Luup peale | Ahelad maha raputanud Inglismaa lõvide möire kõlab üha ähvardavamalt

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Gareth Southgate'i võidumöire. Foto: Scanpix / Odd ANDERSEN / AFP

Inglismaa koondise esitused liiguvad EM-il üha tõusvas joones ning kuigi Holland reageeris avapoolaja hädadele õigeaegselt, surusid Gareth Southgate'i hoolealused end lõpuks jälle üle noatera edasi. Edasi finaali, kus kohtutakse pühapäeva õhtul Hispaaniaga.

Inglismaa domineeris Dortmundis peetud poolfinaali avaminutitest peale, kuid 7. minutil röövis Xavi Simons Declan Rice'ilt palli ja lajatas selle pikema jututa kasti tagant väravasse - 1:0!

Harry Kane leidis kiire vastuse. Kane'i 14. minuti löök 12 meetrilt vihises küll üle lati, ent Denzel Dumfriese ohtlik jalaviibutus põhjustas VAR-ülevaatuse, millest sündis lõpuks penalti Inglismaale! Valu seljatanud Kane võttis löögi enese peale ja kuigi Bart Verbruggen hüppas õiges suunas, oli penalti püüdmatult tugev ja täpne - 1:1!

23. minutil heastas Dumfries oma penaltivea, peatades Phil Fodeni löögi väravajoonel. 30. minutil sattus Hollandi paremkaitsja uuesti tähelepanu keskpunkti, saates nurgalöögi järel palli peaga latti. 32. minutil kolises ka teine väravakonstruktsioon, kui Foden proovis korrata Lamine Yamali teisipäevast imelööki, aga tema vintpall põrkas tagumisest ristnurgast posti kaudu valele poole.

Teiseks poolajaks õnnestus Hollandil mäng suuresti tasakaalustada. 65. minutil pääses Virgil van Dijk karistuslöögi järel viiekasti tagant palli suunama, aga Jordan Pickford päästis inglased. Järgnenud nurgalöögi järel lendas Dumfriese pealöök üle värava.

79. minutil lõi Bukayo Saka kiire kombinatsiooni järel palli Hollandi võrku, kuid eelnevalt fikseeriti Fodeni söödu puhul Kyle Walkerile napp suluseis. 90. minutil kombineerisid aga vahetusmehed legaalse võiduvärava, kui Cole Palmer söötis ja Ollie Watkins saatis trahvikasti paremast küljest pöördelt võimsa löögi tagumise posti kõrvale - 1:2Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kellele jagus lõvikonservi?

Inglismaa peatreener Gareth Southgate rääkis mängueelsel pressikonverentsil meeskonna vabanemisest kammitsaist. Tema sõnul olid märgid selged juba veerandfinaalis Šveitsiga, enne mida korraldati tiimiüritus ja lubati mängijatel isegi mõned õlled tarbida. Võtmekohaks tohutu välise survega toimetulekul nimetas treener grupina kasvamist läbi ühiste õnnestumiste.

Nagu nägime avapoolajal Dortmundis, ei olnud Southgate'i jutt sugugi vaid kuum aur. "Kolm lõvi" olid tõesti justkui ahelaist pääsenud, nende suhtumine enesekindel, liikumised julged ja mäng voolav. Paberile joonistatud viiesesse kaitseliini laskuti väga harva, ründeosakond vahetas uljalt positsioone ja ajas Hollandi kaitsjatel pea ringi käima.

Hollandi vapil olev oranž lõvi paistis omakorda välja palju kartlikum kui varasemal turniiril. Tavaliselt paremal äärel reservatsioonideta liiklev Denzel Dumfries püsis madalal, keskväljalt langes kaitseliini vahele tihti viieski mängija. Osaliselt oli kaitsesse vajumine kahtlemata Inglismaa poolt peale surutud, aga ka palli vallates jäi Dumfries harjumatult ettevaatlikuks.

2. Koemani tabavad vastukäigud

Memphis Depay sunnitud vahetus 35. minutil osutus Ronald Koemani jaoks parajaks õnnistuseks. Hollandi peatreener kasutas juhust keskvälja betoneerimiseks, tuues tipuründaja asemele keskväljamehe Joey Veermani. Xavi Simons siirdus ründaja alt paremale äärele ja Donyell Malen sealt tippu.

Ründemängu see käik ei elavdanud ja Holland jäi jätkuvalt surve alla, kuid keskväli saadi tasapisi pidama ning Inglismaa ohtlikud väravavõimalused kuivasid kokku. Vaheajal lülitas Koeman uue käigu sisse ka ründes, asendades Maleni Wout Weghorstiga, kelle kohalolu tõstis veelgi nende ohtlikkust standardolukordades ja tsenderduste puhul. Tasakaalustunud mängupilt võimaldas omakorda Denzel Dumfriesel oma tavapärasesse rolli astuda ja ühtäkki nägi Hollandi lõvi välja hoopis hirmuäratavam.

See polnud kaugeltki esimene kord sel turniiril, kui Koeman reageeris raskustele efektiivsete lüketega. Näiteks grupimängus Austria vastu oli Veerman ise meheks, kes juba 35. minutil välja vahetati, ning tema asemele tulnud Simons andis keskväljale teise näo.

Turniiri esimese viie mängu jooksul olid hollandlased koguni viis korda kaotusseisu jäänud, aga ainult ühe korra ei leitud sellele vastust. Seekord leiti probleemidele mänguliselt hea vastus juba enne kaotusseisu jäämist, aga kui lõpuks ikkagi taha jäädi, siis ei jäänud uueks reaktsiooniks enam lihtsalt aega.

3. Noored mehed teevad mängu

Teisipäeval haaras pealkirju 16-aastase Lamine Yamali vägitegu esimeses poolfinaalis. Kolmapäeval nägime aga Opta andmetel esimest EM-i poolfinaali läbi aegade, kus alustas koguni neli 21-aastast või nooremat mängumeest. Järeldus on ilmne: jalgpallurid muutuvad üha varaküpsemaks ning järeltulevatesse põlvedesse tasub julgelt panustada.

Seejuures ei olnud keegi neist neljast reamängija. Xavi Simons (21) avas skoori, Bart Verbruggen (21) hoidis Hollandit avapoolajal vee peal, Kyle Mainoo (19) pakutav säde süütas sel turniiril Inglismaa keskvälja ning Jude Bellinghami (21) klass ei vaja kellelegi tutvustamist.

4. Mängu parim - Gareth Southgate

Mängus, kus ükski mängija teiste seast väga säravalt esile ei kerkinud, võib tunnustada treenerit, kes on terve turniiri vältel kriitikasadu tõrjunud, aga liigub muudkui edasi. Nelja suurturniiri jooksul neli korda veerandfinaalis, kolm korda poolfinaalis, kaks korda finaalis ... ainult karikas on veel puudu.

Olgu pealegi, et kõik tänavused õnnestumised saabuvad justkui üle noatera ja jällekord vajati hilist väravat. Selle värava kombineerisid ju mängijad, kelle Southgate kümme minutit varem väljakule tõi.