EM2024
1 Link kopeeritud

Memo | Itaalia kustutas 90+8. minutil Horvaatia kuldse generatsiooni viimase lootuse. Või kas lõpetas?

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Kas Luka Modrici koondisekarjäär on läbi? Kui ei juhtu imet, siis seda teab vaid mees ise. Foto: Scanpix / Odd Andersen / AFP

Luka Modric lõi 55. minutil ära ning tundus, et Horvaatia kuldne generatsioon veab jälle end august välja - võit oleks taganud edasipääsu kaheksandikfinaali. Aga itaallased lõid viimasel üleminutil viigivärava ning kustutasid (tõenäoliselt) horvaatide põlvkonna viimase lootuse.

2018. aastal MM-hõbeda ja neli aastat hiljem pronksi võitnud Horvaatial oli viimase mängu eel kirjas vaid üks punkt, seega kõik munad olid võidukorvis. Aga avapoolaja mängupilt võidutahet ei reetnud, sest Itaalia kontrollis mängu ning horvaadid tekitasid teravust minimaalselt. Vaheajaks oli seis 0:0.

Horvaatia läks siiski 55. minutil pisut vastu mängukäiku juhtima, aga oleks võinud seda teha juba minut varem - Modric ei realiseerinud 54. minutil penaltit. Kuid vähem kui minut hiljem oli mees õigel ajal õiges kohas ja saatis jätkupalli neljalt meetrilt Itaalia väravasse - 1:0!

Itaalia ründas edasi, Horvaatia kannatas. 90 minuti täitumisel oli seis sama, kohtunik lisas kaheksa üleminutit. Kui mängitud oli seitse üleminutit, siis tundus, et horvaadid saavadki sellega hakkama, ent ... Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | 90+8. minut. Itaalia mängis kaheksanda üleminuti alguses karistuslöögi enda värava alt lühidalt lahti. Keskkaitsja Riccardo Calafiori tõusis palliga keskjoonele, mängis siis kaaslasega kokku ja purjetas edasi. Kui jõudis trahvikasti lähistele, tõmbas Horvaatia kaitseliin rumalalt kokku, mis jättis karistusala vasakus ääres täiesti üksinda Mattia Zaccagni, Lazio mees keerutas palli esimese puutega paremasse ristnurka - 1:1!

Horvaatia kaitses üldiselt hästi, aga see väike paanikamoment tõmbas kogu üritusele vee peale. See eksimus kustutas lootuse edasipääsust, tõmbas joone alla kuldse generatsiooni viimasele võimalusele ... Kas ikka on nii?

Õhkõrn lootus | Horvaatia jaoks ei pruugi turniir läbi olla. Horvaatia on kahe punktiga enda alagrupi kolmas ning teadupärast saab kuue alagrupi peale neli parimat kolmandat kohta edasi. A-alagrupis on Ungari Horvaatiast juba jäädavalt kõrgemal, aga väike võimalus veel on.

Et Horvaatia pääseks edasi, on kaks varianti:

• 1. Variant: Taani peab alistama Serbia ja Inglismaa peab võitma Sloveeniat 3:0 või vähemalt nelja väravaga, Portugal peab võitma Gruusiat ja Türgi peab olema üle Tšehhist.
  • 2. Variant: Serbia peab võitma Taanit 3:0 või vähemalt nelja väravaga ja Inglismaa peab võitma Sloveeniat 3:0 või vähemalt kolme väravaga, Portugal peab võitma Gruusiat ja Türgi peab olema üle Tšehhist.

Kui C-alagrupi (Inglismaa ja Taani grupp) võidud on 4:1, siis võetakse arvesse kollaseid ja punaseid kaarte. Horvaatia on sel turniiril saanud seits kollast ja null punast.

Aga kui ei lähe soovitult, siis Horvaatia ajaaken, milles võideti kaks MM-medalit, tõenäoliselt sulgub. Nimelt Modric on 38-aastane, Ivan Perišic on 35, Andrej Kramaric ja Budimir on 32, Saudi Araabias palliv Marcelo Brozovic on 31 ja Mateo Kovacic on 30. Need mehed enam nooremaks ei jää ning noorematest on praegu tipptasemel või sellele lähedal ainult kaitsjad - Joško Gvardiol, Josip Stanišic ja Josip Šutalo. Tulevik tundub tume.

Ilus hetk | Modricist sai rekordimees. 38 aastat ja 289 päeva vanast Modricist sai kõigi aegade eakaim EM-il värava löönud mees. Vahetusest sekkunud Ante Budimir pääses värava eest peaga löögile, aga Donnarumma tõrjus. Lahtise pallini jõudis esimesena Modric, kes rammis selle neljalt meetrilt värava lakke. Varem kuulus see rekord austerlasele Ivica Vasticile, kes skooris 2008. aastal, kui oli praegusest Modricist noorem kõigest 28 päeva.

Staar | Gianluigi Donnarumma. Itaalia koondise 25-aastane kindamees Donnarumma tõestas taas, miks ta on üks maailma parimaid väravavahte. Ta näitas oma klassi juba viiendal minutil, mil Luka Sucici löök oli teel vasakusse ristnurka, aga PSG puuriluku käsi oli vahel. Siis võttis ta ära Modrici penalti ning hiljem väravaolukorra eel tegi supertõrje. Penaltitest veel: Donnarummale on viimase kahe EM-iga löödud kokku 11 penaltit, millest sisse läks kõigest kuus - ta on pea pooled penaltid ära võtnud!

Tsitaat | "Ma ei tea, mida teile öelda, jalgpall on mõnikord julm. Aga noh, on, mis on. Me ei väärinud seda väravat. Me ei kahelnud fännides, teadsime, et nad on alati meiega, aitäh. Meil on kahju, et me ei võitnud, et pääseda edasi,ütles Modric pärast mängu.

Horvaatia - Itaalia 1:1 (0:0)
55. Luka Modric - 90+8. Mattia Zaccagni

Hoiatused: 24: Luka Šucic, 60. Luka Modric, 73. Luka Ivanušec, 78. Marin Pongracic, 82. Josip Stanišic, 90+1. Marcelo Brozovic - 90+3. Riccardo Calafiori, 90+6. Nicolo Fagioli
Realiseerimata penalti: 54. Luka Modric
Peakohtunik: Danny Makkelie (Holland)

Horvaatia: Livakovic, Stanišic, Šutalo, Pongracic, Gvardiol, Modric (80. Majer), Brozovic, Kovacic (70. Ivanušec), Sucic (70. Perišic), Kramaric (90. Juranovic), Pašalic (46. Budimir).
Varus: Labrovic, Ivušic, Baturina, Budimir, Erlic, Ivanušec, Juranovic, Majer, Pašalic, Perišic, Petkovic, Pjaca, Sosa, Vida.

Itaalia: Donnarumma, Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81. Zaccagni), Barella, Jorginho (81. Fagioli), Raspadori (75. Scamacca), Pellegrini (46. Frattesi), Dimarco (57. Chiesa), Retegui.
Varus: Meret, Vicario, Bellanova, Buongiorno, Cambiaso, Chiesa, Cristante, El Shaarawy, Fagioli, Folorunsho, Frattesi, Gatti, Mancini, Scamacca, Zaccagni.