal ajal kui Saksamaa gigant avab rahakotiraudu poole kitsamalt. Saabumas on identiteedikriis?

Kuigi eks Nike ja täna tema sponsoreeritavad koondised "eksivad" ka, on jäänud Adidas selgemalt silma. Mille poolest ikkagi? Need paganama kollase ja oranži kirjud väravavahivormid, mis on justkui kõigil seljas!

Esiteks Manuel Neueril, kes kaitseb väravat Müncheni Bayernis ja Saksamaa koondises. Olenevalt vastasest, on tal see sama kollane vorm olnud seljas põhimõtteliselt aasta otsa! Sest Adidas riietab nii Bayernit kui koondist ja nende mõlema garderoobis on sama mudel, lihtsalt erinevate logode ja kirjadega.

Sakslased, on see ikka õige suund? Foto: Scanpix / dpa / Bernd Weissbrod

Ja siis, kolmapäeva õhtul, oli täpipealt sama (mõistagi, kirjad erinesid) kolla-oranž seljas ka Saksamaa koondisele vastu astunud Ungari esiväravavahil Peter Gulacsil. Õnneks on jalkaväljakud nõnda pikad, et loodetavasti ei ajanud Neuer (kes oli seekord tumedas rüüs) end ungarlasega sassi ... 

See pole veel kõik, teavad Šotimaa (ka A-alagrupp koos Saksamaa ja Ungariga), Hispaania (B-alagrupp) ja Belgia (E-alagrupp) mänge näinud jalgpallisõbrad - ka seal on see sama kollane vorm juba esindatud olnud. Rääkimata veel sellest, et klubijalgpallis võiks selle sama rüü selga tõmmata ka Arsenali eestlasest väravavaht Karl Jakob Hein ja mitmete teiste klubide kindamehed. Ning see silmapaistev muster tuleb ka mustal, rohelisel, sinisel ja punasel taustal, oleme nende seitsme mängupäeva jooksul märganud.

Aa, Manuel Neuer on hoopis seal. Foto: Scanpix / IMAGO / Jan Huebner

Ma saan aru, et ühest küljest on see täiesti jabur asi, millele üldse tähelepanu pöörata. Olulisem on ju mäng ise. Aga see on lihtsalt kuidagi nii ... hale. Eriti olukorras, kus väljakumängijad kannavad detailideni läbimõeldud värvikombinatsioonide ja mustritega selgelt eristatavaid vorme, mis kannavad edasi kõike seda, mis on sellele riigile ja koondisele tähtis. Olgu nendeks rahvuslikud tunnused - mõni lind või taim - või ühiskondlikud väärtused - näiteks mitmekesisus. Aga väravavahid? Ah võtke te siit see ...

Jälgisin Ungari ja Saksamaa mängu kolmapäeva õhtul tulenevalt muust elust telefoniekraanilt, mitte päris silmad punnis ja avavilest alates. Seetõttu ei saanud ma alguses kohe üldse aru, miks Jamal Musiala, Ilkay Gündogan ja teised omaenda Manuel Neuerit ründavad ...

NB! See on Itaalia väravavaht Gianluigi Donnarumma. Foto: Scanpix / AP Photo / Andreea Alexandru

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK