EM2024

Memo | Viimasel sekundil raisanud Gruusia oli lähedal võidule, aga peab hoopis mõtlema kojusõidust

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Saba Lobjanidzel oli viimasel sekundil võimalus tõusta Gruusia sangariks. Aga nii ei läinud. Foto: Scanpix / Gabriel Bouys / AFP

Riigi ajaloo esimesel EM-il osalev Gruusia oli F-alagrupi teises voorus lähedal, et võtta Tšehhi vastu võit ja muuta sellega edasipääsuvõimalus väga suureks. Aga läks hoopis nii, et viimase sekundi võimalus läks luhta ning lõppseis jäi 1:1.

Avamängus Portugali vastu juhtima läinud, ent siis 1:2 kaotanud Tšehhi alustas sel korral võimsalt. Nad olid juba kolmandal minutil mitu korda lähedal skoori avamisele, kui Adam Hložek pääses viiekasti juurest löögile, aga Giorgi Mamardašvili tõrjus. Jätkupalli proovis sisse rammida Patrik Schick, ent jälle oli väravavaht ees. Minut hiljem pääses Schick peaga löögile, kuid Mamardašvili hiilgas taas.

Tšehhi jätkas surumist, võrk sahises esmakordselt 23. minutil. Hložek lõi mõnelt meetrilt vastu Mamardašvilit, aga pall põrkas temast sisse. Tabloole jäi siiski 0:0, sest mänguvahend puutus vahetult enne väravasse kukkumist Leverkuseni Bayeri ründaja kätt.

Tšehhi domineeris, aga Gruusia läks poolaja lõpus juhtima. Gruusia staar Hvitša Kvaratshelia riputas 45+1. minutil karistuslöögi värava ette, kus kapten Guram Kašia pääses vabalt löögile, aga Jindrich Stanek tegi supertõrje. Siiski jäi sellest väheks, sest Robin Hranac mängis eelmise tsenderduse ajal käega - penalti Gruusiale! Selle realiseeris Georges Mikautadze - 1:0!

Teise poolaja mängupilt oli sarnane esimesega, aga taas oli Tšehhi realiseerimisega raskustes. Lõpuks viigistasid nad 59. minutil, mil Ondrej Lingr suunas nurgalöögist tulnud palli peaga posti, jätkupalli toksas meetri pealt rinnaga sisse Schick - sel korral käega mängu polnud, 1:1!

Tšehhid jahtisid kogu ülejäänud mängu võiduväravat, aga ei leidnud. Viimasel sekundil olid sellele väga lähedal hoopis grusiinid, aga Saba Lobjanidze ei löönud ära. Kohe pärast seda kõlas lõpuvile. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Viimane sekund. Tšehhid olid 90+5. minutil suurte jõududega vastase väljakupoolel, aga jäid siis pallist ilma. See andis võimaluse Gruusiale, kes tulid kolmekesi ühe vastu kontrarünnakule. Giorgi Tšakvetadze vedas palli vastase karistusalani ning söötis siis paremalt poolt tõusnud Lobjanidzele, kes lõi esimese puutega üle. Oleks grusiinid selle oivalise võimaluse realiseerinud, oleksid nad väga heas seisus - nad pääseksid tõenäoliselt edasi. Aga nii ei läinud ...

Nüüd on seis hoopis selline, et Gruusial on mõistlik juba vaadata lennukipileteid, et pärast pärast viimast vooru saaks mugavalt koju. Jah, matemaatiliselt on veel kõik lahtine, sest F-grupis on nemad ja Tšehhi ühe punkti peal ning Portugal ja Türgi, kes kohtuvad omavahel laupäeva õhtul, on kolme silma peal. Grusiinid ja tšehhid peavad viimases mängus võitma ning kui Tšehhi võimalus tundub täitsa arvestatav - nad kohtuvad Türgiga -, siis Gruusial on vesi ahjus - nad madistavad turniiri ühe suursoosikuga.

Seega Lobjanidze eksimus ei võtnud Gruusialt ära ainult võitu, vaid tõenäoliselt ka lootuse edasipääsust.

Ilus hetk | Patrik Schickist sai kahe viimase EM-i parim väravakütt. 2021. aasta EM-il Cristiano Ronaldoga parima väravaküti tiitlit jaganud Schick lõi toona viis väravat. Ta jäi tänavuse suurturniiri avamängus kuivale, ent lõi nüüd ära. Kuna Ronaldo pole veel sel tšempionaadil täpne olnud, saigi tšehist kahe turniiri kokkuvõttes parim väravakütt. Aga nagu elus ikka, siis ilu kõrval on ka valu ...

Valus hoop | Schicki vigastus. Tšehhi superstaari mäng lõppes 68. minutil. Lihtsalt protokolli vaadates tundub see täiesti normaalsena, sest vahel võetaksegi väsinud ründajad mängu lõpus välja ja tuuakse värskeid jalgu nende asemele. Aga mees istus ühel hetkel väljakule ning tundus, et vigastas säärelihast. Lõpuks lonkas ta platsi äärde. Tšehhi mäng Schikita on kahtlemata nürim, sest ta on meeskonna üks parimaid kui mitte parim mängija.

Staar | Giorgi Mamardašvili. Valencia 23-aastane puurilukk Mamardašvili tegi ulmemängu. Ta tassis Gruusiat alates kolmandast minutist, mil hoidis ära kaks Tšehhi pea 100-protsendilist väravat. Kokku tegid tšehhid 12 raamilööki, mis läheb kirja rekordiraamatusse - ükski koondis pole kunagi varem teinud nii palju raamilööke ja mitte võitnud. Mamardašvili 11 tõrjet on Opta andmetel EM-finaalturniiri alagrupifaasi ajaloos koguselt neljas. Esikohta hoiab lätlane Aleksanders Kolinko, kes tõrjus 2004. aastal 12 lööki.

Mamardašvili hiilgust näitab ka see, et Tšehhi kurikuulus xG ehk eeldatavate väravate näitaja oli 3,45, aga skooriti vaid korra! Ja seegi värav tuli õnnetust olukorrast, kus väravavahil polnud midagi võimalik teha.

Tsitaat | "Tahan õnnitleda Gruusiat ja nende peatreenerit Willy Sagnoli esimese punkti eest. Arvan, et mõlemad meeskonnad mängisid väga hästi ja atmosfäär staadionil oli vägev. Me domineerisime mängu, aga teine värav jäi sündimata. 26 pealelööki räägivad enda eest. Peame olema õnnelikud, et vastased ei löönud viimasel minutil oma võimalust ära." Nõnda rääkis Tšehhi koondise peatreener Ivan Hašek mängujärgselt.

Gruusia - Tšehhi 1:1 (1:0)
45+3. pen. Georges Mikautadze - 59. Patrik Schick

Hoiatused: 36. Guram Kashia, 82. Giorgi Gvelesiani (pingilt), 83. Anzor Mekvabišvili, 90+5. Giorgi Kotšorašvili - 18. Vladimir Coufal, 40. Lukaš Provod, 47. David Jurasek, 53. Tomaš Holeš, 81. Tomaš Soucek
Peakohtunik: Daniel Siebert (Saksamaa)

Gruusia: Mamardašvili, Kverkvelia (82. Gvelesiani), Kašia, Dvali, Tsitaišvili (62. Lotšošvili), Davitašvili (62. Tšakvetadze), Mekvabišvili, Kotšorašvili, Kakabadze, Mikautadze (88. Kvilitaia), Kvaratshelia (82. Lobjanidze).
Varus: Loria, Gugešašvili, Zivzivadze, Tšakvetadze, Kvilitaia, Gotšoleišvili, Lotšošvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteišvili, Altunašvili, Šengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua.

Tšehhi: Stanek, Holeš, Hranac, Krejci, Coufal, Provod (81. Barak), Soucek, D. Jurasek (81. Ševcik), Cerny (55. M. Jurasek), Schick, Hložek (55. Lingr).
Varus: Kovar, Jaroš, Zima, Vitik, Barak, Ševcik, Kuchta, Doudera, Chytil, Chory, Lingr, Cerv, Vlcek, Šulc, M. Jurasek.