MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid

Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

Belgia superstaar Kevin De Bruyne. Foto: Scanpix / Sergei Mihhailitšenko / Zuma Press

Seda teavad ju kõik, et palliplatsil hästi mängida, peab nägema hea välja. Suur roll on soengul, putsadel, sokkide kõrgusel ja teistel sarnastel teguritel. Aga võib-olla et kõige olulisemal kohal on mänguvormid. 

Saksamaa suurturniiril osaleb 24 koondist, vormitootjaid on kokku kuus - Nike, Adidas, Puma, Macron, Joma ja Hummel. Nike varustab üheksat koondist, Adidase särkides jooksevad ringi kuus rahvusmeeskonda, Puma usku on neli koondist, Jomat ja Macroni kannavad kaks koondist ning Hummelit hoiab au sees Taani.

Särkide järjestamine on ütlemata subjektiivne tegevus, seega tõenäoliselt ei ühti lugeja ja siinkirjutaja arvamused, aga mis teha - elu on selline. Millised on selle EM-i kümme ilusaimat särki?

Christian Eriksen. Foto: Scanpix / Damien Meyer / AFP

10. Taani koduvorm - Hummel

Kümnenda koha pälvib Taani koduvorm, mis on üldjoontes täiesti tavaline punane särgi ja püksipaari kombinatsioon. Aga selle teevad eriliseks Hummeli detailid - nooled õlgadel ja rinnal olev kimalase logo -, sest nagu ülal mainitud, kannab EM-il nende vormi vaid Taani. 

Alex Grimaldo Hispaania võõrsilvormis. Foto: Scanpix / Charlie Carter / Imago

9. Hispaania võõrsilvorm - Adidas

Hispaania on seni kasutanud EM-il vaid koduvormi, mis on traditsiooniliselt punane, aga võõrsilvorm on ilusam. Nagu ülalolevalt fotolt näha, on värvid võrdlemisi ebatavalised. Kui Taani puhul oli tavaline hea, siis hispaanlaste ebatavaline on veel parem. Särgitootja Adidase sõnul peaksid värvid kujutama suvist Hispaania randa - kas see päriselt meenutab seda, on iga inimese enda otsustada.

8. Belgia võõrsilvorm - Adidas

Belgia võõrsilvorm meenutab pisut Manchester City koduvormi, aga inspiratsioon ei tulnud sealt. Adidas võttis vormi disainides šnitti hoopis Belgia kunstniku Herge, kodanikunimega Georges Remi koomiksisarjast "Tintini seiklused" - Tintini särk oli sinine ja püksid pruunid. Tintinide seiklused Saksamaal algasid halvasti, sest avamängus alistuti Slovakkiale. Aga võib-olla oli kaotuse taga see, et nad kandsid valet särki - helesinist pole turniiril veel selga tõmmatud.

Saksamaa alistas võõrsilvormis Ungari. Foto: Scanpix / Bernd Weissbrod / dpa

7. Saksamaa võõrsilvorm - Adidas

Saksamaa võõrsilvorm pakatab nooruslikust energiast. Seda suuresti tänu koondise noortele veduritele Jamal Musialale ja Florian Wirtzile. Ekstravagantne kooslus kirevast roosast ja veidi tagasihoidlikumast lillast esindab Saksamaa nooremaid generatsioone ja riigi kultuurilist mitmekesisust. Põnev ja eriline värvikombinatsioon ning aus sõnum teeb sellest vormist ühe parima.

Xherdan Shaqiri. Foto: Scanpix / IPA / SIPA

6. Šveitsi võõrsilvorm - Puma

Šveitsi vormid ja Šveitsi Alpid, mis neid iial lahuta. Nii võib šveitslaste võõrsilvormi kohta öelda küll, sest Puma võttis inspiratsiooni just sellest mäestikust. Valge põhi ja helesinised detailid sümboliseerivad külmust ja lund. Kui kasutada inglise keelt, siis vorm on tõepoolest cold (inglise keeles külm, slängis lahe - M. S.).

5. Inglismaa võõrsilvorm - Nike

Naastes tavaline-mittetavaline rajale, siis Inglismaa võõrsilvorm on kujunduselt lihtne. Siinkohal peitubki võlu just lihtsuses, sest pole võimalik, et vorm pole ilus, kui see on tume ja detailid on kuldsed. Oleks siis nende mängupilt ka kuldne ... on hoopis lihtne, aga mitte võluv.

4. Šotimaa võõrsilvorm - Adidas

Šotlaste võõrsilvorm on omamoodi lähenemisega. Esmapilgul arvaks, et tegu on väravavahivormiga, sest tavaliselt on neil säärase kombinatsiooniga särgid, aga ei. Internetiavarustes on spekuleeritud, et vormi inspiratsioon pärineb 90ndatest, sest diasin (väljaarvatud värvid) on tolle aja Šotimaa rüüdega sarnased. Nagu hispaanlased, pole ka šotlased oma võõrsilvormi veel turniiril kasutanud. 

Scott McTominay. Foto: Scanpix / David Klein / CSM via ZUMA Press Wire

3. Šotimaa koduvorm - Adidas

Šotimaa on üks kahest koondisest, kelle mõlemad vormid mahuvad esikümnesse. Adidase sõnul oli koduvormi aluseks klassikaline šotiruuduline kangas, mis katab kogu särgi eesmist osa. Traditsiooniline element koos imeliste neonkollaste detailidega on silmale piisavalt mõnus, et mahtuda esikolmikusse.  

Itaalia koondis enne mängu Hispaaniaga. Foto: Scanpix / Chine Nouvelle / SIPA

2. Itaalia võõrsilvorm - Adidas

Teine koht kuulub Itaalia võõrsilvormile ja seda lihtsalt põhjusel - see õhkab nostalgiast. Miks nostalgiast? Raske öelda, aga küljel jooksvad jooned tekitavad tunde, nagu vorm oleks pärit 2006. aastast. Adidast inspireeris Itaalia lipp: vasakpoolne joon on roheline, särk ise valge, parempoolne joon punane. Tervikuna on see rüü peaaegu et kõige ilusam EM-vorm, aga mitte päris.

Kevin De Bruyne Belgia koduvormis. Foto: Scanpix / Sergei Mihhailitšenko / Zuma Press

1. Belgia koduvorm - Adidas

Belgia on lisaks Šotimaale teine riik, kelle mõlemad vormid pääsesid esikümnesse. Belgia koduvorm näeb välja väga ülbe, uhke ja kuninglik - seda tänu tumepunasele toonile ja kuldsetele detailidele. Adidas näitas Belgia särgiga, et lihtsuses tõepoolest peitub võlu - pole vaja uhkeid elemente ega kriiskavaid värve, tasub lihtsalt targalt kasutada tuhmipoolset punast ja lisada kompotti juurde kübekene kulda.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK