EM2024

Memo | Kui Füllkrug poleks ära löönud, räägiksime me hoopis millestki muust

Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Niclas Füllkrug lõi 90+2. minutil seisu lõplikult viiki. Foto: Scanpix / AP Photo / Frank Augstein

Saksamaa ja Šveits panid mängudele A-alagrupis omalt poolt viigilise punkti. See sai selgeks alles üleminutitel, kus kerkis võõrustaja kangelaseks Niclas Füllkrug.

Oma maal külalise rollis olnud Saksamaa jõudis esimese pealelöögini kolmandal mänguminutil. Selle mängisid välja nurgalööki andnud Toni Kroos ja õiges positsioonis olnud Kai Havertz, kelle pealöök läks liialt värava keskele ning seega ei pakkunud Yann Sommerile pinget. Veerand tundi hiljem oli šveitslasel külg maas ning näpud haiged - Robert Andrich lõi eemalt püüdmatult peale ning pall põrkas postist võrku. Saksamaa tähistas, kuid mitte pikalt, sest Jamal Musiala oli ründefaasis teinud vea ning VAR nullis tabamuse.

28. minutil oli pidu lahti, aga hoopis vastasleerile! Šveits kombineeris sakslaste karistusala lähistel, Remo Freuler saatis mänguvahendi kasti vasakust servast värava alla ning Dan Ndoye sirutas edukalt - 1:0 Šveitsile! Hetked hiljem pääses 23-aastane välejalgne šveitslane taas löögile, kuid saatis palli tagumisest postist sentimeetrite jagu mööda.

Saksamaa alustas teist poolaega samamoodi nagu suurem osa esimesest kulges - palli vallates ja entusiastlikult. Mitmel korral jõuti pealelöögini, kuid pigem jäi täpsusest vajaka sellisel moel, et Sommeri sekkumist polnud vaja.

70. minutil loodeti sekkumist hoopis videokohtunike poolt. Saksamaa pääses vastase kasti, kus esimene pealelöök küll blokeeriti, aga lahtiseks jäänud pall kukkus täpselt Maximilian Beieri ette. Oma teist koondisemängu pidanud ründaja üritas löögile minna, kuid Silvan Widmer oli käed ümber tema sidunud ning takistas sakslase minekut. Nii langesid mehed koos, ei tulnud sekkumist ei peakohtunik Daniele Orsatolt ega VAR-ilt.

Mäng läks edasi. 85. minutil tabas Havertz nurgalöögijärgselt latti, minutid hiljem tuli Neueril tõrjuda ristnurka ohustanud Granit Xhaka 25 meetrilt tulnud pealelöök. Kui juba tundus, et varianti variandi järel välja mängiv Saksamaa ei saagi midagi ... siis tuli Niclas Füllkrug! Dortmundi Borussia ründaja kerkis teisel üleminutil David Raumi lastud tsenderdust kõige kõigemale ründama ning koksas ära - 1:1Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Saksamaa vahetused. Saksamaal on sügav koosseis ning pingilt on igale positsioonile võtta enam-vähem samaväärne mees. Seda tõestati ka täna, sest vahetusmehed vasakkaitsja David Raum ja tipuründaja Niclas Füllkrug sepistasid vastuvärava. Sealjuures oli see neljandaks korraks, kui 31-aastane Dortmundi Borussia ründaja tuleb pingilt ja lööb suurturniiri-värava.

Üllatus | Kaks kätt ümber Maximilian Beieri sidunud Silvan Widmer on puhas poiss. Lihtrahva silm nägi tolles 70. minuti episoodis Widmeri ja Beieri vahel esimese poolt sooja, kuid sellele vaatamata lubamatut embust. Sellist, millest naljalt välja ei rabele - sakslasel polnud variantigi! Vilemeeste silmad nägid aga midagi muud, sest sekkumiseks ainest ei leitud. Ju on neil siis õigus, kuigi kangesti tahaks uskuda midagi muud ...

Ilus hetk | Manuel Neuer tõusis rekordmeheks. UEFA poolt mängu parimaks valitud Granit Xhaka juraka tõrjunud Saksamaa koondise 38-aastane esikinnas on kaasa teinud 18 EM-i kohtumises. Seda on kõikidest väravavahtidest kõige enam!

Staar | Dan Ndoye. Šveitsi värava autor Dan Ndoye hoidis kogu Saksamaa kaitseliini kogu aeg valvel, sest oli teada, et ta võib süstida kuhu iganes ning siis eest ära lipata. Väledaid jalgu näitas ta eriti hästi nii väravaolukorras kui pisut hiljem, jooksvalt, kuid mitte nii märgatavalt, muudel hetkedelgi. Kui 23-aastane Bologna ääreründaja välja vahetati, muutus Šveits silmnähtavalt tömbimaks.

Tsitaat | "Olen õnnelik, sest püsisime võitmatud. See polnud küll piisav, et teenida esimene koht, aga see on suur pluss," toonitas Saksamaa järel edasi pääsenud Šveitsi peatreener Murat Yakin.