Luup peale | Arrivederci! Spalletti küülikud ei vedanud välja ja Šveits saatis tiitlikaitsja koju
Valitsev Euroopa meister Itaalia vedas end üle noatera alagrupist edasi, kuid kaugemale enam mitte, sest potentsiaalne suurüllataja Šveits lõi ukse nende ees jõuga kinni.
Avapoolaeg Berliini Olümpiastaadionil kuulus pea täielikult Šveitsile, kes kontrollis keskvälja ja otsis kannatlikult Itaalia kaitseluku võtit. 24. minutil pääses Breel Embolo kaitseliini seljataha, aga Gianluigi Donnarumma vastas üks-üks-olukorras võimsa tõrjega.
37. minutil tegi Remo Freuler keskväljalt reidi Itaalia trahvikasti, Ruben Vargas leidis ta äärelt sööduga üles ning löök suundus kahe rikošeti kaudu posti kõrvale - 1:0 Šveitsile! Poolaja lisaminutil oli lähedal ka teine, kuid Donnarumma tõrjus Fabian Riederi karistuslöögi posti kaudu üle otsajoone.
Teist poolaega jõudis kuluda vaid 27 sekundit, kui Itaalia sai juba uue sahmaka jäist vett krae vahele. Vargasel lasti trahvikasti vasakus küljes rahus toimetada ning too kasutas võimalust, et pall tagumisse ristnurka keerutada - 2:0!
Seejärel võtsid itaallased viimaks mänguohjad enda kätte, kuid Šveiti kaitse murdmine osutus liiga kõvaks pähkliks. 52. minutil oli kaitsja Fabian Schär ise abikätt ulatamas, kui tema klaarimisüritus põrkas täiesti süütus olukorras vastu väravaposti. Itaalia tekitas tõsist ohtu vaid korra, kui 74. minutil käis pall Bryan Cristante, Mattia Zaccagni ja Gianluca Scamacca kombinatsiooni tulemusel teist korda Šveitsi värava postis. Soccernet.ee tähelepanekud:
3 – Each of the last three winners of the UEFA European Championship finals have been eliminated in the round of 16 the following tournament – Spain at EURO 2016, Portugal at EURO 2020 and Italy at EURO 2024. Hurdle. #EURO2024 pic.twitter.com/kTqNKYbjsP — OptaJoe (@OptaJoe) June 29, 2024
1. Mis toimus Spalletti peas?
Itaalia koondise peatreener Luciano Spalletti on teada-tuntud ekstsentrik, kelle puhul ei või kunagi päris kindel olla, mida oodata. Nelja uue mängija lülitamine EM-i sõelmänguks algkoosseisu võib paljude teiste treenerite puhul näida mõeldamatu, kuid Spalletti näeb asju omamoodi.
Gianluca Mancini ja Stephan El Shaarawy ei olnud seejuures sel turniiril ainsatki minutit mänginud, Nicolo Fagioli ja Bryan Cristante olid kogunud minuteid vaid vahetusest sekkudes. Keskkaitsja Mancini mängimisel oli otsene põhjus Riccardo Calafiori mängukeelu näol, sundkäiguks oli ka Matteo Darmiani alustamine vasakkaitses vigastatud Federico Dimarco asemel.
Kaks uut meest keskväljal ja üks ründekolmikus olid aga puhtalt Spalletti kaalutlused. Võimalik, et grupiturniiri vaevaline käekäik ja üle noatera saavutatud edasipääs sundis treenerit suuri muudatusi otsima. Kuid võimalik ka, et vahetused olid tingitud puhtalt vastasest ja sõelmängu iseloomust.
Fagioli ja Cristante moodustasid koos Nicolo Barellaga töömesilaste keskvälja, mis ei pelga füüsilist kontakti. El Sharaawy ja Federico Chiesa on äärtel väledad teravusteloojad ning Gianluca Scamacca nende keskel klassikaline tipuründaja.
Niisiis ei saa välistada, et kontrolliva keskväljaga sirgjoonelisem jalgpall oli algusest peale Spalletti plaanides. Avapoolaja järel tuli aga igal juhul tunnistada, et see mänguplaan ei toiminud, meeskond vajus liiga madalale ega suutnud ka vasturünnakutel peaaegu mitte midagi pakkuda.
Vaheajal vahetas Spalletti El Shaarawy välja, 64. minutil läks ta üle kahe ründaja peale, 75. minutil lahkus väljakult Cristante ja 86. minutil ka Fagioli. Mis iganes Napoli Itaalia meistriks tüürinud vanameistri idee oli, tööle see ei hakanud ja ka hilised ümberkorraldused ei toonud tulemust. Esimese pealelöögini raamide vahele jõuti alles 73. minutil ning ainus väravaohtlik moment tekitati minut hiljem suluseisuhõngulises olukorras.
2. Šveits - potentsiaalne suurüllataja?
Šveits on suurturniiride sõelmängudel püsikülaliseks alates 2014. aasta MM-ist ning ainus põhjus, miks neid ei arvestata jalgpallimaailma teravasse tippu kuuluvaks, on ühe suure õnnestumise puudumine. Kas sel suvel on tähtede seis nende jaoks soodne?
Kihlveokontorid hindasid kohtumise eel Šveitsi koondise šansse pisut madalamaks kui Itaalia omi, aga kahtlemata mängis selle juures oma osa staatuste vahe. Šveitsil puuduvad ju tiitlid, mida itaallastel jagub igale riiulile. Lähiminevikust võiks aga välja tuua ka argumente, mis soosivad šveitslasi - viimasele kahele MM-ile ei ole Itaalia ju isegi kvalifitseerunud, samal ajal kui Šveits on mõlemal turniiril kohal olnud ja ka alagrupist edasi pääsenud.
Ning kõige lähemast minevikust rääkides oli Šveits ka käimasoleval turniiril Itaaliast läbivalt muljetavaldavam. Alagrupis pandi veenvalt selili mustaks hobuseks peetud Ungari, kontrolliti probleemideta Šotimaad ning jäädi vaid minutite kaugusele, et seljatada võõrustaja Saksamaa.
Šveitslastel jagub maailma tippmängijaid igasse liini ning neil on ka piisavalt kõrgel tasemel sügavust, et osad puudujad hõlpsasti asendada. Nende mäng on meeskondlik, taktikaliselt küps ning neil on keskväljal liidrid, kelle dirigeerimisel suudetakse vastaseid eeskujulikult kontrollida. See, kuidas Itaalia koondist lõa otsas hoiti, oli heaks näiteks.
A superb showing from Granit Xhaka in Switzerland's 2-0 win over Italy. The Bayer Leverkusen man completed 94 of his 98 passes (95.9%), including 36 of 37 (97.3%) in the final third.#SUIITA #Euro2024 pic.twitter.com/muLCShuRfD — Opta Analyst (@OptaAnalyst) June 29, 2024
Ning tagatipuks näib ka turniiripuu šveitslastele seekord soodne olevat. Veerandfinaalis kohtutaks tõenäoliselt Inglismaaga, kes on olnud Saksamaal kõike muud kui särav, ning edu korral tuleks poolfinaalvastane nelikust Rumeenia, Holland, Austria ja Türgi, mis ei tohiks samuti hirmu tekitada.
3. Eesti lapsed suurel murul
Lidl Eesti pressiteate kohaselt saatsid Šveitsi mängijaid Berliini Olümpiastaadioni Eesti lapsed koosseisus: Sten (Peetri), Kaspar (Tiskre), Helena Lovisa (Tallinn), Sebastian (Tallinn), Birgit (Tallinn), Nikita (Narva), Artur (Tallinn), Charlotte (Kiili), Oskar (Sõmeru), Kärt (Viru-Jaagupi), Hanna Loore (Tallinn).
Mälestusi kogu eluks.
4. Mängu parim - Ruben Vargas
25-aastase Augsburgi poolkaitsja särava esituse statistiliseks kinnituseks jäävad õigaegne väravasööt Freulerile ning kaunis keerutus ristnurka.
Tulemus:
Šveits - Itaalia 2:0 (1:0)
37. Remo Freuler, 46. Ruben Vargas
Hoiatused: 35. Nicolo Barella, 45. Stephan El Shaarawy, 57. Gianluca Mancini
Peakohtunik: Szymon Marciniak (Poola)
Šveits: Sommer, Schär, Akanji, Rodriguez, Aebischer (90+2. Steffen), Freuler, Xhaka, Rieder (72. Stergiou), Vargas (72. Zuber), Embolo (77. Duah), Ndoye (77. Sierro).
Varus: Mvogo, Kobel, Stergiou, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni.
Itaalia: Donnarumma, Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (74. Cambiaso), Cristante (74. Pellegrini), Fagioli (86. Frattesi), Barella (64. Retegui), Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (46. Zaccagni).
Varus: Vicario, Meret, Dimarco, Buongiorno, Gatti, Frattesi, Jorginho, Pellegrini, Raspadori, Bellanova, Retegui, Zaccagni, Cambiaso, Folorunsho.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta