Luup peale | Ajaloohuviliste suud sulgenud Inglismaa saatis Šveitsi pakkima
Tänavuse EM-i veerandfinaalid on olnud väga võrdsed, sest nii nagu kahes varasemas mängus, läks ka Inglismaa ja Šveitsi vastasseis lisaajale. Et juurde antud poole tunniga väravalisa ei tulnud, ootas ees penaltiseeria, mille inglased võitsid.
Inglismaa ja penaltiseeriad on teema, millest tõenäoliselt on kuulnud pea iga vutisõber. Seda peamiselt kahe mängu pärast: 1996. aasta EM-poolfinaal Saksamaaga ning 2021. aasta EM-finaal Itaaliaga.
Nimelt 1996. aastal kaotas Inglismaa nii, et kuuendana lööma läinud praegune koondise peatreener Gareth Southgate ei löönud ära. Möödus 25 aastat ning Southgate'i hoolealustel oli Wembley staadionil peetud finaalis võimalik võita riigi ajaloo esimene Euroopa meistritiitel, aga seda ei suudetud, sest kolm meest - Marcus Rashford, Jaden Sancho ja Bukayo Saka - eksisid.
Kuigi Šveitsist ja penaltitest palju ei räägita, siis ka nende jaoks on selles vallas olnud seis halb. Nad kaotasid 2006. aasta MM-il Ukrainale, 20 aastat hiljem EM-il Poolale ja 2019. aasta Rahvuste liiga pronksimatšis Inglismaale. 2021. aasta EM-il võideti küll esmalt Prantsusmaad, aga siis alistuti Hispaaniale.
Ajaloole tuginedes võis pakkuda, et kumbki poleks eelistanud penaltiseeriat, sest sellega on halvad mälestused. Aga mida mäng edasi, seda reaalsem see tundus. Järgnevalt kirjeldus sellest, kuidas Inglismaa pääses poolfinaali.
Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:
- Declan Rice lõi 14. minutil kasti otsast peale, aga šveitslased blokeerisid.
- Rice lõikas 16. minutil Manuel Akanji söödu vahelt ning söötis Harry Kane'ile, kes jätkas kasti otsa Kobbie Mainoole. 19-aastane poolkaitsja, Inglismaa ajaloo noorim suurturniiri veerandfinaalis mänginud mees lajatas peale, aga pall takerdus punamüüri.
- Kieran Trippier lennutas 22. minutil nurgalöögi kasti, kust Kane'i pehme pealöök lendas kaarega värava katusele.
- Bukayo Saka tsenderdas 36. minutil Jude Bellinghamile, aga Real Madridi täht ei suutnud palli normaalselt ja tugevalt suunata, mistõttu Yann Sommer korjas lahtise palli rahulikult üles.
- Saka murdis 45. minutil paremalt äärelt Michel Aebischeri vastu kasti ja söötis Mainoole, kelle lähilöögi blokeeris selja tagant välja hüpanud Granit Xhaka.
Kohtumise algfaasis tundus, et Šveits tahab natukene enam, sest punasärgid rabelesid rohkem. Aga pärast mõnda minutit sai Inglismaa oma mängu käima ja koos sellega enda kätte ka kontrolli.
Šveits tegi kogu poolaja peale ühe löögi, Inglismaa vastas viiega. Kuigi inglaste löögikohad olid loogilised ja pigem head, siis šveitslased töötasid kaitses niivõrd hästi, et väravavaht Sommer ei pidanud kordagi tõrjuma. Esimese kolmveerandtunni parim võimalus tekkis selle lõpus, kui Saka murdis paremalt äärelt keskele ja söötis viiekasti nurka Mainoole, kelle üritus blokeeriti.
Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:
- Breel Embolo sai 51. minutil kastis Remo Freulerilt palli, keeras Ezri Konza pealt maha ja lõi pehmelt Jordan Pickfordile sülle.
- Ricardo Rodriguez riputas 57. minutil palli Inglismaa värava ette, kus Konzaga võidelnud Embolo ei suutnud korraliku pealööki teha.
- Rodriguez tsenderdas 66. minutil värava ette, John Stones klaaris kasti otsa. Sealt proovis otse õhust esimese puutega Aebischer, aga ebaõnnestus.
- Šveits haaras eduseisu 75. minutil. Fabian Schär söötis trahvikasti paremasse serva Dan Ndoyele, kes andis madala palli Konza jala põrkest värava ette. Stones sai varba vahele, aga see teda ega Inglismaa koondist ei päästnud, sest tema selja tagant hüppas välja Embolo, kes toksas palli võrku - 0:1!
- Saka mängis paremal äärel taas Aebischerist mööda, liikus keskele ja virutas kasti tagant tagumise posti põrkest sisse - 1:1!
- Saka tsenderdas 83. minutil värava ette, kust Kane lõi vastu kaitsjaid.
- Eberechi Eze sai 88. minutil vasakus ääres palli. Ootas seni, kuni Luke Shaw jooksis tema tagant läbi ning võttis kaitsjad endaga kaasa, seejärel triblas Crystal Palace'i mees keskele ja lõi, aga väga mööda.
- Aebischer lennutas 90+3. minutil ideaalse palli viiekasti, kust õrnalt pea pihta saanud Embolo muutis palli lennusuunda nii palju, et tema taga vabaks jäänud Ndoye ei saanudki peaga löögile. Lõpuks kõmmutas Rodriguez mitme meetri jagu üle.
Kui avapoolaeg kuulus mänguliselt Inglismaale, siis vaheaja järel oli parem Šveits. Aga väravavõimalusi lõid mõlemad vähe. Esimene päriselt ohtlik olukord tekkis 75. minutil, mil Embolo suunas Ndoye söödust tulnud palli võrku. Teine oluline moment sündis viis minutit hiljem, kui Saka lõi mõneti lummava viigivärava.
Šveits jõudis lõpus lähedale võiduväravale, kui Aebischeri tsenderdus lendas ohtlikult viiekasti, aga lahkheli Embolo ja Ndoye vahel päästis inglaste naha. Nii jäi normaalaeg viiki ning taas ootas ees lisaaeg.
Märkmed lisaaja võtmesündmustest:
- Rice tulistas 95. minutil kaugelt, Sommer tõrjus pommlöögi posti kõrvalt korneriks.
- Saka tsenderdas 102. minutil kasti, šveitslased klaarisid. Pall maandus kasti otsas olnud Bellinghami jalal, kes tegi konksu ja lõi, aga blokk oli ees. Siis proovis uuesti ning pehme üritus oli Sommeri jagu.
- Schär lajatas 113. minutil trahvikasti paremast äärest esimese puutega otse õhust üle.
- Xherdan Shaqiri keerutas nurgalöögi 117. minutil otse värava peale ning tabas lati ja posti ristumiskohta.
- Shaqiri söötis 119. minutil Zeki Amdounile, kes kõmmutas kasti tagant peale, aga Pickford tõrjus. Hetk hiljem lõi Silvan Widmer värava eest mööda.
Inglismaa oli lisaaja esimesel poolajal teravam. Üldine mängupilt meenutas kohtumise algust, sest inglased tekitasid olukordi, šveitslased olid kaitses. Aga kahest raamilöögist - mida kusjuures oli rohkem kui kogu normaalaja peale kokku - Kolm Lõvi enamat ei suutnud.
Šveits oli teisel poolajal elavam, Inglismaa oli justkui kadunud. Vaatamata mitmele võimalusele ei suutnud šveitslased kordagi Inglismaa väravasuud kaitsnud Pickfordi üle mängida - ees ootas penaltiseeria. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Kolm veerandfinaali, kolm lisaaega, kaks penaltiseeriat
Inglismaa ja Šveitsi mäng oli selle turniiri kolmas veerandfinaal. Nii nagu kaks varasemat - Hispaania vs. Saksamaa ja Portugal vs. Prantsusmaa -, läks ka see mäng lisaajale. Kui Hispaania suutis lisaaja viimase minuti väravast Saksamaa alistada, siis prantslased pääsesid edasi penaltiseerias. Inglased matkisid Prantsusmaad
Löömist alustas Inglismaa:
- Cole Palmer lõi vasakule, Sommer hüppas teisele poole - 1:0!
- Akanji lõi värava keskjoonest pisut paremale, Pickford tõrjus - 1:0!
- Bellingham veeretas paremale, Sommer hüppas vasakule - 2:0!
- Schär lõi paremale alla, Pickford hüppas teisele poole - 2:1!
- Saka paigutas palli parema posti kõrvale, Sommer hüppas teisele poole - 3:1!
- Shaqiri lõi tugevalt paremale, Pickford ei ulatanud - 3:2!
- Ivan Toney vasakusse alanurka, Sommer ei ulatanud - 4:2!
- Amdouni veeretas keskele, Pickford hüppas paremale - 4:3!
- Trent Alexander Arnold tugevalt vasakule üles, Sommer hüppas paremale - 5:3! Inglismaa poolfinaalis!
Inglismaa jaoks on läbi ajaloo olnud penaltiseeriad väga valusad. Alates 1996. aasta EM-poolfinaali kaotas Kolm Lõvi viis seeriat järjest, enne kui alistas 2018. aasta MM-il Kolumbia ja seejärel 2019. aasta juunis Rahvuste liiga kolmanda koha mängus Šveitsi.
Ajalugu rääkis Inglismaa kahjuks, aga Inglismaa pani ajaloohuviliste suud lukku ning näitas võimu. Inglaste enesekindlust peegeldas kõige paremini vahetusest sekkunud Ivan Toney, kes löögi eel ega ajal palli ei vaadanud - tema silmad jälgisid Sommerit. Kiidusõnu tuleb öelda ka Pickfordile, kes korraldas Šveitsi esimese löögi eel pisut teatrit, mistõttu pidi punasärkide suurim staar Akanji kauem praadima. Nagu näitab protokoll, siis Pickfordi taktika töötas.
2. Southgate muutis lõpuks taktikat
Inglismaa tuli Šveitsi vastu uue taktikaga, kui paberil oli üles joonistatud 3-4-2-1 asetus. Alguses tundus, et see oli lihtsalt suitsukate, kuna Inglismaa alustas ikkagi 4-2-3-1 formatsiooniga, aga positsioonirünnakutel oli vaatepilt uus. Nimelt Bellingham ja Foden mängisid mõlemad keskel ehk number 10 peal, vasakkaitsja Trippier ja parempoolne ääreründaja Saka tõmbasid äärtel platsi laiaks.
Lisaks mängis Inglismaa viimaks ometi julgemalt. Kui eelmistes mängudes oli probleem, et ka 0:0 seisul mängiti kompaktselt ja justkui hoiti seisu, siis nüüd tegutseti nii, nagu ühele favoriidile omane - hoiti kõrget liini, pressiti agressiivselt ning sunniti šveitslasi eksima. Tänu sellele oli Inglismaa juba esimese poole tunni jooksul ohtlikum kui kogu senise turniiri peale kokku. Pärast seda inglased rahunesid ning ei olnud enam eriti teravad, aga eelmiste mängudega võrreldes oli mängupilt ikka parem.
Inglismaa mängu muutis paremaks ka see, et Trippier mängis kõrgemal kui varem. See andis Fodenile võimaluse mängida keskel nii, et Inglismaa vasak äär oli ohtlik. Lause viimast osa pole sel turniiril saanud veel kordagi öelda, sest pahem pool on varem olnud kasutu, aga piisas ainult väikesest taktikalisest muutusest.
Veel Inglismaa taktikast: kõrgelt pressides oli huvitav, et paberil alumise poolkaitsja kohal olnud Mainoo pressis väga kõrgelt, tema kohal oli Saka. Ja kui Šveits tuli palliga mööda Saka äärt kõrgemale, astus Arsenali mees vastu ning Mainoo langes oma kohale.
Siiski oli Inglismaal üks väga suur mure - normaalajal häid võimalusi polnud, kui välja jätta avapoolaja lõpu Mainoo šanss. Kokkuvõttes polnud võimaluste nappusest hullu, sest Inglismaa pääses poolfinaali ning mängupilt oli pigem positiivne - selle pealt on hea minna vastu poolfinaalile.
4 - Bukayo Saka successfully dribbled past Michel Aebischer four times in the first half, already the most one player has beaten another in a single match at #EURO2024. Penetration. #ENGSUI pic.twitter.com/7rxQBue3fD — OptaJoe (@OptaJoe) July 6, 2024
3. Mängu parim - Bukayo Saka
Londoni Arsenali ja Inglismaa koondise parempoolne ääreründaja Saka oli Šveitsi vastu kõige säravam mees. Seda näitas juba avapoolaeg, kui ta mängis neljal korral Aebischerist mööda ning tekitas Mainoole ideaalse väravavõimaluse, ent inglaste kahjuks suutis Xhaka löögi blokeerida.
Mees, kes sai pärast 2021. aasta EM-finaali väga palju sõimu, sest eksis penaltiga, kehastus nüüd Inglismaa päästjaks, kui võttis kaotusseisus olles kogu koondise oma õlule ning tassis nad halvast seisust välja. Kui Kolm aastat tagasi oli Saka Inglismaa fännide halvas nimekirjas, siis selle esituse järel enam mitte.
Inglismaa - Šveits 1:1 (0:0, 1:1, 1:1)
81. Bukayo Saka - 75. Breel Embolo
Hoiatused: 67. Harry Kane - 32. Fabian Schär, 85. Silvan Widmer
Peakohtunik: Daniele Orsato (Itaalia)
Penaltiseeria (löömist alustas Inglismaa):
- Cole Palmer - 1:0
- Manuel Akaji - 1:0 (Jordan Pickford tõrjus)
- Jude Bellingham - 2:0
- Fabian Schär - 2:1
- Bukayo Saka - 3:1
- Xherdan Shaqiri - 3:2
- Ivan Toney - 4:2
- Zeki Amdouni - 4:3
- Trent Alexander-Arnold - 5:3
Inglismaa: Pickford, Walker, Stones, Konsa (78. Palmer), Trippier (78. Shaw), Mainoo (78. Eze), Rice, Saka, Bellingham, Foden (115. Alexander-Arnold), Kane (109. Toney).
Varus: Ramsdale, Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton.
Šveits: Sommer, Schär, Akanji, Rodriguez, Rieder (63. Zuber), Freuler (119. Sierro), Xhaka, Aebischer (119. Amdouni), Ndoye (98. Zakaria), Embolo (109. Shaqiri), Vargas (63. Widmer).
Varus: Mvogo, Kobel, Stergiou, Widmer, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta