Luup peale | Hispaania kinnitas end Euroopa tõelise kuningana ja õnnistas sisse Lamine Yamali ajajärgu

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Kuu aega kestnud jalgpallipidu Saksamaal lõppes haarava finaaliga, mis tõstis Hispaania igati teenitult tagasi kontinendi troonile. Inglismaa näitas iseloomu, kuid jäi teist turniiri järjest kõige napimalt igatsetud tiitlita.

Hispaania alustas Berliini olümpiastaadionil ülivõimsa ülekaaluga pallivaldamises, kuid sellele vaatamata kujunes avapoolaeg harukordselt võimalustevaeseks. Mõlemad meeskonnad vältisid kaitses riske ja noolisid võimalusi kiireteks üleminekuteks, mis aga ikka ja jälle kas veaga maha võeti või siis kaitsemüüri takerdusid.

45 minuti jooksul sooritati kahe meeskonna peale vaid üks pealelöök, mida kaitsjad ei blokeerinud, ning seegi põrkas ohutult väravast mööda. Siiski sai lisaminutitel näha ka ühte tõrjet, kui Inglismaa karistuslöök jõudis viiekasti tagumises otsas Phil Fodenini, kes ei suutnud aga ühepuutelööki terava nurga alt Unai Simonist mööda suruda.

Hispaania sai vaheajal halbu uudiseid, kui avapoolaja lõpus vigastada saanud Rodri polnud võimeline mängu jätkama ning tema asemele sekkus keskvälja ankrumeheks Real Sociedadi poolkaitsja Martin Zubimendi. See ei takistanud neil aga veidi rohkem kui minutiga juhtima asumast - Lamile Yamal murdis keskele ja söötis Nico Williamsile, kelle ühepuutelöök mängis Jordan Pickfordi üle - 1:0!

La Roja pääses sõiduvette ning võinuks mängu ära otsustada. Dani Olmo ei saanud aga kümnelt meetrilt väravale pihta. 55. minutil viis Yamali sööt Alvaro Morata Pickfordiga silmitsi, kuid ka  tema üritus ei veerenud värava suunas. Ning kohe pärast seda lendas ka Willamsi kasti tagant sooritatud ohtlik löök mööda.

Gareth Southgate vastas ründavate vahetustega, asendades Harry Kane'i Ollie Watkinsiga ja Kobbie Mainoo Cole Palmeriga, ning inglased pääsesidki mängu tagasi. 64. minutil pööras Jude Bellingham end kasti taga efektselt löögile, aga löök ei kujutanud ohtu.

Hispaania ei jäänud kaitsesse seisma, vaid noolis aktiviseerunud inglaste seljatagant ruumi vasturünnakuteks, kasvatatades tulutult oma löögistatistikat. 66. minutil jõuti lähedale, kui Yamal pääses kiirrünnaku lõpetuseks löögile, aga Pickford oli jaol.

Hoopis Inglismaa skooris kiirrünnakul, kui Bukayo Saka tegi 73. minutil paremal äärel eeltöö, Bellingham jätkas tema söödu ühe puutega kasti taha ning Palmer tulistas sealt omakorda ühe puutega tagumise posti kõrvale - 1:1!

Viigivärava järel näis Inglismaa seisuga rahulduvat ning Hispaania haaras mänguohjad uuesti enda kätte. 82. minutil mängisid Williams ja Olmo Yamalile hea löögivõimaluse, aga löök lendas otse Pickfordi suunas. 86. minutil inglased enam ei pääsenud, kui Mikel Oyarzabal vahetas Marc Cucurellaga söödu ning kõksas palli viielt meetrilt võrku - 2:1!

Inglismaa jõudis loetud minutitega veelkord viigistamisele ülilähedale. Nurgalöögi järel tõrjuti Declan Rice'i pealöök Simoni poolt, seejärel võeti Watkinsi üritus Olmo poolt joonelt ära ning lõpuks lendas Rice'i teine üritus väravast mööda. Nii hoidis Hispaania edust kinni ning lõpetas EM-i seitsme võiduga seitsmest mängust. Soccernet.ee tähelepanekud:

Nico Williams murdis väravaluku ja tõmbas selle finaali käima, Foto: Scanpix / Ina Fassbender / AFP

1. Kardetud ääred said oma tahtmise

Finaali eel pakkus kõige rohkem kõneainet kõikvõimalikke noorusrekordeid purustanud Lamine Yamal, kes oli turniiri käigus Hispaania koondises üha tähtsamasse rolli kerkinud. Inglismaa peatreener Gareth Southgate otsustas kasutada tema vastu Luke Shaw'd, kes kuulus viimati algkoosseisu 147 päeva tagasi.

Vigastusest taastuva Shaw kaasavõtmine turniirile oli pakkunud kõvasti kõneainet, kuid mees paranes sõelmängudeks ning sekkus veerand- ja poolfinaalis vahetusest. Finaali avapoolajal õigustas ta enda osalust täielikult, saades Yamali takistamisega ideaalselt hakkama. Samamoodi ohjas Kyle Walker teist kardetud äärt Nico Williamsit. Inglased olid mõlemas äärevastasseisus oma vastasest 12 aastat vanemad, kuid ei lubanud noorukitel üks-ühe vastu midagi korda saata. Yamal ja Williams proovisid igatepidi, vahetasid kohti, liikusid keskele ja mängisid vahepeal koos samas ääres, kuid kasu polnud millestki.

Ent kohe teise poolaja alguses kõik muutus. Vaevalt minut oli kulunud, kui Shaw Yamali ära kaotas ja seejärel ei jõudnud ka Walker enam Williamsi sissejooksu takistama. Ning kui inglased olid sunnitud kaotusseisus oma mängu avama, siis hakkas kogenud meestel teravate äärte vastu üha rohkem probleeme tekkima, nii et teisel poolajal õigustasid Yamal ja Williams lõpuks ikkagi kõiki neid ootuseid, mida neile seati.

2. Noorte tähtede turniir

22-aastane Nico Williams viis Hispaania juhtima 17-aastase Lamine Yamali söödust ning 22-aastane Cole Palmer viigistas 21-aastase Jude Bellinghami söödust. Olgu, võiduvärava kombineerisid 27-aastane ja 25-aastane, aga üldjoontes kinnitas ka finaalmäng, et see turniir kuulub noortele tähtedele, kes on jalgpalliväljakuid vanadelt meistritelt üle võtmas.

Arusaadavalt langeb tähesära siiski ennekõike ühele mängijale, sest Yamal ei ole ju mitte lihtsalt noor, vaid lausa verinoor võtmemängija ja fenomenaalne talent. Täiesti võimalik, et see turniir juhatas sisse Yamali ajajärgu ja seda jäädakse mäletama samamoodi nagu jäädi 2004. aasta turniiri seostama Cristiano Ronaldo saabumisega suurele areenile.

Finaalieelsel päeval alles 17-aastaseks saanud nooruk tegi muidugi Barcelonas juba liigahooajal suuri tegusid, kuid laia avalikkuse silmis mängis ta end tõeliseks suurnimeks just sel EM-il. Ning kui turniiri algfaasis räägiti veel eelkõige tema vanusenumbrist, siis mida aeg edasi, seda selgemalt kerkis ta EM-i võitnud meeskonna võtmemängijaks. Turniiri lõpuks kogunes tema arvele värav ja neli väravasöötu, kusjuures ta oli väravates otseselt osaline kõigis neljas sõelmängus.

Yamali tähelennu algus varjutab kõige suuremadki mängijad enne teda, kuid esialgu on see siiski vaid üks superhooaeg. Et oma nimi jalgpalliajalooraamatuis Ronaldode ja Messide kõrvale kirjutada, selleks tuleb tal valitseda väljakuid veel kümneid aastaid. Kuidas mõjub tippjalgpalli tohutu mängukoormus nii varaküpsele supertalendile? Seda vastust ei tea tegelikult keegi, sest päris nii noorelt ei ole keegi veel nii suuri tähti taevast alla tooma hakanud.

3. Hispaania valitsusaeg kestab

Hispaania koondis võidutses suurturniiril viimati "alles" 12 aastat tagasi, kuid suuremas plaanis võib öelda, et hispaanlased on valitsenud Euroopat terve käimasoleva aastatuhande. Inglaste puhul võib ju rääkida kõige rikkamast koduliigast ja koondise saavutatud stabiilsusest, aga Hispaaniale ei ole neil siiski midagi vastu panna.

Hispaaniast sai esimene koondis, kes võitnud neli EM-i, kusjuurest neist kolm on võidetud alates 2008. aastast. Lisaks on tegemist 2010. aasta maailmameistritega. Samamoodi on Hispaania klubid valitsenud Meistrite liigat, kus ühelgi teisel riigil pole Real Madridi karikariiulile midagi vastu panna. Ning absoluutses tipus on ka Hispaania naiste koondis ja noortekoondised.

Nagu Opta enne mängu kokku luges, polnud Hispaania mehed kaotanud MM-idel, EM-idel, Meistrite liigas ega Euroopa liigas 26 finaalmängu järjest. Nüüd siis 27! Niivõrd pöörane võiduseeria ei saa olla juhus, vaid see kinnitab hispaanlaste võimsat ja kestvat valitsusaega kontinendil.

4. Kas Southgate saab veel ühe võimaluse?

Gareth Southgate’i kaheksa-aastane ametiaeg Inglismaa peatreenerina on olnud uskumatult stabiilne ja edukas, viies nad MM-idel korra pool- ja korra veerandfinaali, EM-idel kaks korda järjest finaali. Ometi ütles mees tänavuse EM-i hakul ise, et tõenäoliselt päästaks talle töökoha ainult tiitlivõit, ja tõepoolest ei paista tema tulevik hetkeseisul sugugi kindlana.

Finaalipääsmele vaatamata ei veennud Inglismaa esitused osasid fänne. Säratute grupimängude järel vedas neil tabelipoolega, mistõttu ei pidanud nad teel finaali kohtuma ühegi suursoosikuga. Inglismaa liikus edasi üle noaterade, lüües kolme grupimänguga Serbia, Taani ja Sloveenia vastu ühtekokku vaid kaks väravat ning jäädes kõigis kolmes eelfinaalis kaotusseisu.

Teisest küljest aga näidati võimsat iseloomu, võideldes end ikka ja jälle trammi alt välja, ja samamoodi tuldi ju tagasi ka finaalis. Kui kohtumise eel oli üheks põhiküsimuseks see, kuidas saab Inglismaa hakkama absoluutse tippklassi vastasega ja eelkõige selle võimsa kõrge pressiga, mis on Hispaania üks peamisi trumpe, siis enamuse ajast tuldi sellega kenasti toime.

Ometi tuli kokkuvõttes tunnistada Hispaania paremust ja seda mitte ainult tabloo, vaid ka mängulise esituse põhjal. Southgate'i vahetused osutusid jälle õnnestunuks, kuid see osutas ka ühele kriitikapunktile, mida talle ette heidetakse: liigsele toetumisele vanale kaardiväele. Koguni kuus meest alustasid põhikoosseisus nii tänavust kui ka kolme aasta tagust finaali. Southgate on toonud Inglismaa tagasi kõrgesse mängu, kuid kas tema on ka see treener, kes suudab astuda järgmise sammu?

5. Finaali parim - Nico Williams

Seekord toimis Hispaania vasak äär isegi paremini kui Yamali äär ning teenitult tõi just Williamsi värav mängu ka murrangu. Ta jääb õnnetult oma koondisekaaslase rekordite varju, kuid tedagi ootab ees särav karjäär ning esimese suurusjärgu klubid koputavad juba uksele.