MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale

Link kopeeritud
Heiti Heli pilt
Heiti Heli
Heiti Heli pilt
Heiti Heli

Hollandi fännid hoiavad oma kangelasi au sees. Foto: Scanpix / Sunday Alamba / AP Photo

Üks aasta, seitse kuud ja üheksa päeva tagasi algas Katari MM. Kuigi trummi on selle turniiri osas taotud omajagu, lisan ühe hoobi omalt poolt kah.

Teatavasti ei saa minevikku mitte kuidagi muuta, mistõttu ei kavatse ma kirjutada sellest, kuidas Katar suurturniiri sai, vaid keskendun fännidele. Mina olen selles paadis, et jalgpalli mängitakse publikule, mistõttu on see südamelähedane teema.

Tänasel päeval teavad kõik, kui halb oli see, kus 2022. aastal MM-finaalturniir toimus. Aga kas inimesed mäletavad, kui halenaljakas oli see, kuidas prooviti atmosfääri krabisevaga osta? Nimelt palgati võltsfänne või palgasõdureid, kuidas kellelegi. Täpsemalt tasuti indialastele mängupiletite, särgi ja väikese rahasummaga, et nad mingit koondist toetaksid.

Turniiri korraldajad mõistagi eitasid seda kõike, aga videod nendest "fännigruppidest" ja intervjuud "fännidega" väidavad vastupidist. See vaatepilt tülgastas mind, kuigi Katar oma karmide reeglite poolest polnudki õigete vutiinimeste meelispaik.

Õnneks Euroopa meistrivõistlustel ei lähe selline potjomkinlus läbi, sest antud mandril on jalgpallikultuur nii suuresti välja kujunenud, et mingisuguseid imiteerijaid siin ei sallita.

Tänavune EM-finaalturniir on sõõmuke värsket õhku, sest õiget fännikultuuri saime Euroopas kogeda viimati 2016. aastal, kui kõik kogunesid Prantsusmaale. Kolm aastat tagasi toimunud rändturniiri ajal õnnestus mõndade koondiste pöidlahoidjatel omadele kaasa elama minna, aga see olenes mängupaigast, sest tol hetkel möllas veel koroonaviirus.

Sel suvel on rõõm näha, kuidas erinevad Saksamaa linnad täituvad ehtsate fänniarmeedega. Minu lemmikud on seni olnud Hollandi koondise toetajad, kes vajavad vaid hea rütmiga muusikat ning sõnu "vasakule" ja "paremale" - nii võibki pidu alata!

Kataris poleks sellist asja lubatud. Inglaste banter oma parimas mahlas - tukastava härrasmehe peale asetatakse õlletops, mida järk-järgult täidetakse. Mõistagi kõlab viisijupike, mis hoiab kõigil tuju üleval.

Ka üksainus saksofon võib meeleolu luua. Näiteks see Saksamaa särgis härrasmees suudab inimesi enda ümber tantsima panna.

EM-finaalturniir pole üritus ainult sportlastele, ka lihtrahvas saab ja peab spordipidustusest rõõmu tundma. Paraku on tänapäeval teatud jalgpalliorganisatsioonide jaoks olulisel kohal raha, mitte fännide heaolu.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK