EM2024

Mida päev toob? | Lustakas ja uinutav jalgpall löövad lahingut. Deschamps: kui sulle ei meeldi, vaata muud mängu!

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Kas finaalis mängivad Nico Williams ja Hispaania või Kylian Mbappe ja Prantsusmaa? Foto: Scanpix / Alex Gottschalk / DeFodi via ZUMA Press / Paul Terry / CSM via ZUMA Press Wire

EM-poolfinaalidele annavad avapaugu kaks Euroopa meistrit - lustakat jalgpalli viljelev Hispaania ja uinutavat, kaitsest lähtuvat vutti austav Prantsusmaa. Kuigi prantslaste mängustiili on saatnud kriitika, siis peatreener Didier Deschampsi see ei huvita.

• 22.00 Hispaania - Prantsusmaa

"Kui sul on Prantsusmaa mängu vaadates igav, siis vaata mingit teist mängu - sa ei pea meid vaatama, see on okei," ütles Deschamps mängueelsel pressikonverentsil, kui ajakirjanik küsis tema mängustiili kohta. "Meie mäng pole võib-olla sama, nagu varem, aga suudame pakkuda emotsioone ning teha Prantsusmaa meestele ja naistele oma tulemustega heameelt."

Tõsi, jalgpallis on tulemus kõige tähtsam, aga ka see on tõsi, et Prantsusmaa on seni olnud kohutavalt hambutu. Nad on sel turniiril pidanud viis mängu ning võitnud neist normaalajal kõigest kaks - avamängus 1:0 Austriat ning kaheksandikfinaalis 1:0 Belgiat. Olgu öeldud, et mõlemad võidud võeti täna omaväravale.

Üleüldse on Prantsusmaal väravatega kehvasti, sest lisaks kahele vastaste omatabamusele on skoori tehtud kõigest korra - Kylian Mbappe realiseeris alagrupis penalti. Prantsusmaa peab lootma, et Mbappe suudab veel täpne olla, sest koondise edu sõltub suuresti temast. Aga suvel Real Madridiga liitunud ründaja murdis avamängus ninaluu, mistõttu peab kandma teda häirivat maski.

Kokkuvõttes pole vahet, kui palju ja kuidas lööd väravaid, kui võidad ning purjetad poolfinaali. Teel nelja parima sekka oli Prantsusmaa veerandfinaalis üle ka Portugalist, kui võitis 0:0 viigi järel penaltiseeria.

Hispaania on seni näidanud, et võita saab ka palju lahedamalt. Nad läbisid alagrupiturniiri täiseduga, kui alistasid Horvaatia 3:0 ning Itaalia ja Albaania 1:0. Kaheksandikfinaalis näitasid hispaanlased võimu Gruusia üle, võites 4:1.

Veerandfinaalis läks neil esimest korda raskeks, kui 1:1 normaalaja järel mängiti Saksamaa vastu lisaaega, ent 119. minutil kehastus päästeingliks Mikel Merino, kes skooris peaga ja kordas seejärel oma isa Miguel Merino 1991. aasta tähistust, kui tiirutas ümber nurgalipu. Tähistusele andis lisaväärtust fakt, et papa-Merino ikooniline tegu leidis samuti aset Stuttgartis, kui ta skooris UEFA karikasarjas Osasuna eest.

Hispaania äärekaitsja Marc Cucurella, kes on turniiril olnud silmapaistev, ütles, et koondise eduvalemiks on ühtehoidvus. "Arvan, et meil on hea grupp. Meil on segu kogenud ja noortest mängijatest, mis muudab olustiku väga mõnusaks," rääkis Chelsea mees. "Tunneme end nagu perekond ja see on väga tähtis. Meil pole palju superstaare, aga võistkonnana oleme väga head. Oleme mänginud hästi ning loodan, et suudame seda joont hoida."

Hispaania peab poolfinaalis hakkama saama ilma põhikaitsjate Dani Carvajali ja Robin le Normandita, kes kannavad mängukeeldu. Samuti ei tee kaasa veerandfinaalis vigastada saanud Pedri. Prantusmaal on seevastu kõik mehed rivis.

Kas Mbappe ikka alustab? Hispaania peatreener: tema 50% on nagu normaalse jalgpalluri sada!