Luup peale | Portugal oli kahvatu ja Prantsusmaa näotu, aga kaheksa aasta järel võitja erines
Veerandfinaalide superreede lõpetas 2016. aasta EM-finaali kordusetendus Portugali ja Prantsusmaa vahel. Kui kaheksa aastat tagasi olid võitja rollis portugallased, siis sel korral nautisid triumfi eduka penaltiseeria järel prantslased.
Mäng algas Hamburgis prantslaste ründamisega, aga mõne minuti järel oli pall rohkem portugallaste käes. Põnevust tekitas 15. minutil Prantsusmaa esikinnas Mike Maignan, kes lasi kaaslase tagasisöödu üle otsajoone, kui talle avaldas survet Cristiano Ronaldo, ent sellele järgnenud nurgalöögi püüdis Maignan omale. Ühel hetkel sai palju tööd Portugali väravavaht Diogo Costa, kes hoidis Theo Hernandezi tugeva kauglöögi ja Kylian Mbappe terava tsenderduse oma puurist eemale.
Võrdselt kehva avapoolaja järel liiguti riietusruumidesse väravateta viigiga. Portugal ei saanud avapoolajal kirja ühtegi raamilööki. Kõige lähemal oli sellele Bruno Fernandes, kes otsis 42. minutil trahvilöögiga ristnurka, aga pall läks üle lati.
HT: 🇵🇹 0-0 🇫🇷
France and Portugal's combined xG of 0.15 is the lowest recorded in the first half of a match so far at #EURO2024 #PORFRA | @bet365 | #Ad pic.twitter.com/fBSU3apsSD — Play Squawka Selector for Free (@Squawka_Live) July 5, 2024
Teine poolaeg algas Prantsusmaa jaoks ärevalt, kui 54. minutil lendas pall Bernardo Silva pealöögi järel Mbappele näkku. Avamängus saadud ninatrauma tõttu maskiga mänginud prantslane asetas kaitsevahendi murule ja hoidis ninast kinni, kuniks arstid teda tohterdama saabusid. Väikese pausi järel jätkas superstaar mängimist.
Portugallased hoolitsesid kohtumise esimese ohtliku olukorra eest, kui 61. minutil sai Fernandes Joao Cancelo läbisöödu järel peale lüüa, aga Maignan tõrjus. Kaks minutit hiljem murdis Rafael Leao vastase kasti ja söötis Vitinhale, kellelt järgnes löök, aga Maignan jõudis ette, proovida sai ka Ronaldo, ent prantslaste esivaht oli jälle ees.
Ehmatuse üle elanud prantslased tekitasid 66. minutil oivalise šansi, kui Jules Koundega seina mänginud Randal Kolo Muani pääses Costaga silmitsi, aga Ruben Dias viskus prantslase löögile ette ja portugallase jalast läks pall posti kõrvalt mööda. Neli minutit hiljem vuhises Eduardo Camavinga lähilöök värava eest läbi.
Ootusärevus oli normaalaja lõpus suur, sest kõik teadsid, et juhtima minekuks (ja ühtlasi mängu võitmiseks) piisab vaid ühest õnnestumisest. Vaatamata prantslaste üritustele jäi avatabamus 90 minuti jooksul sündimata.
Lisaaja esimeses pooles oli mäng Portugali käes ja Prantsusmaa keskendus kaitsmisele. Tekkis ka paar ohtlikku momenti, kui Ronaldo suutis mõnelt meetrilt palli üle värava lüüa ning Dayot Upamecano blokeeris Leao lähiürituse. Teise veerandtunni märkimisväärseim asi oli see, et Mbappe otsustas vahetusse minna, mistõttu pidid kaaslased kastanid tulest välja tooma.
Mbappé cooling his broken nose after being subbed off for France ❄️👃 pic.twitter.com/SJV2Gtdfpt — 433 (@433) July 5, 2024
120 minuti järel olid tablool jätkuvalt nullid, mistõttu selgitati võitja penaltiseerias. 11 meetri karistuslööke oskas paremini lüüa Prantsusmaa, keda ootab poolfinaalis kolmekordne Euroopa meister Hispaania. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Penaltiseeria, kus ühest otsusest sõltus palju
Portugali kapten Ronaldo võitis kaks mündiviset, millest esimesega otsustati, et penalteid lüüakse Portugali fännide ees. Teise puhul sai võitja valida, kumb meeskond alustab löömist, mispeale andis Ronaldo eesõiguse üllataval kombel vastastele. Tagantjärele võib tõdeda, et Ronaldo tulistas antud otsusega endale jalga, sest tavaliselt võidab see, kes on esimene.
Löömist alustas Prantsusmaa:
- Ousmane Dembele lõi paremale, Diogo Costa hüppas teisele poole - 0:1!
- Cristiano Ronaldo lõi vasakusse alla nurka, Mike Maignan arvas poole ära, aga ei ulatunud - 1:1!
- Youssouf Fofana veeretas keskele, Costa hüppas vasakule - 1:2!
- Bernardo Silva lõi paremale üles, Maignan ei ulatunud - 2:2!
- Jules Kounde sahistas vasakut ristnurka, Costa ei ulatunud - 2:3!
- Joao Felix tabas vasakut posti - 2:3!
- Bradley Barcola kõmmutas vasakule, Costa hüppas paremale - 2:4!
- Nuno Mendese rakett lendas paremasse ristnurka - 3:4!
- Theo Hernandez pani palli vasakule, Costa hüppas paremale - 3:5! Prantsusmaa poolfinaalis!
Kaheksandikfinaalis kolme tõrjega hiilanud Portugali väravavaht Costa selja taha läksid sel korral kõik löögid, aga tuleb nentida, et prantslaste penaltid olid võrreldes sloveenidega palju paremad.
2. Kuhu jäävad Prantsusmaa väravad?
Prantsusmaa saabus EM-ile suursoosikuna, aga viie mängu järel saab märkida, et Didier Deschampsi võistkond mängib väga kahvatult. Prantslastel on hirmuäratav ründeliin, millest paljud riigid võivad vaid und näha, aga fakt on see, et sinisärgid on ise löönud vaid ühe värava ja sellegi penaltist.
Austria vastu sündis omavärav, Hollandile jäi koll löömata, Poola vastu realiseeris Mbappe penalti, Belgia vastu lõid taaskord vastased omale ja Portugali vastu jäädi nullile. Prantslased on viie matšiga sooritanud 86 pealelööki, kuid mitte ükski pole sisse läinud.
Deschampsile jagub mõtteainet kamaluga, sest rasketel hetkedel vaatavad prantslased alati oma suurima tähe Mbappe suunas, kelle esitused on maskikandmise tõttu kannatada saanud. Ühe variandina võiksid prantslased proovida Olivier Giroud' kaasamist, millega saaks 37-aastane ründaja kaitsjate tähelepanu endale haarata ja seeläbi Mbappe väravat ohustada.
Teisipäeval näeb Münchenis, milliseid järeldusi on Prantsusmaa koondis teinud. Kui prantslased plaanivad kaheksa aasta järel finaali jõuda, siis Hispaania vastu ilma väravate löömiseta ei saa.
France reach the semi-finals of Euro 2024 despite failing to score from any of their 86 non-penalty shots in their five games so far.#Euro2024 pic.twitter.com/bqPT5SSwxW — Opta Analyst (@OptaAnalyst) July 5, 2024
3. Kas Ronaldo üldse mängis?
39-aastasena Saudi Araabias leiba teeniv Ronaldo oli tänavusel turniiril luubi all mitmel erineval põhjusel. Peamiselt arutleti, kas viiekordne maailma parim jalgpallur peaks kuuluma Portugali koondise algkoosseisu või mitte. Arvamusi oli seinast seina, aga peatreener Roberto Martinezi käe all oli Ronaldo igas mängus põhirivistuses.
Kui grupifaasi esimeses kahes voorus tundus, et Ronaldo on muutunud mees, sest ta jagas kaaslastele meelsasti väravasööte, siis Gruusia, Sloveenia ja Prantsusmaa vastu tahtis ta ise olla staar. Kokkuvõttes võib öelda, et staarist oli asi väga kaugel, sest ta sooritas turniiri jooksul 23 pealelööki, millest ükski ei lõpetanud vastase väravas - raiskamine.
Prantsusmaa vastu oli Ronaldo nähtav ainult teatud hetkedel. Mängu ajal oli ta pidevalt William Saliba ja Upamecano taskus. Varasemalt on Ronaldot iseloomustatud kui meest, kes oskab õigel ajal õigesse kohta liikuda, siis veerandfinaalis ei olnud sellest tajust enam midagi järel. Portugallane oli positsioonilt pidevalt väljas, jäädes teistest mängijatest maha.
Kas see oli Ronaldo poolt lõppsõna? Tahaks arvata, et mitte. Mängija on ise välja käinud võimaluse, et ta mängib kahe aasta pärast MM-il. Eks seda ole näha. Igal juhul jääb see suurvõistlus Ronaldole meelde selle poolest, et tal ei õnnestunud väravat lüüa.
Most shots taken at a single European Championship tournament without scoring since 1980:
◎ 24 - Deco (2004)
◉ 23 - Cristiano Ronaldo (2024)
◎ 23 - Fernando Hierro (1996)
◎ 21 - Kevin De Bruyne (2016)
◎ 21 - Dani Olmo (2020)
This is NOT how it was supposed to end. 😔… pic.twitter.com/to64RF4oAA — Squawka (@Squawka) July 5, 2024
4. Mängu parim - Pepe
41-aastane Pepe jaoks oli Prantsusmaa vastu madistamine tõeline kaif. Oma kõrge vanuse tõttu ei oodanud temalt keegi midagi, mistõttu sai vanameister toimetada pingevabalt ja 120 minuti jooksul tuli tal kõik oivaliselt välja. Müts maha!
Tulemus:
Portugal - Prantsusmaa 0:0, penaltiseerias võitis 3:5 Prantsusmaa
Hoiatused: 79. Joao Palhinha - 84. William Saliba
Peakohtunik: Michael Oliver (Inglismaa)
Penaltiseeria (löömist alustas Prantsusmaa):
- Ousmane Dembele - 0:1
- Cristiano Ronaldo - 1:1
- Youssouf Fofana - 1:2
- Bernardo Silva - 2:2
- Jules Kounde - 2:3
- Joao Felix - posti
- Bradley Barcola - 2:4
- Nuno Mendes - 3:4
- Theo Hernandez - 3:5
Portugal: Costa, Cancelo (75. Semedo), Dias, Pepe, Mendes, Vitinha (119. Nunes), Palhinha (90+2. R. Neves), Fernandes (75. Conceicao), B. Silva, Ronaldo, Leao (106. Felix).
Varus: Sa, Patricio, A. Silva, Pereira, Dalot, Inacio, Semedo, J. Neves, Nunes, R. Neves, Conceicao, Jota, Ramos, Felix.
Prantsusmaa: Maignan, Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez, Kante, Tchouameni, Camavinga (91. Fofana), Griezmann (67. Dembele), Kolo Muani (86. Thuram), Mbappe (106. Barcola).
Varus: Areola, Samba, Pavard, Mendy, Konate, Clauss, Zaire-Emery, Fofana, Barcola, Coman, Thuram, Giroud, Dembele.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta