Memo | Triikimist ei tulnud, kuid viigiteooria täitus ning ka E-alagrupp sai šokkvõitja

Otto Kase pilt
Otto Kase
Otto Kase pilt Otto Kase

Rumeenia kindlustas esimest korda oma EM-ajaloos alagrupivõidu. Foto: Scanpix / Yoan Valat / EPA

Kui mängueelselt räägiti, et E-alagrupis saavad kaks üllatajat - Slovakkia ja Rumeenia - sõbralikult viiki mängida ning mõlemad kindlalt edasi liikuda, siis põhimõtteliselt nii ka läks. Slovakid küll proovisid rohkem, ent lõpuks tõmbas pikema kõrre suurem naaberriik, kes sai kirja alagrupivõidu.

Matš algas nii nagu eeldada võis ehk kuna tabeliseis soosis Rumeeniat, siis nemad passisid kaitses ning Slovakkial lasti rohkem palli lükata ning ründamise peale mõtiskleda. Tosina minuti möödudes otsustasid Tricolorii mehed ise korraks rünnata ja mõte polnud sugugi paha: pall jõudis paremkaitsest vasakusse äärde tormanud Andrei Ratiule, kes võttis ette ning proovis nahkkera tagumisse nurka keerutada. Sellele üritusele pani kiiper Martin Dubravka käe ette ja kuigi jätkuolukorras said rumeenlased veel paugutada, siis ka sealt ei tulnud midagi.

Järgmine hea šanss tekkis 22. minutil, kui Lukaš Haraslini karistuslöök veeres madalalt kastist läbi ning rumeenlased pidid õnne tänama, et ükski sinisärk ei saanud jalga mänguvahendile pihta. Lõpuks lahutas palli ja posti vaid paarkümmend sentimeetrit. Kaua ei pidanud slovakid aga nukrutsema, kuna paar minutit hiljem saatis Juraj Kucka kõrge kaarega tsenderduse kasti, Ondrej Duda - keda seejuures keegi ei tahtnud peale võtta - pani pea vastu ning suunas selle kiiper Florin Nita liikumissuunast teisele poole - 1:0.

Tabamusele järgnes umbes kümme minutit vaikust, ent siis proovis taas Ratiu, kes saatis kaugelt korraliku kuuli teele. Seekord aga selliseid väravaid. nagu sai näha Ukraina vastu, ei tulnud ehk Dubravka püüdis palli suuremate raskusteta. Kuid nagu ka Slovakkial kümme minut varem oli juhtunud, siis ka rumeenlased ei pidanud liialt kaua kurvastama: kohe järgmisel rünnakul teeniti läbi VAR-i penalti, mille Razvan Marin korraliku kõmakaga ristnurka lennutas - 1:1.

Teisel poolajal saabus matši vaatama korralik paduvihm, mis tekitas pisut raskusi lihtsamate söötudega ning püsti püsimisega. Tunni möödudes hakkas ka võimalusi robinal tulema: korra pääses Razvan Marin lööma, kuid Dubravka tõrjus; korra lajatas Denis Draguš, ent napilt üle ristnurga; korra sai David Strelec proovida, kuid Nita pani osavalt varbad ette; korra trikitas Haraslin kasti ning keerutas tagumisse posti, ent pisut raamidest mööda.

Viimase veerandtunni jooksul kumbki aga liiga palju enam riskida ei julgenud, mistõttu jäigi tabloole mõlemat rahuldav viigiseis. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Rumeenia ootamatult tulnud penalti. Avapoolajal näitas pigem kindlamat mängupilti Slovakkia, kes tundus rohkem kontrollivat seisu. Eduseisu jõudes langeti küll rohkem kaitsesse, ent liiga palju tööd ei jagunud, kuna rumeenlased lihtsalt ei tekitanud võimalusi. 34. minutil paistis, et võib tekkida poolohtlik olukord, kui Ianis Hagi teenis omadele trahvikasti servast karistuslöögi. Nurk oli terav ehk peale vast ei oleks saanud lüüa, ent mõnus tsenderdus oleks võinud tulla küll. Ühtäkki pani vilemees aga mängu pausile ning rääkis videokohtunikega ...

Kõlab vile ning peakohtunik suunab käed penaltipunkti poole - penalti Rumeeniale! Videokordustest oli selgelt näha, et esmane kontakt juhtus väljaspool kasti, kuid seejärel - kuigi slovakk proovis jalga eest võtta - koperdas Hagi sinisärgi põlve otsa. Kas teist olukorda oleks pidanud üldse veana vaatama? Selle üle saab tõenäoliselt pikalt vaielda, ent lõppkokkuvõttes see midagi ei muudaks, kuna Rumeenia sai penalti ning Razvan Marin paugutas selle ka väravasse. Kusjuures alates 2016. aasta EM-ist pole ükski koondis skoorinud rohkem penaltitest kui Rumeenia (3).

Üllatus | Mäng oli (vähemalt esialgu) põnevam kui värvi kuivamine. Enne avavile oli jalgpallifännidel põhjust pisut närvis olla, kuna täiesti vabalt võis korduda eilne õhtu, mil neli võistkonda 180 minutiga null väravat lõid. Nagu varasemalt ka mainitud sai, siis oleksid ju nii Rumeenia kui ka Slovakkia ilusasti null-null seisu pealt edasi liikunud...

Õnneks nii aga ei läinud ning esimesed 60-70 minutit proovisid mõlemad ikka väravaid lüüa. Kahel korral saadi pall ka võrku, kuid oleks väravavahid teinud pisut kehvemat tööd, siis oleks tablool ka suuremad numbrid. Matši viimasel neljandikul kumbki enam liiga palju ei proovinud, kuid eks seda ei saa neile ka pahaks panna.

Ilus hetk | Lõpuvile kõlades jooksis mõlema koondise pink väljakule. Ei juhtu just tihti, et matši mõlemad osapooled saavad mängu lõppedes rõõmust kisada. Just nii aga täna läks, kuna turniirieelselt alagrupi kaheks viimaseks ennustatud Rumeenia ja Slovakkia pääsesid Euroopa 16 parima võistkonna sekka.

Nagu juba mainitud sai, siis neist esimene vaat et tõmbas veelgi pikema kõrre. Kuna samal hetkel toimunud matšis ei õnnestunud ka Belgial ega Ukrainal võidupunkte võtta, siis sai Rumeenia ühe rohkem löödud väravaga ka alagrupivõidu endale. See pole seejuures üldsegi mõttetu saavutus, kuna alagrupi teine (Belgia) läheb kohe kokku Prantsusmaaga, pärast seda arvatavasti Portugaliga ning poolfinaalis ristuvad mõõgad tõenäoliselt Hispaania või Saksamaaga. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegu pole ju sugugi lihtsa teekonnaga.

Kuhu sattus siis aga Rumeenia? Nemad lähevad esialgu kokku kas Sloveenia või Hollandiga ning peale seda tuleks neile vastu Austria või Tšehhi/Türgi. Okei ega ka neid koondiseid ei tohi alahinnata, ent ilmselgelt on lihtsam vältida koondiseid, kes on kõik teeninud viimase tosina aasta jooksul kas EM- või MM-tiitli. Slovakide teekond nõnda mõnus pole, kuna vastu tuleb kas Hispaania või Inglismaa.

Staar | Väravasuul säranud Martin Dubravka. Kuigi slovakkide ridadest tegid hea mängu ka värava löönud Duda ning teravaid tsenderdusi jaganud Haraslin ja kiita tasub ka rumeenlaste ääremängijaid Nicusor Bancut ning Ianis Hagi, siis lõppkokkuvõttes otsustas mängu ikkagi Newcastle Unitedis palka teeniv Dubravka.

Esimesel poolajal jäi mees kahel korral ette Ratiu üritustele ning teisel poolajal peatas kiiper vastaste kaunilt lahtimängitud rünnaku suurepärase tõrjega. Üks värav neile löödi tõesti, kuid kui sa pole just Gianluigi Donnarumma, siis ega penaltite tõrjumine polegi nõnda lihtne töö.

Tsitaat | "Selliseid hetki kogeb vaid korra elus," rääkis mängujärgselt Rumeenia peatreener Edward Iordanescu. "Tänan kõiki fänne, kes tekitasid kõigis kolmes mängus meile tunde, et mängime omaenda kodus, ning ka neid, kes toetasid meid oma kodus. Tunnen uhkust, et olen rumeenlane."