Luup peale | Yamal tegi jälle ajalugu ja Hispaania saatis maskita Mbappe koju

Kris Ilves pilt
Kris Ilves
Kris Ilves

Lamine Yamal lõpetas Kylian Mbappe turniiri. Foto: Scanpix / Spada / LaPresse via ZUMA Press

EM-il selgus esimene finalist, kui Hispaania alistas avapoolaja väravatest turniiri eel koos Inglismaa ja Saksamaaga suurimate soosikute hulka kuulunud Prantsusmaa.

Hispaanial avanes juba viiendal minutil superšanss, aga Fabian Ruiz ei suutnud Lamine Yamali tsenderdust raamidesse suunata. Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle! Kylian Mbappe tsenderdas üheksandal minutil palli värava ette, kus Randal Kolo Muani lõi selle peaga kindlalt võrku - 1:0 Prantsusmaale!

Prantsusmaa eduseis ei püsinud kaua, sest pallivaldamise selgelt enda kätte saanud Hispaania vastas juba 21. minutil, kui Yamal konksutas ennast Adrien Rabiot' vastu 25 meetrilt löögile ja keerutas palli postipõrkest väravasse - 1:1 viik!

Kus on, sinna tuleb juurde! William Saliba klaaris küll Jesus Navase tsenderduse peaga, kuid lahtise palli korjas karistusalas endale Dani Olmo, kes mängis ennast Aurelien Tchouamenist osavalt mööda ja lõi palli 25. minutil Jules Kounde' jalast väravasse - 2:1 Hispaaniale!

Esimene poolaeg kulges ka edasi hoogsalt, aga nii häid võimalusi enam ei tekkinud ja vaheajale mindi Hispaania minimaalses eduseisus. Tempo ei kadunud kuhugi ka teise poolaja alguses, kui Prantsusmaa otsis viigiväravat, aga Tchouameni ja Mbappe löögid Unai Simonile probleeme ei valmistanud. Lisaks ei suutnud Dayot Upamecano nurgalöögi olukorras mõnelt meetrilt palli raamidesse suunata.

Mida aeg edasi, seda närvilisemaks mäng muutus. Theo Hernandez sai 76. minutil Eduardo Camavinga eeltöö järel karistusalast ootamatult löögile, aga lennutas palli üle värava. 81. minutil oli oma teisele ja Hispaania kolmandale väravale lähedal Yamal, kelle kauglöök lendas napilt ristnurgast mööda. 86. minutil sai Mbappe Bradley Barcola söödust karistusalast löögile, kuid samuti üle värava.

Viigiväravat jahtival meeskonnal tekib mängu lõpus ikka üks supervõimalus? Prantsusmaal seda ei tekkinud, sest pall oli suure osa ajast Hispaania valduses ja prantslastel oli suuri raskusi selle kättesaamisega. Kui isegi saadi, siis väravat ei suudetud ohustada. Hispaania edenes 2:1 võiduga EM-finaali, kus minnakse vastamisi Inglismaa või Hollandiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Navas vs. Mbappe

Kui Prantsusmaa peatreener Didier Deschamps jättis mängu alguses pingile Antoine Griezmanni, aga usaldas siiski suures plaanis seni toiminud algkoosseisu (Adrien Rabiot naasis mängukeelu alt), siis Hispaania juhendaja Luis de la Fuente tegi eelmise mänguga võrreldes koguni kolm sunnitud vahetust, sest Dani Carvajal ja Robin Le Normand jäid eemale kaartide ning Pedri vigastuse tõttu.

Kõige märkimisväärsem muudatus toimus Hispaania paremkaitses, kus Carvajali asendas 38-aastane vanameister Jesus Navas - 2010. aasta maailmameister ja 2012. aasta Euroopa meister. Miks märkimisväärne? Samal äärel tegutses Prantsusmaa staarründaja Kylian Mbappe! Siinkohal tasub märkida, et turniiri alguses ninaluu murdnud ja seejärel maskiga mänginud Mbappe seekord kaitsevahendit ei kasutanud.

Navas tegi nii ja naa esituse. Ta jäi avavärava olukorras selgelt passiivseks ja jättis Mbappele liiga palju ruumi. Lisaks pani Navas ennast juba varakult keerulisse olukorda, saades Adrien Rabiot' vastu tehtud vea eest 14. minutil kollase kaardi. Positiivse poole peale jääb kindlasti Hispaania viigivärav, mis sai alguse just Navase tsenderdusest. Navase mäng sai läbi 58. minutil, kui de la Fuente vahetas väljakule Daniel Viviani, kelle jaoks oli see karjääri neljas koondisemäng.

2. Yamal tegi jälle ajalugu!

Hispaania ääreründaja Lamine Yamal sai turniiri alguses kõigi aegade noorimaks mängijaks EM-il, kui alustas alagrupimängu Horvaatia vastu algkoosseisus, olles 16 aasta ja 338 päeva vanune. 24 päeva hiljem sai Yamal uue rekordi omanikuks, lüües kõigi aegade noorima mängijana EM-il värava.

Võib-olla motiveeris Yamali prantslaste poolkaitsja Rabiot, kes tegi enne mängu väga julge avalduse. "Ilmselgelt võib tal olla raske suurturniiri poolfinaalis. Kui Lamine tahab mängida finaalis, siis ta peab tegema rohkem asju, kui seni on teinud," sõnas Rabiot. Yamal tegi seda!

3. Cucurella käsi jääb jalgpalliajalukku

Hispaania vasakkaitsja Marc Cucurella mängis vilekoori saatel - iga kord, kui Cucurella palli puutus, siis kõlas Allianz Arenal vilekoor. Miks? Turniir toimub Saksamaal ja kohalikele jääb ilmselt eluks ajaks meelde, et Saksamaa - Hispaania veerandfinaalis ei antud lisaajal võõrustajatele Cucurella käega mängu eest penaltit.

4. Mängu parim - Lamine Yamal

Hispaania ääreründaja lõi suurepärase viigivärava, aga lisaks sellele näitas Yamal vaatamata oma noorele eale väga küpset mängu. Ta ei tormanud eduseisus silmad kinni rünnakule, vaid hoidis targalt palli. Lisaks võttis Yamal mängu lõpus Theo Hernandezi ja Prantsusmaa ohtliku kontrarünnaku kollase kaardiga maha.

Hispaania - Prantsusmaa 2:1 (2:1)
21. Lamine Yamal, 25. Dani Olmo - 9. Randal Kolo Muani

Hoiatused: 14. Jesus Navas, 90+1. Lamine Yamal - 60. Aurelian Tchouameni, 89. Eduardo Camavinga
Peakohtunik: Slavko Vincic (Sloveenia)

Hispaania: Simon, Navas (58. Vivian), Nacho, Laporte, Cucurella, Rodri, Ruiz, Olmo (76. Merino), Yamal (90+3. Torres), Morata (76. Oyarzabal), Williams (90+3. Zubimendi).
Varus: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Baena, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal.

Prantsusmaa: Maignan, Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez, Kante (62. Camavinga), Tchouameni, Rabiot (62. Griezmann), Dembele (79. Giroud), Kolo Muani (62. Barcola), Mbappe.
Varus: Areola, Samba, Pavard, Mendy, Konate, Clauss, Camavinga, Zaire-Emery, Fofana, Griezmann, Barcola, Coman, Thuram, Giroud.

Deschamps koondiseputsad varna riputanud Giroud'st: kahju, et ta ei saanud võidukalt lõpetada