Memo | Inglismaa ja Sloveenia triikisid ära kaheksandikfinaali võistlusvormid

Laura Jaansen pilt
Laura Jaansen

Inglismaa ja Sloveenia triikisid ja triikisid ... sest vorm peab play-off'iks valmis olema! Foto: Scanpix / AP Photo / Martin Meissner

C-alagrupi lõpetasid Inglismaa ja Sloveenia niruvõitu viigiga. Sellest Sloveeniale piisas, et jõuda esimest korda alagrupist edasi. Inglaste poolelt pakkusid kõneainet Gareth Southgate'i valikud.

Inglismaa võttis mänguvahendi hellalt oma hoole alla ja hoidis seda seal suuresti terve mängu. Tagaliinis lükkasid palli omavahel John Stones ja Marc Guehi, kes kutsusid kampa erinevaid kaaslasi. Kord vajus madalamale Declan Rice, siis proovis mängujuhi rolli täita sobivaima CV-ga Jude Bellingham.

Sloveenia toitus samal ajal kontrarünnakutest ning need toimisid isegi üsna hästi. Enamasti juhtis neid välejalgne Benjamin Šeško, kes jõudis juba 5. minutil mängu esimese pealelöögini. Peaga tehtud üritus jäi aga lahjaks, kuid statistikasse läks kirja ikka.

Kirja sai panna ka selle, et 20. minutil jõudis Inglismaa justkui tabamuseni. Justkui selles mõttes, et Phil Foden jõudis enne kokkumängu Rice'iga suluseisu. Nii ei olnud enam oluline, et tema söödust lükkas Bukayo Saka palli võrku. Avapoolajal proovisid märkimisväärsemalt õnne ka Harry Kane ja Foden, kes tegid seda eemalt ning nii oli sloveenidel lihtne reageerida.

Teisel kolmveerandtunnil muutus Inglismaa mäng veidike voolavamaks. Pall liikus mängijate vahel justkui paremini, üksteisele pakuti loogilisemaid toetusnurki, mis aitas üheskoos kõrgemale jõuda. See muidugi ei toonud väravat eriti palju lähemale.

90+2. minutil mängisid hästi kokku Mainoo ja Kane, kes võtsid kampa paremalt äärelt pallile tormanud Palmeri. Vahetusest tulnud ääreründaja jõudis vast üle mõelda ning proovis mängida turvaliselt - kasti joonelt tulnud löök läks küll raami, aga liiga keskele. Neljandal üleminutil proovis vahetusest sekkunud Trent Alexander-Arnold enam kui 20 meetri kauguselt, aga hetkelist ärevust toonud löök läks lõpuks meetrikese jagu üle Jan Oblaki käte. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | 0. See, et mõlemad meeskonnad on punktiga rahul, paistis kaugele. Ehk tulnuks tuld siis, kui teises samaaegses mängus oleks Taani või Serbia millegi märgilisega maha saanud. Seda siiski ei tulnud - ka nemad leppisid 0:0 viiki. Lõpuvile järel tegid sloveenid sel väljakul näidatud äkilisimaid liigutusi: nad jooksid punti kokku ning tähistasid grupimängudes kätte saadud kolme punkti. See viib nad edasi aegade esimesse play-off'i - see on selge.

Üllatus | Gareth Southgate voolis pisut. Kahes esimeses mängus (Serbia ja Taaniga) läks Inglismaa peale identse koosseisuga. Kui edasipääs oli juba kindel, samas esimene koht mitte, otsustas peatreener Gareth Southgate teha ühe muudatuse - asendada keskväljal eskelnud Trent Alexander-Arnold varasemates mängudeski sisse tulnud Conor Gallagheriga. Tema õnn lõppes aga 45 minutiga, kui Southgate otsustas pausi järel lülitada mängu Saksamaal varem vaid neli minutit teeninud Kobbie Mainoo. Lõpuks teenis mänguaega ka Chelseas tugeva hooaja teinud Cole Palmer, kes sekkus 71. minutil.

Ilus hetk/äpardus | Bukayo Saka kääri-üritus. 58. minutil tekkis Phil Fodeni nurgalöögi järel Sloveenia karistusalas segadus. Mitu inglast proovisid väravani jõuda, sloveenid püsisid vapralt ees. Samamoodi ka siis, kui Bukayo Saka viiekasti servalt käärlööki üritas - Andraž Šporar ohverdas oma peanupu, et inglase sooritust nurjata. Kõik laabus Sloveenia jaoks hästi: Jan Oblak püüdis palli ning korraks murule lebama jäänud Šporar jäi terveks.

Staar | Benjamin Šeško. 21-aastane Sloveenia ründaja Benjamin Šeško paistis silma kahel puhul. Esiteks siis, kui oli vaja omasid kontrarünnakusse viia. Neil puhkudel näitas ta ülikiireid jalgu ja kui usaldada UEFA värskeid andmeid, kerkis ta turniiri kiireimaks mängijaks: Šeško tippkiiruseks on mõõdetud 35,9 km/h. Enne kuulus see pulk Rumeenia koondislasele Valentin Mihailale. 1,95 meetri pikkuse Šeško teine trump tuli välja standardolukordades, sest ta turvas korduvalt esimest posti ning aitas Inglismaa väravat ära hoida. Tänu sellele jõudis Sloveenia märgilise tähiseni.

Tsitaat | "Ma ei oodanud, et me pääseme edasi. Aga näitasime oma mänguga, et väärime seda. Pidime teisel poolajal kannatama - nad domineerisid ja tõstsid tempot. Samas, kui Inglismaa vastu pole raske, on midagi valesti," rääkis Sloveenia juhendaja Matjaž Kek ajaloolise saavutuse järel.