MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM2024
1 Link kopeeritud

Suurest vutipeost on tükike väikeses Orissaares: šotlane tuli kildis, sakslased põgenesid koduriigi möllust

1 Link kopeeritud
Heiti Heli, Orissaare
Heiti Heli, Orissaare

Piidivabrikust saab jalgpalli suurturniiride ajal Vutivabrik. Foto: Heiti Heli

EM-finaalturniir on suursündmus, kuhu saabuvad inimesed üle Euroopa, et nautida jalgpalli. Väiksemat sorti pidu käib meil siin samas Eestis, täpsemalt Saaremaal, kus kohalikud ja välismaalased vaatavad ühiselt seda, mis toimub suurel areenil.

Jalgpall on Orissaares võrdlemisi haruldane nähtus. Seal on üks ebatavaline staadion, mille keskel kasvab massiivne tammepuu, aga sellega asi suures plaanis piirdub. Vaatamata kõigele armastavad Orissaare inimesed seda spordiala tohutult.

Kõiki kohalikke vutisõpru ja külalisi ühendab üks kindel paik - Illiku laid. Muusikahuvilistele on Orissaares asuv poolsaar tuttav I Land Sound festivali toimumispaigana, aga antud koha peremees Paap Uspenski võtab avasüli vastu ka jalgpallifänne.

Nimelt toimuvad Orissaares tänavuse EM-finaalturniiri ühisvaatamised. Laiule jõudes tervitab rännumehi ööklubi Piidivabrik, mitmed saunad, restoran ja kaunis loodus. See on koht, kuhu automüra ja linnakära ei kostu. Täiesti isoleeritud paik - idüll.

Laiule saabudes tekib kirjeldamatu tunne. Foto: Heiti Heli

"Ühisvaatamise traditsiooni alustas sadamakohviku endine omanik Andre Kuntsel, kes on tänase päevani suur Saksamaa koondise fänn," jutustas praegune pealik Uspenski Soccernet.ee-le. "Kuntselil on saksa keel väga hästi suus ja siin käivad tänaseni Saksamaa turistid karavanidega. Ühe turniiri ajal olid lehvimas ainult Saksamaa lipud, kõlasid laulud ja endine omanik joonistas inimeste põskedele lipukesi. Korralik Saksamaa pidu oli."

Ta lisas: "Sellest alates saigi selline tore harjumus, et inimesed tulevad kokku ja vaatavad jalgpalli. Nüüd oleme seda edasi kandnud ja andnud vunki juurde - nüüd on suur ekraan, kvaliteetne pilt ja hea heli. Me ei küsi selle eest raha, tulla võib oma söögi ja joogiga, peamine on see, et seltskond oleks tore."

Suurt ekraani näidati ka siinkirjutajale. 2018. aastal ühe projekti raames rajati laiu maa-alale suur kuppel, kus õhtuti vaadatakse jalgpalli, muul ajal toimuvad seal erisorti tegevused, näiteks joogahommikud. Paik on ühisvaatamiseks tõesti uhke ning istekohti jagub huvilistele küllaga.

EM-i jälgitakse ühiselt suures kuplis. Foto: Heiti Heli

"Me teeme seda eelkõige sellepärast, et kogukonnaga koos aega veeta," lausus Uspenski. "Ka Orissaare rahvas on nakatunud spordipisikusse. Meie võimalused jalgpalli mängimiseks pole just kõige paremad, aga sellele vaatamata on kohalikud pundid teinud häid tulemusi nii saarel kui mandril."

Lisaks jalgpalli vaatamisele toimub laiul hulganisti lisategevusi. Aset leiavad nii ennustusvõistlused kui ka mälumängud. Saladuskatte all avaldati, et mälumängu tšempion pälvib omale Eesti Jalgpalli Liidu presidendi Aivar Pohlaku karvavesti. "Mitu korda tähistatakse väravat ilma särgita või mitu punast kaarti korjatakse turniiri jooksul kokku," nimetas Uspenski mõne ennustusmängu küsimuse.

Ta lisas: "Eks see õnnemäng ole, aga inimeste huvi on suur. Mälumängude korraldamisega aitavad meid Jaan Allik, Aivar Pohlak ja kohalikud entusiastid. Meelelahutus on selle kõige puhul peamine."

Mõned ühisvaatamised toimuvad ka Piidivabriku suures saalis. Foto: Heiti Heli

"EM-finaalturniir toimub meie jaoks ideaalsel ajal - 14. juuni kuni 14. juuli. Paljudel inimestel on sel ajal puhkus. Suvesaarlasi, kes tulevad sõpradega maakoju, jagub siia kanti samuti päris palju. Jaanipäeval on meil laiul muusikaline programm ja sadamarestoranis saab tunda erinevaid maitseelamusi - uksed on meil külaliste jaoks valla!

Avamängul olid enamasti kohalikud inimesed, aga nende hulgas oli samuti ka välismaalasi, kes siin pesitsevad. Aastaid tagasi kolis siia üks šotlane, kes peab oma söögikohta, tema oli esimesest matši jälgimas kildiga. Ka itaallased käivad meie juures mänge vaatamas ja oma ehedat emotsiooni näitamas.

Meie juurde jõudsid isegi sellised sakslased, kes andsid teada, et nad põgenesid riigist, sest seal on hetkel nii kõva pidu käimas. Nad ei tahtnud selle möllu keskmes olla. See on tegelikult väga äge, kuidas jalgpalli vaatamise käigus saavad inimesed osa teiste riikide kultuurist," rõõmustas Uspenski.

Nooruspõlves isegi palli taga ajanud Uspenski hoiab suurturniiril pöialt autsaideritele. "Mul polegi kindlat meeskonda, kellele pöialt hoida. Kuigi olen natukene Hollandi ja natukene Tšehhi poolt, hindan päeva lõpuks ikkagi mänguilu. Tihtipeale meeldib mulle soosida paberil nõrgemat tiimi.

Noorena sai jalgpalli mängitud palju. Alustasin tipuründajana, lõpuks olin väravavaht - alguses korjasin pika poisina peapalle, aga ühel hetkel sain aru, et mul on hea tiivasirutus," naeris Uspenski.

EM-i ühisvaatamised toimuvad Illiku laiul grandioosse lõppmänguni välja. Kes võinuks arvata, et jalgpall jõuab massiliselt ka sellistesse Eestimaa paikadesse.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK