EM2024

Luup peale | Külmema peaga Holland jahutas Türgi leegi

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Holland pole EM-il nelja seas juba 20 aastat mänginud. Nüüd on see aeg jälle käes. Foto: Scanpix / Nico Herbertz / Imago images

Hispaania ja Prantsusmaa, Inglismaa ja Holland. EM-i neli paremat on eranditult Euroopa suured jalgpallivõimud. Holland, kes pole mandri parimate selgitamisel juba tükk aega kaasa löönud, oli seejuures neljast suurest ainus, kellele piisas edasipääsu tagamiseks 90 minutist. Üle tuli aga mängida taas kirge ja võitlusvaimu näidanud Türgi, 2:1 tulemusega see siiski õnnestus.

Minutitki polnud mängitud, kui Memphis Depay karistusalasse purjetas ja peale lõi – üle. Pisut hiljem oli samal mehel uus šanss, ent seekord jõudsid kaitsjad end ette sättida. Türgi ähvardas iga vasturünnakuga, aga pealelöökideni esialgu ei jõudnud. Kümne minuti möödudes Salih Özcan lõpuks proovis, kuid pall lendas üle värava.

Mäng käis ühe värava alt teise alla, paraku tõmbas pahatihti mõlema meeskonna rünnakutele kriipsu suluseisulipp. Türgi riskes kaitses kohti sisse võttes ühtpidi vähem, teisalt läks ründama alati maksimaalse hingestatusega.

Välk raksatas 35. minutil. Türgi teenis hollandlaste valearvestuse tõttu nurgalöögi, see leidis Arda Güleri ja Güler kruttis tsenderduse tagumise posti juurde. Seal oli ühe Denzel Dumfriesi vastu ootamatult kolm kõrgele kerkinud türklast ja Samet Akaydin suunas palli peaga lati alla – 0:1!

Teiseks poolajaks vahetas Ronald Koeman edurivisse pikakasvulise Wout Weghorsti ja ehkki palle ei hakatud otseselt tema peale mängima, muutis see lüke siiski Hollandi rünnakud parimas mõttes palju sirgjoonelisemaks. Teise poolaja esimese suurepärase šansi eest hoolitses aga siiski hoopis Türgi, kui Güler 55. minutil karistuslöögist posti kolistas.

Kümme minutit hiljem valitses Hollandi värava all taas suur segadus. Kenan Yildiz lõi eemalt peale ja Bart Verbruggen tõrjus enda ette, kuid esimesena suutis varba välja sirutada väravaesisel pikali olnud Weghorst, kes palli türklaste eest minema lõi. Kulus veel mõni minut ja siis oli Weghorst juba ametis endale omasemas kohas ehk vastaste värava all. 70. minutil teenis ta nurgalöögi, see mängiti hästi lahti ja karistusalasse täiesti vabaks unustatud Stefan de Vrij pealöök tõi tabloole 1:1 viigi.

Kuus minutit hiljem oli Holland juba ees. Parajalt kaootilise rünnaku käigus harutas Xavi Simonsi nutikas sööt Denzel Dumfriesile sasipuntra lahti ja Dumfries leidis omakorda võimaluse sokutada pall väravaesisele. Sinna tormasid korraga nii hollandlased kui ka türklased ja esmalt näis, et Cody Gakpo suunas palli kukkumise pealt võrku. Kordused aitasid siiski selgitada, et otsustava puute tegi tahtmatult Türgi kaitsja Mert Müldür. Ent 2:1 oli tõsiasi.

Kas keegi arvas tõesti, et ennast juba niigi ületanud Türgi annab alla? Otse vastupidi! Lõpuminutitel järgnes nende vahetusmeeste vedamisel üks šanss teisele, kuid võrk enam ei sahisenud. Lõpuminutite olulisemate sündmuste kronoloogia kujunes selliseks:

• 85. minutil oli Verbruggen näpuotsatõrje järel juba mängust justkui väljas, ent Micky van de Ven suutis Zeki Celiki löögi blokeerida.
  • Hetk hiljem pääses proovima Kerem Aktürkoglu, kelle löögile viskus ette lausa kaks hollandlast. Tagumise posti kõrvale teel olnud pall suunati nurgalöögiks.
  • 89. minutil oli Gakpol võimalus vasturünnakul mäng ära lõpetada, aga kaheksandikfinaali kangelane Mert Günok tegi hea jalatõrje.
  • 90. minutil sai Aktürkoglu uuesti löögile, seekord peaga. Mööda.
  • 90+1. minutil jõudis pall värava ette Semih Kilicsoyle, kes ei jõudnud teha enamat reiega suunamisest. Löök ei tulnud välja tugev, ent oli üpris ebamugav, ometi säras Verbruggen tõrjega.

Ja oligi kõik. Türklaste muinasjutt sai otsa, Holland jõudis aga 20-aastase pausi järel taas Vana Maailma nelja parema meeskonna sekka. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Täistempol algusest lõpuni

Tundus täiesti uskumatu, et avapoolaja ainus raamidesse lennanud pealelöök oli Akaydini 1:0 värav. Juba enne minuti täitumist oli Memphis Depayl suurepärane šanss skoor avada, aga löök läks taevasse ja see seadis justkui kõigile järgmistelegi katsetele mustri ette. Rünnakuid, kus tundus, et kohe-kohe hakkab juhtuma midagi väga ohtlikku, kogunes järgemööda, kusjuures mõlemas väljaku otsas. Ent lõppviimistlus jättis mõlema meeskonna ründajatel soovida. Või olid hoopis kaitsjad nii kõrgel tasemel?

Kui neljast veerandfinaalist esimene ehk Saksamaa ja Hispaania duell pakkus veel ka silmailu, ehkki vähem kui võinuks mängu eel senise turniiri põhjal oodata, siis kaks järgmist ehk Portugal-Prantsusmaa ja Inglismaa-Šveits kujunesid taktikaliselt ettevaatlikeks ja selle võrra nürimateks mängudeks. "Kui astuksin akna juurde ja näeksin, et tagahoovis mängib Prantsusmaa, tõmbaksin kardinad ette," nähvas reedeõhtuse veerandfinaali kokkuvõtteks BBC ekspertkommentaator, kunagine Premier League’i võitja Chris Sutton.

Holland ja Türgi andsid lootust ja usku, et suurturniiril võib ka kõrgetele panustele käiv väljalangemismäng olla suunatud eeskätt ise värava löömisele, mitte vastase tabamuse ärahoidmsiele. Aga eks ole eeldused selleks ju kirjutatud nii Hollandi jalgpalliDNA-sse kui ka türklaste veregruppi. Aitäh selle eest! Eriti Holland on seejuures torganud silma kui meeskond, kes läinud senise turniiri käigus tasapisi aina paremaks.

2. Türgi rõõm ja mure

Kaheksandikfinaalis Austriaga lõi Türgi mõlemad väravad nurgalöögi järel. Nende autor Merih Demiral oli veerandfinaaliks juba mängukeelu all, kuid tema värsket mõttelist pärandit kandis edukalt edasi teine keskkaitsja Samet Akaydin. Samas jõudsid ka hollandlased viigiväravani nurgalöögist, mille ajal unustasid türklased täielikult valveta keskkaitsja Stefan de Vrij.

Olukordi, kus keskkaitsja saab nurgalööki täiesti segamatult rünnata, tuleb vähemalt subjektiivse mulje põhjal viimaste aastate jalgpallis varasemast tihedamini ette. Milles asi? Tsoonikaitse levikus? Või pigem lihtsalt oskamatuses seda korralikult mängida?

Demirali mängukeelu valguses ei saa üle ega ümber sellest, et Türgi pidi teist mängu järjest läbi ajama oluliste meesteta. Lisaks talle puudusid mängukeelu tõttu nii Orkun Kökcü kui ka Ismail Yüksek, mis kahandas peatreeneri Vincenzo Montella valikuid arvestataval määral. Pika turniiri peale pidi Montella kõvasti vangerdama ja ehk jäi türklastel just kokkumängust paar protsenti puudu, et poolfinaali murda.

3. Parim väravakütt? Teist turniiri järjest OG!

Korraks näis, et turniiri käigus Hollandi esiründajaks tõusnud Cody Gakpo teeb märkimisväärse sammu turniiri parima väravaküti auhinna poole. Kui pall 76. minutil Türgi väravasse jõudis, rõõmustas Liverpooli ründaja esialgu justkui väravaautorina. See tabamus oleks ta käimasoleval turniiril tõstnud nelja värava peale, ent lõpuks jäi Gakpole kirja senine saak ehk kolm tabamust.

Sama palju on skoori teinud Georges Mikautadze, Jamal Musiala ja Ivan Schranz, kuid Gruusia, Saksamaa ja Slovakkia on juba turniirilt koju sõitnud ja nemad oma saldot kasvatada ei saa. Gakpo saab, ning ehkki inglased Jude Bellingham ja Harry Kane, hispaanlased Dani Olmo ja Fabian Ruiz ning koondisekaaslane Donyell Malen olnuks kahe värava pealt võimelised allesjäänud mängu(de)ga vabalt mööduma isegi nelja-värava-Gakpost, peab hollandlane nüüd veel kõvemini vaeva nägema, et esikohta kindlustada.

Üks on siiski selge, kui just ei juhtu jalgpalliimet – mitteametliku "kuldse saapaga" sõidab teist turniiri järjest EM-ilt koju fiktiivne kodanik initsiaalidega OG, täisnimega Own Goal ehk Omavärav. Gakpolt võetud ja Müldüri nimele märgitud tabamus oli tänavusel EM-il juba kümnes omaväravana kirja läinud koll. Eelmisel turniiril kogunes neid lõpuks 11, aga näiteks 2016. aastal kanti protokollidesse kõigest kaks omaväravat, 2012. aastal üksainus ja 2008. aastal mitte ainsatki.

4. Mängu parim – Stefan de Vrij

Hea küll, mängulõpu surve oli midagi sellist, millega Ronald Koeman peab poolfinaali eelstel päevadel kiiremas korras tegelema, sest parema õnne ja realiseerimise korral oleks Türgi vabalt võinud mängu lisaajale viia. Holland ulatas selleks vajaliku võtmekimbu neile liiga lahkelt ja pidi kergendusega ohkama, et Türgi ei jõudnud sealt õiget välja õngitseda.

Ent võib-olla polnud see ka pelk õnn, vaid oskused? Meeskonna kapteni Virgil van Dijki varjust tõusis esile de Vrij, kes tegi lisaks "üleplaanilise" soorituse teises väljakuotsas ja lõi viigivärava, mis Hollandi raskest seisust välja aitas.

Holland - Türgi  2:1 (0:1)
70. Stefan de Vrij, 76. ov. Mert Müldür - 35. Samet Akaydin

Hoiatused: 30. Xavi Simons, 54. Nathan Ake, 64. Virgil van Dijk, 90+6. Wout Weghorst - 90+3. Cenk Tosun, 90+6. Vincenzo Montella (peatreener)
Eemaldamine: 90+6. Bertug Yildirim (pingilt)
Peakohtunik: Clement Turpin (Prantsusmaa)

Holland: Verbruggen, Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake (73. van de Ven), Schouten, Simons (87. Zirkzee), Reijnders (73. Veerman), Bergwijn (46. Weghorst), Depay (87. Frimpong), Gakpo.
Varus: Bijlow, Flekken, Geertruida, de Ligt, Wijnaldum, Weghorst, Frimpong, van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Zirkzee, Gravenberch.

Türgi: Günok, Müldür (82. Celik), Ayhan (89. Kilicsoy), Akaydin (82. Tosun), Bardakci, Kadioglu, Yilmaz, Özcan (77. Yokuslu), Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu), Güler.
Varus: Bayindir, Cakir, Celik, Yokuslu, Aktürkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Kahveci, Kilicsoy, Akgün, Yildirim.

Poolfinaalis Inglismaa ja finaalis Hispaania? Koeman ei taha Prantsusmaaga mängida