MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?

Link kopeeritud
Kristjan Remmelkoor pilt
Kristjan Remmelkoor
Kristjan Remmelkoor pilt
Kristjan Remmelkoor

Türgi mängijad rahvushümni ajal. Foto: Scanpix / Thilo Schmuelgen / Reuters

EM-il on palju analüüsitud seda, mis toimub mängude ava- ja lõpuvile vahel. Mis aga toimub mängueelsel hümnilaulmisel? Soccernet.ee fänniturniiridel annavad laululahingu tulemused tabelisse punkte. EM-il hümnilaulmine punkte ei anna, kuid mina otsustasin siiski tiimide kaheksandikfinaalide esitusi hinnata.

Kes võitis minu (mul on laulukooride kogemus olemas!) hinnangul rahvushümnide "laululahingu" igas kaheksandikfinaalis? Otsustamisel lähtusin eelkõige väljakule rivistunud algkoosseisude ning peatreenerite esitustest - sellest, kui innukalt ja hingestatult nad kaasa laulsid. Kuna jälgisin mänge teleülekande vahendusel, siis mõjutas tulemust kahtlemata ka see, keda ja millisel hetkel režissöör ja operaatorid näidata otsustasid.

Šveits - Itaalia. Itaallaste hümniesitus polnud küll koondise parimate aegade tasemel, aga siiski korralik - igatahes parem kui nende järgnenud jalgpallimängu-esitus. Eriti kiidan peatreener Luciano Spallettit ja tema möiret hümni lõpus. Šveitslased ei suutnud aga rivistusel nende ees seisnud Eesti maskotilastele nii head helielamust pakkuda - kolm mängijat olid vait kui sukad, nende seas kapten Granit Xhaka. Seega laululahingu võit selles kaheksandikfinaalis Itaaliale.

Saksamaa - Taani. Nendes koondistes laulsid kõik hümni kaasa. Mitmed sakslased tegid seda aga justkui mokaotsast. Varupingi ees mõneks hetkeks kaadrisse jäänud Thomas Müller pidanuks parema hümnitulemuse nimel kindlasti põhikoosseisu kuuluma. Taanlaste algrivistus oli kokkuvõttes usinam. Eriti kiidan Kasper Schmeichelit, kes kaptenina lauldes pingutas nii et nägu punane. Selle laululahingu võitis Taani.

Inglismaa - Slovakkia. See oli laululahingute kõige tasavägisem kaheksandikfinaal! Kõik laulsid kaasa, mõlemas koondises leidus rohkem- ja väheminnukaid kõrisid. Väljakule seisnud Inglismaa rivis oli kaptenipoolne pool tublim - sinna olid koondunud kõvemad laulumehed. Slovakkial laulis isegi itaallasest peatreener Francesco Calzona vaikselt suletud silmadega kaasa. Nii nagu pallimängus, kus tähtsaks osutus Jude Bellinghami 90+5. minuti iluvärav, said ka laululahingus määravaks ilusad lõpuhetked - Inglismaa hümni viimastel sekunditel näidati tribüünil ühte kaunist fännitari, kes vaimustunult laulis, nii et tema võlus mind ära. Napp võit Inglismaale.

Hispaania - Gruusia. Selles paaris oli otsust teha kõige lihtsam üldse. Hispaanlased, kirjutage ometi oma hümnile sõnad! Et seda oleks võimalik kaasa laulda. Nii suurel rahval peaks ju ometi leiduma mõni vaimurikas sõnameister, kes suuteline miskit paberile kirja panema. Teen ettepaneku, et Hispaania hümni sõnad võiksid olla jalgpalliteemalised - nende vutikoondis (ja ka tippklubid) on ju suuri tiitleid saavutanud. Gruusia mängijad olid kõik tublid, välja arvatud ainsana vaikinud Giorgi Tšakvetadze. Ülekaalukas võit Gruusiale.

Prantsusmaa - Belgia. Võib-olla peaks hoopis Belgia hümnist sõnad ära kustutama? Siis poleks aru saada, kui seda ei taheta kaasa laulda. Koguni viis Belgia põhikoosseisumeest vaikisid (pluss peatreener Domenico Tedesco, aga temal on välismaalasena vabandus olemas), nende seas kapten Kevin De Bruyne. Prantslaste esitus polnud veenev, aga vähemasti suud liigutasid kõik. Ja parim esineja oli treener Didier Deschamps. Võit Prantsusmaale.

Portugal - Sloveenia. Kõik laulsid tublisti kaasa. Aga Portugali esitus oli eriti hingestatud, kusjuures mida hümnisekundid edasi, seda paremasse hoogu portugallased sattusid. Suur kiitus loots Roberto Martinezele, kes on küll hispaanlane, aga laulis Portugali hümni laia naeratuse ja innuga. Võit Portugalile.

Rumeenia - Holland. Rumeenlased laulsid kõik hoogsalt ja hea emotsiooniga, käsi südamel. Neljal mängijal silmad suletud. Ainsaks tõrvatilgaks oli peatreener Edward Iordanescu, kelle suu püsis suletuna. Hollandi juhendaja Ronald Koeman laulis kaasa ja ka kõik Hollandi mängijad, aga üldpildis olid siiski rumeenlased võimsamad, nii et võit Rumeeniale.

Austria - Türgi. Türgi oli kõikide kaheksandikfinaalide peale kokku kindlasti üks parimaid. Kõik laulsid innukalt, nii et mängijate hääl tungis läbi kaamera tugevalt ka minu koju. Ka 19-aastane staar Arda Güler on juba päris võimsaks laulumeheks sirgunud. Kahele kaptenipoolseimale maskotilapsele tõi see hümniesitus laia naeratuse näole. Austerlased laulsid pigem pobisedes. Ja kapten Marko Arnautovic oli vaikne, kuigi tema silmad paistid olevat tähendusrikkalt niisked. Võit Türgile.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK